Bilgisayardaki normal dışı yavaşlık sorunu

Bu konuyu okuyanlar

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Sistem aşağıdaki gibi fena sayılmayacak bir sistem, fakat özellikle ilk açılışta ve açılıştan 1-2 dakika ya kadar sanki 1993 model Arçelik PC gibi. Görev çubuğu simgeleri bile açılıştan 15-20 saniye sonra geliyor. Ayrıca hem sistem arayüzü hemde diğer uygulamalarda da yavaş bir deneyim mevcut. Ben Harddisk'den şüpheleniyorum, hem eski hemde Toshiba marka. Dosya taşıma işlemlerinde ayrıca bir kasılma söz konusu bilgisayarda. Fakat HDD Tune, Acronis gibi programlarda yaptığım testlerde bir sorun görünmüyor. Fakat bilgisayarın bu özelliklere rağmen müthiş yavaşlığına bir çözüm bulamadım. Yakın bir zamanda SDD alacağım zaten fakat şuan bu sistemin neden bu kadar yavaş olduğunu çözmem de yardımcı olur, fikir verirseniz sevinirim. Sistem sürücülerini, hem Toshiba sistesinden, hem Windows Update üzerinden, hemde drp.su üzerinden yükleyip farklı farklı denedim fakat sonuç aynı şekilde devam ediyor.

İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 10 Pro (1909)

İşlemci: Intel i7-4700MQ 2.40GHz, 2401 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci

Fiziksel Bellek (RAM): 12,0 GB

OEM GPU: Intel(R) HD Graphics 4600

Harici GPU: NVIDIA GeForce GT 745M - 128bit / 837 MHz / 4GB

HDD: Toshiba MQ01ABD100 1 TB 5400 rpm

PowerKing

Asistan
Reaksiyon puanı
76
SSD kullan ve revo uninstaller ile komple temizlik yap.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Harika tespitler arkadaşlar tebrik ediyorum sizleri. Af edersiniz fakat bir sorunun çözümü sorunun üstünü örtmekle çözülmüyor. Konuda yakın zamanda alacağımı belirttim zaten ve ayrıca bende biliyorum SSD'nin faydalarını fakat ortada bir sorun var normal dışı yavaşlık sorunu. Ben bunun kaynağını ve çözümünü araştırıyorum. Normal bir HDD olsa bile bu kadar yavaş olması mümkün değil. Bu bilgisayarın yarısı bile kadar olmayan özelliklerdeki diğer bilgisayarım, bunun belki 3-4 misli daha hızlı işlem yapabiliyor.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
HDD bozulmuştur.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Sonuçları bizimle de paylaşabilir misin?

Önceki test sonuçlarını silmiştim, şuan yeniden test yapıyorum ve devam ediyor biter bitmez konuya ekleyeceğim. Fakat şuan için HDD tuned üzerinden anlık olarak aldığım Sağlık sekmesinin ekran görüntüsünü yükleye bilirim.

HDTunePro_FuLhlkgSfc.png

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Bilgisayar açılırken veya herhangi bir işlem yaparken HDD den aşırı bir ses geliyor mu?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Disk birleştirme yaptınmı hiç? Bunu Win10 otomatik yapıyor, ama o sırada senin PC'yi kapattığına denk gelebilir.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Bilgisayar açılırken veya herhangi bir işlem yaparken HDD den aşırı bir ses geliyor mu?
HDD herkangi bir tıkırtı yapmıyor bazen yükteyken dönme sesi gelebiliyor.

Bad sector taraması yaptınız mı?
Şuan yeni testler yapıyorum tekrar, öncekilerde sorunlu sektör görünmüyorudu şuanki testinde hemen hemen yarısında ve halen bozuk sektör görünmüyor. Sistem zaten olsa olsa ilk 100GB içerisindedir ve oralar sağlam gözüküyor.

HDTunePro_ENQXxBDW5h.png

Disk birleştirme yaptınmı hiç? Bunu Win10 otomatik yapıyor, ama o sırada senin PC'yi kapattığına denk gelebilir.

Bir kaç sefer Hiren Boots üzerinden yapmıştım, ayrıca dediğiniz gibi sistem otomatik yapıyor. Bilgisayarı çok nadiren kapatıyorum genelde bekleme modun da oluyor, sistemsel işlemleri devam ettire biliyor geceleri falan.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Auslogigs Boostspeed ile taratın ve açılmayı ve çalışmayı yavaşlatan bir şey varsa, devre dışı bıraktırın. (yani kapattırın)

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Auslogigs Boostspeed ile taratın ve açılmayı ve çalışmayı yavaşlatan bir şey varsa, devre dışı bıraktırın. (yani kapattırın)
HDD Tune testinden sonra deneyeceğim hocam.

Birde şöyle bir durum var misal, diskin okuma hızı orlama 90 MB/sn yazma hızı 50 MB/sn fakat diskin kendi içinde bir bölüm den diğer bölüme dosya taşırken, yada usb disk'e dosya kopyalarken yazma hızı genelde 6-7 MB/sn hızlarında oluyor. Halbuki usb disk 30 MB/sn hızına kadar destekliyor.

HDTunePro_GVb1OnJB4J.png
HDTunePro_sS8Fwo4PSs.png
HDTunePro_0PeQ2wbnT8.png
Taskmgr_h001YKKbOD.png

Son düzenleme:

Karamelli Dondurma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Dostum diskin ne kadarı dolu? Eğer %70 ila üstünde bir doluluk varsa HDD ler de yavaşlama, takılma gibi sorunlar görülmesi muhtemel. Bu diskin bozuk olduğunu göstermez, normal bir durumdur. Ayrıca diski birleştirme işlemini yapıp denemenizi öneririm.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Dostum diskin ne kadarı dolu? Eğer %70 ila üstünde bir doluluk varsa HDD ler de yavaşlama, takılma gibi sorunlar görülmesi muhtemel. Bu diskin bozuk olduğunu göstermez, normal bir durumdur. Ayrıca diski birleştirme işlemini yapıp denemenizi öneririm.

En fazla %45 doludur hocam. Son çare işletim sisteminden şüpheleniyorum bir win 8.1 kurup denesem mi acaba. Hiç bir yerde hiç bir sorun görünmüyor normalde. HDD sentiel ile de test yaptım disk durumu mükemmel diyor.

Takılma, donma olsa RAM den şüpheleneceğim fakat donmuyor, takılmıyor sadece ağır çalışıyor

Karamelli Dondurma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
En fazla %45 doludur hocam. Son çare işletim sisteminden şüpheleniyorum bir win 8.1 kurup denesem mi acaba. Hiç bir yerde hiç bir sorun görünmüyor normalde. HDD sentiel ile de test yaptım disk durumu mükemmel diyor.

Takılma, donma olsa RAM den şüpheleneceğim fakat donmuyor, takılmıyor sadece ağır çalışıyor
Bir önceki sistemimde benzer bir sorun yaşamıştım. Çok güçlü bir ekran kartı alıp takmıştım sonradan yükseltmek üzere. Sistem ilginç şekilde ağırlaşmıştı. Ekran kartını çıkarıp bir deneyebilir misin?

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Bir önceki sistemimde benzer bir sorun yaşamıştım. Çok güçlü bir ekran kartı alıp takmıştım sonradan yükseltmek üzere. Sistem ilginç şekilde ağırlaşmıştı. Ekran kartını çıkarıp bir deneyebilir misin?

Hocam bu dizüstü bir bilgisayar. Fakat ben sistemi kurar kurmaz varsayılan grafik kartı olarak harici kartı ayarlamıştım. Fakat ekran kartının tıkanıklık yapacak kadar güçlü olduğunu düşünmüyorum. Ama yinede bir deniyim varsayılana döndürmeyi.

Karamelli Dondurma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hocam bu dizüstü bir bilgisayar. Fakat ben sistemi kurar kurmaz varsayılan grafik kartı olarak harici kartı ayarlamıştım. Fakat ekran kartının tıkanıklık yapacak kadar güçlü olduğunu düşünmüyorum. Ama yinede bir deniyim varsayılana döndürmeyi.
Çok fazla desktop konusuna girince birden öyleymiş gibi yorumladım kusuruma bakma. Bilgisayarın gerektiğinden fazla ısınıyor mu? Problem ısınmadadır belki de.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Babamgilin dizüstü HP PC de anormal yavaşlamıştı. Format attığın halde bile aşırı yavaş yani. Hata tarama gibi sistem taraması yaptık. Harddiskte hata verdi. Ama halen harddiski değiştirmediler. Öyle kullanıyorlar. Hakikaten harddiskte mi bilmiyorum o yüzden.