Bilgisayar Mühendisliği

Tavsiye Ettiğiniz Mühendislik Dalı Hangisi?

• Bilgisayar Mühendisliği

Kullanılan: 37 38.1%
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Kullanılan: 17 17.5%
  • İnşaat Mühendisliği

Kullanılan: 7 7.2%
  • Makine Mühendisliği

Kullanılan: 5 5.2%
  • Ziraat Mühendisliği

Kullanılan: 3 3.1%
  • Genetik Mühendisliği

Kullanılan: 1 1.0%
  • Otomotiv Mühendisliği

Kullanılan: 1 1.0%
  • Mekatronik Mühendisliği

Kullanılan: 7 7.2%
  • Endüstri Mühendisliği

Kullanılan: 5 5.2%
  • Yazılım Mühendisliği

Kullanılan: 14 14.4%

• Kullanılan toplam oy
    97
  • Anket kapatılmış .

Eferen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İş imkanları nasıl? Hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz? Nerelerde çalışma imkanları var? Bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans ve doktora yapmak ne kadar kolay?

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Konuyu kimin açtığına bakmadan oyumu mekatronik mühendisliğine verdim ama konuyu beyaz şapkalı hacker olmak isteyen [MENTION=281998]Eferen[/MENTION] açmış meğer. :)
[MENTION=281998]Eferen[/MENTION] sana tavsiyem, elektrik-elektronik mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği okuyarak çift anadal yapman.

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İş imkanları nasıl? Hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz? Nerelerde çalışma imkanları var? Bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans ve doktora yapmak ne kadar kolay?
Meslek seçiminde önemli olan 3 nokta var:
1-Yeteneklerin o mesleğe uygun olacak.
2-O mesleği yapmak sana mutluluk verecek (Hayalindeki Meslek)
3-parası iyi olacak.

Ayrıca bazı mühendisliklerde imza yetkisi yok ona da dikkat et.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
iş imkânı açısından endüstri ve bilgisayar mühendisliği öndedir. en azından bilgisayar mühendisliğinden mezun birinin kolay kolay işsiz kalmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. ancak böylesine önemli bir kararı verirken iş imkânları yerine daha temel konular üzerinden düşünmeni öneririm. sonuçta seçeceğin bölüm ömrünün geri kalanını belirleyecek. bu yüzden hayalindeki işi veya ona en yakın olanı seçmeni öneririm.

işini iyi yapan kimsenin aç kalacağını veya başarısız olacağını sanmıyorum. fakat amacın oturduğun yerden para kazanmaksa yardımcı olamam olmam.

Genero

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bildiğim kadarıyla birde malzeme ve metalurji müh. türkiye sanayi üretiminde daha ileri gitti zamanlar daha ön plana çıkacak bir mühendislik ama ben inşaat mühendisliğinide öneririm

mutimuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir ki türkiyede?

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Endüstri mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği arasında kaldım kafam birazcık karışık :)

erdiiinc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir ki türkiyede?

Yazılım mühendisi olursan yazılımla ilgili konularda çalışırsın. Bilgisayar mühendisi olursan sistemci de olursun yazılımcı da olursun donanımcı da olursun DB Admin de olursun. Bilgisayar mühendisleri daha çok konuda bilgiye ama az bilgiye sahip olurlar.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Ne alakası var, neyin kafasındasınız :)

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Birisi de "Niye bu çocuk anketten telefon seçer gibi meslek seçiyor?" demiyor.

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Birisi de "Niye bu çocuk anketten telefon seçer gibi meslek seçiyor?" demiyor.
Katılıyorum, 10'a yakın belkide aşkın saymadım, mühendislik yazmış hepsi ayrı telden çalıyor. Ziraatte var Elektrik Elektronikte. Bu iki meslekte ortak payda nedir benim yakalayamadığım?

TayfunYilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tekstil mühendisligi neden yok adamdan saymiyonuzmu bizi....

bolatbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkiye koşullarında(Hizmet sektörü %50 olan bir ülke) en fazla ihtiyaç olan meslek, inşaat müh.(ODTÜ, YILDIZ TEKNİK), Endüstri müh. yerine Makine müh. okumak daha mantıklı yine Türkiye için konuşursak... Ayrıca geleceğin mesleği Bilişim çağında Bilgisayar ve Yazılım müh. ancak iyi bir araştırmanın sonucunda bu listeye Maden Müh.'de ekleyebilirsin...
Okul olarak ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi Üniv. altına düşmemen gerekli, tabiki "memur olacam ben ya" diyorsan istediğin üniv. de oku ama birinci sınıftan KPSS ye hazırlan çünkü 95-96 puanla ancak yerleşirsin...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Bilgisayar Mühendisliği oku ama biraz kendini elektronikçi sanarak oku. O zaman daha bir hakim hissedersin kendini. Yüksek lisansı nerede hangi bölümde istersen yapabilirsin ama sakın ODTU Enformatik ya da enformatik ile ilgili bölümlerde yapma.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Elektronik dalını tercih et, daha sonra istersen bilgisayar üzerine de devam edebilirsin. Hem yazılım hem de donanım bilgisi daha avantajlı konuma getirir seni.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Elektronik dalını tercih et, daha sonra istersen bilgisayar üzerine de devam edebilirsin. Hem yazılım hem de donanım bilgisi daha avantajlı konuma getirir seni.

Diyen çoğu elektronik mühendisi yazılım sektöründe çalışıyor ancak bazı kavramlarda zorlanıyorlar. Elektronik bilgisi önemli ancak zaman zaman farklı yazılımların/dillerin getirdiği esnekliği görememeye neden olabiliyor.

Reaksiyon puanı
188

Bilgisayar mühendisliği de hem yazılım ve hem donanım konularını içerir. Gerek yok o kadar atraksiyon yaşamaya :)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235

:) Eren sen ne okuyordun hatırlamıyorum ama bu yıl mezun olacak ve elimden geldiğince piyasaya dokunmuş birisi olarak, o dediğinin olmayacağını Elektronik mühendislerinin ne kadar yazılımcılık yapabilecek potansiyelleri olsa da Bilgisayar mühendisliğinden mezun birisi kadar başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebilirim. Bu gözlemlerimin sonucu. :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
İşin elektronik boyutu bilgisayar mühendislerinin alanından çok daha geniş olduğu için öyle söyledim. Biz tüm elektronik ürünlerle içli dışlı olabiliyoruz bilgisayar da buna dahil ama tam tersi bilgisayar müh. için geçerli değil. Onlar donanımdan çok yazılım üzerine devam ediyorlar. Aslında kişiyle de alakalı bu durum tabi :)
[MENTION=25391]keyloger[/MENTION] Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyorum. Yazılım konusunda elektronik bölümü kişiye sadece temellerini atıyor geliştirmek öğrenciye bağlı ki öğrenciler de genellikle bu sebeple donanıma yöneliyor, o yüzden haklısın.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
İşin elektronik boyutu bilgisayar mühendislerinin alanından çok daha geniş olduğu için öyle söyledim. Biz tüm elektronik ürünlerle içli dışlı olabiliyoruz bilgisayar da buna dahil ama tam tersi bilgisayar müh. için geçerli değil. Onlar donanımdan çok yazılım üzerine devam ediyorlar. Aslında kişiyle de alakalı bu durum tabi :)
@keyloger Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyorum. Yazılım konusunda elektronik bölümü kişiye sadece temellerini atıyor geliştirmek öğrenciye bağlı ki öğrenciler de genellikle bu sebeple donanıma yöneliyor, o yüzden haklısın.

Bak şimdi yanılgı zaten senin dediğin o noktada :) Senin bilgisayar diye düşündüğün şey, başında oturduğun cihaz ama olay o değil. Senin elektronik dediğin, içli dışlı olman gereken bütün aletler üzerilerinde yazılım çalıştırıyor ki bu iş bilgisayar mühendislerinde. Genel olarak daha insanlar fark edemese de daha önceden ihtiyaç olan elektronik mühendisi de çin'in ucuz ve güçlü donanımlar üretmesiyle azalıyor. Hatta bu konuda net bilgi almak istersen git EMO'ya sor, Elektronik mühendislerinin %70'i Elektrik mühendisliği yapıyor diyorlar, doğru mu bu de istersen. :)

@keyloger Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyorum. Yazılım konusunda elektronik bölümü kişiye sadece temellerini atıyor geliştirmek öğrenciye bağlı ki öğrenciler de genellikle bu sebeple donanıma yöneliyor, o yüzden haklısın.

Procedurel programming'ten ötesini pek vermiyorlar, o kadarı da emin ol çok çok temel kalıyor. :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Etrafımdaki bilgisayar mühendisliği okumuş abiler şu an elektronik yüksek lisansı yapıyorlar. Oradan yola çıkarak şöyle düşünüyorum verilen eğitimler tek başlarına yeterli değil. Zaten ikisi iç içe bir konu her ne kadar bilgisayar mühendisliği öğrencisi atıyorum mikroişlemci dersini görse de o mantık kolay kolay elektronik bilgisi olmadan oturmaz. Bizde her ne kadar programlama görsek de bize yaradığı kadarı ile yetiniyoruz. Mesela C öğrenmek bana sadece programlama mantığını geliştirmek ve sonrasında CCS C kullanırken microcontroller veya microprocessor programlarken işime yaradı fakat bir bilgisayar arayüzü ya da başka bir program tasarlayamıyorum. Sınırlı yazılım bilgisini ya da sınırlı elektronik bilgisini aşmak öğrencinin eline kalmış durumda.

Reaksiyon puanı
188
Artık her türlü dersi internetten bulabiliyorsunuz. Eğitim eskisi kadar sıkıntı değil. Dünyaca ünlü üniversitelerin derslerini internetten rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. O yüzden eğitimi çok önemsemiyorum ben açıkçası. Önemli olan o bakış açısını ve o etiği yakalayabilmek. Bu da her insanın yapabileceği bir şey değil. Her ne kadar o dalın öğrencisi bile olsa...

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Etrafımdaki bilgisayar mühendisliği okumuş abiler şu an elektronik yüksek lisansı yapıyorlar. Oradan yola çıkarak şöyle düşünüyorum verilen eğitimler tek başlarına yeterli değil. Zaten ikisi iç içe bir konu her ne kadar bilgisayar mühendisliği öğrencisi atıyorum mikroişlemci dersini görse de o mantık kolay kolay elektronik bilgisi olmadan oturmaz. Bizde her ne kadar programlama görsek de bize yaradığı kadarı ile yetiniyoruz. Mesela C öğrenmek bana sadece programlama mantığını geliştirmek ve sonrasında CCS C kullanırken microcontroller veya microprocessor programlarken işime yaradı fakat bir bilgisayar arayüzü ya da başka bir program tasarlayamıyorum. Sınırlı yazılım bilgisini ya da sınırlı elektronik bilgisini aşmak öğrencinin eline kalmış durumda.

O abileleri daha çok görmenin sebebi, o bölümde olman olabilir mi? :D Şu sebeple söylüyorum, ben 5 yıldır bulunduğum okulda bu tercihi yapan sadece 1 kişiyi tanıyorum. :) Ayrıca bizim bölümde mesela sadece microprocessors dersi değil aynı zamanda Computer Architecture dersi veriliyor. Evet microprocessors dersinin çok bir faydası olduğunu söyleyemeceğim ama Architecture'da bu işin donanımsal kısmı net olarak veriliyor bizde ve yine işin ilginci bizim üniversitedeki Elektronik bölümünde bu dersimizin net bir karşılığı da bulunmuyor.

cgrszone'da kendi görüşünü belirtmiş ama bu görüşe keşke bu tip bir bölümde okuduktan sonra sahip olsaydı. :)

Reaksiyon puanı
188
cgrszone'da kendi görüşünü belirtmiş ama bu görüşe keşke bu tip bir bölümde okuduktan sonra sahip olsaydı. :)

Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi olarak selamlar saygılar :) Özellikle bu görüşe bu bölümde okuyup bölümün hakkını veremeyip mezun olan bir sürü insanı gördükten sonra sahip oldum :)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
:) Sektör olarak 2 bölüm mezunları da benzer fırsatlara sahip ve aşağı yukarı aynı paraları kazanıyorlar.

Bilg müh daha nezih ortamlarda çalışma fırsatı bulurken Elektronik müh ler fabrika vs zor şartlara girme durumları var.

2 bölümün iç içe geçtiği iş alanları da var elbette bu da hangi tarafa yatkın olmak istiyorsa kişinin tercihine kalıyor.

Ben elektronik ve donanım ile ilgili derslerde verilen bilgilerin çok ama çok azına ihtiyaç duyuyorum iş hayatında. Kullandığım kısımlar da zaten benden beklenmiyor, ben ekstra katkıda bulunmus oluyorum. Hatta proje yöneticiliği ve müdürlüğü yolunda keşke donanım dersleri yerine yazılım konusunda daha üst seviye dersler alabilmiş olsaydım diyorum.

Elektronik müh de prosedürel programının ötesinde çok fazla birşey öğretmiyorlar. Eğer üst seviye progralmala ile uğraşmaya hevesliyseniz ve tercihde zorluk çekiyorsanız emin olun fazladan alacağınız yazılım dersleri, donanım ve elektronik derslerine göre size çok daha faydalı olacaktır, çünkü çok daha sık ihtiyaç duyacaksınız.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Kimi gıda mühendisi vardır. Girer bir yere çalışır. Kimi vardır diplomasını gıda üretimi yapan küçük 3-5 yere satar, kimiside iş bulamaz. Bu işler böyle. Hiç bir şeyin garantisi yok.