Bilgisayar Mühendisliği

Bu konuyu okuyanlar

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Sen hangi sektörden bahsediyorsun inan çok merak ettim.. :)

Bilgisayar teknikerleri bile işsiz kalmazken, bilgisayar mühendislerinin işsizliğinden bahsetmişsin, şu işsizleri bir de bana göstersene.. :)

Sanırım senin bilgisayar mühendisi dediklerin, bilgisayardan iyi anladığını düşündüğün arkadaşlarından oluşuyor... :)

Kendi okulum adına konuşayım, bölümümüzden mezun olupta işsiz olan yada 2000TL'nin altında çalışan 1 tane mezunumuz bulunmuyor.

Kaldı ki diplomasız olsanız dahi sadece kendi çabalarınızla bir alanda uzman olursanız işsiz kalmazsınız.. Katılıyorum :)

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
öncelikle istediğin meslek geçerliliği olmayan bir meslek. birçok bilgisayar mühendisi tanıdığım arkadaşım var (iyi derecede programlama bilenlerde var aralarında) ama hepsi işsiz. bilgisayar muhendisliği bundan 15 sene once işe yarayan bir meslekti şimdi herkes bilgisayar kullanmayı ve nerdeyse herkes en az bir programlama dilini biliyor (hiç olmazsa delphi biliyor işe yaramasada :)). son olarak bir bilgisayar muhendisinin yaptığı işi yapmak için okul okumaya gerek yok. internetten olsun basılı yayınlardan olsun istediğini araştırarak öğrenebilirsin. hatta okulun (universitenin) vereceğinden daha iyi oğrenirsin.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olarak bu sözlerinin hiçbir harfine katılmıyorum ve bu alanda bir bilgin olduğundan çok şüpheliyim.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Son zamanlarda Bilgisayar Mühendisliği'ni kazananların önemli bir kısmının bu alanda bilgisi olmadığı gerçek. Kontenjanlar da artınca girmek çok da zor değil. İyi bir üniversiteden mezun olmak + özellik sağlayıp iş bulmanı kolaytıracaktır da üniversiteye güvenip kendini geliştiremediysen kısa sürede işten çıkarılırsın. Yazılım alanında ne mezunu olduğuna da pek bakmıyorlar. İster Fizik bölümü mezunu ol, iş başvurusuna yaptığın yazılım projelerinle başvur. Kabul edilmemen çok zor.

Endüstri Meslek mezunu olduğumdan okulda Temel Matematikin yarısını gördük. Dersaneye 3 sene gittim, ama bir türlü ders çalışma havasına giremedim. Sınav stresinden olsa gerek. 2. senede MTOK'dan Fırat Ü. Yazılım Mühendisliği'ni kazandım. İntibak programında Matematike seve seve çalışıp ortalama bir seviyeye ulaştım. Sadece Fizik biraz sorun olacak gibi.

mühendis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bilgisayar müh.işşsiz kalması tamamen bitirdiği üniversiteye,yabancı dile ,meslek bilgisine göre degişir.ben staj yaptıgım şirkette işe yei baslamıs bi adam vardı.resmen ot gibiydi. biz 3 .sınıf stajerden yardım ıstıyordu.ee böyle bı bılgısayar müh.olursan kimse seni iplemez,işe torpille falan girersin ama aldıgın maas teknısyen maasıdır.adı üstünde bilgisayar mühendisi,yani bir cihazın mühendisi e o zaman bu cihazda yanı bılgısayar dunyasında olanı bitenide takıp etmek şart oluyor.üst yorumlardakı bazı kısılerın işşsiz yorumunada kısmen katılıyorum.işte bu issizler üniversiteden ot gibi mezun olanlar,stajı naylon staj yapanlar.türkçeyi bile zor bilenler.adam bilgisayar mh.alacak mesela ,elektrık elk. muh alıyor aynı işi yaptırmak için çünkü adam kendını geliştirmiş.

stemendest

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
10 numara bir konu olmş. Harika yönlendirmeler var çok yararlı bi makale. Soranada cevaplıyanlarada teşekkurler.
Ben Pc programcılığını okusam bunu muhendisliğe tamamlıyabilirmiyim ? Birde Dgs de Sadece mat1 ve türkçe 1 sorularımı soruluyor bilenler varmı acaba ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Meraba
Ben 8'e gidiyorum. İlk pilot olmak istiyordum ama çok zorolduğunu anladım bilgisayar mühendisliği olmaya karar verdim.
bana aşağıdaki sorularda yardımcı olursanız sevinirim.

A) Hangi liseye kaç puanla girmeliyim ?
B) çok mu zor bi meslek önerirmisiniz?
C) Üniversiteleer kaç puan istiyorlar?

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Bu arkadaş yazalı epey olmuş ama epey saçmaladığı ve bilgisayar mühendisi olmak isteyen arkadaşları hataya zorladığı için yazma gereksinimi duydum.

öncelikle istediğin meslek geçerliliği olmayan bir meslek.

Hmm. Geçerliliği olan meslekler neler acaba?

birçok bilgisayar mühendisi tanıdığım arkadaşım var (iyi derecede programlama bilenlerde var aralarında) ama hepsi işsiz.

Bu senin arkadaşlarının problemi, biliyorsun değil mi? Arkadaşların sosyalleşmemişlerse, isterse her şeyi en iyi düzeyde bilsinler, hiçbir işveren yüzlerine bakmaz. İşverenler her şeyi müthiş seviyede bilenleri değil, vereceği işi iyi bir şekilde yapıp, ortamı bozmayacak kişileri işe alır.

bilgisayar muhendisliği bundan 15 sene once işe yarayan bir meslekti şimdi herkes bilgisayar kullanmayı ve nerdeyse herkes en az bir programlama dilini biliyor (hiç olmazsa delphi biliyor işe yaramasada :)).

Bilgisayar Mühendisliği hala işe yarayan bir meslektir. Hala hayatının her alanını kolaylaştırır. Ve bundan sonra da kolaylaştırmaya devam edecek. Bilgisayar Mühendisliği bölümünde kimseye bilgisayar kullanmayı öğretmezler. Kimseye bakın şu Başlat menüsü, şu da Ofis programları demezler. Bir şey bilmiyorsanız susmanız gerektiğini de size öğretmemişler. Daha Bilgisayar Mühendislerinin ne iş yaptığından, onlara nelerin öğretildiğinden de haberiniz yok. Arkadaş şu nasıl mantıktır ya; artık herkes bilgisayar kullanmayı biliyor, bilgisayar mühendisleri çok gereksiz...

Bilgisayar denilince akıllarına sadece masaüstü bilgisayarları veya laptopları geldiği için, adam ne yapsın. Kafa bu kadar algılıyor.

Herkes bir programlama dili biliyormuş artık. Ee bilsin, bundan Bilgisayar Mühendisine ne? Bilgisayar mühendisi programcı değildir ki. Bilgisayar mühendisi tasarlar, programcı kodlar. İsterse herkes programlama dili bilsin, tasarlama konusunda bilgisayar mühendisi hala aranan kişi olacaktır. Küçük ölçekli işletmelerde hem tasarlatıp, hem kodlatırlar bilgisayar mühendisine ama büyük ölçekli işletmelerde herkesin işi ayrıdır. Mühendislik yapmana izin verirler.

son olarak bir bilgisayar muhendisinin yaptığı işi yapmak için okul okumaya gerek yok.

Buna bir şey diyemiyorum artık.

internetten olsun basılı yayınlardan olsun istediğini araştırarak öğrenebilirsin. hatta okulun (universitenin) vereceğinden daha iyi oğrenirsin.

Başta da dedim, adam bilgisayar mühendisi denilince sadece ev tipi bilgisayarları algıladığı için, sanıyor ki Windows'u öğrense, bir programlama dilini öğrense, Ofis'i öğrense Bilgisayar mühendisi olacak. Veri yapıları desem, o ne der. Veri yapılarını ne yapacaksın ya, nerede kullanacaksın onları, boşver öğrenme der mesela :)

internetten olsun basılı yayınlardan olsun istediğini araştırarak öğrenebilirsin. hatta okulun (universitenin) vereceğinden daha iyi oğrenirsin.

Sana ve Bilgisayar Mühendisliği'nin öğrenmek isteyen herkese, şu sayfayı öneriyorum:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_mühendisliği

yusher

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Sen hangi sektörden bahsediyorsun inan çok merak ettim.. :)

Bilgisayar teknikerleri bile işsiz kalmazken, bilgisayar mühendislerinin işsizliğinden bahsetmişsin, şu işsizleri bir de bana göstersene.. :)

Sanırım senin bilgisayar mühendisi dediklerin, bilgisayardan iyi anladığını düşündüğün arkadaşlarından oluşuyor... :)

Kendi okulum adına konuşayım, bölümümüzden mezun olupta işsiz olan yada 2000TL'nin altında çalışan 1 tane mezunumuz bulunmuyor.

aynen katılıyorum.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Meraba
Ben 8'e gidiyorum. İlk pilot olmak istiyordum ama çok zorolduğunu anladım bilgisayar mühendisliği olmaya karar verdim.
bana aşağıdaki sorularda yardımcı olursanız sevinirim.

A) Hangi liseye kaç puanla girmeliyim ?
B) çok mu zor bi meslek önerirmisiniz?
C) Üniversiteleer kaç puan istiyorlar?

Bilgisayar mühendisliği çok mu kolay sanki. Pilotluk bilgisayar mühendisliğinin yanında lego ile oyuncak uçak uçurmaya benzer :)

Spy.94

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar mühendisliği okumak isteyen biri olarak bir soru da ben sorayım bari :D Bu eğitimi doğru düzgün alabileceğim üniversiteler hangileri ? Bir de ricam İTÜ, ODTÜ diyip çekilmeyin lütfen :D İTÜ'ye girmem biraz zor gibi duruyor ama bi aksilik olmazsa LYS sonu puanım 400+ olur. Bu puanlara önerebileceğiniz üniversiteler hangileri ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
karabük bilgisayar mühendisliği ingilizce hakkında bilgisi olan var mı