Bilgisayar elektrik çarpıyor.

Bu konuyu okuyanlar

alperendmry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Merhaba bilgisayarımda elektrik akımı dolaşıyor metal kısımlara çıplak ayakla yere basarken elimle dokununca çarptığını hissediyorum ve kontrol kaleminin ışığını yakıyor plastik bir terlikle olduğumda çarpmıyor. Ev müstakil ve 35 senelik. Evde topraklı prizler var ama genel tesisatta var mı şüpheli. Evin eski prizler topraklı priz değil. (küçük delikleri olan eski tip prizler.) birkaç priz değişip topraklı prizlerden takılmış ama dediğim gibi tesisatta var mı bilmiyorum. üst kat daha yeni 5-10 senelik falan ve elektrik tesisatı farklı. Kasayı oraya çıkarttım denedim orada elektrik çarpması çok daha az hatta hissetmedim diyebilirim ama kontrol kaleminin ışığını zayıf da olsa kasanın üstüne - metal yerine- değdirince yaktı. Evin tesisatı pek iyi değil. Bunun komple tesisatı yenilemekten daha basit bir çözümü var mı? Ve parçalara zarar verir mi 8 aydır bu şekilde kullanıyorum ekran kartındaki Coil Whine'dan başka sorun yaşamadım şimdi onun da bu topraklama ile alakalı olabileceğini düşündüm.
Sistem;
SAPPHIRE RX590 NİTRO PLUS SE
RYZEN 5 2600
B450M S2H
480 GB SSD
Thermaltake V200 TG 600w 80 plus.

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Genelde eski evlerde topraklama hattı mutfakta ve banyoda olur topraklama olmadığı sürece kasanın metal kısımlarına dokunursan ufaktan bir elektrik çarpar..

alperendmry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Genelde eski evlerde topraklama hattı mutfakta ve banyoda olur topraklama olmadığı sürece kasanın metal kısımlarına dokunursan ufaktan bir elektrik çarpar..
Evet mutfakta da çarpma hissedilmiyor ama yine de kontrol kalemini zayıf da olsa yakıyor sizce bu çok anormal mi

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Normal bir durum metal kısımlarda elektrik olur bu zarar vermez..

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
UPS al bir tane ama ne kadar çözüm olur bilemem. Evin bile yanma ihtimali var bu şekilde.
Şahsen 2 power sup, 3 de ekran kartı yaktım bu sebepten. Ha son tahlilde ram'de gitti.

Elektrikçi tanıdığından ölçüm cihazı al ölç. Sonra 1 odanın elektriğini komple kapat gene ölç. Taki yüksek çıkan değerler bir odayı komple kapatınca dibe vuracak. Sonra anla ki o odada, tesisatta veya tesisata takılı birşeyde sıkıntı var.