Lenovolar Elektirik Kaçırıyor! Nedeni ve Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
Özeti
Sorun, bilgisayar kasasına dokunduğumda dokunduğum kısımlarda karıncalanma hissi ve düz yüzeyi sanki püzülüymüş gibi hissetmemem. Kullanıcı gerilime maruz kalıyor yani.. Bunun üzerine lenovoya attığım e-postayı burayada koymak istedim aynı sorunu yaşayanların işine yarar belki yada lenovoya baştan bulaşmamalarına sebeb olur.

Lenovo destek bu konuya oldukça kayıtsız kalıyor. Tek söyledikleri şey bilgisayarı teknik servise gönderin incelesinler. Bilgisayarın bir haftalık olduğunu olduğunu, daha önce aynı sorunu yaşayanların olduğunu ve çözümünün belli olduğunu söylememe kanıtlarını sunmama rağmen arkadaşlar servis konusunda ısrar ediyor. İlk konuştuğum destek görevlisi bana adaptörü topraklı hatta takarak sorunun üstesinden gelebileceğimi söyledi, bu çok garipti. Topraksız adaptörü topraklı hatta takmamı istedi. Sanırım oda unuttu verdikleri adaptörlerin TOPRAKSIZ olduğunu.

Aşağıdaki linkleri incelerseniz aynı adaptör türünden ötürü birçok kişi bu problemi yaşamış. Bilgisayarı alırken böyle bir sorun benim aklımın ucundan geçmedi. Kutuyu açıp adaptörü elime aldığım an bunun olucağını anladım, prize takıtığımda da beklediğim oldu zaten. Benim başıma gelmez demeyin, Türkiye'de elektrik dağıtım hatlarının bir çoğunda bu soruna neden olan anormallikler var.

Bilgisayarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz. Şuan kullandığım model şu:
Lenovo IdeaPad 520 Laptop (80YL00DTTX) - Google'da Ara

Çözüm
Burada en başta söylemek istediğim bu işe en başında hiç bulaşmamanız. Satın almadan önce bilgisayarın adaptörünü kontrol etmeniz. 2pinliyse almayın. Bu sorunu yaşayan biri olarak bunu içtenlikle söylüyorum. Çünkü bu sorunu çözmek isterseniz satın aldıktan sonra ülkemizde firmaların teknik servis destek kalitesinin ne kadar düşük olduğuna yada yurt dışında 35$ satılan bir parçanın size 80$ ye satıldığına şahit olursunuz. Buna hiç gerek yok bana kalırsa.

Bu kısmın devamında yazdıklarımda evinizdeki tesisatın topraklı olduğunu ve topraklama hattının sıkıntısız olduğunu varsayıyorum.

Yukarıda anlatılan sıkıntı sizde de var ise, adaptör yukarıdaki görseldeki gibi 2pinli bir adaptörse en uygun çözümü bunu 3pinli bir adaptörle değiştirmek olacaktır. Bana sorarsanız şikayetiniz varsa servisin bunu ücretsiz sağlaması gerekiyor.

Geçici bir çözüm olarak adaptörün nötr kısmını bir tel vasıtasıyla sizde toprak hattına bağlayabilirsiniz bunu yaptığınızda şikayet ortadan kalkmış olcucak. Şöyle bir bağlantı işinizi görecektir.

Topraksız Adaptörün Topraklanması (Geçici çözüm olarak kullanılmalı.)
RO2vQj.jpg

Nedeni ve Sonuç Olarak Başınıza Gelebilecek Durumlar
Şunuda paylaşmak isterim topraklama olmayan bir sistemde (herhangi bir marka)bilgisayar üzerinden gerilime maruz kalmanız ülkemiz koşullarında gayet normal bir durum bana göre. Dağıtım esnasında nötr-faz üzerinde ortaya çıkan bazı anormallikler bilgisayar adaptörünün nötr (0) ucunda gerilim oluşmasına buda haliyle kullanıcının gerilime maruz kalmasına ve üzerinden akım geçmesine sebep oluyor. Özellikle metal kasalı bilgisayarlarda, çünkü adaptörün nötr ucu bilgisayarda şaseyle (taşıyıcı kısımla) temas halinde ve bu gayet normal. Bu sorun en başta insanı gerilime maruz bırakıyor en önemli sorun bence bu. Ek olarak elektronik cihazların sürekli bu durumda kullanılması hassas olan devreler zarar verebiliyor.. Örneğin bilgisayarın güç girişini kontrol eden devrenin bozulması, anakartın bozulması, usb girişlerinin kullanılamaz hale gelmesi, ekran sorunları (çizgi oluşması vs) gibi. Çünki bilgisayarın adaptörünü nötr ucunda gerilim oluşması aynı zamanda elektronik devrelerin gerilime maruz kalmaması gereken kısımlarının da gerilime maruz kaldığını gösteriyor.

Bu sorunu önlemek gayet kolay adaptörün TOPRAKLI olması. Lenovo neden anlamadım ama TOPRAKLI adaptörler sunmamış bize.
Lenovo yeni modellerinin çoğunda TOPRAKLAMA olmayan duvar tipi adaptör kullanmayı tercih etmiş, kataloglarını incelerken fark ettim. Yani yeni bir lenovo alırsanız böyle bir şeyin başınıza gelme ihtimali çok büyük.

Adaptörün topraklı olmasının bir diğer avantajı bilgisayar üzerinde oluşan statik elektiriklenmeninde önüne daha etkin bir şekilde geçiliyor. Tabi bu saydıklarımın hepsi adaptörün ve adaptörün bağlı olduğu tesisatın çalışır topraklama donanımıyla donatılmış olması halinde geçerli.

Lenovo Kutusundan Çıkan Orjinal Adaptör - Topraklama Mevcut Değil
JOmGZQ.jpg

Olması Gereken Adaptör 3pinli yani topraklı
65W-laptop-Adapter-Connecter-Squire-Size-for.jpg_350x350.jpg

Bilgisayarın hakkını yemek istemem fiyatına göre tasarımı gayet güzel ve ince. Bana göre en önemli özelliği ekranın Full HD(1920x1080) ve IPS özellikli ekran olması. Fakat topraklama olmaması durumu bende çok kötü bir etki bıraktı.

Gönderdiğim Posta
Merhaba Lenovo,

Bir hafta önce almis oldugum ideapad 520 serisi bilgisayarda metal yüzeylerden elektrik çarpmasi gibi bir sorun var. Bilgisayarun kasasi metal oldugu için bi rahatsiz edici bir duruma dönüsüyor.
Bunun nedeni adaptörün 2 pinli olmasi. Adaptörde topraklama bulunmuyor. Bunu ben destek ekibinizde ki arkadasalara anlatmaya çalistim bilgisayari servise göndermemi incelemek istediklerini söyleridler.
Bilgisayari servise göndermek istemedigimi sorunun nedenin ve çözümünün belli oldugunu beni ugrastirmamalarini söyledim. Bilsayarin ve adaptörde hiç bir sikinti yok bunun neden adaptörde TOPRAKLAMA girisinin bulunmamasi.
Asagida bunu söylediklerimi dogrulayan ingilizce ve türkçe kaynaklar buldum. Sorun belli ve daha önce çözülmüs ki geçmiste benimde yasayip deneyimledigim bi problem.
Farkli marka bir bilgisayari TOPRAKSIZ hatta taktigimda ayni etkiyi oda yapiyor. Fakat sizin adaptörünüzde TOPRAKLAMA YOK.

Yeni aldigim bir bilgisayari nedeni ve çözümü belli olan bir problem için neden servise gönderiyim. Haftalarca bekliyeyim?

Benim istedigim destek ekibinizin yardimci olmasiydi. Bana, elimdeki bilgisayara uygun toprakli bir adaptör önerin onu satin alayim dedim.
Cevap olarak böyle birsey yapamiyoruz parça numarasini siz veriyorsunuz biz siparis veriyoruz dediler. Tamam dedik.
5 saat boyunca kataloglardan adaptör baktim sonunda bana uygun olan 5-6 farkli model çikardim.

Sali günü siparis kaydi açildi henüz dönüs olmadi...
Ben sizden satin almak istiyorum, aslinda bu sizin saglamis oldugunuz sistemin sorunu ama uzamasin istiyorum, süreci hizlandirip bana su adaptörlerden birini ulastirabilir misiniz?
P/N: SA10M42747 - SA10M42715 - 5A10J40451 - 5A10J40449 - 5A10J40450

Adaptörünüzde topraklama olmamasinin bana olan maliyeti (yaklasik 12 çalisma saati) + (stres, kaygi, üzüntü) + (adaptörün maddi degeri) olucak. Ben yeni aldigim bir üründe neden bunlari yasiyorumda siz sagladiginiz adaptöre TOPRAKLAMA koymuyorsunuz.
Bari kutunun içinden çikan adaptörde TOPRAKLAMA olmamasi sebebiyle bu sorunu yasayan müsterilerinizin sorunlarini hizli bir sekilde çözüm yoluna gidin, herkesi ugrastirmayin. Asagida bir arkadas 5ay ugrastigini 5ay sonunda adaptörü degistiginde sorunun çözüldügünü yazmis, bakin 5 AY!

Ayni sorunu daha önceden yasamis kisilerin deneyimleri, bazilar çözülmüs.
Lenovo Laptopta Elektrik Kaçağı!
Lenovo Bilgisayarımda Elektrik Kaçağı Var!
Lenovo Bilgisayar Elektrik Çarpması!
Lenovo Bilgisayar Elektrik Çarpıyor.

Electric shocks from my laptop Lenovo Ideapad Z500 - Lenovo Community
https://www.quora.com/Why-does-my-lenovo-Y50-give-me-electric-shocks-from-the-metal-parts
Electric shock with Lenovo -77614EQ
Small electric shock from laptop - Forum Thread
Solved: Tingling in the Fingers - IdeaPad Z570 - Lenovo Community