Bilgisayar açılıyor gibi yapıyor monitöre görüntü gelmiyor? hardisk mi bozuldu acaba

Bu konuyu okuyanlar

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayar açılıyor gibi yapıyor monitöre görüntü gelmiyor? hardisk mi bozuldu acaba?
1 ay kadar önce bilgisayarcı ''harddiskin kafa vurıyor bozulur'' demişti de...?
Pc 7,5 yaşında(harddisk 80 gb) yeni harddisk alsam olur mu bozulmuşsa yoksa eski çıkma almam mı gerekiyor acil yardım lütfen...:(

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Harddiski sökebiliyorsan sök ve sana bu kafa vuruyor diyen bilgisayarcıya götür bir incelesinler. Bu sıcakta koca kasayı taşıma :) Amma şunu da unutmamak gerekir bir bilgisayarın harddiski bozuk bile olsa ekrana bios yazıları ve bundan sonra hdd okuma hataları gibi yazılar mutlaka gelir ve orda kalır. Sen diyorsun ki görüntü de gelmiyor. O zaman kasayı götürmekte fayda var.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
görüntü gelmemesinin pek çok sebebi olabilir. burdan net birşey söylemek zor. [MENTION=194661]eSa[/MENTION] nın söylediği gibi o bilgisayarcıya hddyi bir götür. ama hdd arızalanmış ise yenisi sana pahalıya patlayabilir. senin sistem sata destekli değildir muhtemelen. IDE hddler de piyasada pek yok. olanlar da pahalı.

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Harddiski sökebiliyorsan sök ve sana bu kafa vuruyor diyen bilgisayarcıya götür bir incelesinler. Bu sıcakta koca kasayı taşıma :) Amma şunu da unutmamak gerekir bir bilgisayarın harddiski bozuk bile olsa ekrana bios yazıları ve bundan sonra hdd okuma hataları gibi yazılar mutlaka gelir ve orda kalır. Sen diyorsun ki görüntü de gelmiyor. O zaman kasayı götürmekte fayda var.

hocam önceliklşe teşekkürşer yorum için...monitöre görüntü hiç gelmiyordu monitör uyku moduna geçiyordu öyle olabilir diye düşündüm...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
[MENTION=207350]hilter[/MENTION] bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Aslında senin bilgisayarın normal açılıyor, uyku modundan mı çıkamıyor? Eğer durum bu ise hdd bozukluğu kuvvetle muhtemel.

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Benim eski bilgisayarada oldu yeni bilgisayar aldım, eski bilgisayarı götürdü abim tamir ettirdi getirdide hiç hatırlamıyorum şimdi.

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Pc 1 haftadır kapalıydı açılmıyordu açılamadığı esnada kasadan gelen hafif tondaki tık tık sesleri de yoktu...şimdi kasa çaıldı baktım..ama heran gidebilir diye araştırıyorum..şimdi o ses(tık tık tık) devam ediyor....

JohnDemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Otur bir halini hatırını sor eski dostum de yaşlandık de,
Sonra o seni anlayıp sorun çıkarmadan çalışacaktır :)

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@hilter bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Aslında senin bilgisayarın normal açılıyor, uyku modundan mı çıkamıyor? Eğer durum bu ise hdd bozukluğu kuvvetle muhtemel.

ustam pcyi kapattım 2 saat sonra geldim açmaya çalıştım baktım monitör uyku modunda ekrana birşey gelmiyor kasa sesi var lakin ekrana bir şey gelmiyor monitör uykuya gidiyor...harddiskten önceden gelen hafif tondaki tık tık sesi de gelmiyor o sırada...bu sese bilgisayarcı kafa vurma sesi demişti...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bana kalırsa sistemine güzel bir format attır eğer diskin fiziksel olarak bir bozuğu yok ise bad sectorler format esnasında işaretleneceği için üzerine yeni bilgi gelmez. Windowsun sistem dosyalarının olduğu kısımlarda oluşan bu tip bozukluklardan dolayı sistemler çalışırken kilitlenmelere ve kafa vurma gibi seslere maruz kalır. Temiz bir kurulum seni bir süre daha idare eder.

Format esnasında tamamlanan yüzdeyi dikkatli takip edin örneğin %10 luk kısımda yapıyorsa senin harddiskine göre ilk 8 nci gigabyte civarında hasar vardır. Partition magic gibi bir programla harddiskini 15 veya 20 nci gigabytten bölümlersen disk kafaları bozuk olan kısımlara hiç bir zaman uğramayacağı için sistemin rahatlar.

Bad sectorler yara gibidir. Bugün 1 sector yarın 1+1 vs. gider. Çünkü manyetik ortam bozulmaya başladığı zaman kafa üzerinden geçe geçe yanındaki sektörlere de zarar vermeye başlıyor.

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bana kalırsa sistemine güzel bir format attır eğer diskin fiziksel olarak bir bozuğu yok ise bad sectorler format esnasında işaretleneceği için üzerine yeni bilgi gelmez. Windowsun sistem dosyalarının olduğu kısımlarda oluşan bu tip bozukluklardan dolayı sistemler çalışırken kilitlenmelere ve kafa vurma gibi seslere maruz kalır. Temiz bir kurulum seni bir süre daha idare eder.

Format esnasında tamamlanan yüzdeyi dikkatli takip edin örneğin %10 luk kısımda yapıyorsa senin harddiskine göre ilk 8 nci gigabyte civarında hasar vardır. Partition magic gibi bir programla harddiskini 15 veya 20 nci gigabytten bölümlersen disk kafaları bozuk olan kısımlara hiç bir zaman uğramayacağı için sistemin rahatlar.

Bad sectorler yara gibidir. Bugün 1 sector yarın 1+1 vs. gider. Çünkü manyetik ortam bozulmaya başladığı zaman kafa üzerinden geçe geçe yanındaki sektörlere de zarar vermeye başlıyor.

çok teşekkürler hocam....:)

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
ekran kartında sorun olabilir daha geçen gün aynı problemi ben yaşadım götürdüm işlemcinin ve ekran kartının içi pislik ve toz dolduğu için görüntü aktarımını engellediğini yani ekran kartının bozulduğunu söylediler.Ama enteresan olanı şu ekran kartım sıfır yani yeni aldım bende söktüm kasayı bi güzel temizledim ve çalışıyor suan tıkır tıkır :D:D

pcci12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
harddiskler de çok pahalı zaten bu aralar işin zor arkadaşım..

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
açılmıyor diye götürüp gösterdim oarda açıldı eve gelip sorun monitördemi diye baktım yine açılmadı kapatıp açtım açıldı sorun nerde karıştı iyice bir açılıyor bir açılmıyor??

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
açılmıyor diye götürüp gösterdim oarda açıldı eve gelip sorun monitördemi diye baktım yine açılmadı kapatıp açtım açıldı sorun nerde karıştı iyice bir açılıyor bir açılmıyor??

:)
İyice bozulana kadar kullan gitsin. Ne zaman hiç açılmayacak, o zaman götürürsün.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm beyler bendede bu sorunların aynısı oluyordu ekran acılmıyor uyku moduna geciyordu tek yaptım pc calışırken ram cıkarın geri takın eğer pc calışmassa pawor kablasunu cıkarıp acma dümesine 2 3 defa basın sonra kabloyu takın ve tekrar pc acın gmutlaka ekran acılacaktır .... denedim oldu.... kolay gelsin ... :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende önce hata gösteriyordu sonra görüntü tamamen gitti....bilgisayar calisiyor fakat görüntü yok...klavye ye de sinyal gitmiyor kasadan...sonra bwindoes cd den format cekmeye calistim yine olmadı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm ya bnmde bi sorunum var... pc açılıyo ama görüntü gelmiyo monitör falan kafayı yiyo sonra monitörün güç kablosunu söküp takıyorum görüntü gelio fakat bilgisayar bazen normal açılırken bazen de felç olmuş gibi yavaş açılıo sizce sorun nedir bu her bilgisayar açılışında böyle yani

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=207350]hilter[/MENTION] kardeş anakartta büyük ihtimal lehim çatlağı var bkz:ben :D anakartın ne(muhtemel asus)öyle olduğunda bilgisayar açılıyor ve başta gelen dııt tak tuk gibi sesler gelmiyor görüntüde gelmiyor bu sorun bendede vardı bilgisayarcıya verdim düzeltti ama darbe ve hasar alırsa kasa o zaman yeniden olur ama lehim çatlağı kesin değil

bazen açılıp bazen açılmamasıda lehim çatlağı kaynaklıdır.bendede oluyodu bazen açlıyodu bazen açlımıyodu hiç açılmadığında allah-u ekber diyerekten kasaya vuruyodum dııt sesi geliyodu çalışıyodu :D

Mr.ßahadır®

Asistan
Reaksiyon puanı
3
aynısı benim başıma gelmişti pc yi açıyorum monitörde görüntü yok fakat kasa çalışıyor nedeni ise anakartın ölmüştür.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendede ilk önce açılıo bikaç saniye görüntü var sorna Allah-u Ekber monitör açma kapama düğmesine basıncada bir kaç saniye açılıo sonra yine aynı nabcamki hem ekrankartı nerdekilan

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyler ( No Signal ) yani monitöre sinyal gelmemesi'nin bir kac nedeni olabilir. Genelde islemci, ekran karti, ram'lerden kaynaklanir. Güc kaynagi yeterince enerji saglamazsa da böyle sorunlar ortaya cikar. Ekran karti yerinden oynamis olabilir ( cikar tekrar yerine tak ) RAM'leri tek tek cikarip ( pc kapaliyken tabii :) ) dene. Baska monitör varsa onu deneyin. Onboard Grafik varsa kabloyu VGA grafigine takip deneyin. Kablolari kontrol edin, gevsek baglanti olma ihtimalide var. Fan'lar tozluysa tozlari temizleyin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
beyler aynısı daha şimdi bende oldu hiç birşeyle alakası yok kasayı açın ram i çıkartın temizleyin takın bidah deneyin eğer yine açılmazsa tekar kasayı açın led ışıklarının kablolarının yerlerini değişin hiç birşeyi kalmaz :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya benim öyle sorunum var pc yi tamamen kapatıyorum sabah kalkıyorum yine pc açılmıyor kasayı açıyorum pil yuvadan çıkarıyorum 10 daka bekliyorum yerleştiyorum öyle 10 veya 20 daka ya kadar bekliyorum açılyor her sabah aynı olay :eek::crying:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benimde aynı sorun var bilgisayar a.ılıyor hatta ekrana windows yazısı geliyor ama açılmıyor bilgisayar :(

Son mesajlar