Ben Allah'ın Eseriyim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Benim anlatmaya çalıştığım şey herhangi bir dini küçümsemek yada bir yaratıcı olamayacağı fikrini empoze etmek değil. Benim yapmak istediğim şey insanları GERÇEKTEN düşünmeye sevk etmek. Kulaktan duyma bilgilerle değil de kendi akıl, mantık ve gözlemlerinin süzgecinden geçirdikleri gerçekleri ön yargılı bir şekilde sadece belli bir fikre sabit kalarak düşünmemeleri kısacası akıllarını özgürleştirmeleri. Ben Tanrı olamaz demiyorum yada Tanrı kesin vardır da demiyorum. Haliyle herhangi bir somut doğruluk hesaplanamayacağı için iş inançlara düşüyor tabi ki isteyen herkes istediği şeye inanmakta özgür olmalı. Tabi karşısındaki kişinin din ve inançlarına hoşgörülü olduğu ve toplum huzurunu bozmadığı müddetçe, kimse ahlak bekçisi kesilmediği müddetçe benim için hiçbir sorun ol(a)maz.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Benim anlatmaya çalıştığım şey herhangi bir dini küçümsemek yada bir yaratıcı olamayacağı fikrini empoze etmek değil. Benim yapmak istediğim şey insanları GERÇEKTEN düşünmeye sevk etmek. Kulaktan duyma bilgilerle değil de kendi akıl, mantık ve gözlemlerinin süzgecinden geçirdikleri gerçekleri ön yargılı bir şekilde sadece belli bir fikre sabit kalarak düşünmemeleri kısacası akıllarını özgürleştirmeleri. Ben Tanrı olamaz demiyorum yada Tanrı kesin vardır da demiyorum. Haliyle herhangi bir somut doğruluk hesaplanamayacağı için iş inançlara düşüyor tabi ki isteyen herkes istediği şeye inanmakta özgür olmalı. Tabi karşısındaki kişinin din ve inançlarına hoşgörülü olduğu ve toplum huzurunu bozmadığı müddetçe, kimse ahlak bekçisi kesilmediği müddetçe benim için hiçbir sorun ol(a)maz.

işte sende empati yok

sen herşeyi düşünüp araştırıp körükürüne inanmadan kendince bir doğru bulmuşsun ve senin doğrun olmayan şeylere yanlış diyorsun daha doğrusu senin inandığından farklı bir şeye inananların düşünmediğini körükörüne inandığını düşünüyorsun bada ciddi önyargıya girer

her insanın hayatında sıkıntıları e öncelikleri vardır işte benim en en en öncelikli konum din o sebeple düşüncelerimin öncelikli ve büyük kısmı GERÇEKTEN düşünmekle geçiyo

tasavvuf felsefesinde vesvese çok önemli bir konudur yani senin düşündüğün gibi insanlar ve İslam sebpsiz bir kavramı kabul etmeden önce açıklamasını aramanı ve bulmanı söyler

yine bir tavsiyede bulunayım sana İslami felsefelerle bir araştırma yap benim inancımla kalbin zaten kapalıysa sana uhrevi bir çıkar sağlamasada düşünce ve kalıpları konusunda seni mest edecek okadar çok şeyle karşılacaksınki kendin bile şaşıracaksın

al sana dünyevi bir bilim felsefe mucizelere,menkıbelere yada ıspatı yapılamayacak şeyler inanmana engel ise sana bir bilim dalı ve senin istediğin DÜŞÜNME meselesinin okyanusuna hiç birşey kaybetmeden gideceğin bir yol

uzattım biraz ama anlatmaya çalıştığım şey DÜŞÜNÜN derken düşünmediğimizi nereden çıkarıyorsun ;)

mennes

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Kuran hiç çelişkisiz bu kadar çok bilgiyi bundan yıllar yıllar öncesinden nasıl haber verebiliyor ve yine yüzyıllardır bozulmadan değişmeden günümüze kadar ulaşabiliyor kuran da ayın peygamberimiz tarafından ortadan ikiye ayrıldığı yazmıyor mu (bu konuda bilgisi daha geniş olan biri daha fazla ayrıntı verebilir) en son nasa nin ayda yaptığı bir incelemede ayın yüzeyinde çatlaklar olduğunu ve ayı iki parçaya böldüğünü hatta bunun google moon da(google earth un ay versiyonu adını salladim suan) dahi rahatça gorulebildigini duymuş programda görerek de şahit olmuştum
Şimdi ben nasıl olurda bunu bilimin 0 olduğu bir dönemde haber veren bir kitabın ilahi bir güç tarafından yollanmis olduğunu kabul etmem

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İçtiğiniz suya ne dersiniz?! Siz mi onu buluttan indirdiniz, yoksa indiren biz miyiz? Dileseydik onu acı bir su yapardık. O halde şükretseydiniz ya!.. (Vakıa Suresi 68-69-70)

O, rahmetinin önünde rüzgarları müjdeci olarak gönderendir. Ölü toprağı canlandıralım, yarattıklarımızdan bir çok hayvanları ve insanları sulayalım diye gökten tertemiz bir su indirdik. (Furkan Suresi 48-49)

yagmur.jpg

Yağmur

yuhuju

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

kardes bak burda Allah (c.c) ayet mealinde ne buyuruyor.
munafikun suresi 3.ayet
Bu, onların önce iman edip sonra inkâr etmeleri, bu yüzden de kalplerine mühür vurulması sebebiyledir. Artık onlar anlamazlar.
biz inanmayanlar için ne anlatırsak anlatalım bizim elimizdeki bişey deil.ha sen buna da inanmıyosan oda ayrı
Hz.ali nin kıssası çok güzel bi örnek olmus bunun için de zeroaxa ya teşekkürler..
Ayrıca Allah ın isimleri arasında tanrı diye bi ismi yoktur bunu kullanmassanız sevinirim..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Onca ayetteki açıklamalı delili görmezden gelip "nasıl inanabiliyorsunuz" diye soranlar, bir de kalkıp "belki de kendiliğinden olmuştur" gibi saçma sapan bir düşünceye kapılıyorlar; bir de bize saf diyorlar. :) Biz "belki"lere değil, arkadaşların yazdıkları ayetlerde işaret edilenlere inanıyoruz; yani delillere. İşte o yüzden böyle tesadüflere inanan, inanmanın getirdiği yükümlülüklerden kaçmak için belkilerin peşinde koşanlarla aramızdaki hükmü de yine Allah veriyor:

"Eğer doğru söylüyorsunuz delillerinizi getirin". (Bakara/111)

Üzgünüm ama "belki de"ler böyle ciddi konularda bir delil olarak kabul edilemez.

Aslında "insan doğası" derken inanların ortak bir doğası olduğunu da kabul etmiş ve kendi kendine yaratıcının delilini de ortaya koymuş oluyorlar ama işte nedense benlikleri onlara galebe çalıyor.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Konu iyide başlık sakıncalı olmuş..

Hepimiz Allah'ın eseri değil miyiz ?

@DarKeN Hocam. Sadece kendi aklına inanmayı seçiyorsun. Biraz barışçıl ol yavhu. Etrafı trolleyip duruyorsun. Senin doğru dediklerin doğru sence, yanlış dediklerin yanlış.

Doğru ve yanlış olan şeyler insanlar arasında görecelidir. Bu yüzden her ortamda bir troll gibi ortaya dalmanın manası yok. Bize de sorma bunları, sorgulayacaksan içten içe sorgula. Burada alim yok bildiğim kadarıyla. Herkes kendi bildiğiyle cevap vermeye çalışıyor.

İslam hakkında sorun veya sorunun varsa, git bu işlere gönül vermiş insanlara sor. Burada bilgisayar karşısında kalan adamlarla olmaz o işler.

Herkese Hayırlı Cumalar.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Bu konu yine mi hortlamış tamam artık yorum falan yapmıyorum beni fikirlerimi söylediğim için troll ilan ettiniz ya. Kimseye düşüncelerimi söylemeyeceğim artık vazgeçtim. Tamam yendiniz pes Allah birdir, islam tek dindir diğer dinler uydurmadır müslüman olmayanlar cennete gidemezler . (nokta) Ben de iman ettiğime göre bir şey ispat etmenize gerek kalmadı artık konu kapatılsın isterseniz.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bu konu yine mi hortlamış tamam artık yorum falan yapmıyorum beni fikirlerimi söylediğim için troll ilan ettiniz ya. Kimseye düşüncelerimi söylemeyeceğim artık vazgeçtim. Tamam yendiniz pes Allah birdir, islam tek dindir diğer dinler uydurmadır müslüman olmayanlar cennete gidemezler . (nokta) Ben de iman ettiğime göre bir şey ispat etmenize gerek kalmadı artık konu kapatılsın isterseniz.

İnanmamakta bir inanç, sen milletle bi tartışmaya girme gerek yok. İnanan birisi senin söylemlerinle inanmayı bırakıcak değildir, öyle biri varsa da zaten temeli zayıftır inanç denilen şey onda hiç olmamıştır. Burda gönülden inananlar senin de doğruyu bulmanı ister fakat inanmamakta ısrar eden birine de zorla birşey dayatmanın dinimizde yeri yok.

Anlıyacağın bu konu altında hiç bir çözüm bulamayacaksın, tüm yorumları okumadım fakat dinimizde mantıklı bulduğun fakat kafana takılan şeyler varsa özel mesaj atabilirsin bildiğim kadarıyla cevaplarım bilemediklerim için de güvendiğim, sevdiğim görüşüne değer verdiğim insanlara yönlendiririm seni.

Hani birine aşık olursun ve onu görmeden yapamazsın, gönülden inananlar hiç görmediklerine birine aşıklar düşünsene akıl almıyor değil mi ? Bu yüzden sana her şeyi gözle gösteremeyiz belki. Biz hem hiç görmediğimiz, hem her saniye gördüğümüz O'na aşığız :)

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Eğer insan acı duymasaydı eli kesilip gider, veya yanar da iş işten geçtikten sonra haberi olurdu. Düşünenler çoğu şeyde hikmet bulacaktır.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49

Hocam saygısızlık etmek veya kalbini kırmak istemedim. Böyle birşey oldu ise senden özür dilerim. Fakat konulara biraz daha sakin yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Gerçi hepimiz genciz ve kanımız kaynıyor, bu konuda aslında pek de yapılabilecek birşey yok gibi.

Din, özellikle de İslam dini, akılcı bir yaklaşım sergilemez fakat aklını kullanmayı ve her daim düşünmeyi öğütler. Oku der, araştır der, öğren der. Kuran bize bazı şeyleri açıkca anlatır, bazılarını ise ipucu olarak verir. "..düşünen bir toplum için... bunda bir nasihat vardır... bir güzellik vardır... bir fayda vardır..." diyor Allah (c.c). Bu cümle bir çok ayette geçmektedir.
Bu tam olarak şu demek. Aklımızın alabileceği ve almayacağı şeyler "...düşünen bir toplum için..." Kuran' da anlatılmaktadır, akıl ise bunları düşünüp, anlamak için yaratılmıştır.

Bence bu tür konularda bizimle yazışmak yerine, dini konularda bilgili olduğunu iddia eden birisine gidip yüzyüze görüşün.
İnan burada olan her birey, gün gelmiş inançsız bir durumda, kafasında soru işaretleri ile kala kalmıştır.

Kendi adıma konuşursam; soruları karşına alarak değil, uzaktan bakmadan, yaşayarak çözmeye çalıştığında sen de mantıklı, akılcı ve doğru olanı bulabilirsin.
Saygılar.

Reaksiyon puanı
10,325
İslam hakkında sorun veya sorunun varsa, git bu işlere gönül vermiş insanlara sor. Burada bilgisayar karşısında kalan adamlarla olmaz o işler.
@kosasker, ifaden doğru olabilir, ama üslubun yanlış sevgili kardeşim.
burada ilmi en az olan benim, kabul... ama aynı inancı paylaştığımıza inandığım bir kardeşimin şahsıma "adamlar" nitelemesi ile küçümsemesine kendim için değil, ama diğer arkadaşlarım adına itirazım var.

burada inançları adına klavye kullanan kişiler hiç birşey bilmiyor diyerek yazılan herşeyi adeta iptal etmiş oluyorsun. o zaman birileri gelsin senin inançlarını sorgulasın, inkâr etsin, ama cevabını gidip "bu işe gönül vermişler"den alsın!

sahi gider de alırlar mı dersin?

istersen bunu yazmadan önce @Turab Garip arkadaşımızın yazdıklarına bir bak, bu sözlerini hak ediyor mu gerçekten?

fakir sana hakkını helal etmiştir, ama bunu hak etmeyen kardeşlerim adına bişey diyemem.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Hatasız kul olmaz kardeşim. Kusuruma bakmayın. Hakkınızı helal edin. Hepinizden özür diliyorum.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yine geldi döndü hesap "iyi tamam düşüncemizi söylemeyiz"e. Zaten sadece belkileri duyduk, delilden sorunca "he he tamam" gibi çocukça cevaplarla karşılaştık. Nedense hep de böyle oluyor; sadece ShiftDelete'de ateist arkadaşlarla onlarca sayfa yazıştık (ki bir arkadaş sohbeti gibiydi, yoksa ilmi bir tartışma değil) Bu başlık altında konuşulanların daha da dibine kadar onlarcası konuşuldu yani. Ve şaşırmazsınız belki; hepsinde de aynı muameleyi gördük. :) Sırf bu yüzden acizane şu konuyu açtım: Ateist misiniz? Bırakın tanrıyı gitsin

Tarih tarihtir işte. :) O yüzden konuyu topyekün dağıtmayalım şimdi, öylece kalsın.

yuhuju

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu konuya çok güzel bir söz iyi gider diye düşünüyorum ;
Güzel Bakan Güzel Görür, Güzel Gören Güzel Düşünür, Güzel Düşünen Hayatından Lezzet Alır..

Amacımız kimsenin duygusuna düşüncesine karşı çıkmak değildir,Doğru olana yöneltmektir...

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
İnanmamakta bir inanç, sen milletle bi tartışmaya girme gerek yok. İnanan birisi senin söylemlerinle inanmayı bırakıcak değildir, öyle biri varsa da zaten temeli zayıftır inanç denilen şey onda hiç olmamıştır. Burda gönülden inananlar senin de doğruyu bulmanı ister fakat inanmamakta ısrar eden birine de zorla birşey dayatmanın dinimizde yeri yok.

Anlıyacağın bu konu altında hiç bir çözüm bulamayacaksın, tüm yorumları okumadım fakat dinimizde mantıklı bulduğun fakat kafana takılan şeyler varsa özel mesaj atabilirsin bildiğim kadarıyla cevaplarım bilemediklerim için de güvendiğim, sevdiğim görüşüne değer verdiğim insanlara yönlendiririm seni.

Hani birine aşık olursun ve onu görmeden yapamazsın, gönülden inananlar hiç görmediklerine birine aşıklar düşünsene akıl almıyor değil mi ? Bu yüzden sana her şeyi gözle gösteremeyiz belki. Biz hem hiç görmediğimiz, hem her saniye gördüğümüz O'na aşığız :)
İtiraf etmeliyim ki ben de bazen zor durumda olduğum ve kendimi kötü, yaşamaktan bunalmış hissettiğim zamanlarda beni koruyan ve istediklerimi gerçekleştirecek birinin olmasını istiyorum. Hayat o zaman ne kadar kolay olurdu hemen iste ve gerçekleşsin, kendini kandırarak yaşamak insanı gerçekten mutlu edebiliyor hiç olmazsa bir gün her şeyin düzeleceğini ve kendine hak ettiği mutluluğun verileceğine inanıyor ama kendini buna tamamen inandırmış olmalısın işe yaraması için. Gerçek şu ki dünya bu şekilde işlemiyor. Seni koruyan, senin isteklerini gerçekleştirebilecek tek kişi yine kendinsin. Çeşitli dini ritüeller denedim zamanında yoga, budizm ve kabbala öğretileri denediğim meditasyonlardan bazıları. Hayatımın bir döneminde incil, kuran vs. kitapları da okudum baştan sona ancak beni etkileyen hayatımın anlamı işte bu diyebileceğim somut bir şeyle karşılaşmadım. Belki hayatımın ilerleyen zamanlarında kendi kişisel inancımı yaratabilirim bütün kutsal kitaplardan, dinsel öğretilerden ve hayat tecrübelerimden harmanladığım bilgilerle. Zaten bu hayatta var olmanın amacı mutlu olabilmek değil mi?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
İtiraf etmeliyim ki ben de bazen zor durumda olduğum ve kendimi kötü, yaşamaktan bunalmış hissettiğim zamanlarda beni koruyan ve istediklerimi gerçekleştirecek birinin olmasını istiyorum. Hayat o zaman ne kadar kolay olurdu hemen iste ve gerçekleşsin, kendini kandırarak yaşamak insanı gerçekten mutlu edebiliyor hiç olmazsa bir gün her şeyin düzeleceğini ve kendine hak ettiği mutluluğun verileceğine inanıyor ama kendini buna tamamen inandırmış olmalısın işe yaraması için. Gerçek şu ki dünya bu şekilde işlemiyor. Seni koruyan, senin isteklerini gerçekleştirebilecek tek kişi yine kendinsin. Çeşitli dini ritüeller denedim zamanında yoga, budizm ve kabbala öğretileri denediğim meditasyonlardan bazıları. Hayatımın bir döneminde incil, kuran vs. kitapları da okudum baştan sona ancak beni etkileyen hayatımın anlamı işte bu diyebileceğim somut bir şeyle karşılaşmadım. Belki hayatımın ilerleyen zamanlarında kendi kişisel inancımı yaratabilirim bütün kutsal kitaplardan, dinsel öğretilerden ve hayat tecrübelerimden harmanladığım bilgilerle. Zaten bu hayatta var olmanın amacı mutlu olabilmek değil mi?

İnşallah içinde hissettiğin bu boşluğu, en güzel şekilde doldurursun.

Tüm kalbimle, Rabbim, Rahman; sana ve senin gibi arayış içinde olan insanlara, doğru yolu buldursun kardeşim. Amin.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23

Bana kalırsa amaç kaliteli ve elit bir düşünce yapısıyla efendice yaşamak, zaten o zaman mutlu olunuyor. Senin anlayamadığın bir nokta olduğunu düşünüyorum, İslam da bize sen iman edersen senin her istediğin hemen olacak, her şey dört dörtlük olacak diye bir şey vaat edilmiyor. Öyle olsaydı peygamberler bu kadar zor bir yaşam yaşarlar mıydı sence ? O kadar çaba verirler miydi ? Bence İslam'a geçmek için sebebin bu olmamalı, "istediğim hemen gerçekleşsin." Her şey için çabalamamız gerekli, düşünsene ben namaz kılıp tüm gün evde oturup Allah'ım şöyle olsun böyle olsun desem, bir çaba göstermesem bu nasıl gerçekleşebilir ? Bilim adamları bir şeyi belkide 1500-2000 kere test ediyorlar sonra bazıları sonuca ulaşıyor bazıları ise ulaşamıyor pes ediyor. İstediğimiz şey için çabalamalıyız zaten hayırlısı ise istediğimizi elde ediyoruz.

Bi şu videoya göz atmanı istiyorum senden http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MicK2rZI1UY

kralxs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bir şey sormak istiyorum sizlere ancak beni yanlış anlamayın. İyi, güzel bir şeyler paylaşmışsınız dna, balıklar,kuşlar, kertenkeleler falan sonra altlarına yazmışsınız bunlar yaratılış mucizesi gibisinden ilginç ve belli bir somut kaynağa dayanmayan ifadeler. Belki haklı olabilirsiniz ancak şunu sormak istiyorum nasıl herhangi bir kanıt olmadan bu kadar safçasına bir şeye inanabiliyorsunuz demek istediğim tüm evreni, canlıları islam dininde Allah diye adlandırılan üstün bir varlığın yarattığından nasıl bu kadar eminsiniz. Belki de evren kendiliğinden oluştu ve uygun koşullar oluştuğunda canlılar meydana geldi bunlar tabi varsayım dediğim gibi hangisi doğru bilmemiz mümkün değil yakın zamanda da pek mümkün görünmüyor şu anki ulaşılan teknoloji seviyesinde. Buna rağmen herhangi bir bilimsel temelden uzak sağdan, soldan, kurandan topladığınız dogmatik bilgileri paylaşıp altına yorumlar yapmak oldukça komik. Bilimden ve akılcılıktan oldukça uzak ifadeler sizleri ön yargısız düşünmeye davet ediyorum hiç olmazsa bilmiyorum her şey mümkün olabilir deyip bu konularda konuşmaktan kaçının. Bunu yapın!

Senin akılcılık Bilimcilik Realcilik Dediğin Şey bumu O Zaman Senin Söylediklerine Dayanarak Kolu Olmayan Birinin Evrimle Kolunun Tekrar Geri Çıkması Lazım Veyahut Parmağı Kopan Birinin Ertesi Haftaya Parmağının Çıkması Lazım Bizim gözümüz Kulağımız Evrimle Ortaya Çıkmış Ya Onlar Neden Olmasın Somut İfade Yok Demişssin Ama Görmediğin Birşeyi Soluduğuna İnanıyorsunda Görmediğinin Yarattığına Neden İnanmıyorsun Sen Ve Senin Gibi İnsanlar İçin Birçok Şey Kanıtlandı Kanıtlanmaya Devam Ediyor Ama Sizde Onu Algılayabilecek Türde Beyinsel Kavram Olmadığı İçin Sizin Baktığınız Nokta Gerçekçilikten Uzak Ve Hep Karanlıklıktır Kendi Düşüncelerinizi Kendinize Saklayın Genç Ve Aydınlık Zihinleri Karartmaya Yönelik Böyle Sorular İle Bulunduğunuz Ortamı Kirletmeyin Ne Düşündüğünüz Kendiniz İle Alakalı Bir Konu Başkalarının Düşündüğü İnandığı Bir Başkasını Bağlamaz İlgilendirmez Ben Beni Yaratan ALLAH'a İnanırım İnanıyorum İnandığımın Yarattığını Bildiğim Şeyleri Elbette Paylaşır Benim Gibi İnanan Birinin Faydalanmasını Sağlayabilirim Bu İnanmayan Koskoca Evrenin Bir Saçmalık Sonucu Tesadüfen Oluştuğu Gibi Saçmalıktan Öteye Gidemeyen Düşüncesine Sahip Birini İlgilendirmez Tıpkı Onun Düşündüklerinin Beni İlgilendirmediği Gibi Ama Şunuda Bilmenizde Yarar Var Eğer Sizin Varoluşunuz Tesadüfü Bir Olaysa Keşke O Tesadüfi Olay Hiç Olmamış Olsaydı

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Tamam diyelim senin dediğin gibi olsa uygun koşullar oluştuktan sonra canlılar meydana geldi. peki ben sana soruyorum " GÖZ - KULAK - BURUN - AĞIZ " bunlar nasıl oluştu. hiç bir göz kendiliğinden oluşurmu.. düşünsene bi canlı kendiliğinden oluşuyor ama gözü var görüyor bu mümkün mü bi tasarlıyan olmadan.... Düşünürken biraz derin düşün... bu kusursuzluğu düşün yeter.

şu anda teknoloji çok ilerde bir robotu bile insan gibi yapamıyoruz. bundan milyonlarca yıl önce insan yaratıldı... daha tekerlek bile yokken...

Sadece insandan bahsettik, daha bunun birçok örneği var çevremizde... "YETERKİ GÖNÜL GÖZÜ İLE BAKALIM"
Peki ben de sana soruyorum, her şey pat diye mi oluştu? Çamur insan oldu sonra başladı arapça konuşmaya? Peki yüz binlerce çeşit hastalık neden en gönül gözü sevgi dolu bakan insanların başına musallat oluyor? Nerde kusursuz dünya? Neden nesiller yok olabiliyor? Neden teknoloji pek çok şeyi açıklarken bunlar belli kesimlerin kapalı bakışları yüzünden gerçeklik bulmuyor? Adalet neden yok peki? Vicdan her insanda vardır. Sözde allahın bir parçasıdır. Ancak neden bazıları onu köreltebiliyor?

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Bana kalırsa amaç kaliteli ve elit bir düşünce yapısıyla efendice yaşamak, zaten o zaman mutlu olunuyor. Senin anlayamadığın bir nokta olduğunu düşünüyorum, İslam da bize sen iman edersen senin her istediğin hemen olacak, her şey dört dörtlük olacak diye bir şey vaat edilmiyor. Öyle olsaydı peygamberler bu kadar zor bir yaşam yaşarlar mıydı sence ? O kadar çaba verirler miydi ? Bence İslam'a geçmek için sebebin bu olmamalı, "istediğim hemen gerçekleşsin." Her şey için çabalamamız gerekli, düşünsene ben namaz kılıp tüm gün evde oturup Allah'ım şöyle olsun böyle olsun desem, bir çaba göstermesem bu nasıl gerçekleşebilir ? Bilim adamları bir şeyi belkide 1500-2000 kere test ediyorlar sonra bazıları sonuca ulaşıyor bazıları ise ulaşamıyor pes ediyor. İstediğimiz şey için çabalamalıyız zaten hayırlısı ise istediğimizi elde ediyoruz.

Bi şu videoya göz atmanı istiyorum senden http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MicK2rZI1UY
Ben zaten islama inanınca dört dörtlük bir hayat yaşayacaksınız gibi bir şey söylemedim ama sen benim sözlerimi hemen islama karşı söylenmiş gibi bir noktaya getiriyorsun. Benim islamla bir sorunum yok. Hiçbir zaman da olmadı. İslam yeryüzündeki binlerce dinden biri benim için hristiyanlıktan, budizmden, yahudilikten vs. geri kalan dinlerden ne iyi ne de kötü. Demek istediklerimi tam olarak anlayabildiğinizi düşünmüyorum. Peki şöyle bir şey sorayım size madem sizin için islam tek. Peki siz hristiyan bir ailenin çocuğu olarak ve hristiyanlığın hüküm sürdüğü topraklarda dünyaya gelmiş olsaydınız islam sizin için yine böyle mi hissettirecekti? Lütfen gerçekçi düşünün bana söyleyin. O zaman bana müslümanlığı mı yoksa hristiyanlığı mı savunacaktınız. Çoğunuz büyüklerinizden böyle gördüğünüz için bu dine mensupsunuz yoksa araştırdığınızdan ve gerçekten sorguladığınızdan falan değil.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Ben zaten islama inanınca dört dörtlük bir hayat yaşayacaksınız gibi bir şey söylemedim ama sen benim sözlerimi hemen islama karşı söylenmiş gibi bir noktaya getiriyorsun. Benim islamla bir sorunum yok. Hiçbir zaman da olmadı. İslam yeryüzündeki binlerce dinden biri benim için hristiyanlıktan, budizmden, yahudilikten vs. geri kalan dinlerden ne iyi ne de kötü. Demek istediklerimi tam olarak anlayabildiğinizi düşünmüyorum. Peki şöyle bir şey sorayım size madem sizin için islam tek. Peki siz hristiyan bir ailenin çocuğu olarak ve hristiyanlığın hüküm sürdüğü topraklarda dünyaya gelmiş olsaydınız islam sizin için yine böyle mi hissettirecekti? Lütfen gerçekçi düşünün bana söyleyin. O zaman bana müslümanlığı mı yoksa hristiyanlığı mı savunacaktınız. Çoğunuz büyüklerinizden böyle gördüğünüz için bu dine mensupsunuz yoksa araştırdığınızdan ve gerçekten sorguladığınızdan falan değil.

Çok güzel bi soru,ağzına sağlık öncelikle.

Bir kaç madde halinde açıklıyım sana.

1.si Eğer medeniyetten uzak yerlerdeysen ve İslamdan hiç haberin yoksa ona göre yargılanıyorsun Allah huzurunda.

2.si Bu benim görüşümdür altını çizerek söylüyorum. Allah'ın gönderdiği son kitap Kur'an dan haberin olmamışsa fakat günahların varsa cezasını çekeceğini düşünüyorum. Fakat iman etmedikleri için ayrıyetten yargılanmıycaklar bana kalırsa.

3.sü Eğer benim Kur'an dan haberim olmasaydı ve ibadet etmeseydim bir çok şeyim eksik kalıcaktı belki amma ve lakin karakterim değişmiycekti. Ben bazı ibadetlerimi yapmadan öncede haram olarak nitelendirilen şeyleri yapmıyordum. Ayrıyetten eğer İslam'ı eğer farketme imkanım olan bir yerdeysem eğer araştırma imkanım varsa yani, müslüman olacağımı düşünüyorum. Fakat bu teoriden ileri gidemez, başka bir hayatım olmuycak.

4.sü Son söylediğine katılıyorum, çoğu kişi araştırmamış ve sorgulamamış kişiler.

5.si. Yahudi,musevi veyahut hristiyan birini düşünelim. Bu adamlar biz nasıl ailemizden gelen islam dinine inanıyorsak onlarda kendi ailelerinden gelen dinlere mensuplar diyelim. Değiştirildiklerini bilmeden. Şimdi o dinlere mensup kişiler sözde müslüman ve Allah'a inanan birinin işlediği günahlardan 10da1ini işlememişler ve karakterli düzgün bir hayat yaşamışlar ben bu insanların sözde inançlı olduğu için bir gün cennete girecek olan müslümandan daha kötü insanlar olduklarına inanmıyorum. Bana kalırsa her ne kadar çok çok çok az da olsa, öyle insanlar için Allah katında farklı bir yer olduğuna inanıyorum.

Fakat son maddede çok önemli bir nokta var İslam dini dışında ki o kişilerin düzgün bir hayat yaşadığını Allah karşıtı bir şey yapmadıklarını varsayarak konuşuyorum

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Peki ben de sana soruyorum, her şey pat diye mi oluştu? Çamur insan oldu sonra başladı arapça konuşmaya? Peki yüz binlerce çeşit hastalık neden en gönül gözü sevgi dolu bakan insanların başına musallat oluyor? Nerde kusursuz dünya? Neden nesiller yok olabiliyor? Neden teknoloji pek çok şeyi açıklarken bunlar belli kesimlerin kapalı bakışları yüzünden gerçeklik bulmuyor? Adalet neden yok peki? Vicdan her insanda vardır. Sözde allahın bir parçasıdır. Ancak neden bazıları onu köreltebiliyor?

idraaki meali bu küçük akla gerekmez zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez. diyerekten sözüme başlıyorum.efendim öncelikle yazmış olduğunuz yazıda ben şunu anlıyorum.en yakın hissettiğiniz bir insanı kaybetmişsiniz.o insan belki iyidir. belki kötüdür. ona lafım yok.ama bu dünyada sadece iyilere bişey olmuyor.kötülerde gidiyor.burda uzlaşalım.2.bir husus ilk yazdığım cümledekine benzer nitelikte.biz ki çıplak gözle gökyüzünde mavilerin ötesini bile göremiyorken nasıl olurda dünyanın düzenini sorgularız.eğer bunu sorguluyor olabilcek kapasitede olsaydık; insan, insan olmazdı.Allah, Allah olmazdı.sözlerimi bir soruyla bitirmek istiyorum siz açlıktan ölmiceğinizi bilseydiniz yemek yermiydiniz?bunu iyi düşünün.

mstft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten bu hayatta var olmanın amacı mutlu olabilmek değil mi?

Hocam amacım tartışmaya girmek değil ama bu sözünü görünce cidden kendimi tutamadım :)

İnsanın amacı elbetteki mutlu olmak değildir. Çünkü insan için bu pek de mümkün değil. Sebebi ise bizlere verilen muhteşem olan ama aynı zamanda bizi sonu gelmez azabalara giriftar edebilecek bir cihaz olan akıl.

Nasıl yani?

Şöyle ki: Akıl ile geçmiş zamandan elemler, sıkıntılar ve gelecek zamandan ise endişler hayatı azaba çevirir. Eğer hem Allah'ı veyahut bir yaratıcıyı tanımayacağım hem de mutlu olacağım diyorsan, o zaman geçmişine hiç bakmayacaksın. Çünkü geçmiş akrabalarının ve dostlarının da girdiği bir hiçlik mezarlığından başka birşey değil. Ha geleceğe de bakamazsın, ki o daha dehşetli çünkü o kabre sen de gireceksin. (Lütfen yanlış anlaşılmasın burada şahsına karşı bir art niyetim yok. Ki elimden geldiğince detaylandırmamaya çalıştım). Yani sen bu andan ibaret kalıyorsun. Kocaman ömrü saniyelere, saliselere indiriyorsun. Elde ettiğin mutluluk ise sûri yani yüzeysel ve anlık olabilir ancak. Zaten "Carpe Diem" ve benzeri mantıkların menşei (kaynağı) budur. Sonu ise inanmayan için ebedi yokluk. Ve biz inananlar için ebedi hasaret (üzüntü ve pişmanlık).

Allah'ın varlığının nihayetsiz delilleri var. Çok bir ilmim olduğunu iddia edemem ama Allah'ın varlığını ve birliğini sana isbat ederim Allah'ın izniyle :)
Kaynak elbette ben değilim. Kaynak istiyorsan sana Risale-i Nur Külliyatını tavsiye ediyorum. Orada aklını ve kalbini ikna edecek kadar delil vardır. www.erisale.com 'dan da okuyabilirsin.
Ama madem böyle bir arayış içindesin. İstediğin her soruyu PM olarak bana atabilirsin veya buraya yazabilirsin. Elimden geldikçe girip cevaplamaya çalışırım inşallah.
"nev-i beşer dünyasının en büyük davası ve en mühim meselesi imanı kurtarmaktır. "

Gerçi senin bir cümlenden başladım ve amacım önce insanın amacının senin kastettiğin tarzda bir mutluluk olmadığı/olamayacağını göstermekti, sonra insanın asıl amacını/olması gerekeni, tarzı yazmaktı. Fakat çok uzun oldu. Daha da uzatmayayım ama çok kısacık diyeyim ki o amaç "Kendisine bu kadar nimetleri ihsan eden ve kendisini böyle nihayetsiz delillerle tanıttıran Zât'ı tanıyıp itaat ve ibadet etmek ve de diğer mahlukata hakiki bir zâbit ve sultan olmaktır. Ve buradaki hizmetine binaen O Sultan'ın yüzbinler peygamberler ve semâvi kitaplar ile vaadettiği ebedi istirahat sarayına gitmeğe liyakat kesbetmektedir." Bunun gibi yüzlerce cümle yazılabilir kıssayı kısa keseyim istedim :)

Hidayet Allah'tandır.
[MENTION=142183]CuMaAli[/MENTION] : Abi hakkını helal et. Konuyu biraz başka tarafa çektik kusura bakılmasın.

Son olarak Bediüzzaman Hazretlerinin bir sözüyle bitireyim inşallah.

"Allah'ı tanıyan ve itaat eden, zindanda dahi olsa bahtiyardır. Allah'ı unutan, saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır (bahtsızdır)." Bediüzzaman Said Nursi

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Bana kalırsa her ne kadar çok çok çok az da olsa, öyle insanlar için Allah katında farklı bir yer olduğuna inanıyorum.
:) Peki ben nereye gideceğim benim için de yer var mı Allah katında onu da cevaplarsan sevinirim. Şimdi benim kötü bir insan olduğum söylenemez, arkadaşlarım tarafından sevilir, beğenilirim, trafik cezam bile yoktur. Seks yapmayı çok seviyorum yeni tanıştığım insanlarla. Genellikle kadınlardan hoşlanırım ama erkeklerle de oluyor arada. İkincisi içki içerim yardım etmeyi seviyorum pek çok derneğe yardım yaptım, yapıyorum ve aktif sorumluluklarım var gönüllü çalışıyorum. Ailem için her zaman örnek bir insan olmaya çalıştım, iyi bir kariyerim ve yapmaktan zevk aldığım işim var. İnsanlara yardım etmeyi seviyorum her konuda. Ben şimdi islam dinine inanmıyorum diye cehennemlik mi oluyorum hiç mi kurtuluşum yok.

Reaksiyon puanı
10,325
Sizde Onu Algılayabilecek Türde Beyinsel Kavram Olmadığı İçin

sözlerine katılıyorum sevgili [MENTION=124001]kralxs[/MENTION], ama bu bizim üslubumuz olmamalı.
sevgili peygamberimiz hayatına kastedecek kadar kin güden düşmanlarına böyle bir üslup kullanmadı.
keza Cenabı hak Hz. Musa'yı en büyük düşmanı olan Firavuna gönderirken "yumuşak söz söyle" (kavlen leyyinen) ifadesi biz müslümanlara daima rehber olacak niteliktedir.

bizler hiç kimseyi imana getirmekle mükellef değiliz, keza böyle bir vazifemizde yok. bizim vazifemiz sadece tebliğdir, iman işi Rabbimizin tasarrufunda olan bir husustur. ve bizler de tebliğimizi en münasip üslup ile yapmak durumundayız.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
:) Peki ben nereye gideceğim benim için de yer var mı Allah katında onu da cevaplarsan sevinirim. Şimdi benim kötü bir insan olduğum söylenemez, arkadaşlarım tarafından sevilir, beğenilirim, trafik cezam bile yoktur. Seks yapmayı çok seviyorum yeni tanıştığım insanlarla. Genellikle kadınlardan hoşlanırım ama erkeklerle de oluyor arada. İkincisi içki içerim yardım etmeyi seviyorum pek çok derneğe yardım yaptım, yapıyorum ve aktif sorumluluklarım var gönüllü çalışıyorum. Ailem için her zaman örnek bir insan olmaya çalıştım, iyi bir kariyerim ve yapmaktan zevk aldığım işim var. İnsanlara yardım etmeyi seviyorum her konuda. Ben şimdi islam dinine inanmıyorum diye cehennemlik mi oluyorum hiç mi kurtuluşum yok.

Birisinin yerini belirleyecek ben değilim. Ayrıca senin durumun farklı, İslam'ı yeterince tanıyabilecek bir imkanın var ve İslam dinine mensup bir toplumdansın.

Benim yazdığım beşince maddede ki en önemli şey ilk olarak Allah'a inanç.

Ve Kur'an ı okuma imkanı olupta reddedince olayın açısıda bambaşka bir hal alıyor.

Bu konular kısa cümlelerle anlatılması güç şeyler fakat forum ortamındayız diye de çok uzun tutmamaya çalışıyorum fakat daha net açıklamak için uzun sayfalar gerekli. Düşünce yapımı kapman lazım öyle daha net anlaşabiliriz

temren

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben şimdi islam dinine inanmıyorum diye cehennemlik mi oluyorum hiç mi kurtuluşum yok.
kimin nereye gideceğini Allah bilir
ama herkes dünya tarlasından ektiğini biçer

99/7-8
7. Kim zerre ağırlığınca bir hayır yaparsa, onu görecektir.
8. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük yapıyorsa ,onu görecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...