Ben Allah'ın Eseriyim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
"Yaratan hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp düşünmeyecek misiniz"? NAHL/17

"Herşeyi sapasağlam ve yerli yerinde yapan Allah'ın sanatıdır (bu)" NEML/88

"Sizın yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bir bilgiyle inanan bir topluluk için ayetler vardır" CASİYE/4

"O Allah ki yaratandır, kusursuzca var edendir, şekil ve suret verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz Hakimdir" (HAŞR SURESİ 24)

Allah'ın muhteşem eserlerini elimden geldiğinde burada paylaşacağım.

(Fotoğraf ekleyecek olanlar lütfen 3'ten fazla fotoğraf eklememesini rica ediyorum.)

yasli_siirleri.jpg

İnsan

flowerhorn.jpg

Flower Horn Fish (Çiçek Başlı Balık)

renk-degistirme-ustasi-bir-canli-2012-08-17_m.jpg

Altın Kaplumbağa Böceği

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
%C5%9Feffaf-kelebek-nb10448.jpg

Şeffaf Kelebek

Reaksiyon puanı
10,325
harikasın [MENTION=142183]CuMaAli[/MENTION], seni seviyorum abim, Allah için.
hep böyle devam et,
Rabbim bir ömür hep yolunda olmayı, ona hizmet etmeyi...
rahmetine, merhametine, dostluğuna, sevgisine mazhar olabilmeyi nasip buyursun.
size, bize ve murad eden her bir kardeşimize...

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
O, gökten su indirendir. Bununla herşeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır. (Enam Suresi, 99)

İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır. (Rahman Suresi, 68)

Nar-Suyu.jpg

Nar

d87afc78a79941d6d8d6443883fdb584_1336657383.jpg

Hurma

harikasın @CuMaAli, seni seviyorum abim, Allah için.
hep böyle devam et,
Rabbim bir ömür hep yolunda olmayı, ona hizmet etmeyi...
rahmetine, merhametine, dostluğuna, sevgisine mazhar olabilmeyi nasip buyursun.
size, bize ve murad eden her bir kardeşimize...

Amin |SeYYaH| abi Allah Razı olsun.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
O, gökten su indirendir. Bununla herşeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır. (Enam Suresi, 99)

İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır. (Rahman Suresi, 68)

Nar-Suyu.jpg

Nar

d87afc78a79941d6d8d6443883fdb584_1336657383.jpg

Hurma

Amin |SeYYaH| abi Allah Razı olsun.
yararlı konu Allah razı olsun

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
230242main_Pulsar2_sm.jpg

TARIK SURESİNDEKİ DELEN YILDIZ (Madde Jetleri ve PULSAR) - İLK OLARAK 1967'de GÖZLEMLENMİŞTİR!
Nötron Yıldızları, Bunların Çıkardığı ‘’Jetler’’ ve Pulsarlar

86 (Tarık) / 1-3
1. Gökyüzüne ve Tarık’a yemin olsun.
2. Tarık’ın ne olduğunu nereden bileceksin?
3. Delen yıldızdır…

PULSAR: ilk gözlemlenen pulsar, Tilkicik takımyıldızının ortasında bulunmakta ve her 1,3 saniyede nabız atışları gibi radyo dalgaları yaymaktaydı.
Bazı pulsarlar, radyo dalgalarından başka ışık, kızılötesi ve morötesi ışınlarda yaymaktadırlar. Pulsarın kendi etrafındaki dönüş hızı oldukça yüksektir. Bazıları kendi etrafında saniyede 1000 (bin) devir yapar. 20 km çapındaki bir pulsarın ekvator yüzeyinde bu dönüş hızı saniyede 62.800, dakikada 3.768.000, saatte ise 226.000.000 kilometreyi bulmaktadır.
Pulsarlar o kadar yoğundurlar ki bir çay kaşığı kadar atarca maddesinin dünyadaki ağırlığı 100 milyon tonu geçmektedir.

bunu da buyrun: http://tr.wikipedia.org/wiki/Pulsar

Yani bir çay kaşığı kadar pulsar maddesi dünyaya getirilip yarım metre yükseklikten yere bırakılsa girdiği yerin tam karşı tarafından çıkabilir, elip geçebilir. Sonuç olarak delen bir yıldız diyebileceğimiz gibi yıldız delen de diyebiliriz kendisine.. çünkü aşağı yukarı her iki tanımı da hakediyor.

Private-B

Doçent
Reaksiyon puanı
1
230242main_Pulsar2_sm.jpg

TARIK SURESİNDEKİ DELEN YILDIZ (Madde Jetleri ve PULSAR) - İLK OLARAK 1967'de GÖZLEMLENMİŞTİR!
Nötron Yıldızları, Bunların Çıkardığı ‘’Jetler’’ ve Pulsarlar

86 (Tarık) / 1-3
1. Gökyüzüne ve Tarık’a yemin olsun.
2. Tarık’ın ne olduğunu nereden bileceksin?
3. Delen yıldızdır…

PULSAR: ilk gözlemlenen pulsar, Tilkicik takımyıldızının ortasında bulunmakta ve her 1,3 saniyede nabız atışları gibi radyo dalgaları yaymaktaydı.
Bazı pulsarlar, radyo dalgalarından başka ışık, kızılötesi ve morötesi ışınlarda yaymaktadırlar. Pulsarın kendi etrafındaki dönüş hızı oldukça yüksektir. Bazıları kendi etrafında saniyede 1000 (bin) devir yapar. 20 km çapındaki bir pulsarın ekvator yüzeyinde bu dönüş hızı saniyede 62.800, dakikada 3.768.000, saatte ise 226.000.000 kilometreyi bulmaktadır.
Pulsarlar o kadar yoğundurlar ki bir çay kaşığı kadar atarca maddesinin dünyadaki ağırlığı 100 milyon tonu geçmektedir.

bunu da buyrun: http://tr.wikipedia.org/wiki/Pulsar

Yani bir çay kaşığı kadar pulsar maddesi dünyaya getirilip yarım metre yükseklikten yere bırakılsa girdiği yerin tam karşı tarafından çıkabilir, elip geçebilir. Sonuç olarak delen bir yıldız diyebileceğimiz gibi yıldız delen de diyebiliriz kendisine.. çünkü aşağı yukarı her iki tanımı da hakediyor.
vay bee

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Üstlerinde kanat çırparak uçan kuşlara bakmazlar mı? Onları (havada) ancak Rahmân tutuyor. Şüphesiz O her şeyi hakkıyla görendir. (Mülk 19)

Beyaz-Guvercin.jpg

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
58e2163b15ff12de78fb176be1c74c93.jpg

Tuatara

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan sürüngenlerin ortak adı.
Tuatara'yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar'ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. Bundan başka sürüngenler çoğunlukla hareket edebilmek için en az 20 °C'lik bir ortam sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Tuataralar ise soğuk havaya pek aldırış etmez, diğer birçok sürüngenin dayanabildiği bir sıcaklık olan 110 °C'den çok daha düşük sıcaklıklarda bile rahatlıkla avlanabilirler.

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
781ED6AACD8D3549A6587D10b.jpg

El Feneri Balığı

Gece olduğunda, el feneri balığı kayalıklarda ya da mercanların arasında saklandığı yerinden çıkar. Herhangi bir ışığa karşı çok dikkatlidir ve eğer ay ışığı çok parlaksa ya da herhangi bir dalgıcın ışığını görürse hemen saklanır. Karanlığın sağladığı emniyetle birlikte el feneri balığı ışığını, avını bulabilmek, düşmanlarını şaşırtabilmek ve türdeşleri ile iletişim kurmak için kullanır.​
Parlak ışıklar, gözlerinin altındaki büyük organlar tarafından üretilir. Bu organlar, balığın kanına karışan oksijen ve şekerle beslenen ışık saçan milyonlarca bakteriden oluşur. Balık ışığı açıp, kapatabilir ve yiyecek ararken istediği yöne çevirebilir. Ürettiği ışık o kadar güçlüdür ki, otuz metrelik mesafeden bile görülebilir. Aslında, tek bir el feneri balığından gelen ışık bile küçük bir odayı aydınlatmak için yeterlidir. El feneri balığı bir çeşit kepenk görevi gören göz kapakları sayesinde ışığını yakıp, kapatabilir.​
El feneri balığının bulunduğu bölgede yaşayan yerel halk bu balıklari yakalar, ışığın parladığı bölümü çıkarır ve bu bölümü balık avlarken yem olarak kullanırlar. Işık organı balık öldükten saatlerce sonra bile parlamaya devam eder.

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
•Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (NAHL SURESİ / 68)

•Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (NAHL SURESİ / 69 )KUR'AN'DA ARILAR ve BAL

Rabbin bal arısına vahyetti: "Dağlarda, ağaçlarda ve yüksek yerlerde kendine evler edin!"

"Sonra, meyvelerin-çiçeklerin tümünden ye! Böylece, Rabbinin yollarında, boyun eğmiş olarak dolaş!" Arıların karınlarından, muhtelif renkte içecek-şerbetler çıkar ki, 'onda(balda)' insanlar için şifa vardır. Muhakkak düşünen bir topluluk için bunda bir ayet vardır. [NAHL (16)/ 68-69]

ari-a.jpg

Arı

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ekstrem varlıkları göstermeye gerek yok,gördüğümüz her canlı onun eseri,bazen insanoğlunun taklitlerine bakıyorum birde büyük Usta'ya ve onun yarattıklarına gözlerim doluyor...

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
gören gözler için ne deliller var aslında ama görmeyenler için herşey kapkara

Kenpachi

Profesör
Reaksiyon puanı
25
@CuMaAli Paylaşım güzel ama aklıma birşey takıldı.Sen bu ayetleri hadisleri ezberimi biliyorsun ?

by_slmz

Profesör
Reaksiyon puanı
2

48733744039607935362164.jpg

ALLAH'IN MUHTEŞEM YARATMA SANATI : "DNA"

İnsan DNA'sının hacmi, 1 milimetre küpün 3 milyarda biri kadar küçüktür.

Sadece 1 gram DNA, 1 trilyon CD'ye eş değer bilgi saklayabilmektedir.

Tek 1 DNA molekülünde tam 1 milyon ansiklopedi sayfasını dolduracak bilgi kodludur.

İnsan vücudundaki bütün hücrelerin DNA'ları düzleştirilip uç uca eklenirse 50 milyar km uzunluğunda olacak. Bu uzunluk Dünyadan Güneş sisteminin ötesine ulaşmak için yeterlidir.

Bu güne kadar yaşamış, gelmiş geçmiş her canlı türünün bütün özellikleri bilgi olarak DNA'ya yüklenseydi toplam DNA hacmi 1 çay kaşığının ancak küçük bir kısmını doldururdu.

Bir kimse kendi genetik bilgisini okumaya kalkışsa buna ömrü yetmez. Her gün 24 saat boyunca hiç durmadan, saniyede 1 DNA şifresi okuyacak olsa, bu işlemi 100 yılda tamamlayabilir. (Tek DNA molekülünde 3 milyar harf kodlu)

İnsan DNA'sı bir bilgisayara benzer ancak ürettiklerimizden çok çok gelişmiş. Hiç bir bilgisayar mühendisi gözle görülmeyen bir alanda tam 1 milyon sayfalık bilgiyi saklayan DNA'yı taklit edemez. DNA'nın tesadüflerle ortaya çıkmış olabileceğini idda etmek, en gelişmiş bilgisayarın tesadüflerle ortaya çıkmış olabileceğini idda etmekten çok daha akıl dışıdır.

DNA tüm açıklığıyla Allah'ın üstün yaratmasının delillerini sergilemektedir.

Allah'ın benzersiz yaratması şöyle bildiriliyor:

" Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin yaratandır." EN'AM/101

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Bir şey sormak istiyorum sizlere ancak beni yanlış anlamayın. İyi, güzel bir şeyler paylaşmışsınız dna, balıklar,kuşlar, kertenkeleler falan sonra altlarına yazmışsınız bunlar yaratılış mucizesi gibisinden ilginç ve belli bir somut kaynağa dayanmayan ifadeler. Belki haklı olabilirsiniz ancak şunu sormak istiyorum nasıl herhangi bir kanıt olmadan bu kadar safçasına bir şeye inanabiliyorsunuz demek istediğim tüm evreni, canlıları islam dininde Allah diye adlandırılan üstün bir varlığın yarattığından nasıl bu kadar eminsiniz. Belki de evren kendiliğinden oluştu ve uygun koşullar oluştuğunda canlılar meydana geldi bunlar tabi varsayım dediğim gibi hangisi doğru bilmemiz mümkün değil yakın zamanda da pek mümkün görünmüyor şu anki ulaşılan teknoloji seviyesinde. Buna rağmen herhangi bir bilimsel temelden uzak sağdan, soldan, kurandan topladığınız dogmatik bilgileri paylaşıp altına yorumlar yapmak oldukça komik. Bilimden ve akılcılıktan oldukça uzak ifadeler sizleri ön yargısız düşünmeye davet ediyorum hiç olmazsa bilmiyorum her şey mümkün olabilir deyip bu konularda konuşmaktan kaçının. Bunu yapın!

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
rabbime binlerce kez şükürler olsun........

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bu konunun yaratıcıyı ispat etme gibi bir amacı olduğunu sanmıyorum. İnanan insanlar buraya gördükleri güzellikleri, şaşırtıcı bilgileri ekliyorlar. İnanmayan bir gelsin de bilimden teknolojiden uzaksınız desin diye değil ya da mutlak varlığı sorgulamak için değil.

paradox666

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir şey sormak istiyorum sizlere ancak beni yanlış anlamayın. İyi, güzel bir şeyler paylaşmışsınız dna, balıklar,kuşlar, kertenkeleler falan sonra altlarına yazmışsınız bunlar yaratılış mucizesi gibisinden ilginç ve belli bir somut kaynağa dayanmayan ifadeler. Belki haklı olabilirsiniz ancak şunu sormak istiyorum nasıl herhangi bir kanıt olmadan bu kadar safçasına bir şeye inanabiliyorsunuz demek istediğim tüm evreni, canlıları islam dininde Allah diye adlandırılan üstün bir varlığın yarattığından nasıl bu kadar eminsiniz. Belki de evren kendiliğinden oluştu ve uygun koşullar oluştuğunda canlılar meydana geldi bunlar tabi varsayım dediğim gibi hangisi doğru bilmemiz mümkün değil yakın zamanda da pek mümkün görünmüyor şu anki ulaşılan teknoloji seviyesinde. Buna rağmen herhangi bir bilimsel temelden uzak sağdan, soldan, kurandan topladığınız dogmatik bilgileri paylaşıp altına yorumlar yapmak oldukça komik. Bilimden ve akılcılıktan oldukça uzak ifadeler sizleri ön yargısız düşünmeye davet ediyorum hiç olmazsa bilmiyorum her şey mümkün olabilir deyip bu konularda konuşmaktan kaçının. Bunu yapın!

Tamam diyelim senin dediğin gibi olsa uygun koşullar oluştuktan sonra canlılar meydana geldi. peki ben sana soruyorum " GÖZ - KULAK - BURUN - AĞIZ " bunlar nasıl oluştu. hiç bir göz kendiliğinden oluşurmu.. düşünsene bi canlı kendiliğinden oluşuyor ama gözü var görüyor bu mümkün mü bi tasarlıyan olmadan.... Düşünürken biraz derin düşün... bu kusursuzluğu düşün yeter.

şu anda teknoloji çok ilerde bir robotu bile insan gibi yapamıyoruz. bundan milyonlarca yıl önce insan yaratıldı... daha tekerlek bile yokken...

Sadece insandan bahsettik, daha bunun birçok örneği var çevremizde... "YETERKİ GÖNÜL GÖZÜ İLE BAKALIM"

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Maykılı bu site de okuyan çoktur. Bilen bilir.

Son yazısını okumanı tavsiye ederim. http://michaelsikkofield.blogspot.com/2012/10/insan-din-ve-kuran.html
Kafandaki soru işaretlerini belki giderebilirsin.
Ayrıca yazdığın yazıyı çok kaba bulduğumu belirtmek isterim. İnançsız olsan bile ( bu bizi ilgilendirmez ) biz inanları saflık ile itham etmen kabul edilemez. Saflığın ne olduğunu merak ediyorsan evrim teorisini araştır. Asıl saflık ona inanmaktır.

saygılar

yuhuju

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah Göz vermiş görmessin, Kulak vermiş duymassın,Akıl vermiş onu bari kullanmasını bil be kardeşim daha ne diyim size..(darken ve onun gibi düşünenler)

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Allah Göz vermiş görmessin, Kulak vermiş duymassın,Akıl vermiş onu bari kullanmasını bil be kardeşim daha ne diyim size..(darken ve onun gibi düşünenler)
Sen aklını, kulaklarını ve gözlerini kullanarak ve yaratılışa bizzat tanık olarak bu bilgilerin doğruluğunu teyit ettin galiba ki bana tavsiye ediyorsun. İnanabilirsiniz benim buna bir sözüm yok sadece saygı duyabilirim ama inandığın bir şeyi hiçbir somut dayanağı olmadan diğer insanlara empoze etmeye çalışmak doğru değil. Bir de sizin gibi düşünmeyenleri aşağılamak yanlış ... Bu ülke insanlarının en büyük sorunlarından bir tanesi kendi gibi düşünmeyen insanları öldürecekler kolayını bulsalar. Çok sesliliğe tahammülü yok kimsenin bu sanırım gelenek halini almış artık bu ülkede bunu yıkmak çok zor.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Sen aklını, kulaklarını ve gözlerini kullanarak ve yaratılışa bizzat tanık olarak bu bilgilerin doğruluğunu teyit ettin galiba ki bana tavsiye ediyorsun. İnanabilirsiniz benim buna bir sözüm yok sadece saygı duyabilirim ama inandığın bir şeyi hiçbir somut dayanağı olmadan diğer insanlara empoze etmeye çalışmak doğru değil. Bir de sizin gibi düşünmeyenleri aşağılamak yanlış ... Bu ülke insanlarının en büyük sorunlarından bir tanesi kendi gibi düşünmeyen insanları öldürecekler kolayını bulsalar. Çok sesliliğe tahammülü yok kimsenin bu sanırım gelenek halini almış artık bu ülkede bunu yıkmak çok zor.

önyargısız ve tarafsız doğruyu arayan herkes doğruyu kesin bulur önce onu söyleyeyim dedim

ikincisi senin inandığın doğrular var ve yanlış gördüğün bu gibi durumlarda insanları düşünmeye ve sorgulamadan teslimiyete karşı düşünmeye davet ediyorsun bu senin dinin aklın sana bunu söylüyo ve sen bunun gerekliliğini yapıyorsun(ben öyle olduğunu düşünüyorum yoksa provakatör olduğunu söylerdim ama değilsin)

şimdi bu noktada empati kur ben öyle yaptığım için sana yazıyorum

şuna inan en azından kendimle ilgili söylüyorum psikolojinin ve bilimin açıklayamayacağı şeylerle benim aklımdaki vesvese(yani senin şüphe dediğin şeyler ki bu herkes ama herkeste zaten vardır)gitti ama sandığın gibi teslimiyetle değil okumadık araştırmadık şey bırakmadım ve umut kesmeden dualar ettim ve çok şükür ki Rabbim izah edemeyeceğim kimseninde edemeyeceği bir şekilde bu şüphelerimi giderdi

İslamda 32 farz vardır ve senin bu yaptığını(senin algınla doğru olanı) yani iyiliği emretmek kötülükten men etmek farz dır bir
müslümana ama bu hoşgörüsüzlük yüzünden bunu yapan azdır senin dediğin bu linç olayı bu ülkede müslüman olanlara çok uygulandığı için artık sen bana karışma bende sana durumu ortaya çıkmış

o sebepten sen kimsenin aklında bi soru işereti oluşturamazsın o yüzden çabaların boş onu söylemek istedim tartışmak değil maksadım yoksa İslam bilimi reddetmez aksine arkadaşların yazdığı ve paylaştığı şeyler derin tefekkür eden insanların ve bilimin bu konulardaki çaresizliğinden kendi vesveselerini silmelerine neden olur

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sırf merak ettiğim için soruyorum acaba siz evren, insan ve diğer canlı veya canlısız varlıklar tesadüfen veya bizin tabirinizle uygun ortamlar da, oluşurken(!) siz orda mıydınız? Somut kanıtınız var mı? Var ise Ara geçiş formunun resmini paylaşırmısın?
Bu ülkenin en büyük sorunu sizin gibi insanlar. İnançlı insanlara tahammülünüz yok. Bir konu gördünüz ya hemen gelip, konuyu dağıtıp bölücülük yapıyorsunuz. O da yetmiyor sanki sizleri öldürüyormuşuz gibi çığırtkanlık yapıyorsunuz. A

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
önyargısız ve tarafsız doğruyu arayan herkes doğruyu kesin bulur önce onu söyleyeyim dedim

ikincisi senin inandığın doğrular var ve yanlış gördüğün bu gibi durumlarda insanları düşünmeye ve sorgulamadan teslimiyete karşı düşünmeye davet ediyorsun bu senin dinin aklın sana bunu söylüyo ve sen bunun gerekliliğini yapıyorsun(ben öyle olduğunu düşünüyorum yoksa provakatör olduğunu söylerdim ama değilsin)

şimdi bu noktada empati kur ben öyle yaptığım için sana yazıyorum

şuna inan en azından kendimle ilgili söylüyorum psikolojinin ve bilimin açıklayamayacağı şeylerle benim aklımdaki vesvese(yani senin şüphe dediğin şeyler ki bu herkes ama herkeste zaten vardır)gitti ama sandığın gibi teslimiyetle değil okumadık araştırmadık şey bırakmadım ve umut kesmeden dualar ettim ve çok şükür ki Rabbim izah edemeyeceğim kimseninde edemeyeceği bir şekilde bu şüphelerimi giderdi

İslamda 32 farz vardır ve senin bu yaptığını(senin algınla doğru olanı) yani iyiliği emretmek kötülükten men etmek farz dır bir
müslümana ama bu hoşgörüsüzlük yüzünden bunu yapan azdır senin dediğin bu linç olayı bu ülkede müslüman olanlara çok uygulandığı için artık sen bana karışma bende sana durumu ortaya çıkmış

o sebepten sen kimsenin aklında bi soru işereti oluşturamazsın o yüzden çabaların boş onu söylemek istedim tartışmak değil maksadım yoksa İslam bilimi reddetmez aksine arkadaşların yazdığı ve paylaştığı şeyler derin tefekkür eden insanların ve bilimin bu konulardaki çaresizliğinden kendi vesveselerini silmelerine neden olur
İnsanların zaafları var halledemeyecekleri bir sorunla karşılaştıklarında yada sahip olmak isteyip de sahip olamadıkları şeyler karşısında teslim olup kendi hayatlarına son vermemek ve soylarının devamını riske atmamak için insan doğası böyle bir uyum mekanizması geliştirmiş çevredeki uyaranlara karşı. Bu da kendini kendinden daha büyük ve daha güçlü bir varlığın onu koruduğuna inandırmak. Böylece hayatına bir şekilde devam edebilecek ve sorunlar karşısında pes edip (hayatına son vermeyecek) neslinin devamını tehlikeye atmayacaktır. Dünyada insanlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok inanç biçimi geliştirmiştir tarih boyunca ateşe, suya, ağaçlara,kuşlara ,güneşe, aya tapmışlar ve içlerindeki bu duyguyu bastırmışlardır. İslam dini dünyadaki binlerce dinden sadece bir tanesi ve yine insanların zaaflarını karşılamak için oluşturulmuş bir inanıştır. Benim için diğer inanç biçimlerinden hiçbir farkı yok herhangi bir üstün tarafı da yok. Çünkü inançlar gün geçtikçe farklılaşıyor. Türkler islam dininden önce de vardı Göktanrıya inanıyorlardı müslüman arap toplumlarıyla karşılaşınca ve sosyal-ticari ilişkileri ilerleyince onların dinini benimsediler ...

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
insanların içindeki kendinden yüce bir varlığa inanma güdüsü böyle bir varlığın olmadığı sonucunuda doğurmaz kaldıki bu konuda psikolojide bir teoridir yani bu mesele bile bilimin 2+2=4 dediği bir konu değildir bu sebeplede bu açıklama SENİN savunmaz olamaz

birde şöyle bir nokta var

adamın birisi Hz Ali ye gelip

Ey Ali,siz yaşamınızı hep öldükten sonraki hayata göre tanzim ediyorsunuz,bir sürü zevkten mahrum kalıyorsunuz,oruç tutuyor,namaz kılıyor,hacca gidiyor,malınızı başkalarına veriyorsunuz(zekat)
Bence bunlar boşuna çünkü cennet te cehennem de yok.

Sessizce dinleyen Hz Ali

Ya bütün bu söylediklerin yanlış bizim inandıklarımız doğruysa,bizim kaybımızla kendi kaybını karşılaştırabilir misin?

kişi ve zamanı bir kenara bırak inanmakla benim kaybım ne olabilir tam aksine benim inanmamla toplum huzur içerisinde ben sinir problemi olan bir insanım kanunlara ne kadar saygılı olursam olayım hapis korkusu dahil hiç bir yasa beni yapacaklarımı yapmama engel olamaz ama Allah korkusu beni bir çok insancıl kötü duygu ve dürtülerden uzak tutuyor kaldıki namazın psikolojiye ve beden sağlığına orucun beden sağlığına zekatı,sadakanın toplum sağlığına vs.vs faydaları varki ben ne kaybediyorum inanmakla mesele bu

ve işte önemli olan ya ben haklıysam onun için bize verdiğin tavsiyeyi sana iade edip İslamı derinden incele mümkün olan en az önyargıyla Kuranı bir mealini okuyup ben araştırdım deme sakın yada etrafında gördüğün müslümanların hayat larına bakıp kanıya varma Cat Stevens İslamı müslümanlardan öğrenseydim müslüman olmazdım demişti yaşanmayan İslam için

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...