Baykal Başkomiserle Yakalandı

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
78502.jpg

CHP Lideri Baykal'ın basın toplantısında söylediklerinin gerçeği ortaya çıktı. Bakın Baykal ne demişti, gerçeği ne...

CHP Lideri Deniz Baykal, 8 Eylül’de Almanya’da görülen Deniz Feneri e. V. Davasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenlemişti.

Baykal bu toplantıda Alman savcılığının iddianameyi yeminli tercümanlar aracılığıyla Türkçe'ye çevirdiğini ve metnin ellerinde olduğunu ifade etmişti.

Deniz Baykal, "Sanıklardan Mehmet Gürhan, Firdevs Şahin'den yardıma muhtaçlar için Başbakan Erdoğan'a verilmek üzere paraları aldığını tasdik etmiştir" demişti ve Alman savcının bunu iddianameye aldığını söylemişti.

Yanlış Tercüme Edilmiş...

Dün 5. duruşması yapılan davada Mali Başkomiser Alexander Böhm, imza bulunmayan ve para miktarı belirtilmeyen belgede "Başbakanlığa" şeklinde yazılan ifadenin "Başbakana" şeklinde tercüme edildiğini belirtti.

Baykal ise ısrarla Mehmet Gürhan’ın 7 kere Başbakan’a verilmek üzere para aldığını doğruladığını söylemişti.

Biz Tercüme Etmedik...

Sanıklardan Mehmet Gürhan’ın Türk avukatı Ünal Kaymakçı, söz alarak Böhm’e şu soruyu yöneltti: "Benim burada merak ettiğim, okuduğunuz bu belgelerin dışarıya nasıl sızdığıdır. Çünkü Türk basınında bu belgeler Türkçe’ye çevrilerek yayımlandı. Bu belgeleri siz mi tercüme ettirdiniz. Çünkü benim elimde bunların Türkçesi yok."

Böhm’ün bu soruya yanıtı, "Bunu ben de merak ediyorum. Biz hiçbir zaman dışarıya belge vermedik. Hiçbir belgeyi de tercüme ettirmedik" oldu.

Baykal ise sanıklar Türk olduğu için iddianamenin Alman savcılarınca Türkçeye tercüme edildiğini söylüyordu..
Aktifhaber