Batarya ömrü için ne zaman şarj etmek daha sağlıklıdır?

Bu konuyu okuyanlar

BTHNBLR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Yeni nesil telefonlarda bunun için yapılmış bir özellik var mı bilmiyorum ama eğer yoksa, gece takıp sabaha kadar şarja kalmasındansa gece uyumadan önce %100 olana kadar beklemek, sonra şarjdan çıkarıp uyumak daha mantıklıymış gibi geliyor. Çünkü gece 23'den sabah 6-7'ye kadar şarjda kalsa arkaplanda sürekli şarjı inip inip tekrar dolacak.

Bunların haricinde şarjdayken telefonla oynamadığın sürece hiçbir problem yok. İstersen 20'de tak 30'da çıkar kullan sonra tekrar tak, istersen tamamen bitir öyle tak. Sadece yazılımsal olarak desteği kaybetmiş 3-4 senelik telefonlarda şarj senkronizasyonu konusunda problem olabiliyor gibi hissediyorum kişisel deneyimlerimle. O yüzden bence bazı zamanlar şarjı tamamen bitirip kapalı şarj etmek faydalı olacaktır.

Mr.Scout

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Ve launcher kullan, poco launcher veya nova launcher. Ben poco öneririm sistemi hem yormaz hemde ram temizleme modu var.
Tamamdır bir bakayım dediğin launcher'lara.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yeni nesil telefonlarda bunun için yapılmış bir özellik var mı bilmiyorum ama eğer yoksa, gece takıp sabaha kadar şarja kalmasındansa gece uyumadan önce %100 olana kadar beklemek, sonra şarjdan çıkarıp uyumak daha mantıklıymış gibi geliyor. Çünkü gece 23'den sabah 6-7'ye kadar şarjda kalsa arkaplanda sürekli şarjı inip inip tekrar dolacak.

Bunların haricinde şarjdayken telefonla oynamadığın sürece hiçbir problem yok. İstersen 20'de tak 30'da çıkar kullan sonra tekrar tak, istersen tamamen bitir öyle tak. Sadece yazılımsal olarak desteği kaybetmiş 3-4 senelik telefonlarda şarj senkronizasyonu konusunda problem olabiliyor gibi hissediyorum kişisel deneyimlerimle. O yüzden bence bazı zamanlar şarjı tamamen bitirip kapalı şarj etmek faydalı olacaktır.
Aynen bende gece yatarken takıp sabah çıkarmaya tamamen karşıyım. Aynen dediğin gibi oluyor.

furqan.

Asistan
Reaksiyon puanı
82

Ben 2-3 gün boyunca günde 5 saat kadar şarja takılı pubg oynamıştım bi ara ?. Acaba 2-3 günden bir zararı olur mu?

BTHNBLR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Ben 2-3 gün boyunca günde 5 saat kadar şarja takılı pubg oynamıştım bi ara ?. Acaba 2-3 günden bir zararı olur mu?

Yok ya ciddi zararlar için uzun süreli böyle yapmak lazım. 3 senelik telefonum var ben de bir ara çok zorladım telefonu. 1 saatlik ekran süresi vermeye başlamıştı da 2 hafta önce bataryayı değiştirdim. Ekran süresi yine 4 saati zorluyor. :)

furqan.

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Yok ya ciddi zararlar için uzun süreli böyle yapmak lazım. 3 senelik telefonum var ben de bir ara çok zorladım telefonu. 1 saatlik ekran süresi vermeye başlamıştı da 2 hafta önce bataryayı değiştirdim. Ekran süresi yine 4 saati zorluyor. :)
Şarja takılı İnstagram felan girmek peki wp veyahutta?

Mr.Scout

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Valla bana sorarsan mümkün mertebe şarjda kullanma. Ne olacağı belli olmaz. Bataryan bozulursa hiçbir batarya orjinali gibi olmuyor maalesef :(

BTHNBLR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Şarja takılı İnstagram felan girmek peki wp veyahutta?

Ne yaptığın farketmiyor. Yani amaç şarjdayken şarjı yememek. Yani şarja takılıyken wi-fi açık olur mesaj gelir mesaja bakarsın cevap yazarsın falan sorun olmaz da şarjdayken saatlerce instada, wp'de, youtube'da ekran açık şekilde durmak problem.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
İstediğin gibi kullan. Nasıl olsa 1.5 -2 yıl gibi bir sürede illa ki yenisini alıyorsun. 5 yıl batarya değiştirmedim diyen duymadım hiç...
Şarjda iken film seyredip oyun oynama yeterli. İstediğin gibi tak çıkar

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Bu %20 yada bataryayı sıfırlama gibi olaylara inanmıyorum zaten telefon güvenliğimiz için ( kaybolma , çalınma , gibi) olaylar için bataryamız %0 gösterirken bile en az bi %15 lik jarj bırakır kendine , o yüzden sen %0 dada taksan %20 dede taksan o bataryada elektrik olacak