Ayasofya ibadete açılınca Hristiyanlara da yer verilmeli mi?

Yaman04

Öğrenci
Reaksiyon puanı
61
Olması gereken bence ortak kullanılması fakat yobazlaşmış kesim bundan rahatsızlık duyacağı için müze kalması daha mantıklı bir karar.

Bizans döneminde müze miydi ya da her ibadete açık yer miydi söyle? Hemen yobaz deyip geçiştiriyorsun ama asıl sen yobazsın. Tarih hakkında zerre bilgisi olmayan birisin.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Kur'an-ı Kerim indirildiğinden beridir İslam düşmanlığı var, yeni olacak bir şey değil. Müslüman'ı Müslüman'dan başkası sevmez bu yüzden kimin ne dediği yapılan hamleleri alakadar etmemeli. Doğrudur toplumca tartışmamız gereken daha farklı şeyler var, bu yüzden Ayasofya tartışılmamalı devlet büyükleri karar verir. Başta Libya'da ki petrol olmak üzere ekonomik adımlar zaten atılıyor, bir yerden eksilir bir yerden artar. Ayrıca bu ülkenin büyük kesimi Müslüman ve Ayasofya'nın tekrardan İslam alemine kazandırılması için bu tür problemlere göğüs gerebilir, Ayasofya bir müzeden ibaret olamaz. Cami olması için gemilerin karadan yürütüldüğünü gördü, bir zahmet Fatih Sultan Mehmet'in vasiyetine saygınız olsun.

Hayır bu düşmanlık her zaman vardı diye bir genelleme yok camiilere domuz kanları kelleri konulması hep böyle konular tartışmaya çıktığında olur, böyle bir karar ılımlı insanları da kutuplaştıracaktır. Arkadaşım zaten yeterince problememiz yok mu? bir tane daha mı olsun. Bak elin oğlu turist göndermiyor kendi ülkelerinde hastane koridorları ceset doluydu.

Vasiyet konusuna hiç girme istersen.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Hayır bu düşmanlık her zaman vardı diye bir genelleme yok camiilere domuz kanları kelleri konulması hep böyle konular tartışmaya çıktığında olur, böyle bir karar ılımlı insanları da kutuplaştıracaktır. Arkadaşım zaten yeterince problememiz yok mu? bir tane daha mı olsun. Bak elin oğlu turist göndermiyor kendi ülkelerinde hastane koridorları ceset doluydu.

Konu Ayasofya ise bir problem daha olsun, beğenmeyen başka ülkeye gidebilir.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,385
Tarih bilmeyipte böyle bir eleştiri yapıp Hristiyanlara yer verilmeli gibi soru soranlara acıyorum.
Türkiye birleşmiş milletler devleti değildir.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23

Neden girmeyecekmişim vasiyet konusuna kardeşim Yunanistan Camii leri Avm, kilise yaparken kimsenin sesi çıkmıyorda Ayasofya camii olunca mı karşı çıkılıyor.Gerçekten yazık biraz değerlerimize sahip çıkalım,bu konuları bu kadar basit görmeyin sorun çıkacak diye diğer ülkelerle korkmayın bu kadar.

Son düzenleme:

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Müslümanlara acı çektirirlerken hoşgörü nerde ?
AYASOFYA CAMİİ’Sİ TÜRKÜN VE MÜSLÜMANIN KILIÇ HAKKIDIR.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Keşke konu referanduma sunulsa da sizin gibilerle tartışma gereği duymasak :)
Sizin gibiler ile ne çirkin bir kelime, sandık her şey değildir arkadaşım bak esad da %98 oy alıyor :D neyse daha fazla sana cevap vermicem. Bu arada referandum olursa bu konu ile ilgili %60 camii olsun kararının çıkacağını da tahmin ediyorum.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir. (Fatih Sultan Mehmet Han)
Atamızın vasiyeti üzerine sadece cami olması daha hayırlıdır.Yok kiliseymiş yok müzeymiş yok barışçıl olacakmış bence hiç gerek yok Cami olması en hayırlısı en azından Atamıza ihanet etmiş olmayız. Benim düşüncem budur.
Atamız gereken cevabı vermiş zaten buna karşı çıkan dönüp aynaya baksın ben kimim diye.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Burada tarihten ve atalarından bahsedenler Osmanlı'nın gayrimüslim halka uyguladığı hoşgörü politikasını bilmeyenler, ne yazık :)
Söyledikleriniz Fatih gibi elinde olsa bütün Ortodoksları Avrupa'ya sürecek bir lidere hakarettir. Ortodoksların koruyucusu olmuş ve Patrikliğin İstanbul'da devam etmesini sağlamış bir kişidir.

JönTürkk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fatih in vasiyeti felan yok. Araştırmaktan yoksun beyinler siyasilerin ya da sözde tarihçilerin her dediği lafa inanmaya devam ediyor. O kadar müslümansanız o sözde vasiyet de şirk koşulduğunun farkındasınızdır umarım. Ek olarak Ayasofyanın cami olmasını isteyenlerdenim ama içi bos şeyleri ve gercekten uzak nedenlere bağlayarak değil.
Ayasofya'nın cami olmasını istemelerinin sebebi Fatih'in vasiyeti, itibar ve gözdağı vermek. Güç simgesi olduğunu düşünüyorlar. Türkiye'de hem kilise hem cami olması asla kabul edilmez. Bende saçma buluyorum müze olması en iyisi.

• Beğen
Reactions: bud

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Söyledikleriniz Fatih gibi elinde olsa bütün Ortodoksları Avrupa'ya sürecek bir lidere hakarettir. Ortodoksların koruyucusu olmuş ve Patrikliğin İstanbul'da devam etmesini sağlamış bir kişidir.

Onu hristiyan dünyasında birlik olmasın çift başlıklık olsun diye yaptığını anlayamıyacaksan :) Tarih bilgin sıfır.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Burada tarihten ve atalarından bahsedenler Osmanlı'nın gayrimüslim halka uyguladığı hoşgörü politikasını bilmeyenler, ne yazık :)
gel işte anlat adam kılış hakkı ganimet diyor Allah tan o zamanda aklı selimlik, ileri görüşlülük hakimmiş yoksa yeni nesil adamları kılıçtan geçirirmiş :D

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Aslen kilise olan bir yerin yarısının kilise olarak kullanılmasını istemek gayet doğal bir şey. Bence yarı yarıya kullanılabilir mantıklı.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Aslen kilise olan bir yerin yarısının kilise olarak kullanılmasını istemek gayet doğal bir şey. Bence yarı yarıya kullanılabilir mantıklı.
Hocam sen birde şöyle düşün bu konuyu eğer İstanbul u bizim düşmanlarımız işgal etseydi ve Biz bunu kilise yapacağız deselerdi. Bizde ordan yarısı camii yapsak daha barışcıl bir gösterge olur deseydik sen sanıyormusun yarısı camii yapacaklarını bi düşün bunu iyice sorgula bu kadar basitmi değerlerimizi hemen paylaşmak vermek.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Onu hristiyan dünyasında birlik olmasın çift başlıklık olsun diye yaptığını anlayamıyacaksan :) Tarih bilgin sıfır.
O da bir neden Kanuni'nin mezhepler savaşına destek verip Avrupa'da daha rahat ilerleyebilmesi gibi. Ama bu demek değil ki Fatih Hristiyan halkına değer vermiyor. Bir yanı mantıki diğer yani kalbi. Ayırca bunu söylemen şunu da doğurur: Fatih Ortodoks halkı sadece çıkarı için yanında tutmuş,katılıyor musun ?

one way

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
64
Yok yer mer yok. Burası müslüman topraklarıdır ayasofya müslümanlarındır, yakında cami olacaktır. Kim ayasofyanın cami olmasına karşıysa kendisine türk felan demesin. Bu türklükle birleşmiş islam meselesidir.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Fatih Ortodoks halkı sadece çıkarı için yanında tutmuş,katılıyor musun ?

Adamın iç düşüncesini bilemeyiz tabi ama benim gözümde öyle. ( Buda gayet mantıklı bir hareket kendi ülke çıkarı için. )
Ne yazık ki her konuda olduğu gibi bize TARİHTE doğru anlatılmadığı kanısındayım. Mesela Fatih o kadar hoşgörülü deniyor. İstanbul'un fethi sonrası 3 gün şehirde yağmaya izin verildiği söyleniyor. Bu sırada binlerce kadına tecavüz edildiği söyleniyor. ( Bir müslüman olarak bunlara inanmak istemem ama değerli tarihçilerdende böyle söylemler duydum. )

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
O da bir neden Kanuni'nin mezhepler savaşına destek verip Avrupa'da daha rahat ilerleyebilmesi gibi. Ama bu demek değil ki Fatih Hristiyan halkına değer vermiyor. Bir yanı mantıki diğer yani kalbi. Ayırca bunu söylemen şunu da doğurur: Fatih Ortodoks halkı sadece çıkarı için yanında tutmuş,katılıyor musun ?
Fatih zeki ve kurnaz bir insan bazı kuşatmalarındada, diğer Hristiyan toplumlarla barışçıl bir politika izlemiştir karşısına almamak için :) yani hem çıkar hem hoşgörü diyelim.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Fatih zeki ve kurnaz bir insan bazı kuşatmalarındada, diğer Hristiyan toplumlarla barışçıl bir politika izlemiştir karşısına almamak için :) yani hem çıkar hem hoşgörü diyelim.
Bende zaten öyle diyorum ya zekiliğinden de insancıllığından da şüphe edemeyiz. Ama söylenenlere bakarsak sanki Fatih onları düşmanını dostundan yakın tut düşüncesiyle İstanbul'da tutmuş gibi :)

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Bende zaten öyle diyorum ya zekiliğinden de insancıllığından da şüphe edemeyiz. Ama söylenenlere bakarsak sanki Fatih onları düşmanını dostundan yakın tut düşüncesiyle İstanbul'da tutmuş gibi :)
Karşı çıkmadıklarından sonra neden uzak tutsun ki yabancı olsalarda sonuçta vergi alıyor o halktan ayrıca ekonomiye yararları var. O dönemde sonuçta

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Adamın iç düşüncesini bilemeyiz tabi ama benim gözümde öyle. ( Buda gayet mantıklı bir hareket kendi ülke çıkarı için. )
Ne yazık ki her konuda olduğu gibi bize TARİHTE doğru anlatılmadığı kanısındayım. Mesela Fatih o kadar hoşgörülü deniyor. İstanbul'un fethi sonrası 3 gün şehirde yağmaya izin verildiği söyleniyor. Bu sırada binlerce kadına tecavüz edildiği söyleniyor. ( Bir müslüman olarak bunlara inanmak istemem ama değerli tarihçilerdende böyle söylemler duydum. )
Orası dediğiniz gibi söylenti. Ama kendilerine ait sözlerine bakarsanız son derece hoşgörülü olduğunu görürsünüz bana göre ikisi de.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Mescid-i Aksa'yı sinagog yapsalar ne dersin? sonuçta Yahudi topraklarında. :D
Yahudi topraklarında olabilir kardeşim ama onlara ait değil ki. İstanbul şehri Türkiyenin toprağı Türkiye istediğini yapar Mescid i aksanın yahudilere ait olduğunu kim söyledi sadece işgal ettiler kim onay verdide onlara ait öneri sundular öyle kaldı. Kolay kolay yapamazlar o yüzden