Ayasofya ibadete açılınca Hristiyanlara da yer verilmeli mi?

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Ayasofya'nın ibadete açılması tartışmalarına ilişkin konuşan Türkiye Ermenileri 85'inci patriği Maşalyan: " Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsil edilsin, çok mu ütopik." dedi. Birlik berberlik ve dostluk adına yapılabilir bence. Hoşgörü göstergesi olur.

Screenshot_20200614-000513_Instagram.jpg

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Ayasofya cami olsun diyenler dostluk olsun diye demiyorlarki bunu kabul etsinler. :D

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
aynen her şehirde 1 cami olduğu için ayasofyayı cami yapmaya çok ihtiyacımız vardı. alan falan da ayırmayalım o kadar müslüman nereye sığacak?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Neden kabul edilmesin ki

Ayasofya'nın cami olmasını istemelerinin sebebi Fatih'in vasiyeti, itibar ve gözdağı vermek. Güç simgesi olduğunu düşünüyorlar. Türkiye'de hem kilise hem cami olması asla kabul edilmez. Bende saçma buluyorum müze olması en iyisi.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Neden kabul edilmesin ki

Sen binbir zorlukla çalışarak ev sahibi olmuş ol. Yarın beni yanına al bir odada ben kalayım olur mu demek gibi birşey bu ? Sadece hoşgörü ve kardeşlik için. Ne olacak ev büyük zaten bir odadada ben kalsam olur hepimiz insan oğluyuz sokakta kalacak halim yok dimi demek gibi birşey bu :D

Binbir zorluk ile savaş ile kazanılmış üstünden 570 yıl geçmiş 500 yılı cami olmuş bir yeri birden bire gelin birlikte kullanalım demek olmaz.
( Muhalefet tam istediği ayrışma söylemini buldu galiba tüm haber sitelerinde şuan bu konu var bunun üstünden gidecek artık tartışmalar ne yazık ki. Müze olmasını istemiyorsanız ortak ibadete açılsın diyerek vaz geçirtmeye çalışacaklar cami olma sevdasından. )

Tony Stark

Profesör
Reaksiyon puanı
1,315
Neden vahim olsun yaa çok güzel olur
Ayasofya Kabe ve Mescid-i Aksa'dan sonra müslümanlığın en kıymetli sembollerinden biridir.Fatih Sultan Mehmed Han 600 sene önce Bizans'tan İstanbul'u alıp orayı Müslümanların,Türklerin başkenti ilan etmiş ilk iş olarak da Ayasofya'yı Camiye çevirmiş bu bir semboldür yani.Müze mevzusu bir yana sen onca sene sonra orayı bir de Hıristiyan ibadethanesi yerine koyarsan Ecdada yapılacak ihanetin en büyüğünü yapmış olmaz mısın?Bu konuda bu kadar iyimser davranmaya gerek yok bence.

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Sen binbir zorlukla çalışarak ev sahibi olmuş ol. Yarın beni yanına al bir odada ben kalayım olur mu demek gibi birşey bu ? Sadece hoşgörü ve kardeşlik için. Ne olacak ev büyük zaten bir odadada ben kalsam olur hepimiz insan oğluyuz sokakta kalacak halim yok dimi demek gibi birşey bu :D

Binbir zorluk ile savaş ile kazanılmış üstünden 570 yıl geçmiş 500 yılı cami olmuş bir yeri birden bire gelin birlikte kullanalım demek olmaz.
( Muhalefet tam istediği ayrışma söylemini buldu galiba tüm haber sitelerinde şuan bu konu var bunun üstünden gidecek artık tartışmalar ne yazık ki. Müze olmasını istemiyorsanız ortak ibadete açılsın diyerek vaz geçirtmeye çalışacaklar cami olma sevdasından. )
Verdiğin örnek o kadar uzak ki konuya:) kutsal değerleri olan bir konuyu konuşuyoruz. Ayrıştırmanın aksine birleştirici olur. Tüm dünya emimin ki gıpta ile bakar çünkü bunu yapmak yürek ister ;)

SiberOptik

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
358
Ayasofya'nın ibadete açılması tartışmalarına ilişkin konuşan Türkiye Ermenileri 85'inci patriği Maşalyan: " Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsil edilsin, çok mu ütopik." dedi. Birlik berberlik ve dostluk adına yapılabilir bence. Hoşgörü göstergesi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 104297

Yoğurdun içine çamur atalım Maşalyan bey Maşalyan bey kendine gel senin bu dediğin ağıza alınacak laf değildir. Toprak sanki bir yanı senin bir yanı benim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Verdiğin örnek o kadar uzak ki konuya:) kutsal değerleri olan bir konuyu konuşuyoruz. Ayrıştırmanın aksine birleştirici olur. Tüm dünya emimin ki gıpta ile bakar çünkü bunu yapmak yürek ister ;)

Cami o Cami burada toprak vermiyoruz gitsin başka yerde izin alsın açsın.
Birleştirici olmaz olamaz.

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
İstanbul savaşarak alınmasaydı Ayasofya kilise olarak kalacaktı. Savaşarak alındı cami oldu. İslam hukuku budur. Beğenen beğenir beğenmeyen beğenmez.

Ayasofya Fatih Sultan Mehmet'in malıdır nokta. O da vakfetmiştir. Vakıf kavramı çok değişik bir kavram. Ülkeler kolay kolay müdahele edemez.

Ayasofya tekrar ve tamamıyla cami olacaktır. Olmalıdır yapın edin demiyorum. O L A C A K T I R. Nokta. Tartışmaya açık bir konu değil.

Bazıları dinde hoşgörüyü çok yanlış anlıyor. Yok senin anladığın gibi hoşgörü. Öyle birşey yok. Herkes din seçiminde ve yaşamada özgür. Bu yapılan dine hoşgörüyü ihlal deiğil. Savaştığın millettin ganimet alırsın. Sözde modern 21. yüzyılda bile savaş olsa savaş sonucunda kaybedenden ganimeet namına tazminat alınır. Bu 1. dünya savaşında da olmuştur.

İstanbul ve onun özelinde Ayasofya da savaşın ganimetidir. Ayasofya dışında neredeyse bütün kiliselere dokunulmamıştır.

Başka konuda da söyledim. Kendini Fatih Sultan Mehmet'den büyük gören laga luga yapabilir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Müze olarak kalsın. Yok kilise olsun. Bunlara müsaait yerimle gülüyorum.

Türkiye'de değil yüz bin yüz milyar milyon ne kadar sayıda cami olursa olsun. Hiçbirinin Ayasofya yanında zerre hükmü ve değeri yok. Gerekirse hepsi kapatılır Ayasofya açılır. Ayasofya normal bir cami değil bir fethin sembolüdür.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir. (Fatih Sultan Mehmet Han)
Atamızın vasiyeti üzerine sadece cami olması daha hayırlıdır.Yok kiliseymiş yok müzeymiş yok barışçıl olacakmış bence hiç gerek yok Cami olması en hayırlısı en azından Atamıza ihanet etmiş olmayız. Benim düşüncem budur.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Ben müze olarak kalması tarafıyım ama camii olarak kullanılacaksa, aynı zamanda gayrimüslimlerle de ortak olarak kullanılması saçma olur.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Ayasofya'nın müze olarak kalmasını isteyenlerden bir tanesi de Yunanistan, hem taciz ateşleri hem tehdit açıklamaları kesilmiyor. Peki bunların derdi belli, peki diğerleri neye dayanarak müze olarak kalsın diyor? Barışçıl bir ortam mı istiyorsunuz? Peki Kudüs'e neden sesiniz çıkmadı? Yunanistan şu anda camileri kapatıp kiliseye ve AVM'ye dönüştürüyor buna neden tepki vermiyorsunuz? Bunlar çok mu barışçıl şeyler? Ayasofya tartışmaya açık bir konu değildir, nasıl müze yapıldıysa öyle de cami yapılır hiç kimse de sesini çıkartamaz.

Yunan haber siteleri, “Erdoğan Ayasofya’yı cami yapmakta ısrarlı”, “Erdoğan Ayasofya kozunu kullanıyor” ve “Erdoğan Ayasofya’nın statüsünü değiştirmek istiyor” başlıklarını kullandılar.

Türk-Yunan sınırında polis özel harekât botuna taciz ateşi açıldı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Edirne Valiliği’nin açıklamasında, önceki akşam saatlerinde Meriç ilçesindeki Rahmanca köyü mülki sınırlarındaki Başyurt Hudut Karakolu yakınlarında Meriç Nehri’nde devriye görevi yapan özel harekât polisinin Türkiye sınırı kısmında bir göçmene ait olduğu belirlenen ceset tespit ettiği belirtildi. Özel harekât polisinin, cesedi fotoğrafladığı sırada botlarına Yunanistan tarafından taciz ateşi açıldığı ifade edilen açıklamada, “Yunanistan tarafından 10-12 kişilik askeri kamuflajlı bir grup tarafından polis özel harekât botumuza yönelik taciz ateşi açılmış, görevli personelimizin hemen pozisyon alıp havaya uyarı ateşi açması sonrasında taciz atışı son bulmuştur” ifadesi kullanıldı.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Ayasofya'nın müze olarak kalmasını isteyenlerden bir tanesi de Yunanistan, hem taciz ateşleri hem tehdit açıklamaları kesilmiyor. Peki bunların derdi belli, peki diğerleri neye dayanarak müze olarak kalsın diyor? Barışçıl bir ortam mı istiyorsunuz? Peki Kudüs'e neden sesiniz çıkmadı? Yunanistan şu anda camileri kapatıp kiliseye ve AVM'ye dönüştürüyor buna neden tepki vermiyorsunuz? Bunlar çok mu barışçıl şeyler? Ayasofya tartışmaya açık bir konu değildir, nasıl müze yapıldıysa öyle de cami yapılır hiç kimse de sesini çıkartamaz.

Ben bunun İslam düşmanlığını arttıracağını ve ülkemiz karşıtı bloğun saflarını sıklaştıracağını, böyle bir ortamda ekonomik ve siyasi ortamda bu konunun ülkemiz adına hiç bir yararı olmadığını düşünüyorum. Bugünün konusu değil bu, toplumca tartışmamız gereken çok daha önemli konuların olduğunu düşünüyorum.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Ben bunun İslam düşmanlığını arttıracağını ve ülkemiz karşıtı bloğun saflarını sıklaştıracağını, böyle bir ortamda ekonomik ve siyasi ortamda bu konunun ülkemiz adına hiç bir yararı olmadığını düşünüyorum. Bugünün konusu değil bu, toplumca tartışmamız gereken çok daha önemli konuların olduğunu düşünüyorum.
Kur'an-ı Kerim indirildiğinden beridir İslam düşmanlığı var, yeni olacak bir şey değil. Müslüman'ı Müslüman'dan başkası sevmez bu yüzden kimin ne dediği yapılan hamleleri alakadar etmemeli. Doğrudur toplumca tartışmamız gereken daha farklı şeyler var, bu yüzden Ayasofya tartışılmamalı devlet büyükleri karar verir. Başta Libya'da ki petrol olmak üzere ekonomik adımlar zaten atılıyor, bir yerden eksilir bir yerden artar. Ayrıca bu ülkenin büyük kesimi Müslüman ve Ayasofya'nın tekrardan İslam alemine kazandırılması için bu tür problemlere göğüs gerebilir, Ayasofya bir müzeden ibaret olamaz. Cami olması için gemilerin karadan yürütüldüğünü gördü, bir zahmet Fatih Sultan Mehmet'in vasiyetine saygınız olsun.

Reaksiyon puanı
3,027
Olması gereken bence ortak kullanılması fakat bazı kesim bundan rahatsızlık duyacağı için müze kalması daha mantıklı bir karar.

Son düzenleyen moderatör:

Yaman04

Öğrenci
Reaksiyon puanı
61
Ne demek herkese açılsın? Saçmalık bu. Fatih'in vasiyetine saygısızlık bu.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Hocam Ayasofya bize Fatih Sultan Mehmet in mirasıdır.Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul u feth ettiğinde başkent yapıp ayasofya yıda cami yapmıştır en azından ona saygı göstermek lazım bırakmış olduğu vasiyetini ezip geçmemek lazım. Biz Türk milletiyiz ve Elhamdülillah müslümanız ve bazı değerlerimiz vardır. Biraz saygımız varsa Atamıza vasiyetini bozmamak lazımdır. Zaten islam düşmalığı her zaman vardı. şimdimi artacak bu zamana kadar her zaman Türkiye ile uğraştılar. En azından Atamızın vasiyetini ezip geçmeyelim.