Ayasofya ibadete açılınca Hristiyanlara da yer verilmeli mi?

Bu konuyu okuyanlar

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Yahudi topraklarında olabilir kardeşim ama onlara ait değil ki. İstanbul şehri Türkiyenin toprağı Türkiye istediğini yapar Mescid i aksanın yahudilere ait olduğunu kim söyledi sadece işgal ettiler kim onay verdide onlara ait öneri sundular öyle kaldı. Kolay kolay yapamazlar o yüzden
kılıç hakkı diyorsunuz ya onların da silah hakkı işte. konsolosluklar da kudüse taşındı, yani onların toprağı ve başkenti olduğu dünya çapında kabul edildi.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Ayasofya'nın ibadete açılması tartışmalarına ilişkin konuşan Türkiye Ermenileri 85'inci patriği Maşalyan: " Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsil edilsin, çok mu ütopik." dedi. Birlik berberlik ve dostluk adına yapılabilir bence. Hoşgörü göstergesi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 104297
Bizim kahve dayıları veya müslümanlar gelin bu caminin kapısını kıralım diyen adamın kafa yapısındakiler hristiyanlara saldırmaya çalışır (!)

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Bu kadar mı zoruna gidiyor Cami olması Ayasofyanın ?
kilise olan bir şeyin camiye çevrilmesi çok saçma zaten yüzbin tane cami var nesi yetmiyor? ayrıca soruma da cevap vermedin...

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
kilise olan bir şeyin camiye çevrilmesi çok saçma zaten yüzbin tane cami var nesi yetmiyor? ayrıca soruma da cevap vermedin...
Kilise olan ?
Az araştır bilgi sahibi olda yorum yaz lütfen. 1453'te istanbul'u alınca Cami oldu orası. 500 senedir Cami olan bir yer orası.
Ayrıca yüzbin cami varsa var yüzbin 1 olsun sen neden bu kadar rahatsız oluyon ?

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Kilise olan ?
Az araştır bilgi sahibi olda yorum yaz lütfen. 1453'te istanbul'u alınca Cami oldu orası. 500 senedir Cami olan bir yer orası.
Ayrıca yüzbin cami varsa var yüzbin 1 olsun sen neden bu kadar rahatsız oluyon ?
Gereksiz ve saçma çünkü. bir de gereksiz masraf. Ayasofya müzesinden gelir elde ediliyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Gereksiz ve saçma çünkü. bir de gereksiz masraf. Ayasofya müzesinden gelir elde ediliyor.

Tek derdin buna mı döndü şimdi para mı ? ( Zaten Turistler için gene ücretli olacağı konuşuluyor. ) Sadece Namaz vakitleri kapatılıp.)

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
kılıç hakkı diyorsunuz ya onların da silah hakkı işte. konsolosluklar da kudüse taşındı, yani onların toprağı ve başkenti olduğu dünya çapında kabul edildi.
dünya çapında mı? emin misin? ben diğer ülkeler resmi olarak kabul etmediğini biliyorum ama :)

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Tek derdin buna mı döndü şimdi para mı ? ( Zaten Turistler için gene ücretli olacağı konuşuluyor. ) Sadece Namaz vakitleri kapatılıp.)
derdim para değil, mantıksız düşünce. Mescid-i Aksa'yı sinagog yapsalar ne kadar saçma olursa Ayasofya'nın da cami olması o kadar saçma.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
derdim para değil, mantıksız düşünce. Mescid-i Aksa'yı sinagog yapsalar ne kadar saçma olursa Ayasofya'nın da cami olması o kadar saçma.
kardeş ne sinagog u ya :d daha resmi olarak kabul edilmedi.İsrail in toprağı yok resmiyette orda kaç ülke tanıdı bunu :d sadece amariga tanıyınca olmuyo o işler :d uluslar arası tanındı mıda böyle diyorsun.

Son düzenleme:

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
kardeş ne sinagog u ya :d daha resmi olarak kabul edilmedi.İsrail in toprağı yok resmiyette orda kaç ülke tanıdı bunu :d sadece amariga tanıyınca olmuyo o işler :d uluslar arası tanıdıda mı böyle diyorsun.
Kudüste askeri güç israilde savaş çıksa da filistini yok edebilecek güçte. Parasal açıdan dünyanın en zengin ülkesi. Ayrıca Amerika tarafından tanınması da çok önemli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

? ? ?

Sen hangi millettensin kardeş, ve senin tarih bilgin, eğitimin ne, merak ettim.
Türküm, üniversite öğrencisiyim. Tarih dersi de görüyoruz.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Kudüste askeri güç israilde savaş çıksa da filistini yok edebilecek güçte. Parasal açıdan dünyanın en zengin ülkesi. Ayrıca Amerika tarafından tanınması da çok önemli.
işte öyle olmuyor o işler :) dünya amerika ve israil in düşünceleriyle hareket etmiyor öyle olsaydı kudüs resmi olarak çoktan israilin olmuştu ve tüm dünya da resmi olarak kabul etmişti kardeşim. Bide böyle bi düşün istersen :) hem amerika demişken daha şuan da iç karışıklığını durduramıyor felaket içindeler.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
işte öyle olmuyor o işler :) dünya amerika ve israil in düşünceleriyle hareket etmiyor öyle olsaydı kudüs resmi olarak çoktan israilin olmuştu ve tüm dünya da resmi olarak kabul etmişti kardeşim. Bide böyle bi düşün istersen :)
3-5 yıla mecburiyetten herkes tanır. Konsolosluk işleri bence başkent dışındaki şehirlerde zorluk çıkarıyordur.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
3-5 yıla mecburiyetten herkes tanır. Konsolosluk işleri bence başkent dışındaki şehirlerde zorluk çıkarıyordur.
kardeş bende üniversite öğrenciyim bu arada tarih okuyorum elinde resmi bir bilgin yoksa yazmayada hakkın yok öyle tarih de, 3-5 sene içinde kabul ederlermişte başkent yaparlarmışta diyemezsin. Yaptıktan sonra yazarsın eyvallah. Ama böyle şuan da yazamazsın yanlış :)

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Bak şimdi, eski bir atasözü hatırladım.
Benim Oğlum Bina Okur, Döner Döner Yine Okur, derlerdi.
Sen okumağa devam et, bayağı bir yolun var çünkü. :)
Ben her yerden okurum. Gaza gelmek için tek bir kaynaktan okuyup şahlanıyoruz, dünya lideriyiz veya avrupa amerika bizi kıskanıyor demem. Sığ görüşlü biri değilim.

kardeş bende üniversite öğrenciyim bu arada tarih okuyorum elinde resmi bir bilgin yoksa yazmayada hakkın yok öyle tarih de, 3-5 sene içinde kabul ederlermişte başkent yaparlarmışta diyemezsin. Yaptıktan sonra yazarsın eyvallah. Ama böyle şuan da yazamazsın yanlış :)
Başkent yaparlarmış diye bir cümlem olmadı çünkü zaten başkent. Sadece konsolosluğu taşımayan ülkeler taşımak durumunda kalacak.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Ben her yerden okurum. Gaza gelmek için tek bir kaynaktan okuyup şahlanıyoruz, dünya lideriyiz veya avrupa amerika bizi kıskanıyor demem. Sığ görüşlü biri değilim.

Başkent yaparlarmış diye bir cümlem olmadı çünkü zaten başkent. Sadece konsolosluğu taşımayan ülkeler taşımak durumunda kalacak.
sonuçta 3-5 sene içinde kabul ederlermiş diyorsun ya neye dayanarak kesin bir şekilde diyorsun bunu merak ettim. daha ortada fol yok yumurta yok uluslar arası resmiyeten kabul edilmedi diyoruz okusanya bi iyiceme sen bunu bi bilgini tazele ondan sonra sinagog mudur nedir onu isterlerse yapabilirler de

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
sonuçta 3-5 sene içinde kabul ederlermiş diyorsun ya neye dayanarak kesin bir şekilde diyorsun bunu merak ettim. daha ortada fol yok yumurta yok uluslar arası resmiyeten kabul edilmedi diyoruz okusanya bi iyiceme sen bunu bi bilgini tazele ondan sonra sinagog mudur nedir onu isterlerse yapabilirler de
Zaten toprak onların başkent olarak tanımasalar da, neyin folu yumurtası yok. Kudüs yaz internete israilin başkenti diye çıkıyor. Amerikanın da konsolosluğu orda. Kudüs tarih boyu hep yahudilerindi zaten yine yahudilerin. Neyi zorunuza gidiyor anlamış değilim. Tarihsel olarak onların hakkı, zaten günümüzde de bir şekilde tekrar aldılar. Kabullenmek önemli değil ben kabul etmiyorum diyebilirsin ama gerçeği değiştirmez.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Zaten toprak onların başkent olarak tanımasalar da, neyin folu yumurtası yok. Kudüs yaz internete israilin başkenti diye çıkıyor. Amerikanın da konsolosluğu orda. Kudüs tarih boyu hep yahudilerindi zaten yine yahudilerin. Neyi zorunuza gidiyor anlamış değilim. Tarihsel olarak onların hakkı, zaten günümüzde de bir şekilde tekrar aldılar. Kabullenmek önemli değil ben kabul etmiyorum diyebilirsin ama gerçeği değiştirmez.
:d ben kabul etmiyorum mu dedim. Uluslar arası tanınmıyor dedim. İnternet de israil in başkenti yazınca kudüs çıkıyor olabilir. Ama tanınmıyor diyorum bu farklı :d

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
:d ben kabul etmiyorum mu dedim. Uluslar arası tanınmıyor dedim. İnternet de israil in başkenti yazınca kudüs çıkıyor olabilir. Ama tanınmıyor diyorum bu farklı :d
Filistinli bir arkadaşım vardı sınıftan, yaşadıklarını çok anlattı. Hiçbir şey göründüğü gibi tozpembe barış içinde değil. Orada olanlara kimse müdahale etmiyor. Tanıyıp tanınmamak önemli değil onu da geçtim Amerika tanıyor. Belki hukuken tanımayan ülkeler çoktur bir şey diyemem ama fiilen israil o bölgeyi aldı.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

İsrail 1948 yılından sonra kuruldu zaten neye göre kime göre onların hemen ? 1400 yıldır flan Müslümanlarda Kudüs'un kontrolü.
72 yıl olmuş Tam olarak alabiliyorlar mı oraları ? ( Kaç gün kafası rahat uyumuştur orada yaşayan bir yahudi acaba ? Burası benim ülkem deyip askersiz polissiz göğsünü gere gere sokaklarda gezmiştir ?

Ayasofya'yı Cami yaptırmamak için Ortak ibadet alanı olsun deyip oradan İsrail'e sekmek gerçekten çok değişik bir bakış açısı. Yapabilecek gücü varsa yapsın İsrail'de görelim orayı o zaman.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Filistinli bir arkadaşım vardı sınıftan, yaşadıklarını çok anlattı. Hiçbir şey göründüğü gibi tozpembe barış içinde değil. Orada olanlara kimse müdahale etmiyor. Tanıyıp tanınmamak önemli değil onu da geçtim Amerika tanıyor. Belki hukuken tanımayan ülkeler çoktur bir şey diyemem ama fiilen israil o bölgeyi aldı.
Kardeş işte onu diyorum kendince aldı. Amerikada desteliyor bizim durum böylemi peki İstanbul u kendimizcemi aldık. İstanbul u tüm dünya kabul ediyor. Türkiyenin olduğunu bırakta müzeyi camii yapma hakkımızda olsun bize ait resmen ama kudüs öyle değil yapamazlar dünya tanımıyor kudüs ün israil in olduğunu çoğunlukla, karışıklık çıkar anlatmak istediğim bu mescid i aksayı değiştiremezler.Bunları düşünde yaz arada çok fark var kıyasladığın şeyin biz cami yaparsak onlarda sinagog yapar diyorsun kolay mı o.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
İsrail 1948 yılından sonra kuruldu zaten neye göre kime göre onların hemen ? 1400 yıldır flan Müslümanlarda Kudüs'un kontrolü.
72 yıl olmuş Tam olarak alabiliyorlar mı oraları ? ( Kaç gün kafası rahat uyumuştur orada yaşayan bir yahudi acaba ? Burası benim ülkem deyip askersiz polissiz göğsünü gere gere sokaklarda gezmiştir ?

Ayasofya'yı Cami yaptırmamak için Ortak ibadet alanı olsun deyip oradan İsrail'e sekmek gerçekten çok değişik bir bakış açısı. Yapabilecek gücü varsa yapsın İsrail'de görelim orayı o zaman.
2000 yıl öncesinde kime aitti?

Reaksiyon puanı
5,171
Dünya da korona 6 ay daha devam ederse ekonomi nasıl toparlanır, insan hakları ve adalet nasıl sağlanır gibi konular tartışılıyor. Biz burada Ayasofya yı tartışıyoruz.

Fatih bu halimizi görseydi çok üzülürdü. Çünkü kendisi sadece İstanbul'u fetheden değil aynı zamanda bir cihana adalet getiren ve insanların refahını sağlayan büyük bir padişahtı.

mhmtali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Dünya da korona 6 ay daha devam ederse ekonomi nasıl toparlanır, insan hakları ve adalet nasıl sağlanır gibi konular tartışılıyor. Biz burada Ayasofya yı tartışıyoruz.

Fatih bu halimizi görseydi çok üzülürdü. Çünkü kendisi sadece İstanbul'u fetheden değil aynı zamanda bir cihana adalet getiren ve insanların refahını sağlayan büyük bir padişahtı.
Fatih Sultan Mehmet Ayasofya camii sini vakfetmiştir. Ve o kişi kendi mirası nı camii olarak bize bırakmıştır. İstermiydi müze veya kilise olmasını maydem çok üzüleçeğini biliyorsun şu duruma başta müze olmayacaktı. Üzüleceğini düşünüyorsanız önceden nerdeydi bu insanlar başta müze olarak değiştirildiğinde.Bu Türkiyenin kararı ve Türkiyenin toprağı kimse karışamaz o yüzden karşılık filan çıkacağını veya ekonomiyi filan etkileyeceğinide hiç düşünmüyorum.İllaki kabul edecekler.

Reaksiyon puanı
5,171
Fatih Sultan Mehmet Ayasofya camii sini vakfetmiştir. Ve o kişi kendi mirası nı camii olarak bize bırakmıştır. İstermiydi müze veya kilise olmasını maydem çok üzüleçeğini biliyorsun şu duruma başta müze olmayacaktı. Üzüleceğini düşünüyorsanız önceden nerdeydi bu insanlar başta müze olarak değiştirildiğinde.Bu Türkiyenin kararı ve Türkiyenin toprağı kimse karışamaz o yüzden karşılık filan çıkacağını veya ekonomiyi filan etkileyeceğinide hiç düşünmüyorum.İllaki kabul edecekler.
Ben zamanlamdan bahsediyorum. Sen hala camiymiş müzeymiş diyorsun.

Ayasofya ne olacaksa olsun, artık biran önce daha önemli gündemlere dönelim. Mesela korona yada ekonomi veya terör...

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Fatih in vasiyeti felan yok. Araştırmaktan yoksun beyinler siyasilerin ya da sözde tarihçilerin her dediği lafa inanmaya devam ediyor. O kadar müslümansanız o sözde vasiyet de şirk koşulduğunun farkındasınızdır umarım. Ek olarak Ayasofyanın cami olmasını isteyenlerdenim ama içi bos şeyleri ve gercekten uzak nedenlere bağlayarak değil.

Kaç gündür vakfiye, vasiyet Fatih'in laneti ataya saygı diye yazıp duruyorlardı meğer yalanmış bilgilendirme için sağolun.

Diğer herkeste bu videoyu izlesin bu kopyala yapıştır yaptıkları yazı yalan vakfiyenin orjinalinde bu yok.