Ateist Bir Gençle Sokak Sohbeti

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Promidal soru sordum sana neden dini kabul etmiyosun diye
Tercihim dersem cevap kabul etmicem
MANTIKLI BIR CEVAP ISTIYORUM

dini dogmaların pozitif düşünce tarzıyla ters düşmesi ve kuranı okuduktan sonra böyle bir kitabın tanrıdan gelmiş olamayacağına karar vermem beni soğuttu. üstüne hadisler fıkıh tasavvuf ve islam tarihi okuyunca ben artık inanmamaya başladım

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
yada promis gibi birini ben lidermi yaparim yoksa onu elime gecirirsem :)................... mi yaparim

barislg54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Promidal soruma cevap istiyorum. Simdi yatiyorum ben. ozelden mesaj atarsin.
TUM MUSLUMAN KARDESLERIME IYI GECELER.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
simdi örnek veriyorum ben hristiyan alemine bir ajan olarak gönderilsem örnegin amerikaya , sence ben cikarda isa Allahin oglu deyil ,en son peygamber hz muhammed ,siz yanlis yoldasiniz desem hatta hasa isa diye bir sey ok hepsi yalan desem beni kendilerine lider yaparlarmi
akıl hastanelleri peygamber dolu ve bir çoğunun peygamberin mekke döneminde sahip olduğundan daha fazla müridi var

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
promiss sen kurani okurken cincesinimi okudun ,neresi sana ters geldide kafirligi tercih ettin

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
İslam pozitif düşünceyle çelişse Hz. Muhammed " İlim öğrenmek kadın, erkek herkese farzdır." demezdi. Kuran'da aklınızı kullanın mealinde bir sürü ayet var. Hafız olan birinin böyle şeyler söylemesi çok gülünç

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
konu ile ilgili ayetleri bir bütün halinde ele alırsanız, cariye ile ilişkide nikahın şart olduğunu görürsünüz. nikahsız ilişki söz konusu olsaydı nur suresi 58. ayette belirtildiği üzere, cariyeler, efendilerinin odasına girecekken neden izin istesinler?

eşleriyle uygunsuz bir durumda olabilecekleri için izin isterler. kaldı ki onlar köle. nikahlanmış ve hür bırakılmış cariyeye artık cariye denmez. mesela peygamberin bir hanımı cüverriye (anlamı cariyecik demektir) hür bırakılmış ve nikahlanmıştır ve cariye olarak artık anılmaz.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
simdi biri islam alemi icerisinde peygamberim derse onu illaki deli olarak iceri atarlar ,ama biri islam devleti olan osmanli icinde peygamberi övse onu yüceltirler ,hele konum itibariyla güzel bir yerdeyse , taki yükselip bütün ipleri ele alana kadar degilmi ,sonra isi gercek yüzü ortaya cikar

- - - Mesaj Güncellendi - - -

burda noktalar sana ne ifade ediyorki ,onu ahlaksizlar olarak kabul ettin

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Konu hakarete dönüşür ise kilitlenecek, herkes biliyor. Mümkün oldukça *Salak, aptal * tarzı hakaretler etmeyelim dimi, insanız, konuşarak anlatabiliyoruz.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eşleriyle uygunsuz bir durumda olabilecekleri için izin isterler. kaldı ki onlar köle. nikahlanmış ve hür bırakılmış cariyeye artık cariye denmez. mesela peygamberin bir hanımı cüverriye (anlamı cariyecik demektir) hür bırakılmış ve nikahlanmıştır ve cariye olarak artık anılmaz.
uygunsuz olsunlar ne olacak ki! nasıl olsa odalık bir kadın, ne gibi bir mahremiyet olabilir? ben ısrarla konu ile alakalı ayetleri bir bütün olarak ele alın diyorum siz hala tek bir ayetle -ki ayeti kendinize göre yorumluyorsunuz- bu böyledir diyorsunuz. Kur'an'ı anlama yöntemini bir hafıza anlatmak da ayıp oluyor ama ne yapalım artık! cariyeler arasındaki farkı ifade etmek adına "nikahlı cariyeleriniz yani eşleriniz ve nikahsız cariyeleriniz" şeklindeki ayrıma işaret etmektedir ayet.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
promis simdi herseyi kenara birak ,yada birakalim sen ne istiyorsun arkadasim ,dogruyumu yoksa ben bu kafayla geldim bu kafayla giderim !!! mi diyorsun

rb2344 arkadasim sen hala neye ugrasiyorsun ,yani yani göle yogurt mu mayalayacaksin

Konu hakarete dönüşür ise kilitlenecek, herkes biliyor. Mümkün oldukça *Salak, aptal * tarzı hakaretler etmeyelim dimi, insanız, konuşarak anlatabiliyoruz.
önemli olan hata yapmak degil hatadan dönmektir

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
promis simdi herseyi kenara birak ,yada birakalim sen ne istiyorsun arkadasim ,dogruyumu yoksa ben bu kafayla geldim bu kafayla giderim !!! mi diyorsun

rb2344 arkadasim sen hala neye ugrasiyorsun ,yani yani göle yogurt mu mayalayacaksin

inançsızlığın mantığını anlamaya çalışıyorum. ya da benim inandığım şeyin ne gibi bir yanı varmış ki bu kadar eleştiriye tabi tutuluyor onu öğrenmeye çalışıyorum. ve tabi bir de inandığım değerleri savunuyorum

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben daha tartışmak istemiyorum.Bütün iddialarınızı cevapladık zaten.İyi geceler

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bana uyusmayan dini dogma ve pozitif dusnceyi sole
örneğin;
Tarık/ 5-8. İnsan neyden yaratıldığına bir baksın. Bel kemiği ile kaburgalar arasından gelip atılan bir sudan yaratıldı. Şüphesiz (Allah), onu yeniden döndürmeye kudretlidir.
halbuki sperm oradan üretilmez, yumurtalık demeyin yumurtalıkta orada değildir.

Zariyat-49. Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık.
halbuki bakteriler eşeysiz ürer ve çift değillerdir.

İslam pozitif düşünceyle çelişse Hz. Muhammed " İlim öğrenmek kadın, erkek herkese farzdır." demezdi. Kuran'da aklınızı kullanın mealinde bir sürü ayet var. Hafız olan birinin böyle şeyler söylemesi çok gülünç

son 50 yılda islam dünyası bilime ne katmıştır

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ya kardeşim neyin kafasını yaşıyon bu kadarda inkar edilmez bir şey 2 dk düşünsen yeticek nedir bu ateistlik nedir bu inkar meselesi

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
uygunsuz olsunlar ne olacak ki! nasıl olsa odalık bir kadın, ne gibi bir mahremiyet olabilir? ben ısrarla konu ile alakalı ayetleri bir bütün olarak ele alın diyorum siz hala tek bir ayetle -ki ayeti kendinize göre yorumluyorsunuz- bu böyledir diyorsunuz. Kur'an'ı anlama yöntemini bir hafıza anlatmak da ayıp oluyor ama ne yapalım artık! cariyeler arasındaki farkı ifade etmek adına "nikahlı cariyeleriniz yani eşleriniz ve nikahsız cariyeleriniz" şeklindeki ayrıma işaret etmektedir ayet.
unutmayınız onlar peygambere helaldir diğer eşlere değil. eğer sizin mantığınızla düşünürsek grup yapmak da helal olurdu çok eşlilere ayrıca nikahlı nikahsız demeden tüm cariyeler helal kılınmıştır dikkatli okuyun

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
oooo arkadasim bilmin en son dayandigi noktaya gelmis ;) dogru insan icindeki milyarlarca fabrika da da es yok ama ürüyorlar ,yani kainatin milyalarca yaraticiya olan gereksimini görmüyorsun,anlamadigin ve isin aslini bilmedigin birseyden yaraticiyi inkar ediyorsun :) kafan iyi olmali senin

ya sen aslinda eglenceli bir seye benziyorsun ,aslinda banada senin gibi bir sey lazim :)

barislg54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hersey kucuk parcalardan olusmustur. Bel kemik sivisi bir cesit atomlarin birlesmesiyle olusmustur. Sperme gelince bel sivisinin atomundan 5 elektron kopar bir araya getir ortaya cikabilr. Ama sonuc olarak hersey atomlardan meydana gelmistir.
Vede bakterileri ciplak gozle goremeyiz ve ibretde alamayiz

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
oooo arkadasim bilmin en son dayandigi noktaya gelmis ;) dogru insan icindeki milyarlarca fabrika da da es yok ama ürüyorlar ,yani kainatin milyalarca yaraticiya olan gereksimini görmüyorsun,anlamadigin ve isin aslini bilmedigin birseyden yaraticiyi inkar ediyorsun :) kafan iyi olmali senin

ya sen aslinda eglenceli bir seye benziyorsun ,aslinda banada senin gibi bir sey lazim :)

ben yaratıcıyı değil dini reddediyorum. agnostiğim demiştim hatırlarsanız. ateist sizin yakıştırmanız.

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
örneğin;
Tarık/ 5-8. İnsan neyden yaratıldığına bir baksın. Bel kemiği ile kaburgalar arasından gelip atılan bir sudan yaratıldı. Şüphesiz (Allah), onu yeniden döndürmeye kudretlidir.

Zariyat-49. Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık.

Bilime bir şey katmaması müslümanların suçudur İslam'ın değil. Önümüzde ki 50 yıl bilime bir şey katarsak müslüman olacan mı? Müslümanların geçmişte neler yaptığından haberin yok mu ? Git araştır biraz, bu saatte senin cahilliğin ile uğraşamam

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
baris abi lütfen suna aciklama yapmayin yani ne nasil oldu ,sonucta isin olayini hakikatini bizde bilmeyiz,bilmin bugun su söyle dedigine yarin baska bir sey diye biliyor ,insanin sirri bukadar basitmi

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
örneğin;

tarık suresi 7. ayeti ile 8. ayetini bir bütün oalrak ele alırsan 8. ayette "o" zamiri vardır ki bu zamir insanı işaret eder, meniyi değil. dolayısıyla 7. ayetteki kaburga ile bel kemiği arasından çıkan şey meni değil insandır/beeğin oluşumudur. 8. ayette de "ve yine o bize döndürülecektir " denilmektedir.

zaiyat 49 da ise çiftten maksat sadece bir erkek ve dişi olmadığı, çeşit ve kısım manasına geldiğini de ifade etmek isterim

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
unutmayınız onlar peygambere helaldir diğer eşlere değil. eğer sizin mantığınızla düşünürsek grup yapmak da helal olurdu çok eşlilere ayrıca nikahlı nikahsız demeden tüm cariyeler helal kılınmıştır dikkatli okuyun

yine tekrarlıyorum ayetleri bağlamları ile ele alın öyle bakın resmin bütününe. diğer ayetleri neden görmezden geldiğinizi anlamıyorum doğrusu

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
tarık suresi 7. ayeti ile 8. ayetini bir bütün oalrak ele alırsan 8. ayette "o" zamiri vardır ki bu zamir insanı işaret eder, meniyi değil. dolayısıyla 7. ayetteki kaburga ile bel kemiği arasından çıkan şey meni değil insandır/beeğin oluşumudur. 8. ayette de "ve yine o bize döndürülecektir " denilmektedir.

zaiyat 49 da ise çiftten maksat sadece bir erkek ve dişi olmadığı, çeşit ve kısım manasına geldiğini de ifade etmek isterim

bunlar zorlama yorumlar, beki anne karnında emriyolojik gelişim evreleri neden yanlış anlatılmış, önce kemik oluşuyormuşda sonra o kemiği et bürüyormuş, halbuki önce kas dokusu oluşur sonra kemik dokusu..

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Evet bu konudan çıkardığım ders insanlar okudukları yada bir iki yerde gördükleri yazıdan etkilenip kolay inanıyorlar ve sonuç hüsran dinden soğuma.Kimse işin özünü araştırayım demiyor.Türkçe bir sürü çeviri var ama ben hiç okumadım.Çünkü bir kişinin tüm çevirisi doğru değildir.O yüzden ya okurken birkaç yerden okuyacaksınız yada bu işin özünü bilen birine danışacaksınız yada kendiniz arapça öğrenip yorumlayacaksınız.Ayrıca ben hadislere de inanmıyorum piyasada birçok uydurma hadis var sadece herkes tarafından kabul edilmiş sahih dediğimiz hadisler var onlar yeterli.Ayrıca kuran zaten herşeyi açıklıyor.
Ayrıca peygamberimiz içinde çok iğrenç şeyler yazılmış görünce üzüldüm açıkçası size sadece şu kadarını söyliyeyim kafirler bile ona emin insan derlerdi onunla konuşmayın konuşmasından etkilenir sizde müslüman olursunuz derlerdi.Sonuç olarak size tavsiyem iyi araştırın vede şöyle birşey düşünün eğer gerçekten tüm herkes müslüman olsaydı dünyada zülüm olmazdı çünkü müslüman kimseyi öldürmez eğer gerçekten müslüman ise tabi hırsızlık olmazdı çünkü müslüman çalmaz kimse kimsenin arkasından konuşmazdı vs vs.Sonuç olarak iyiler cennete gidicekler hak ettikleri yer orası kötülerde cehenneme hak ettikleri yer orası.Zaten herkes dünyada müslüman olsaydı gerçekten müsüman dünya cennet olurdu.Umarım anlaşılmıştır.En sevdiğim sözlerden biriyle kapatayım ben ;
Ey muhammed getirdiğin dini öyle bir değiştirdiler ki görsen sen bile tanımazsın.'Ali şeriati'

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...