Asp.Net mi? Php mi?

AspNet mi? Php mi?

• Ben Aspnet taraftarıyım çünkü...

Kullanılan: 17 27.4%
  • Ben Php taraftarıyım çünkü...

Kullanılan: 45 72.6%

• Kullanılan toplam oy
    62

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Merhaba arkadaşlar sizce Aspnet mi? Php mi? bu soruyu daha iyi daha kaliteli diyerek bağlamak isterdim ama yönlendirme olur düşüncesi ile sadece ASPnet mi? PHP mi? sormak daha mantıklı geldi. Kendinize göre hangi dili tercih ederdiniz yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Diğer dilleri karıştırıp konuyu dağıtmayalım sadece aspnet ve php kıyası olsun

Lhuki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
php diyorum çünkü php çalışıyorum :)

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
PHP 'de kendimi daha özgür hissediyorum. Onun için PHP diyorum :)

aligoren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Php 1800'lü yıllarda Asp.Net 1850'lerde bulunmuş olsaydı biz bu tartışmayı hala yapıyor olacaktık. İkisiylede aynı şeyleri yaparsın...

Zevktir o.

Ben PHP diyorum.

Açık Kaynak Felsefesi'ni desteklediğim için...

trsm

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben şuan itibari ile php kullanıyorum fakat asp.net e kesin dönüş yapmayı düşünüyorum, asp.net te çalıştım ve daha rahat olduğunu düşünüyorum tabii ki dw üzerinden değil de, vs üzerinden yani ben php dilini iyi bilirim, c# ıda iyi bilirim, ben asp.net öneririm daha rahat olduğunu düşünüyorum fakat diğer arkadaşlar php daha rahat der ona da bişey diyemem sonuçta kişiden kişiye değişir. Lafı çok uzattım yani uzun lafın kısası "asp.net". :)

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
iki dili de bilen bir tek kişi asp.net dedi :)

Reaksiyon puanı
188
PHP diyorum çünkü daha fazla geliştirilebilirliğe sahip. Tek framework'e göbek bağlamak zorunda kalmadığımdan dolayı ve zengin içeriğe sahip olmasından dolayı PHP'yi ASP.NET'e tercih ederim :)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
PHP diyorum çünkü daha fazla geliştirilebilirliğe sahip. Tek framework'e göbek bağlamak zorunda kalmadığımdan dolayı ve zengin içeriğe sahip olmasından dolayı PHP'yi ASP.NET'e tercih ederim :)

Bunun yanında, PHP'nin Linux serverlar üzerinde çalışabildiğini ve server piyasasında %70'ten fazla Linux kullanıldığını bunlarla beraber PHP'nin Windows üzerinde de sorun çıkarmadığını söyleyebiliriz. Ama ASP .Net öyle mi? :)

Reaksiyon puanı
188
Bunun yanında, PHP'nin Linux serverlar üzerinde çalışabildiğini ve server piyasasında %70'ten fazla Linux kullanıldığını bunlarla beraber PHP'nin Windows üzerinde de sorun çıkarmadığını söyleyebiliriz. Ama ASP .Net öyle mi? :)

Doğru söze ne denir ki azizim :D

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Artık ikisindede aynı şeyler yapılabiliyor. Tek farkı o dili kullananın profesyonel olması. .NET platformu herzaman kullanıcı dostu ve basittir . Bu yuzden bir şeyleri yapmak uzmanlık istemez. Php kullanıcı dostu olmayıp açık kaynaklı olduğu için ileri düzey bilginin olması gerek. Bundan dolayı php developeri asp developerini herzaman geçmiştir. Oracle ve Sql server karşılaştırmasıyla aynı örneklendirilebilir. Artık sadece insan beyinleri farklı , kullandıkları teknolojiler eşit.

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
php deme hız demek
microsoft kafasına eserse asp.net ten desteğini keser ve ortada kalabilirsin phpden kimse elini çekmez en az 20 yıl boyunca

Syntax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
açık kaynak olduğu için tabi ki php :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
ben asp bilmiyorum ama php tercihimdir. hem piyasadaki linux sunucuların fazla olmasından dolayı, hem de ilk onu öğrenmiş bulundum, gayet memnunum :)

bu arada merak edip baktım, php 1995, asp 1998 yılında çıkarılmış :)

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Yazıma başlarken öncelikle şunu belirteyim hem PHP hemde ASP.NET (C#) biliyorum. Aslında programlama dili tercihinizi yapacağınız işe ve çalışacağınız yere göre belirlemek daha doğru oluyor.

Kurumsal bir firmada çalışacaksanız, büyük firmalara hizmet edecekseniz, büyük projelerde görev alacaksanız Türkiye' de artık asp.net ile c# ' ın geçerli olduğu tartışmasız bir gerçek.

Freelance çalışacağım diyorsanız kesinlikle PHP tercih etmelisiniz.

Gerekli maddi imkanınız yoksa Asp.net hosting ve veritabanı konusunda gerçekten çok sıkıntılı.

Yeni başlayacak biri için kesinlikle PHP tavsiye ederim. Hem öğrenmesi daha kolay, hemde çok zevkli bir dil.

Php ile Türkçe sayısız kaynak bulabilirsiniz, hosting ucuzdur, internette ücretsiz destek bulabilirsiniz vs.. öğrenmekte zorlanmazsınız. Gidipte direk c# gibi bir dilden başlarsanız programlamaya gerçekten programlamadan soğuyabilirsiniz.

Bence yeni başlayacak olan biri öncelikle PHP den başlamalı daha sonra yanına ASP.NET (c#) ıda koymalı. Yapacağınız projelere göre 2 dilden birinde uzmanlaşırsınız. Kesinlikle neden ikisine de zamanımı haycayayım gibi düşünmeyin. Php' yi öğrendikten sonra asp.net i öğrenmek sadece 2 haftamı aldı ve çok rahat kodlama yapabiliyorum şu an.

Türkiye' de web programcısı olacaksanız eğer hem php yi hem asp.net i bilmeniz gerekiyor. İkisinde de uzmanlaşmanıza gerek yok tabi.

Yukarıdaki yazdıklarımı tüm zamanımı web işiyle geçiren hem freelance hemde kurumsal firmalarda çalışmış biri olarak söylüyorum.

Reaksiyon puanı
188
Büyük projelere en güzel örnek facebook :) Kendisi PHP ile yazılmıştır ve veritabanı MySQL'dir :) Hedefe göre dil seçimi bence mantıksız. Hangisi ile yapmak istiyorsanız onu kullanırsınız.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
PHP derim, kodları özgürce yazabiliyorum. ASP.Net biraz insanı belirli kalıplara sıkıştırıyor geliyor bana.. C# da biliyorum ama yine de PHP!!

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Geçmişte web programcılığı yapmış biri olarak kesinlikle katılıyorum.Maliyet açısından PHP destekli sunucular daha ekonomiğe geliyor.Şu anda yaptığım çalışmalarda tercihim PHP...

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Php ile de asp.net ile de projeler yaptım. Tercihim asp.net

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Büyük projelere en güzel örnek facebook :) Kendisi PHP ile yazılmıştır ve veritabanı MySQL'dir :) Hedefe göre dil seçimi bence mantıksız. Hangisi ile yapmak istiyorsanız onu kullanırsınız.

Facebook MySQL kullanmıyor. Facebook, Twitter tarzı büyük platformlar NOSQL tarzı veritabanı sistemleri kullanmaktadır. O kadar veri için MySQL kullanırsanız açılmaz bile o veritabanı :D

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Facebook MySQL kullanmıyor. Facebook, Twitter tarzı büyük platformlar NOSQL tarzı veritabanı sistemleri kullanmaktadır. O kadar veri için MySQL kullanırsanız açılmaz bile o veritabanı :D

3 yanlış 1 doğruyu götürüyor ya 6 eksik bilgi ne yapar? :)

Facebook MySQL kullanıyor ama nosql'de kullanıyor. PHP kullanıyor ama java ve python'da kullanıyor. Neyi nerede kullanacağını bilmek lazım.

Bu konuda kendini güncellemeli artık bence. ASP.NET başka bir boyuta kaydı soruda artık ASP.NET mi yoksa JAVA mı diye güncellenebilir çünkü trend bu ikisi arasında.

Goliath

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Php 4ever :) Daha kısa kodlar, Ezberlemesi Kolay Ve Gayet Özgür Takılıyorsun :)

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
3 yanlış 1 doğruyu götürüyor ya 6 eksik bilgi ne yapar? :)

Facebook MySQL kullanıyor ama nosql'de kullanıyor. PHP kullanıyor ama java ve python'da kullanıyor. Neyi nerede kullanacağını bilmek lazım.

Bu konuda kendini güncellemeli artık bence. ASP.NET başka bir boyuta kaydı soruda artık ASP.NET mi yoksa JAVA mı diye güncellenebilir çünkü trend bu ikisi arasında.

Mysql i tamamen bıraktı diye biliyorum, php tabanlı ancak diğer dilleri de kullanıyordur tabi. Bu tarz projelerde zaten ihtiyaca göre birden çok dil kullanılması normal.