Aşk 101 dizisi için savcılık kararı belli oldu

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kerimcan Durmaz veya Murat Övünç gibi kişilerin davranışlarını bende takdir etmiyorum. Ancak olayı eşcinselliğe indirgemek bence yanlış. Bu kişiler eşcinsel olmasaydı, aynı davranışları sergiledikleri zaman daha mı kabul edilebilir olacaklardı veya ses edilmeyecek miydi? Sonuçta eşcinsel olmayıp, cinsiyeti üzerinden çok daha fazla prim kasan kişiler de mevcut.

İnsan cinsiyeti üzerinden prim kasabilir onun kendi terciği çok güzel kızdır giyet minileri dekolteleri takipçi kasar veya çok yakışıklı kaslı bir erkektir onlar ayrı yada erkek çok uç şeyler ekstrem olaylar yapar eşcinsel değildir bunlar olağan şeyler ( Gençtir istediğini yapar. )

Şuan eşcinsellik dedi mi ilk kriter Kerican durmaz gibi konuşmak onun gibi giyinmek sanan gençler çocuklar oluyor toplumda. Sağda solda Tİktokta o tarz olamaya çalışan gençlere bak ilk yaptıkları o kıvamda konuşmaya çalışmak saçını onun gibi yapmaya çalışmak o tarz ses tonu ile zorlama hareketler ile video çekmektir.
Tekrar söylüyorum herkesin kendi tercihi ama bunu abartma çabaları bana hoş gelmiyor. ( İlerde çocuğunu olursa ve bu tarz hareketler yapıp videolar çekerse ve sizde ben tasrif ederim diyebiliyorsanız sorun yok.)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
İnsan cinsiyeti üzerinden prim kasabilir onun kendi terciği çok güzel kızdır giyet minileri dekolteleri takipçi kasar veya çok yakışıklı kaslı bir erkektir onlar ayrı yada erkek çok uç şeyler ekstrem olaylar yapar eşcinsel değildir bunlar olağan şeyler ( Gençtir istediğini yapar. )

Şuan eşcinsellik dedi mi ilk kriter Kerican durmaz gibi konuşmak onun gibi giyinmek sanan gençler çocuklar oluyor toplumda. Sağda solda Tİktokta o tarz olamaya çalışan gençlere bak ilk yaptıkları o kıvamda konuşmaya çalışmak saçını onun gibi yapmaya çalışmak o tarz ses tonu ile zorlama hareketler ile video çekmektir.
Tekrar söylüyorum herkesin kendi tercihi ama bunu abartma çabaları bana hoş gelmiyor. ( İlerde çocuğunu olursa ve bu tarz hareketler yapıp videolar çekerse ve sizde ben tasrif ederim diyebiliyorsanız sorun yok.)
Bu durum popüler kültür ile alakalı bir şey. Devir ne ile popüler olmayı gerektiriyorsa, gençler de ona özeniyor maalesef. Misal Müslüm Gürses vefat edene kadar dinleyenlerine kıro musun diyen kişiler, vefatından sonra çok konuşulmaya başlandığı için Müslüm Babaaa diye gezmeye başladı. Tamamen popüler kültürün ortaya çıkardığı durumlar. He eşcinsellik bu kadar konuşulmasa, oluruna bırakılsa zamanla bu tarz popüler davranışlar da biter. Baskı arttıkça, eşcinsellik öne çıkıyor. Öne çıktıkça baskı artıyor. Kısır döngü.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu durum popüler kültür ile alakalı bir şey. Devir ne ile popüler olmayı gerektiriyorsa, gençler de ona özeniyor maalesef. Misal Müslüm Gürses vefat edene kadar dinleyenlerine kıro musun diyen kişiler, vefatından sonra çok konuşulmaya başlandığı için Müslüm Babaaa diye gezmeye başladı. Tamamen popüler kültürün ortaya çıkardığı durumlar. He eşcinsellik bu kadar konuşulmasa, oluruna bırakılsa zamanla bu tarz popüler davranışlar da biter. Baskı arttıkça, eşcinsellik öne çıkıyor. Öne çıktıkça baskı artıyor. Kısır döngü.

Aynı şeyi söylüyoruz işte. Bende diyorum ki bu eşcinselliği bu kadar popüler yapmaya çalışmayalım. Sabah akşam pompalamayalım bu tarz haberleri. Bu tarz videoları gezdirmeyelim paylaşmayalım.

Yoksa insan ister eşcinsel olsun ister köpek ile evlensin isterse odun ile banane bizene . Evinde isterse kendini duvara asıp istediği fanteziyi yapsın ama bunu ifşa etmesin... ( Bu devirde eşcinsellere ölüm diyecek zihniyette insanda yoktur heralde yoksa assanda kessende olmak isteyen olacaktır. İran'da mesela cezası idam ama genede binlerce Eşcinsel çıkıyor öleceğini bile bile yolundan dönmüyor.)

Cücük

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Gocunmayın efendim herkes müslüman olsun demedim izleyen izler izlemeyen izlemez şikayet eden eder ilgili kurumlar değerlendirir benim sağımda solumdaki gençlik beni ilgilendirmez diye yaşayamayız ahlak çökerse geriye bir şey kalmaz en azından bazı şeylere karşı çıkacak kadar bilinçli olmak her önüne geleni izlememk lazım.
Benim anlamadığım nokta şu bu tür ithamlar bana komplo teorisi gibi geliyor bu tür fikirlere nasıl ulaşıyorsunuz şaşıyorum.Yok ismi şuymuşta yayın tarihi şuymuş falan.İstesem en dini içerikli dizi ve filmlerdende alakasız kelime,görüntü ve sayıları kullanarak saçma sapan mesajlar çıkartabilirim.Aynısını rahmetli Kemal Sunal'ın filmleri içinde yapıyorlardı Allah affetsin.Ayrıca kutsal kitabımızda geçmiyor mu dinde zorlama yoktur diye.İsteyen istediğini izleyip istediği sonuca varsın.Başkaları senin dilediğin şekilde yaşamak zorunda değil.Ha çocukların vesaire için çekiniyorsan sen istediğin şekilde yetiştirisin ve artık şüphen kalmaz.Böyle yaparak, haksız yere baskı kurup alakasız şekilde alakasız şeylere saldırarak sadece gençleri dinden soğutursunuz.Tekrar ve tekrar söylüyorum.Saygılı olmaya ve anlamaya odaklı yaklaşırsanız insanları kazanabilirsiniz.Bu dizi hakkında söylemler arttığında merak edip fikir sahibi olmak için (birazda neyle karşılaşacağımı bilmediğimden) önce dizinin fragmanlarını ve oyuncularıyla yapılan röportajlarını izledim.Daha sonrasında ise dizi hakkında yapılan bilgi ve eleştiri videolarını izledim.Bunlardan sonra yeterli bilgim olduğuna kanaat getirip diziyi izlemeye gerek duymadım.Benim söylenen iddialara karşı anladığım şeyler şunlar : yayın tarihi tesadüf ve dizide eşcinsel karakter yok.Yani öyle arkadaşın dediği gibi tarih, isim hepsi bir oyundu edebiyatı yalan.Adamlar söylemişler zaten aylar öncesinden böyle bir iş yaptık tahminen şu zamanlarda çıkmasını planlıyoruz diye.İkinci olarak eşcinsel karakter yok olsa bile bizi ilgilendirmez çünkü bu konu diziye bağlı bir konu değil, ayrı bir konseptte tartışılması gereken bir konu.Ha destekliyor muyum hayır fakat bu konu dediğim gibi bu konu özelinde tartışılacak bir konu değil.Lütfen herhangi bir olayda herhangi bir şekilde galeyana gelmeyin. Araştırın, sorgulayın ve ona göre davranın.

dogukan_t15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
2 günde tüm bölümlerini bitirdiğim bir dizi .

Senaryo ve oyuncu yapısı olarak genişletilmeye müsait ancak verdiği mesajların toplum aleyhine algılanması nedeniyle (parantez içine aldım ama gerçekten öyle ) tutunması imkansız olan dizi .

Tuba Ünsal diziye gelecek görüntüsü olarak eklenmese de olurmuş
.Onun yerine Elçin Sangu eklense gelecek temasına daha inandırıcı olurdu .

Değerlendirme sonucum

Oyuncu kalitesi : 8/10
Senaryo : 4/10
Toplumsal mesaj kurgusu : 1/10

Total 3.3 /10

Dip not : Beğendiğim halde puan kırmaktan bir kabız olma noktasına geldim . Oyuncu kalitesine laf yok ama gerisine çok söylenecek şey var .

Reaksiyon puanı
6,381
Bu diziler sadece Netflix'i Türkiye içinde yaymak ve ünlü etmek için yapılan, çok da özen gösterilmeyen olmamış diziler. Hakan Muhafız da çok kötü ama Bizim dizimiz diye övünülen bir dizi. O da sadece Netflix'i Türkiye de yaymak için. Ama Netflix'in Türkiye içinde yayılmaya ve daha fazla insana ulaştırılmaya ihtiyacı yok.
Netflix'in umurunda bile değil. Yani böyle saçma nedenler ile sırf Bizim Netflix de dizimiz var demek için iğrenç ve gereksiz diziler yapılmamalı diye düşünüyorum.

• Beğen
Reactions: _X_

İlprohan

Doçent
Reaksiyon puanı
301
Herkes ahirette kendi yapacaklarını göreceği için çok doğru bir karar vermiş savcılık, islamda çan eğrisi yok sonuçta...
Evet
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yatın uyuyun gözünüzü seveyim saat kaç oldu.
??

Benim anlamadığım nokta şu bu tür ithamlar bana komplo teorisi gibi geliyor bu tür fikirlere nasıl ulaşıyorsunuz şaşıyorum.Yok ismi şuymuşta yayın tarihi şuymuş falan.İstesem en dini içerikli dizi ve filmlerdende alakasız kelime,görüntü ve sayıları kullanarak saçma sapan mesajlar çıkartabilirim.Aynısını rahmetli Kemal Sunal'ın filmleri içinde yapıyorlardı Allah affetsin.Ayrıca kutsal kitabımızda geçmiyor mu dinde zorlama yoktur diye.İsteyen istediğini izleyip istediği sonuca varsın.Başkaları senin dilediğin şekilde yaşamak zorunda değil.Ha çocukların vesaire için çekiniyorsan sen istediğin şekilde yetiştirisin ve artık şüphen kalmaz.Böyle yaparak, haksız yere baskı kurup alakasız şekilde alakasız şeylere saldırarak sadece gençleri dinden soğutursunuz.Tekrar ve tekrar söylüyorum.Saygılı olmaya ve anlamaya odaklı yaklaşırsanız insanları kazanabilirsiniz.Bu dizi hakkında söylemler arttığında merak edip fikir sahibi olmak için (birazda neyle karşılaşacağımı bilmediğimden) önce dizinin fragmanlarını ve oyuncularıyla yapılan röportajlarını izledim.Daha sonrasında ise dizi hakkında yapılan bilgi ve eleştiri videolarını izledim.Bunlardan sonra yeterli bilgim olduğuna kanaat getirip diziyi izlemeye gerek duymadım.Benim söylenen iddialara karşı anladığım şeyler şunlar : yayın tarihi tesadüf ve dizide eşcinsel karakter yok.Yani öyle arkadaşın dediği gibi tarih, isim hepsi bir oyundu edebiyatı yalan.Adamlar söylemişler zaten aylar öncesinden böyle bir iş yaptık tahminen şu zamanlarda çıkmasını planlıyoruz diye.İkinci olarak eşcinsel karakter yok olsa bile bizi ilgilendirmez çünkü bu konu diziye bağlı bir konu değil, ayrı bir konseptte tartışılması gereken bir konu.Ha destekliyor muyum hayır fakat bu konu dediğim gibi bu konu özelinde tartışılacak bir konu değil.Lütfen herhangi bir olayda herhangi bir şekilde galeyana gelmeyin. Araştırın, sorgulayın ve ona göre davranın.
Çocuk televizyonda veya internette böyle şeyleri izledikten sonra ben nasıl onu kendime göre yetiştireyim mesela bacak kadar çocuklar çukur izleyip elinde kemerle dayılık yapıyorlar millete

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
Gençleri eşcinselliğe yönlendirdiği ve genç bireylerin gelişimini olumsuz yönde etkilediği ileri sürülerek şikâyet edilen Netflix'in gençlik dizisi Aşk 101 hakkında, savcılık soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. "Kişiler hür iradesiyle izliyor, soruşturmaya gerek yok"
Diziyi izleyenler var mı?
Ekli dosyayı görüntüle 97488
Ya bu şekilde diziyi savcılığa vermeler falan hoş değil. Herkes hür iradesiyle izliyor bunu. Bana sorarsanız ise dizi bomboş ve tek hedeflediği kitle "ergenler"

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
Peki onu izleyen çocuklar? Özenmeyecek mi oradaki karakterlere
Ya tabi ki özenecek :D Ama hür iradesiyle izliyor. Mesela ben Lise 1 e geçtim. Millet lisenin öyle bir yer olduğunu falan sanabilir ondan da korkuyorum. Fakat aynı zamanda ülkemizde kişisel özgürlük var. Bu ihlal edilemez.

Cücük

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Evet

??

Çocuk televizyonda veya internette böyle şeyleri izledikten sonra ben nasıl onu kendime göre yetiştireyim mesela bacak kadar çocuklar çukur izleyip elinde kemerle dayılık yapıyorlar millete
Bakın zaten savcılık kararıda demiş bu platform hür irade ile izlenebilir diye.Çocuğun karşısına televizyonda olduğu gibi hop diye çıkmıyor.Para ile üyelik açıp izlenilmesi lazım.

İlprohan

Doçent
Reaksiyon puanı
301
Bakın zaten savcılık kararıda demiş bu platform hür irade ile izlenebilir diye.Çocuğun karşısına televizyonda olduğu gibi hop diye çıkmıyor.Para ile üyelik açıp izlenilmesi lazım.
hayır bu tip diziler internete de genellikle düşüyor

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Saçma sapan bir dizi. Geçen gün netflixte hiçbir tuşa basmayınca belli bir süre sonra reklamını yapıp 1. Bölüm oynamaya başladı, direk kapattım. Bu kadar saçma sapan bir sizi gerçekten görmedim. Bizim yapımcılarımız kaliteli özgün dizi yapmayı unutuyor. Geçmişteki kaliteli dizilere bir bakın bir de şimdikilere...

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
Abi dizi bu hani. Sonuçta birgün etkisi kırılacak
Saçma sapan bir dizi. Geçen gün netflixte hiçbir tuşa basmayınca belli bir süre sonra reklamını yapıp 1. Bölüm oynamaya başladı, direk kapattım. Bu kadar saçma sapan bir sizi gerçekten görmedim. Bizim yapımcılarımız kaliteli özgün dizi yapmayı unutuyor. Geçmişteki kaliteli dizilere bir bakın bir de şimdikilere...
Netflix işte. Gerçi Türk Televizyonundaki diziler de iyice sarpa sardı. Dizi bir başlıyor, 3. bölümde izlenmedi diye bitiriliyor.