Aşırı Utangacım

ARMA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İlk cümle sana itafen, diğeri Kupa'ya iki alıntı olup kısa cümlelerle yer doldurmasın istedim :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeşim sen sosyal fobiksin. Ama bu lanet şey hiç de söylendiği gibi küçümsenecek bir şey değil. Bütün hayatını olumsuz yönde etkiler. Öyle şu ilacı kullanayımda geçsin diye bir hastalık hiç değil. Sosyal fobi olmayan bu durumu kesinlikle ama kesinlikle anlayamaz. Hemen bir psikoloğa başvur. Yaşın ilerledikçe bu hastalık kendisini daha çok ve daha baskın bir şekilde gösterecek. Şuan sen bunu utangaçlık olarak görüyorsun. İşin uzmanına danışmazsan yaşın ilerledikçe bu hastalık Anksiyete bozukluğu olarak geri dönecek. ''Sosyal fobi ve Anksiyete bozukluğu '' olarak internette araştır göreceksin. Öyle çık dışarı gez, oraya git, şunu yap gibi şeylerle düzelmez. Sadece geçici olarak fayda sağlayabilir. O da herzaman değil. Bazen geri tepebilir. Şöyle ki utandığın bir ortama girip bunu yenmek için çabalayacaksın. O anda durumun gidişatına göre daha fazla utangaçlık durumuna düşebilirsin. Ancak bu tarz eylemleri yanında çok rahat olduğun arkadaş çevrenle yapman her zaman senin lehine olur. Bu hastalığın en önemli etkeni ise aile dir.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hacı zaten düşüne düşüne bu hale geldik. Umursamamak doğru birşey, yapmam gerekir ama onu nasıl yapacağız bakalım..
Bir defa dene, işe yaradığını göreceksin. Emin ol biz de öyle yapıyoruz. :D
Dünya'ya bir kez geleceksin, bir şeyleri yapmaktan da yaşamaktan da korkma.

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Yerine göre çok da iyi olmayan bir huy mu artık ya da her neyse, tam böyle birisi bir arkadaşımın arkadaşı, sadece arkadaş ortamında kendini rahatlıkla ifade eder o da ne derece ifade biçimi. 25 yaşında ama hala ergenlikte kalmış gibi sürekli bel altı espri yapar ,bizim arkadaşı apartmanın önünde beklerken herkes ona bakıyor diye :D beklemekten vazgeçip satışı koyar oracıkta.

Yani bazen çekilmez olabilir, genel ahlaki utanma duygusu tamamen farklı ondan bahsetmiyorum.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
İlk cümle sana itafen, diğeri Kupa'ya iki alıntı olup kısa cümlelerle yer doldurmasın istedim :)
öncelikle şunu söyleyim yanlış anlama yaş farkından da olsa gerek genelde öyle hacı lafını hoş karşılamam, değeri olan bir kelimedir. ikincisi de düşünmekten ne kimse ölür ne de daha da kötü olur, ki bu da neyi nasıl düşündüğüne bağlıdır, düşündüklerini, düşünme biçimini gözden geçir...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bi uğraş edin o alanda kendini,çıtanı yavaş yavaş yükselt özgüven kazanırsın

ARMA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Utangaçlıktan birşey yapamıyorsun neresi iyi anlamadım.
[MENTION=81135]ms1907[/MENTION] Özür dilerim abi bi an normal yaşantıma döndüm, yaş'ı unuttum. Dediğin gibi düşünüş biçimini etkileyen şey de özgüven işte, özgüvenin kırılmasının sebebi de utangaçlık yada utangaçlığın sebebi de özgüven kaybı. Özgüven sebebi de eziklik, eziklik sebebi de kırılganlık,kolay yıpranmak. Bu da burcumun getirdiği bi özellik olduğu için olsa gerek malesef.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Utangaçlıktan birşey yapamıyorsun neresi iyi anlamadım.
@ms1907 Özür dilerim abi bi an normal yaşantıma döndüm, yaş'ı unuttum. Dediğin gibi düşünüş biçimini etkileyen şey de özgüven işte, özgüvenin kırılmasının sebebi de utangaçlık yada utangaçlığın sebebi de özgüven kaybı. Özgüven sebebi de eziklik, eziklik sebebi de kırılganlık,kolay yıpranmak. Bu da burcumun getirdiği bi özellik olduğu için olsa gerek malesef.
öncelikle burca filan bağlama pek. şimdi mantiki olarak kurduğun argüman ya da düzenleme diyeyim ben ona hafiften problemli. şimdi şurayı bir kararlaştıralım. sen şunu bir düşün bana cevabını öyle ver. kendinin içinden çıkıp kendine bak derler bir. şimdi şöyle düşün kafandan ben kendim nasılım ve nasıl biri olmayı istiyorum? öncelikle buna bir karar verelim. hayalindeki sen ile realitedeki sen arasında ne gibi farklar var?

ARMA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hayalimde normal bir insan olmak var. Her saniye birilerinin benim hakkında olumsuz düşündüklerini düşünmek, utanarak tanımadığım insanlarla konuşamamak, utandığım için o kadar istediğim şeyi istediğimi söyleyememek, sosyal olamamak, 7/24 bilgisayar başında olup çevremden espriye bağlanarak bilgisayar manyağı sözü yemek, herşeyi kafaya çok takan biri olmak, çok düşünceli biri olmak... İstemiyorum.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Hayalimde normal bir insan olmak var. Her saniye birilerinin benim hakkında olumsuz düşündüklerini düşünmek, utanarak tanımadığım insanlarla konuşamamak, utandığım için o kadar istediğim şeyi istediğimi söyleyememek, sosyal olamamak, 7/24 bilgisayar başında olup çevremden espriye bağlanarak bilgisayar manyağı sözü yemek, herşeyi kafaya çok takan biri olmak, çok düşünceli biri olmak... İstemiyorum.
bunlar bir kısmımızın da başından geçen şeyler. damdan düşenin halinden anlama meseleleri. Öncelikle birileri benim hakkımda olumsuz düşünüyor düşüncesi pek sağlıklı değil. bu seni paranoyak yapar ki vazgeç bundan. sû-i zan derler buna. bunu bir an önce bırak. hüsnü zan beslemek derler zıttına da bunu yapmaya çalış. mesela varsa delikanlı bir arkadaşın, sağlam biri gel bir gün konuşacaz de ve sor benim hakkında düşüncelerin ne de böyle böyle düşünüyor musun bana nasıl bakıyorsun de? bak bakalım senin kendini başkaları şöyle düşünüyor dediklerinle düşündükleri uyuşuyor mu?

sonra sana anormal olduğunu söyleyen oldu mu senin düşüncen mi ? her insan bir değildir, herkes "unique" tir, biriciktir. aynı elden çıkma gibi birbirine benzemez. kendini kıyaslayıp ben farklıyım anormalim deme , ben buyum de. kendini düzelt, çeki düzen ver yeterlidir.

tanımadığın insanlarla konuşmak istiyorsan da iletişimden korktuğundan olabilir, iletişim ile ilgili şeyler oku, hitabet öğren faydasını çok görürsün. biraz da kişisel gelişim oku özgüvenin gelişebilir.

sosyallik sana bağlı birşey, arkadaşlarınla bağını pek koparma. belli bir çevren olsun iletişim içinde olduğun, yalnızlık insanı kötü etkiler. beraber çıkın gezin futbola git, spora git özellikle.

7/24 pc başında olma. öylesine bile olsa çık gez, roman oku, bestseller yerine klasik oku. tolstoy, dostoyevski, amin maoluf öneririm özellikle. hayal dünyanı canlı tutarlar.

herşeyi kafaya da takma. duvarı nem insanı gam yıkar demişler. takıntı, kuruntu iyi değildir. bunları kafana sokma. ne kadar olumlu şeyler düşünürsen bakış açında o kadar pozitif olur. çok düşünceli birisi ol. düşünmek kafanın saksı gibi olmasından, boş teneke gibi tıngırdamasından iyidir. ama iyi şeyleri düşünmeye çalış, mesela geleceğini düşün. bir hedef koy, ona ulaşmak için şeyler düşün.. hayatını heba etme...

vasooo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bilgisayara girmeyi bırak bence asosyalliktende olabilir bu olay ;) gez toz dışarıda arkadaşların yok mu takıl onlarla.eve kapalı olmaktan böyle olmuş olabilirsin kardeş.

ARMA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Geleceğimi düşünerek bu aşırı utangaçlıktan kurtulmanın yollarını arıyorum zaten yoksa benim için pek parlak bir gelcek/yaşantı olmayacak. Önerilerini uygulayacağım abi cidden. Ama bir başkasına kendimi soramam tabi, o biraz kalıbımı yapıma aykırı yani. Bayaa öneri birikti bunları uygulaması zaman alacak. Teşekkür ederim abicim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -
[MENTION=337357]vasooo[/MENTION] Bilgisayar bölümünde okuyorum işim bilgisayarla olunca yanında asosyallik geliyor. Ha ne olur arkadaşlarla gezeriz felan ama arkadaşlarım da benim bölümümde zaten toplu asosyelleriz biz :D Konuşursak bi okulda bi skype-facede :).

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bence senin sorunun utangaçlık değil fazla ilerisini düşünmek aynı sorun bende de var.
Normal birisi yapacağı işi 1-2 kez düşünür ama bizim gibi insanlar her türlü sonucu defalarca düşünür bu yüzden bunlarla karşılaşmak yerine pasif kalmayı seçer.
Bu arada utangaçlık iyidir yüzsüz olmak yerine utangaç olmayı seçerim. -Bahey

vasooo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Geleceğimi düşünerek bu aşırı utangaçlıktan kurtulmanın yollarını arıyorum zaten yoksa benim için pek parlak bir gelcek/yaşantı olmayacak. Önerilerini uygulayacağım abi cidden. Ama bir başkasına kendimi soramam tabi, o biraz kalıbımı yapıma aykırı yani. Bayaa öneri birikti bunları uygulaması zaman alacak. Teşekkür ederim abicim.

@vasooo Bilgisayar bölümünde okuyorum işim bilgisayarla olunca yanında asosyallik geliyor. Ha ne olur arkadaşlarla gezeriz felan ama arkadaşlarım da benim bölümümde zaten toplu asosyelleriz biz :D Konuşursak bi okulda bi skype-facede :).

bölümün iyi güzel hoş herkezin isteyeceği birşey fakat bu asosyallik senin özgüvenini vs harap etmiş galiba.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346

@vasooo Bilgisayar bölümünde okuyorum işim bilgisayarla olunca yanında asosyallik geliyor. Ha ne olur arkadaşlarla gezeriz felan ama arkadaşlarım da benim bölümümde zaten toplu asosyelleriz biz :D Konuşursak bi okulda bi skype-facede :).
yok mu mahalleden vs arkadaşın, yaşıtın akraban?

ARMA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bi amcamın oğlu var benden 2 yaş küçük ona da gel gezelim demeye çekiniyorum. Gurur meselesi yani :/

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ortamlara girmene engelse bir sorundur bence ve yenmek için üstüne gitmen gerek ama nasıl diyorsan senin hakkında daha çok malumat sahibi olmak gerekir fikir beyan edebilmek için

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende artık biraz utanmak istiyorum herkeze rezil kepaze oldum utanmak iyi insan olmak bence

frozen_king

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Utanmaktan Doğal Birşey yok bence . Utancını illa yenmek istiyorsan öncelikle ilk kapını kıracaksın . öle küçük küçük utancını yenmek zordur. Birkere olsun en çekindigin şeyleri yap . Göreceksinki cesaretinin öldülü olacak .

Ayrıca tekrar söyleyim utanmak kötü degil . ayrıca seninki cekinmek ve cesaretsizlik biraz . Hocandan not dilenmemen "Bence" senin karakter sahibi biri oldugunu gösterir. Emin ol Bukada uzak durman bile cevredeki bir cok insanin dikkatini çekmiştir . İlk kez daha önce yapamadıgın birşeyi yaptıgında inan herkez sana destek olacak

misal: Herşeye gülen bi adamın gülmesi kimsenin umrunda olmaz . Ama ciddi birinin İlk defa o ortamda bir şeye gülmesi herkezi güldürür ve sonra herkez onun gülmesi için bişeyler anlatır .

Yani buzamana kadar çekinmen aslında sana avantaj bile saglamıstır . bence herşey tamam küçük bi cesaret büyük bir başarı getirecektir sana inan bana .

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Utanmaktan Doğal Birşey yok bence . Utancını illa yenmek istiyorsan öncelikle ilk kapını kıracaksın . öle küçük küçük utancını yenmek zordur. Birkere olsun en çekindigin şeyleri yap . Göreceksinki cesaretinin öldülü olacak .

Ayrıca tekrar söyleyim utanmak kötü degil . ayrıca seninki cekinmek ve cesaretsizlik biraz . Hocandan not dilenmemen "Bence" senin karakter sahibi biri oldugunu gösterir. Emin ol Bukada uzak durman bile cevredeki bir cok insanin dikkatini çekmiştir . İlk kez daha önce yapamadıgın birşeyi yaptıgında inan herkez sana destek olacak

misal: Herşeye gülen bi adamın gülmesi kimsenin umrunda olmaz . Ama ciddi birinin İlk defa o ortamda bir şeye gülmesi herkezi güldürür ve sonra herkez onun gülmesi için bişeyler anlatır .

Yani buzamana kadar çekinmen aslında sana avantaj bile saglamıstır . bence herşey tamam küçük bi cesaret büyük bir başarı getirecektir sana inan bana .

Çoğunda haklisin. Bir tek örneğine katılmıyorum.
Utangaç olan arkadaşıma gelirsek. Bende bu seneye kadar öyleydim. İçine kapanık,asosyal bir yapıya sahiptim. Kızlarla konuşamaz,derslere katılmaya tahtaya kalkmaya utanırdım. Çok sevdiğim birine yakınlaşmak için değişmem gerektiğine karar verdim. İlk önce sokakta gördüğüm güzel kızlara saat sormaya başladım. Daha sonra çevremdeki kızlarla muhabbet etmeye başladım ve kendime olan güvenim arttı. Sınıfta rahatca konuşabilecek duruma geldim. Hocalarla çekinmeden iletişim kurabiliyordum. Sen en çok neyden çekiniyorsan onun üstüne git ve kendine olan güvenini arttır. Zamanla sevdiğim kızın yanına gitmeye başladım biraz çekiniyordum ondan,konuşurken zorlanıyordum ama eskisine göre daha iyi iletişim kurabiliyordum, bunu kendisi söylüyordu. Onun öyle söylemesi ve benim de daha sık onu ziyaret etmem ona karşı olan cekingenligimi üstümden atmamı sağladı. O benim utangaç asosyal biri olduğumu biliyordu. Bende ki ona karşı olan değişimleri farkedince o da ilgisini arttırdı. Daha fazla uzatmaya gerek yok. Neyden utanıyorsan üstüne git. Sana destek olacak,gaz verecek birileri oldumu inan daha kolay oluyor.

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Bence otur ders çalış, sosyal bir üniversite kazan (kampüs hayatı iyi olan), kazandığın üniversite yaşadığın şehirden uzak olsun.. Üniversite dönemi insana meslek yaşamından çok sosyal anlamda bir şeyler katıyor, bir çok çekingen insan üniversitede kendini geliştiriyor, sosyalleşiyor. Şimdi çevrende herkes seni böyle tanıyor aniden değişmek istemiyorsun, çekiniyorsun, kendini durduruyorsun, üniversiteye gittiğinde kimse seni tanımıyor olacak daha rahat davranabileceksin ve aktivitelere katılarak özgüvenini kazanacaksın emin ol..

frozen_king

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence otur ders çalış, sosyal bir üniversite kazan (kampüs hayatı iyi olan), kazandığın üniversite yaşadığın şehirden uzak olsun.. Üniversite dönemi insana meslek yaşamından çok sosyal anlamda bir şeyler katıyor, bir çok çekingen insan üniversitede kendini geliştiriyor, sosyalleşiyor. Şimdi çevrende herkes seni böyle tanıyor aniden değişmek istemiyorsun, çekiniyorsun, kendini durduruyorsun, üniversiteye gittiğinde kimse seni tanımıyor olacak daha rahat davranabileceksin ve aktivitelere katılarak özgüvenini kazanacaksın emin ol..

Şimdi buda çok dogru . mesala ben cok relax biriyim iş hayatında ticarette gereken şeyler zaten. üni de öyle abartılcak bişi degilmiş o ortamlar felan 4 sene nasil geçiyo anlamıyorsun ama öle abartısı yok . finaldi vizeydi bitiyo anında . Hop askerlik sırası gelio ki bence en cok orda açılıyor insan ( astek 12 ay gittim ben )

Derken en cok lazım olan yer iş hayatı . utanırsan çekinirsen atik olmazsan ne yükselebilirsin ne rahat bir iş ortamın mevkin olur .

Demek istedigim aslında cesaret edip bir iş yaptıgında göze aldıgın "zararı"
zaten cekingen oldugunda ödüyosun . bu yüzden cesaret edip cekinmeden özgüvenle hatta bazen kendini begenmiş bir tavırla hayatın her anında aktif olmaya çalış .

allura

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
utangaç değilim direk söylerim herkesin yüzüne

B

Bir Ziyaretçi

SDN Okuru
Aynen benimde durumum böyle.Anneme veya babama birşey soracağım zaman utancımdan ölücem sanıyorum.Sonunda da soramıyorum.

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bu yenmenin tek bir yolu var korkunla yüzleşeceksin. Konunu okurken kendimin 1-2 yıl önceki halimi gördüm. Hatta ve hatta ben daha da kötüydüm. Peki ben nasıl mı yendim? Ben saz kursuna gittim. Kalabalık arkadaş ortamlarında takıldım. O ortamlarda saz çaldım türkü söyledim. Şimdi aşçıyım ve de yarışmalarda sürekli yüzlerce insanın karşısında yemek yapıyorum. Yani yenebilmen için yüzleşeceksin mecbur.