Asgari ücret ne olur sizce ??

Bu konuyu okuyanlar

Ben devletten umudu komple kestim 2030 liraya geri düşmese iyidir.Nasıl olsa pandemi dönemi bir yere de gitmiyorlar parayı nereye harcayacaklar ki.Daha pandemi olmadığı zamanlar bile asgari ücretle çok da güzel geçinilir diyen bakanımız vardı.

SinHa

Doçent
Ben devletten umudu komple kestim 2030 liraya geri düşmese iyidir.Nasıl olsa pandemi dönemi bir yere de gitmiyorlar parayı nereye harcayacaklar ki.Daha pandemi olmadığı zamanlar bile asgari ücretle çok da güzel geçinilir diyen bakanımız vardı.
Umarım Asgari ücrete devletin tek başına karar verdiğini düşünmüyorsundur. Özel sektör ve sendikalar belirler Asgari ücreti. Devlet yüksek tutsa özel sektör işci çıkaracak işsizlik artacak devlete ekstra yük binecek. Devlet kendi çalışanına hiç asgari ücret verdiğini gördünüz mü? Sistem köle sistemi olduğu için özel sektör köle gibi en düşük maaştan insanları sömürmeye devam edecektir....

Nymphext

Asistan
Asgari ücretin ne kadar olacağına dair cevapları arkadaşlar vermiş, Asgari ücret şu dönemde 3.500 bile olsa bile insanlar için yeterli değil maalesef. Bu parayla sadece yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Türkiye'deki insanların çoğunun hiçbir hobisi yok, çoğu tatil bile yapamıyor hâlde. İnsanlar sadece çalışıp günlük kendini geçindiriyor anca. Tatil gibi şeyler lüks olarak görülüyor ülkede fakat bunlar insanların ihtiyaç duyduğu bir şey. Akıllı telefon lüks olarak görülüyor fakat akıllı telefon 2020 yılında temel bir ihtiyaç hâline geldi artık.
Katılıyorum şuan yoksulluk sınırı bile 8000TL
Mesaj otomatik birleştirildi:

Umarım Asgari ücrete devletin tek başına karar verdiğini düşünmüyorsundur. Özel sektör ve sendikalar belirler Asgari ücreti. Devlet yüksek tutsa özel sektör işci çıkaracak işsizlik artacak devlete ekstra yük binecek. Devlet kendi çalışanına hiç asgari ücret verdiğini gördünüz mü? Sistem köle sistemi olduğu için özel sektör köle gibi en düşük maaştan insanları sömürmeye devam edecektir....
Özel sektör maaşlardan kesilen gelir vergisini kesip maaşa aktarmayı teklif etti ama kabul edilmedi

benim annemden yaklaşık 500 tl kesiyorlar

SinHa

Doçent
Katılıyorum şuan yoksulluk sınırı bile 8000TL

Özel sektör maaşlardan kesilen gelir vergisini kesip maaşa aktarmayı teklif etti ama kabul edilmedi

benim annemden yaklaşık 500 tl kesiyorlar
Ben aldığım maaş kadar vergi veriyorum. Bu vergi karşılığında da bazı hizmetler alıyorum ki bu normal. Dünya'nın her yerinde aynı. Bizim sıkıntımız tembel ve üretken olmamamız. Bunun başka bir açıklamasına gerek yok

Fakehero

Profesör
Belirli bir sınırın altındaki maaşlardan mesela yoksulluk sınırı 8000 TL ise 4000 TL aşağısından alınacak gelir vergisi oranının az olması ya da maaşların ait olduğu dilimlere göre kademeli artan bir orana geçilmesi daha iyi olur.Mesela net 2500 TL alan kişi ile 3500 TL alan kişi neden aynı vergi oranında sorumlu olsun. Hatta asgari ücret alan birisi içinde maksimum %5 olarak alınması daha iyi olur şahsi düşünceme göre. Ayrıca çok yüksek maaş alanların vergi vermemek için başvurdukları yollarda zaten ortada.
Ben aldığım maaş kadar vergi veriyorum. Bu vergi karşılığında da bazı hizmetler alıyorum ki bu normal. Dünya'nın her yerinde aynı. Bizim sıkıntımız tembel ve üretken olmamamız. Bunun başka bir açıklamasına gerek yok

Son düzenleme:

rubarovan21

Doçent

yolcu35

Profesör
Cezalı
2695 tl olacak. Dolar seviyesi 356 dolar. Kur seviyesi de 7.85 tl olarak kabul ettim. 100 lirası da dolar bazında değer kaybı olsa 2695 lira yapar. Aylık kazanılan dolar geliri ile kur çarpılınca genelde hep asgari ücret çıkıyor. Dolar seviyesi yükselip düşünce kazanç artıyor ama kur yükselirse asgari ücretlinin parası eriyor. Bence böyle bir durum var. Geri kalan ekonomik detaylarını bilmem

Fakehero

Profesör
2695 tl olacak. Dolar seviyesi 356 dolar. Kur seviyesi de 7.85 tl olarak kabul ettim. 100 lirası da dolar bazında değer kaybı olsa 2695 lira yapar. Aylık kazanılan dolar geliri ile kur çarpılınca genelde hep asgari ücret çıkıyor. Dolar seviyesi yükselip düşünce kazanç artıyor ama kur yükselirse asgari ücretlinin parası eriyor. Bence böyle bir durum var. Geri kalan ekonomik detaylarını bilmem
Biraz karmaşık olmuş sanki. Zaten aylık kazanılan TL geliri kura bölünce aylık kazanılan dolar miktarı çıkar. Yani asgari ücret dolara endeksli ilerlemiyor ve zamlar ona göre verilmiyor ki.

Fakehero

Profesör
Bende 3 bin tl olmalı ama eflasyonu düşük tutmaya çalışıyorlar o yüzden 200 tl gelebilir zaman
Az zam yapılınca enflasyon düşmez aksine yükselir. Çünkü maaş azaldıkça tüketim azalacak bu da ürünlere zam olarak dönecek ve enflasyon artacak. Enflasyon düşük olması için maaş artarken ürünlerin fiyatları sabit kalmalı veya düşmeli ki tüketim artsın enflasyon düşsün.

SDN Son Haberler

Son mesajlar