Aselsan, Türkiye'yi İlk 10'a Sokacak!

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Aselsan, Türkiye'yi İlk 10'a Sokacak!

125565.jpg

GaN teknolojisi ile Türkiye dünya ligine girecek

GaN teknolojisi ile Aselsan, Türkiye'yi ilk 10'a sokacak. Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, milli olarak geliştirilen GaN teknolojisini hem sivil hem askeri bir çok alanda kullanmayı planladıklarını belirterek, ''Türkiye bu teknolojiye sahip 10 ülke içerisinde yer alacak'' dedi.

GaN teknoljisine hakim olunmasıyla birlikte radarların önemli bir parçası olan güç transistörleri konusunda adım atmış olacaklarını belirten Ergeneman, bu teknolojinin Avrupa'da Amerika, Fransa, Almanya, İngiltere, Çin ve Japonya'da bulunduğunu söyledi.

Dışa Bağımlılık Sona Eriyor
Gölbaşı'nda radar ve elektronik harp teçhizatı üretmek üzere yapılan yatırımların toplam büyüklüğünün 200 milyon dolar olduğuna dikkati çeken Ergeneman,''Gölbaşı'ndaki tesisteki projelerin toplam değeri 200-300 milyon doları geçiyor. Transistör yatırımı belki çok büyük olmayacak, ancak mevcut yatırımları teknolojik olarak destekleyecek. Bu yatırımın bir başka önemli yönü ise Türkiye'yi bu alanda dışa bağımlı olmaktan kurtaracak'' dedi.

Üretimi yapılacak olan ürünün diğer ülkelerden alınamadığını vurgulayan Ergeneman, ileride bir radarın olması durumunda dahi bu malzemenin tedariki noktasında büyük sıkıntı çekileceğini, bu çalışmayla bu sorunun ortadan kalktığını ifade etti.

Mutlaka Üretilmeli
Ergeneman, bu çalışmaya 10 sene önce Bilkent Üniversitesi ile birlikte başladıklarını anımsatarak, şu anda gelinen noktanın bu malzemenin Türkiye'de yapılabileceğini gösterdiğini belirtti. Ergeneman şöyle devam etti: ''İmzaladığımız antlaşma ile bundan sonrası için Bilkent Üniversitesi ile bu malzemeden yararlanarak transistörleri seri üretmek için ne yapmamız gerekir? Nasıl bir üretim tesisi, nerede kurulacak? Bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Takriben bir yıl içerisinde de bir sonuca varıp üretim tesisinin kurulması için gerekli formatları tamamlayıp bu merkezin üretime geçmesini sağlayacağız. Eğer biz radarları kendimiz yapacaksak bu malzemeyi de yapmamız gerekiyor.''

GaN Nasıl Kullanılacak?
GaN teknolojisiyle birlikte çok daha uzun menzilli ve verimli radarlar geliştirilebilecek. Askeri alanda kazanılan bu teknoloji, sivil alanda da kullanılmaya başlandığında cep telefonlarının çok daha küçük boyutta ve çok daha güçlü işlemcilere sahip olması sağlanabilecek.

GaN fiziksel özellikleri nedeniyle üzerinde yoğun çalışmalar yapılan yeni bir yarı iletken malzeme. Dünyada da halen üzerinde çalışılan ve milli olarak geliştirilen GaN teknolojisinin hem sivil hem askeri birçok alanda kullanılması hedefleniyor. Bu konudaki yatırımlarla, radar, uydu aktarıcı, karıştırıcı ve savunma sanayi alanında sağladığı kritik avantajlar nedeniyle ihracat izni sorunları yaşanan GaN teknolojisine dayalı ürünlerin milli imkanlarla üretilmesi sağlanmış olacak.

Kaynak

BrknEs

Müdavim
Müdavim
4 Mayıs 2010
6,930
166
243
haberi okumadım ama zamanında aselsan'da görevli Türk mühendislerin peş peşe öldürülmesi olayı hala aklımdan çıkmış değil bunu geliştirenler nasıl sağ kalmış acaba

hamza5806

Müdavim
Müdavim
17 Ağustos 2012
3,671
22
218
benim bildiğim aselsan ise israilin 10 yıl önceki oyuncaklarıyla oynayan aselsan acaba hangisi:D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
haberi okumadım ama zamanında aselsan'da görevli Türk mühendislerin peş peşe öldürülmesi olayı hala aklımdan çıkmış değil bunu geliştirenler nasıl sağ kalmış acaba
[MENTION=105149]bewko[/MENTION], Aselsan sadece o şehid mühendislerden oluşan bir kurum değil ki!
hem o çocuklarımızı katleden hain zihniyet yakalandı, yargılanıyor bugün, bi daha onların bu tür ihanetlere tevessül edecek güçleri kalmadı, şimdilik!

Aselsan bir devlet kuruluşudur ve devletler baki, şahıslar fanidir... şehidler verilebilir bazen, ama yerleri mutlaka doldurulur.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık İsviçre hükümetinden bir milyon dolar dilenen ülke değil, hamdolsun.

hatta yıllarca kapısında nöbetler tuttuğumuz İMF soyguncusuna bugün borç verebilecek hale gelmişizdir.

Devletimizin kervanı yürüyor, yürümeye de devam edecektir.

müsterih olun! :)

cengaver51

Müdavim
Müdavim
5 Nisan 2009
5,118
169
243
ALLAH mühendislerimi dış mihraklardan korusun bizim tekerimize çomak sokulmasa daha neler yaparız kim bilir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dünya ligine girse neolcak hergün şehit veriyoruz ne önemi var

BrknEs

Müdavim
Müdavim
4 Mayıs 2010
6,930
166
243
@bewko, Aselsan sadece o şehid mühendislerden oluşan bir kurum değil ki!
hem o çocuklarımızı katleden hain zihniyet yakalandı, yargılanıyor bugün, bi daha onların bu tür ihanetlere tevessül edecek güçleri kalmadı, şimdilik!

Aselsan bir devlet kuruluşudur ve devletler baki, şahıslar fanidir... şehidler verilebilir bazen, ama yerleri mutlaka doldurulur.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık İsviçre hükümetinden bir milyon dolar dilenen ülke değil, hamdolsun.

hatta yıllarca kapısında nöbetler tuttuğumuz İMF soyguncusuna bugün borç verebilecek hale gelmişizdir.

Devletimizin kervanı yürüyor, yürümeye de devam edecektir.

müsterih olun! :)
onlardan ibaret olduğunu demedim zaten ama aselsan denildiğinde aklımda hep o mühendisler canlanıyor :S

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
onlardan ibaret olduğunu demedim zaten ama aselsan denildiğinde aklımda hep o mühendisler canlanıyor :S

doğru, o şehid mühendislerimizin acısı bu milletin sinesinden öyle kolay silinmez. Ama Allah Teala onları şehid eden hainlerin verdi belasını, o azim ihanetlerinin cezasını çekiyorlar şimdi silivride...

phoenix_

Doçent
19 Temmuz 2012
728
0
0
Aselsanda büyük işler yapılmaya çalışılıyor bu nedenle engellemeye çalışanlar tabi ki oluyor.

IuTKuI

Müdavim
Müdavim
20 Aralık 2011
1,622
4
218
Buradan Silivri'de kileri konuya karıştırmayalım şimdi. Aralarından bilemiyorum belki 2 belki 3 kişi vardır öldürülen mühendislerin davasında bilemem.

Umarım güzel şeyler olur. Güzel haberler fakat bu güzel haberler tam gelecekken arkasından başka üzücü haberler gelmese daha iyi olacak.

Mehmet10ur

Öğrenci
9 Ekim 2012
19
0
0
ben bu ülkenin düzeleceğine inanmıyorum her gün 10 şehit verdikten sonra bırakın silah yapmayı....!!!

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
ben bu ülkenin düzeleceğine inanmıyorum her gün 10 şehit verdikten sonra bırakın silah yapmayı....!!!

arkadaşım, her devirde, her ülkede, her millet bu tür imtihanlarla karşılaşır; ingiltere bir asır IRA ile, ispanya ETA ile ve birçok ülke bu tür belalarla hep uğraştılar, uğraşmaya da devam ediyorlar. hele de bizim gibi dünyanın en belalı coğrafyasında mukim olan bir millet için adeta mukadder hale gelmiştir.

rahat bırakmazlar, bıraktırmazlar. bu belayla selçuklu da uğraştı, osmanlı da uğraştı... rahat yok bu dünyada, rahatı arayan cenneti kazanmanın yolunu arayacak. benim ailemde, sülalemde de şehid vardır, bu ülkede oturmanın bir bedelidir bu; ne acıdır ama böyle maalesef.

şeytan boş durmuyor!