Yardım Araca elektrik gelmiyor.

ibrahimm12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar, r19 aracımın aküsünü 4-5 ay önce değiştirdim. Sıfır akü taktım. Araçta herhangi bir sıkıntı yoktu. 2 hafta önce sabah aracı çalıştırayım dedim, araca hiç elektrik gelmiyor, kapı kumandası bile çalışmıyor. Araca takviye yapıp elektrikçiye götürdüm. Şarj dinamosuna bakacakmış, dedi baktı, kömürleri gitmiş dedi, değiştirdi. Neyse, 2 hafta sonra, yani dün, bir daha aynı şey oldu. Tekrar takviye yaptım, götürdüm, aküyü ölçtü. Boşta 12.6 çıktı, gaz verince 14 oldu, şarj ediyor dedi. Sonra aracı tekrar stop ettikten sonra marş basınca çalışıyordu, bir sıkıntı yoktu. Park ettim, bu sabah tekrar aynı şey yaptı, hiç elektrik gelmiyor. Sizce ne olabilir arkadaşlar, bıktım artık, size zahmet yardım edin ya.

Son düzenleyen moderatör:

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Buna kaçak derler. Marş bastığın zaman çekilecek enerjiyi bir yer sömürür. Doğru elektrikçiyi bulman lazım. Marş dinamosu sağlamlığından eminsen kaçağı bulmanız lazım.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
Ben, bagaj ışığı otomatik kapanmıyor sorunu ile karşılaşmıştım. Bagaj ışığı sönmeyince de, aküyü bitiriyormuş. Bulana kadar canımız çıkmıştı.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,133
Muhtemelen akü de şarj olmuyordur, ihtimal dahilinde konjektör arızalı olamaz mı?
Alıntıdır.
Konjektör (Regülatör) Nedir? Alternatör tarafından üretilen elektriği kontrol eden sisteme konjektör veya regulatör denir. Araçların hareket etmesi ve uzun süre sürüş sağlaması için önemlidir. Konjektör, alternatör ile beraber üretilen elektriği volt ve akım üzerinden dengelemeyi sağlar.
sarj-sistemi-devre-semasi.jpg
hsgl-111368.jpg