Soru Arabalar giderken şarj olabilirmi?

Bu konuyu okuyanlar

ugurerginyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bir tesla bobini yaptım. Alıcı verici olmak üzere vericiye 9w pil ve güneş enerjisi bağladım alıcı bobine ise kes ışık bobinleri yakınlaştırınva lede enerji geliyor. Aynı şekilde elektrikli arabalar şarj olabilir bu yöntemle. Asfalt altına aynı şekilde bobin yerleştirsek araç giderken şarj olurmu?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
olur ,lakin bizim ülkede uzak bir gelecek o konuda çünkü o bobini koyduktan 2 saat sonra yerinde bulamazsınız ((= maliyetler yüksek olacağı içinde kimsenin bir rant elde edemeyeceği için özellikle devlet nemalanmadığı için bilim dışı sayılır ve nankörlükle de suçlanabilirsiniz (=

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bir enerji üretirken amaç ne kadar ekmek verdin ne kadar köfte aldın üstüne çalışır. Daha ucuza nükller veya katı yakıttan üretmek varken barajdan rüzgardan almak varken kimse böyle şeylerle uğraşmaz.

Bu senin söylediğin hiç mantıklı gelmedi bana. Üstüne her yer dümdüz yol veya herkes düz gidecek değil ya üstüne kaç km bobin döşüyecen onun maliyeti deli gibi olur üstüne nasıl olacak hazır asvaltı mı sökecen üstüne onların bakımı korunması temizliği nasıl olacak kim takip edecek hiç olacak bir şey gibi değil.
Üstüne 9W pil ney koca 1.5 Tonluk araçlara yetecek enerji üretimi ney !

Mesela Almanya'da şu altta ki gibi otoban yapmışlar. Tırlar için yukarıdan elektirik enerjisi alıp gidebiliyorsun aynı Tren gibi. Hat bitince tek tuşla üstte ki aparatı indiriyon yoluna normal mazot ile devam ediyon... Olacaksa böyle sistemler olmalı. Bunlar bile aşırı maliyetli kolay kolay yapamıyorlar.

1648994791904.png

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bir tesla bobini yaptım. Alıcı verici olmak üzere vericiye 9w pil ve güneş enerjisi bağladım alıcı bobine ise kes ışık bobinleri yakınlaştırınva lede enerji geliyor. Aynı şekilde elektrikli arabalar şarj olabilir bu yöntemle. Asfalt altına aynı şekilde bobin yerleştirsek araç giderken şarj olurmu?
Tamam ben bu projeyi alıp silikon vadisine gidiyorum. ?

ugurerginyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bir enerji üretirken amaç ne kadar ekmek verdin ne kadar köfte aldın üstüne çalışır. Daha ucuza nükller veya katı yakıttan üretmek varken barajdan rüzgardan almak varken kimse böyle şeylerle uğraşmaz.

Bu senin söylediğin hiç mantıklı gelmedi bana. Üstüne her yer dümdüz yol veya herkes düz gidecek değil ya üstüne kaç km bobin döşüyecen onun maliyeti deli gibi olur üstüne nasıl olacak hazır asvaltı mı sökecen üstüne onların bakımı korunması temizliği nasıl olacak kim takip edecek hiç olacak bir şey gibi değil.
Üstüne 9W pil ney koca 1.5 Tonluk araçlara yetecek enerji üretimi ney !

Mesela Almanya'da şu altta ki gibi otoban yapmışlar. Tırlar için yukarıdan elektirik enerjisi alıp gidebiliyorsun aynı Tren gibi. Hat bitince tek tuşla üstte ki aparatı indiriyon yoluna normal mazot ile devam ediyon... Olacaksa böyle sistemler olmalı. Bunlar bile aşırı maliyetli kolay kolay yapamıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 169560
Tatbikinde 9w pil 1.5 ton luk arabayı çalıştırmaz bu tamamen bir örnekti burda ilk amacım kablosuz şarj oluyor. Maliyet açısından hak verebilirim.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Keşke şu elektrikli otomobillerin pili rahatlıkla değiştirilebilenden olsaydı.

Git istasyona pili değiş haydi yola devam. Yok bilmem Hızlı şarz felan zırt pırt hepsi zaman kaybı.

ugurerginyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Keşke şu elektrikli otomobillerin pili rahatlıkla değiştirilebilenden olsaydı.

Git istasyona pili değiş haydi yola devam. Yok bilmem Hızlı şarz felan zırt pırt hepsi zaman kaybı.
Batarya maliyetini nasıl karşılayacaksın

F1Sever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Elektrikli araçlar zaten belirli durumlarda giderken şarj olmakta. Sizin dediğiniz durumda bazı araçlar güneş enerjisi ile yolculuk boyunca şarj oluyor fakat otomotiv markaları bu durumdan karli yerine zararlı çıkar. Şahsi düşüncem olarak petrolcüler, elektrikli araçlara sahip olamamamız için ellerinden geleni yapacaklar.

Ali Kemal Baş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arabalar hareket halindeyken evet şarj olabilir. Bazı hibrit araçların sistemi tamamen buna dayalı. Yanlış bilmiyorsam frenleme sisteminde de elektrikli motor şarj oluyor.