Tesla Ford’u Solladı

Türk Gücü

Bombastik
14 yıl önce Elon Musk tarafından kurulan ABD menşeili elektrikli araç üreticisi Tesla, piyasa değeri olarak 114 yıllık otomobil devi Ford’u geride bıraktı. Bugüne kadar hiç kar edemeyen Tesla’nın piyasa değeri 48.6 milyar dolar olurken Ford 45.4 milyar dolarda kaldı.ABD’de 2003 yılında üretime başlayan ve bugüne kadar hiçbir yılı kar ederek kapatmayan Tesla, 114 yıllık dev Ford’u piyasa değeri olarak geride bıraktı.

Otomotiv piyasasında satışta olan sadece 2 modeli olan ve 2016 yılında yalnızca 76,230 otomobil satan Tesla, 2016 yılında 6.7 milyon araç satan Ford’u piyasa değeri olarak geride bıraktı ve ABD’deki en büyük 2. Otomobil şirketi oldu. ABD’nin en değerli otomotiv şirketi ise 51,2 milyar dolarlık piyasa değeriyle Cadillac, Chevrolet, Buick ve GMC gibi araçların üreticisi General Motors.

2016 bilançosuna göre 680 milyon dolar zarar eden ve geçtiğimiz aylarda 2 milyar dolarlık yatırımla SolarCity adlı güneş enerji sistemine yatırım yapan Tesla'nın, ekonomistlerin ve teknoloji uzmanlarının ortak görüşüne göre gelecekte dünyanın en büyük firmalarından biri olması öngörülüyor.

Tesla’nın bu başarıya ulaşmasındaki en önemki etkenlerden biri bu yılın ilk çeyreğinde 25 bin araç satışıyla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 daha fazla araç satışı yapması.

Elektrikli otomobiller sayesinde bu başarıyı elde eden Tesla, üzerine yoğun bir şekilde çalıştığı, gelecekte otonom yani sürücüsüz otomobil teknolojilerinin de desteğiyle daha büyük başarılar da yakalayabilir gibi görünüyor.


kaynak: yenisafak
 
Üst