Apple'a dava açmak istiyorum

Velizade

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Muhtemelen önce takip etmeniz gereken bir prosedür var mahkemede haklı çıkmak için. Cihazların sağlam olduğu, yazılımsal ve donanımsal olarak bir hata olmadığından emin olmak için. Muhtemel şirket savunmasında, cihazları servise götürülüp götürülmediğini, götürüldüğünde hata fark edildiğinde müdahele edilip edilmediğini savunmasına ekler. Eğer hatalı cihaz ve şirket politikası içinde bunun zaten bir değişim ve tamir durumu söz konusuysa sana neden önce teknik servise başvurmadığın sorulur. Teknik servise gidip, sorun tehşis edildiği halde senin zararını şirket , haklı olduğun halde, kapatmamışsa haklı çıkarsın.
Hukukçu değilim ama her elimize bug'lı veya bozuk ürün geldiğinde tazminat alabilseydik pek çok marka piyasadan silinirdi. Apple genel merkezi de muhatap edeceklerini sanmıyorum.
Ki zaten telefonu kurarken pek çok şartı kabul ediyoruz tek dokunma ile. Adamlarda 1/100 bin 1/1 milyon gibi bir oranla Face ID güvenli diyor.
Tam olarak son paragrafı anlamak istiyorum. O son cümle var diye acaba kabul etmezler mi. Yoksa bir para ala bilir miyim dava açarak?

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Tam olarak son paragrafı vurgulamak istiyorum. O son cümle var diye acaba kabul etmezler mi. Yoksa bir para ala bilir miyim dava açarak?
Her ülkede tüketici hakları diye bir şey var. Hepimiz yasalara bağlıyız, Apple dahil. Vurgulamak istediğim, gerçekten telafi edilemez bir hatanın kurbanı mı oldunuz? Yani işin hukuki boyutuna geçmeden önce kendinizin kesinlikle haklı olduğunuzdan emin olun, kanıt toplayın. Ülkenin yasalarca bir ürünün veya şirketin dava edilmeye kalkıldığında hangi adamları takip etmesi gerektiğini öğrenin.
Mesela 14 gün içinde iadede para iadesi sözü veren bir şirketi dava etmeye 7. günde kalkamazsınız. Aranızdaki anlaşma 14 gün. Bunun gibi. Hatanıza, Apple'ın böyle hatalarda nasıl davrandığına da bakmanızda fayda var. Gerçekten hukuksuzluk işlemiyor fakat elinize bozuk bir ürün gelmiş olabilir. Garanti kapsamında bir ürünün değişimi yaptırmak varken olayı mahkemeye taşımanın da bir anlamı olmaz. Garanti kapsamında olup da değiştirilmemişse anlamı olur.

Velizade

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Her ülkede tüketici hakları diye bir şey var. Hepimiz yasalara bağlıyız, Apple dahil. Vurgulamak istediğim, gerçekten telafi edilemez bir hatanın kurbanı mı oldunuz? Yani işin hukuki boyutuna geçmeden önce kendinizin kesinlikle haklı olduğunuzdan emin olun, kanıt toplayın. Ülkenin yasalarca bir ürünün veya şirketin dava edilmeye kalkıldığında hangi adamları takip etmesi gerektiğini öğrenin.
Mesela 14 gün içinde iadede para iadesi sözü veren bir şirketi dava etmeye 7. günde kalkamazsınız. Aranızdaki anlaşma 14 gün. Bunun gibi. Hatanıza, Apple'ın böyle hatalarda nasıl davrandığına da bakmanızda fayda var. Gerçekten hukuksuzluk işlemiyor fakat elinize bozuk bir ürün gelmiş olabilir. Garanti kapsamında bir ürünün değişimi yaptırmak varken olayı mahkemeye taşımanın da bir anlamı olmaz. Garanti kapsamında olup da değiştirilmemişse anlamı olur.
Şimdi sorun hatalı ürün değil, deneyecegiz farklı cihazda ama sorun benzerlik. Iki akraba bile olmayan kişilere, 100de 100 benzemeyen birine açılıyor face id. Daha önce iphone x'da benzer sorun olmuş ama mahkameye verilmemiş. Apple yetkilileri de bir söz söylememişler. Ama sonuçta bir gizlilik ihlali bu da. Teşekkur ederim. Bir avukatla görüşmeye çalışacağım

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Şimdi sorun hatalı ürün değil, deneyecegiz farklı cihazda ama sorun benzerlik. Iki akraba bile olmayan kişilere, 100de 100 benzemeyen birine açılıyor face id. Daha önce iphone x'da benzer sorun olmuş ama mahkameye verilmemiş. Apple yetkilileri de bir söz söylememişler. Ama sonuçta bir gizlilik ihlali bu da. Teşekkur ederim. Bir avukatla görüşmeye çalışacağım
Şuan türkiyede misiniz?
Türkiyedeyseniz burada Tüketici Hakem Heyetine başvurunuz.

gloster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Davayı kayberderseniz mahkeme ve avukat masrafları derken bir sürü zarara girme ihtimaliniz var, face ıd isteğe bağlı kullanabilecek bir özellik olarak geliyor iphonda, pin ile kullansaydın diye davayı çevirme ihtimalleri var bence

ardabast61

Asistan
Reaksiyon puanı
205
Herkese merhaba. Apple'a tazminat davası açmak istiyorum. Bunun için hangi kurumlara basvurmam gerek? Not: Azerbaycanda yaşiyorum. Ana şirkete mi dava açacağım yoksa sadece bir ofisine mi?
Bunu bizim discord hesabımıza da sormuştun ve aynı cevabı vermiştim.Bence boşuna uğraşmaya ve para harcamaya gerek yok.