Anket: Bu Ayın En İyi Dergisini Seçiyoruz (PC Dergilerinde Eylül 2007)

Eylül 2007'nin en iyi bilgisayar dergisi sizce hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    142

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
PC dergileri için yeni bir dönem başladı. Kıyasıya rekabetin yanı sıra satın almalar, transferler ve yeni haberlerle beraber en yeni sayılar bu incelemede.

Ülkemizde aylık yayınlanan bilgisayar dergisi sayısı 5. Her geçen gün okur kitlesini internete kaptırmaya devam eden dergiler için Eylül sayıları, kendilerini göstermeleri için çıkardıkları en iyi sayı anlamına geliyor. Bir yandan bu rekabet devam ederken bir yandan da sektördeki bazı hareketlenmeler, yeni sayıların içeriğine önemli derecede etki ediyor.

eylul_tum_dergiler.jpg

Bazı Gelişmeler Var

Bu gelişmeler arasında mali açıdan zor durumda olan Chip dergisinin Doğan Holding'e satılması, PC Net yayın ekibine PC World dergisinden Pamir Kızıltuğ, Kıvanç Tanrıkulu ve Daron Dedeoğlu'nun transfer olmasının yanı sıra IT Business Weekly'den tanınan Umut Kavurmacı'nın da da PC Net Yazı İşleri Müdürü olarak kadroya dahil edilmesi, TMSF'nin yönetiminde bulunan PC Magazine'in yeniden Ciner Grubu'na verilmesi ihtimali, önemli gelişmeler arasındaydı. Dilerseniz gitti/kaldı haberlerinin hemen ardından dergi incelemelerine başlayalım.

PC Magazine

eylul_pcmag.jpg

Bu ayın en güzel tasarlanmış kapaklarından birine imza atan dergi, iddialı bir konuyla geliyor. MSN, Vista gibi popüler yazılımların kırılmasından tutunda donanımların, kablosuz ağların ve şifreli dosyaların hack edilmesine kadar birçok çözümü bu konuda bulabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Windows Vista için derlenmiş olan araçları, güvenli internet bankacılığının sırları, ve kolay taşınabilen cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken konuların yanı sıra donanım sayfaları da oldukça dolu.

Donanım sayfalarında Intel'in en yeni işlemcilerinden QX6850'nin diğer işlemcilerle testinin yanı sıra, orta seviye ekran kartları, DirectX 10 video ve çift çekirdekli dizüstü bilgisayarların karşılaştırmalı testleri yer alıyor.

Öğrenci arkadaşlarımızın mutlaka okumasını tavsiye ettiğimiz Online Eğitim Rehberi isimli makale ve 8 adımda blog açma, Joomla kurulumu, Ulead Video Studio eğitimi gibi pratik konular da göze çarpıyor.

Dergi, 1 DVD, 1 Pardus 2007.2 Caracal Caracal Çalışan CD'si, bir kitapçık ile beraber geliyor.

Bilgi için: PC Magazine
Fiyat: 5,9 YTL

PC Net

eylul_pcnet.jpg

Transfer ettiği editörlerle donanım kadrosunu güçlendiren PC Net, bu değişikliği dergiye de yansıtmış gibi görünüyor. Hem forumlarında hem de derginin içeriğinde bugüne kadar hep pratik konuları ve yazılım ve internet içeriğine ayıran dergi, bu ay neredeyse donanım dergisi olmuş.

Kapak konusunu "ADSL'in Sınırlarını Zorlayın" olarak adlandıran dergi, internetin nimetlerinden faydalanmanız için size yol gösteriyor. Bu ay en fazla donanım testi yapan dergi ünvanını PC Magazine'in elinden alan dergide, SATA II sabit diskler, 1000 Dolar altı dizüstü bilgisayarlar, DDR2 bellekler, 20-22 inç geniş LCD ekranlar, orta seviye DirecX 10 ekran kartları karşılaştırmalı olarak yarıştırılmış.

Windows Live Messenger ipuçları, silinen verileri kurtarma, format atmadan temizlik, ve Steogram yapma gibi pratik konuları da tavsiye ediyoruz. Derginin yeni oluşumunun daha başarılı bir PC Net için atılan bir adım olarak görüp, yeni ekibe başarılar dilediğimizi de buradan dile getirelim.

Dergi, 1 DVD, 1 CD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: PC Net
Fiyatı: 5,9 YTL

PC World

eylul_pcworld.jpg

PC Magazine ile aynı isimleri taşısa da içerikleri farklı kapak konusuna sahip olan PC World, Hack & Crack başlığı ile korsan olmak isteyenlere bazı önerilerde bulunuyor. Bunun yanı sıra, güvenlik önlemlerine de yer vermesi, okuyucuları tebessüm ettiriyor.

Commodore 64 oyunlarını cep telefonlarında oynamak, Flashget'in bilinmeyenleri, OpenDNS ile yasaklı sitelere giriş gibi pratik konularla, beraber donanım sayfalarında fotoğraf yazıcısı ve işlemci testi bulunuyor.

Bazı editörlerini kaybetmesine rağmen bu ay, en çok beğendiğimiz dergi PC World oldu.

PC World, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: PC World
Fiyat: 6,5 YTL

Byte

eylul_byte.jpg

Kapak konusunda her ay diğer dergilere gol atan Byte, bu ay da kendi farkını ortaya koyarak ilginç bir başlığı okuyucularla paylaşıyor; İnternetin Popüler Mekanları. Arkadaşlık sitelerini bu başlıkta anlatan dergi, işlemci soğutucusu ve DVD yazıcıları karşılaştırmalı olarak yarıştırıyor.

Bunların yanı sıra en iyi açık kaynak kodlu yazılımlar, cep telefonu ile iyi fotoğraf çekmenin ipuçları ve Linux altında Windows gibi pratik konular mevcut. Firefox'un daha az bellek kullanımı için önergeler ve BIOS hata seslerinin ne anlama geldiği de ilgi çeken konular arasında. Derginin yazılım ve internet sayfaları, diğer dergilere oranla daha fazla ve dolu dolu.

Byte, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Byte
Fiyat: 6,5 YTL

Chip

eylul_chip.jpg

Kapak tasarımı standardını koruyan derginin bu ay ön plana çıkan 3 konusu mevcut. Bunlar; MSN, MP3 ve DivX sırları olarak adlandırılmış. Vista gibi görünen Linux sürümü oluşturmak ve Windows'un performansını arttıran yazılımlara yer veren dergide, dijital fotoğraf makineleri, Santa Rosa platformuna sahip dizüstü bilgisayarlar, işlemciler ve ekran kartlarının karşılaştırmalı testleri yer alıyor.

Dergi, 2 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Chip
Fiyatı: 6, 25 YTL

Satın Aldığınız Dergiyi Yorumlayın

Tüm dergileri satın alarak değerlendirdiğimiz bu yazıya katkı yapmak için tek yapmanız gereken şey; satın aldığınız dergiyi yorumlamak. Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz bölümleri yazarak gelecek ay daha iyi bir dergi için, yöneticilerin de takip ettiği bu sayfalarda görüşlerinizi belirtin.

:: En iyi dergiyi SDN Forumları'nda seçin. Ankete katılın, yorumunuzu belirtin.

SDN – http://shiftdelete.net

MakeMeBad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dergi almadığım için ankete katılmadım hatalı bir oy olmasın diye fakat transver haberleri ile ilgili bir kaç yorum yapabilirim sanırım.
sizinde dediğiniz gibi hergeçen gün bu dergileri alanlar azalıyor
reklamlarından bahsetmeyeceğim tekrar fakat içeriğe ne demeli ?
bu konular belki zilyon kere işlendi ama aynı şeyleri tekrar tekrar yazıyorlar,
msn yeni versiyon çıkarmıyor adamlar aynı versiyon için tekrar rehber yazıyorlar ? Artık hemen herkes burda anlatılanları biliyor yeni eklenenlerde saçma skin programları oluyor.
Popilist konu yapalım tiraj olsun mantığını bırakıp ulaşılması zor olan içeriğe yönelmeleri gerekiyor.
Donanım testleride çok önemli bir nokta çünkü internet siteleri mali açıdan yeterince gelişmediğinden donanım hakkında tarafsız testler bulmak zorlaşıyor bu da dergiler için bir artı puan(şimdilik en azından )
İnternet ve yazılım içeriğine gelince insanlar kullanıyor diye sürekli aynı konuları inceleyip durmak yerine fazla rabet görmemiş ama insanların işine yarayacak yeni şeyleri bulmaları daha mantıklı bence.
Bir tanesinde open source şampiyonları gibi bir haber gördüm
sourceforge.net'e girip bakmayı bizde biliyoruz değilmi ?
Bunun yerine popüler olması muhtemel çok tutmamış programları tanıtsalar mesela ..
bilmiyorum söylicek çok şey var aslında ama uzatmanın anlamı yok hepsine başarılar

ICEEXOL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
CHIP bu ay gerçekten berbattı.Eski bilgileri ısıtıp ısıtıp tekrardan sunuyorlar.PCMag fena değildi fakat Eylül ayının en iyisi PCnet dergisidir diye düşünüyorum.

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Pek fazla seçenek yok.Çoğunlukla PC Magazine ve biraz da BYTE.

muhtar55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu ay ki Pcnet oldukça güzel. Transferler henüz yeni. gelecek aylarda çok daha güzel işler çıkaracaklardır diye düşünüyorum.

keylog

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla bu dergiler öldü aslında artık ama almaya dewam ediyoruz chip in lünux başlıı hoşuma gitti ama bilmediğimiz bişey yazmıyo artık....

MakeMeBad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hehe sanki bu avaratsız 3 arkadaş pcnet çalışanı gibi bir his doğdu içime ^^

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
MakeMeBad dedi ki:
pcnet çalışanlarının bu seviyeye alçalabileceğini sanmıyorum.Ama sdn forum'da bu tür şahsiyetlerde yok değil :mad:

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Pc magazi ni oldukca basarili oldugunu çalışanlarının böyle giderse cok güzel yerlere gelinecegini biliyorum.. (A)

DaY_WalkeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Evet PCnet bu ay gerçekten oldukça başarılı
MakeMeBad dedi ki:
m1903 dedi ki:
MakeMeBad dedi ki:
pcnet çalışanlarının bu seviyeye alçalabileceğini sanmıyorum.Ama sdn forum'da bu tür şahsiyetlerde yok değil :mad:
Nesi varmışki bu seviyenin ?
Sdn'deki seviye ve ciddiyet PCnet'e göre düşük..

MakeMeBad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
DaY_WalkeR_15 dedi ki:
Evet PCnet bu ay gerçekten oldukça başarılı
MakeMeBad dedi ki:
m1903 dedi ki:
MakeMeBad dedi ki:
Nesi varmışki bu seviyenin ?
Sdn'deki seviye ve ciddiyet PCnet'e göre düşük..
Ben öyle düşünmüyorum iyi şeyler yapmak için çok ciddi olunması gerekmiyor
SDN bana göre o dergilerin çok üstünde, yazılan konulara bakarsan daha önlar hazırlarken çoğunu burdan okuyoruz

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Evet haklısın MakeMeBad çoğu burdan okunuyor... SDN nin muhteşem kadrosu var.:)

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Chip aldım. Pek inceleme fırsatım olmadı. İncelenecek birşey oalcağında pek sanmıyorum.

Çünkü sağ tarafta kalan sayfalar reklam olduğu için okunacak pek bir sayfa da kalmıyor. Zaten dergiyi donanım rehberi için aldım. PC Net 'i ve byte ı da alacağım

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Ya bugün bi dergiye baktım, donanım dersi veren bir dvd veriyordu alacaktım vazgeçtim, hangi dergi idi isminide unuttum tühh iyi mi :) :D

masterdevil

Doçent
Reaksiyon puanı
2
PCNET aliyorum surekli tr de oldugum zamanlar .Cokda memnunum.

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Chip'in donanım rehberi gerçekten güzelmiş. ama biraz eksi bir proje sanırım.

Dersi veren bilgisayarın parçalarını gösteren kişi yabancı . Belki ordan almışlardır.

Pc net mi alsam byte mi karar veremedim

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
pc net donanım içeriği olarak oldukça başarılı olmuş bu ay. byte'ta ise pc net'ten daha fazla pratik konu var. internet ve yazılım içeriği seni daha da cezbediyorsa bu ay için, önerdiğin iki dergiden sana byte tavsiye ederim.

muratcanberber dedi ki:

Dersi veren bilgisayarın parçalarını gösteren kişi yabancı . Belki ordan almışlardır.

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Beni bilgisyarın tüm alanları ilgimi çekmiştir. Son çıkan quad core işlemcileri, yeni çıkan anakart ve ekran kartı gibi hardware ile ilgili yazılar okumak kadar firefox P2P gibi software ile ilgienmeyi de severim.

Bilgisayar benim hayatım ya :D

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
CHIP'in donanım rehberi dvd sinden bahsetmemıssınız !!!

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Evet chip in donanım rehberi güzeldi. Ama ben bahsetmiştim

muratcanberber dedi ki: