Android Uygulamalarında İstenmeyen İzinlerin Kapatılması Nasıl Yapılır ? [Anlatım]

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Evet Kardeşlerim, ilk öncelikle cümleten Selamun Aleykum.

İnşaAllah bugün sizlere, Android telefonlarınıza/tabletlerinize indirdiğiniz uygulamaların/oyunların izinlerinin nasıl kapatıldığını anlatmaya çalışacağım.

Baştan belirteyim, bu işlem LBE Privacy Guard uygulaması ile yapılır ve Root gerektirir. İnşaAllah sorun oluşmaz yalnız cihazınızda oluşabilecek herhangi bir hasarda veya sorunda, kesinlikle sorumluluk kabul etmem :)

Evet Kardeşlerim ilk önce uygulamamız olan LBE Privacy Guard'ı cihazımıza indiriyoruz.

N8asPLRl.png

-
JamgrySl.png

-
hyyQ7Zvl.png

-
go2clvul.png

Evet Kardeşlerim, uygulamayı indirdik sırada uygulamanın nasıl çalıştığı ve neler yapabildiği :)

DQkw8pkl.png

Uygulama bu şekilde başlıyor,

imtdlfal.png

Uygulama açıldığında karşınıza böyle bir ekran çıkacak. Burada uygulamanın çalışması için gerekli olan Root'u soruyor. Bu kısımda "Tamam" butonuna basacağız.

5CPtsCtl.png

"Tamam" butonuna bastıktan sonra karşımıza böyle bir ekran gelecek. Bu ekranda sizden cihazınızın tüm erişimini istiyor. Bu kısımda "İzin Ver" butonuna basıyoruz.

D3TOfZkl.png

Evet uygulamamız açıldı. Burada karşımıza 3 seçenek çıkıyor,

1 ) Internet Firewall (İnternet Güvenlik Duvarı, internetiniz ile alakalı işlemleri bu kısımdan yapacağız)

2 ) Permission Manager (İzin Yöneticisi, bu kısımda istemediğimiz izinleri kapatacağız)

3 ) Settings (Ayarlar, bu kısımda ise uygulamanın ayarları yer almakta)

Bizim en çok kullanacağımız bölüm "Permission Manager" bölümü.

İlk önce Internet Firewall bölümüne bakalım,

F6dLZpwl.png

Üst kısımda bize 2G/3G yani operatör üzerinden bağlandığımızdaki veri kullanımını gösteriyor. Alt kısımda ise Wi-fi üzerinden ne kadar veri kullandığımızı gösteriyor.

WuSUzlol.png

Alt kısımdan "Permission" simgesine basarsak, bizi böyle bir ekran karşılıyor. Bu kısımda istersek uygulamalardan istediğimizi kaldırabilir,

xhtMjKLl.png

istersek de uygulamanın bu gün içinde veya bu ay içinde ne kadar Wi-fi ne kadar 2G/3G üzerinden veri kullandığını görebiliriz.

LPCZPdVl.png

Bir yan kısıma geçtiğimizde ise, internet ile alakalı ayarları görüyoruz. Buradan interneti belli bir miktar kullandıktan sonra uyarı verdirebiliyoruz. Eskiden kullandığımız verilerin istatistiklerini silmek isterseniz ise "Clear traffic history record"a basmanız yeterli. "Traffic Monitoring Service" ise bildirim çubuğundan her zaman, ne kadar veri kullandığınızı görmenizi sağlıyor.

İsterseniz şimdi programın diğer kısımlarına geçelim.

D3TOfZkl.png

Bu sefer "Permission Manager" yani en çok işimize yarayacak kısıma giriyoruz.

QM7C9fOl.png

-
jhXaZsLl.png

"Permission Manager" kısmına girdiğimizde, üst taraftaki gibi bir yer açılıyor. Buradan, mesela "Contacts (Kişiler)" kısmına girelim.

vE7OHg7l.png

"Contacts" kısmında rehberimizde bulunan tüm kişileri görebilen uygulamaları görüyoruz. Eğer canımızı sıkan, güvenmediğimiz bir uygulama var ise onun üstüne basıyoruz.

pu6cjtul.png

Evet şimdi geldik önemli noktaya, burada eğer "Allow"a basarsanız uygulama istediği zaman istediği gibi rehberinizden kişilerinizi alabilir :) Bunu istemeyiz :) "Prompt" kısmına basar isek uygulama kişilerimize erişmek isterse anında LBE bize uyarı verir ve o uygulama bizim kişilerimize erişemez. Ama bir pencere çıkar karşımıza, bu pencerede uygulamanın kişilerine tek seferliğine ulaşabilmesi için seçenek çıkar. Burada ister evet, ister hayır dersiniz orası size kalmış. Evet derseniz, bir kereliğine kişilerinize ulaşır. Hayır derseniz ulaşamaz ve bir daha ulaşmak isterse yine size sorar. "Deny" kısmına basarsanız hiçbir zaman sormaz çünkü uygulama hiçbir zaman kişilerinize ulaşamaz :)

Evet şimdi bir geriye gidelim ve diğer özelliklere bakalım,

QM7C9fOl.png

-> Buradan bir sağa yani "Apps" kısmına gidelim,
C4yOXDXl.png

Evet burada hangi uygulamanın ne gibi izinleri istediğini gösteriyor. Mesela Facebook'a girelim :)

G5yXxWWl.png

-
mi5UCqLl.png

Mesela bu kısımda en üst tarafta "Trust" diye bir seçenek var. Bu seçeneğe basarsanız her şeyine güvenmiş olursunuz uygulamanın. Yani cihazınız üzerinde istediğini yapabilir program :) Şaka, şaka :) Sadece istediği izinleri kullanabilir. Mesela "Phone ID" yazıyor, cihazın IMEI'sini bile görebilir yani :)

Buradan çıkalım, şimdi diğer özelliklere bakalım,

RWY946il.png

Bu kısım ise önceden yapmış olduğunuz izin alma/verme işlemlerini gösteriyor.

sbrnBrnl.png

Bu kısımda en üst tarafta "Active Protection Service" yazıyor, yani telefon korumasını açabiliyorsunuz buradan ve telefonunuzu virüslerden koruyor :) Diğerleri pek önemli değil :)

Buradan da çıkalım ve son yere bakalım,

D3TOfZkl.png

-> Bu sefer "Settings" kısmına girelim.
k2rptWfl.png

Burada uygulamanın ayarlarına yer verilmiş. "Report anonymous usage" herhangi bir kullanımda size bildirim verir. "Send error reports" bu kısım uygulama bir hata raporu verirse onu uygulama geliştiricisine gönderir. "Notification icon" bu ayar ise bildirim panelinde uygulamanın görünmesini sağlar. "Start automatically at phone boot" ise cihazınızın açıldığında uygulamanın da açılmasını sağlar. "Active Protection Service" telefon korumanın açılmasını yani anti-virüs'ün açılmasını sağlar. "Traffic Monitoring Service" ise veri kullanımını gösterir :)

Evet Kardeşlerim bu kadar bu uygulama :) Aslında kolay ama ben Android ile uzaktan yakından alakası olmayan ve yavaş yavaş öğrenen Kardeşlerimiz için bu şekilde açık açık anlattım ve inceledim. Normalde sadece uygulamanın ScreenShot'ını ve birkaç ayarını göstermem uzman kullanıcılar için yeterli olurdu :) Ama açıklamak en iyisi, her ayarını öğrendiğimizi sanıyorum uygulamanın. Bu yazıyı yazmakta baya zorlayıcı oldu gerçekten :) Yani 17:00'da başladığımı düşünürsek :) 3 saat gibi uzun bir süreye denk geliyor, umarım faydalı olabilmişimdir.

Birazda Root ile ilgili bilgi verelim ;

Root telefonun bütün ayarlarına ulaşmak, ve telefonun tüm hakimiyetini eline almak demektir. Yani eğer telefonu Root'larsanız Administrator olursunuz. Mesela SDN'yi ele alalım. Üyeler konuyu kapatamazlar, başkasının mesajını silemezler, açıkçası hiçbir etkileri yoktur (Etkileri yoktur derken forumda bir şeyi silemezler anlamında :) Kötü anlaşılmasın. Üyeler IOS'a benzer) ama Moderatör'ler kendi alanındaki her şey elleri altındadır ve değiştirebilirler. Bu Android'e benzer. Ama Root işte bu Admin demektir yani Troy Bey. Bütün yetki ondadır her şeyi yapabilir :) Bunun gibidir Root :) (Unutmamanızda fayda var eğer telefonunuzu Root'larsanız garantiden çıkar. Ve orijinal yazılım yüklenmedikçe garanti kapsamına girmez.) Hayırlı günler!... :)

Herhangi bir sorunuz olduğunda inşaAllh en kısa zamanda yanıtlamak için uğraşacağım :)

Beyler herhangi bir "Restart" olması durumunda telefonunuz açıldığı zaman hemen uygulama yöneticisine gidin ve uygulamayı silin. Bu sürümde bir hata var sanırım. İlk önce deneyin sorunsuz ise kullanın ama telefon kendini yeniden başlatırsa uygulama yöneticisine girip uygulamayı silin. Yeni sürüm çıkana kadar da yüklemeyin :) Yeniden başlatmaların telefonunuzla alakalı bir problem oluşturmaz. Sadece yeniden başlatıyor :) Benim telefon 25-30 defa yeniden başladı :D Sonunda anladım ki program yüzündenmiş :) Ben özür dileyeyim başka dileyecek yok :D Dilerse de İngilizce diler adamlar "Ouv mann, i'm,, really sorry man..." ondan ben dileyeyim :)

heathrow

Doçent
Reaksiyon puanı
55
Moderatörlük hayırlı olsun üstad :) Güzel konu ;)

Reaksiyon puanı
10,327
demek hayır işlerine başladın [MENTION=272847]lordarcual[/MENTION], :D hadi hayırlı uğurlu olsun.

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
[MENTION=272847]lordarcual[/MENTION] mod hayatında başarılar..

Ama Şunuda unutma :))
Hızlı koşan Atın ......... u Seyrek düşer:)

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Bu konu alkışlanır.
Emeğine sağlık Muhammed.

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Teşekkürler :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Abi sen kimin tarafındasın :D Neyi seyrek düşüyor bu arada :p

Hep cümlelerinin başları çok güzel oluyor sonlarında kesin bir laf :D
Artık idare edeceksin 1 hafta :)
aradaki cümleyide sen doldur bir zahmet:)
Sevildiğini bil yeter:)

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=272847]lordarcual[/MENTION] güzel bir paylaşımdı,
Emeğine sağlık..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar. Bu programın daha üst sürümleri var ama çince. Birisi hayrına çevirip yayınlıyor. İlgili linkleri xda'de bulabilirsiniz. Kat kat özelliklerle dolu.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
başka programlarla da zamanında denemiştim. Cyanogen filan da böyle imkan tanımıştı. Şimdi aklıma takılan soru şu : Bu uygulama vs'ler böyle izin istiyorlar. Mesela kendimizde kapattığımızda uygulamada herhangi bir aksaklık olmaz mı? Ya da biz neye göre izinleri kapatalım?

Telefon kendiliğinden reset attı bir tıkladım izinlerden birine :) hadi bakalım nolacak :)

Hayırdır inş. Bir reset daha :) Bozmayak telefonu :)

bu sürekli reset attırıyor telefona. Nedendir acaba? Root vs var. GS2 Custom Rom var içinde. [MENTION=272847]lordarcual[/MENTION] yaktın beni :p

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
başka programlarla da zamanında denemiştim. Cyanogen filan da böyle imkan tanımıştı. Şimdi aklıma takılan soru şu : Bu uygulama vs'ler böyle izin istiyorlar. Mesela kendimizde kapattığımızda uygulamada herhangi bir aksaklık olmaz mı? Ya da biz neye göre izinleri kapatalım?

Telefon kendiliğinden reset attı bir tıkladım izinlerden birine :) hadi bakalım nolacak :)

Hayırdır inş. Bir reset daha :) Bozmayak telefonu :)

@lordacural bu sürekli reset attırıyor telefona. Nedendir acaba? Root vs var. GS2 Custom Rom var içinde.
Bende anlamadım ki :)

Galiba sürümle alakalı yaf, benimkinde de attırmaya başladı :) Eski sürümlerde yoktu bu sorunda galiba yeni sürümde bozdular programı.

Bu konu alkışlanır.
Emeğine sağlık Muhammed.
Teşekkürler Naim abi :)

[MENTION=81135]Ahbârî[/MENTION] Kardeşim programla alakalı diye sanıyorum bu sorun ileriki vadede düzelir inşaAllah. Eski bir sürüm bulursam onu koymayı deneyeyim. Silebiliyorsan sil yoksa SuperSU'dan verdiğin izinleri kapa o şekilde çözülüyor sorun. Yalnız o seferde kapayamıyorsun izinleri. İstediğin izini kapa bir şey olmaz :)

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Bende anlamadım ki :)

Galiba sürümle alakalı yaf, benimkinde de attırmaya başladı :) Eski sürümlerde yoktu bu sorunda galiba yeni sürümde bozdular programı.

Teşekkürler Naim abi :)

@Ahbârî Kardeşim programla alakalı diye sanıyorum bu sorun ileriki vadede düzelir inşaAllah. Eski bir sürüm bulursam onu koymayı deneyeyim. Silebiliyorsan sil yoksa SuperSU'dan verdiğin izinleri kapa o şekilde çözülüyor sorun. Yalnız o seferde kapayamıyorsun izinleri. İstediğin izini kapa bir şey olmaz :)
romtolboxpro sağolsun :) sadece deneme amaçlıydı bunu kurmam :)

kaldırana kadar resetliyor :) yaktın beni :D

Elhamdülillah :)

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
romtolboxpro sağolsun :) sadece deneme amaçlıydı bunu kurmam :)

kaldırana kadar resetliyor :) yaktın beni :D

Elhamdülillah :)
Ben sadece benimkine özel bir şey sanıyordum :D Yeni link bulmaya çalışıyorum en kısa zamanda düzgün çalışan bir sürüm ile geri döneceğim :)

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Ben sadece benimkine özel bir şey sanıyordum :D Yeni link bulmaya çalışıyorum en kısa zamanda düzgün çalışan bir sürüm ile geri döneceğim :)

Yukarıya uyarı da yaz bence :)

Bunun yerine bence başka programlar vardır free olarak.

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Yukarıya uyarı da yaz bence :)

Bunun yerine bence başka programlar vardır free olarak.
SRT diye var sanırım. Ama illegal içerik oluyor :) çünkü Türkiye Mağazasında yok :) Ve "apk" olarak indirmeniz lazım :D

Moderatör'lük zor iş :D

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
SRT diye var sanırım. Ama illegal içerik oluyor :) çünkü Türkiye Mağazasında yok :) Ve "apk" olarak indirmeniz lazım :D

Moderatör'lük zor iş :D
Deme yav :p Sen onu bırak da TR'de amazon store kullanımını anlat. Yapabilirsek müthiş olur :)

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Lord İşime yarayacak programların varmı root suz olsun:)

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
resimler sadece bende gözükmüyor sanırım :( evde tekrar bakarım, bakar bakar yaparım.

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
bekliyoruz sabırsızlıkla :)
Buldum sanırım :) İnşaAllah oluyordur. İlk benim telefonda deneyeyim iyice öğreneyim sonra size :)

Lord İşime yarayacak programların varmı root suz olsun:)
Bize oradan 2 Adana birinde soğan olmasın :D Oyun seversen oyun var abi :) Onun dışında başka bir uygulama inceleyeceğim bugün sonra uyurum :) Root'suz :)

resimler sadece bende gözükmüyor sanırım :( evde tekrar bakarım, bakar bakar yaparım.
Sende gözükmüyor olabilir Kardeşim, sanırım imgur'u desteklemiyor girdiğin cihaz :)

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
ben de asphalt var yetiyor.ilaclı ama . benim oyun deilde işime yarayabilecek proogram lazım:)

yaşli çocuk

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Oylarımızı boşa çıkarma hee =)
Kullandığın telefon S3'mü S4'mü kardeşim?