Anket Android mi? İos mu?

Bu konuyu okuyanlar

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Android ureticiden kasit telefon ureticileri. LG, HTC, Sony bir bir dustuler. OP eski OP degil. Huawei'yi bitiren Google zaten. Telefon denen alet bizim gibi ucuncu dunya ulkelerinde pahali oldugundan Avrupa ve ABD'de iPhone'a ulasmak epey kolay zaten. E bu ucuncu dunya ulkelerine gelince birde servisle ugrasiyorsun. Bugun Apple servisi haricinde hicbir firmanin servisi guven vermiyor.
Ben OS karşılaştırmasında bahsettim ama sen servislere yöneldin.
Birde güven vermese Android kalır mı hiç? Google'ın, Samsung'un, Huawai'nin sağladığı yazılım teknolojileri güzel yani. Hele Google anlatmaya gerek yok da konu bu değil.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,012
Valla iphone 7 plus kullandım 2 senede atıp samsunga geçtim.Ben androidin tüm özgürlüğünü kullanıyorum mesela iş faturalarını taratabiliyorum.

Mesela inşaat malzemelerinin fiyatlarını takip edecek bir sürü uygulamayı cebime indirip bildirimler alıyorum.

İstediğim vakit herhangi bir malzemecide istediğim bankanın mevcut bedavadan yüklü uygulamasından ödemelerini yapıyorum.Yapılan ödemelerle ilgili bildirim alıyorum

Tüm faturaları telefonumda GMAİL dışında ayrıca indirip depolayabiliyorum.

Müzik oyun ve diğer zımbırtıları da indiriyorum

Ayrıca ofisinde müşterimin yanında çalan telefon müziğim imajım açısından önemli
Bunların hepsini iOS işletim sistemine sahip bir iPhone ile yapabilirsiniz ki. Tüm gelişmiş uygulamalar App Store ve Play Store'da aynı anda yayına giriyor. Banka ödemeleri hakkında bildirimi de aynı şekilde Android nasılsa iOS'de aynı şekilde bildirim ayarları yapılı ise 7/24 uyarılar veriyor. Gmail dışında indirme zaten var. İstediğiniz faturayı veya herhangi uzantılı dosyayı telefonun Dosyalar uygulamasına indirip kullanabilirsiniz. Ek olarak ister aynı iCloud giriş yapılı iPad'inizde ister bilgisayarınızda anında erişebiliyorsunuz. Telefon müziğini de tek tuşla ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz bilgisayar üzerinden.

Sadece korsan oyun indiriyorsanız iPhone buna müsaade etmiyor. Elbette çok basit bir şekilde bunu da aşabilirsiniz fakat resmi olarak bir Android gibi Apk indirip kurmanız desteklenmiyor. App Store'da 2 3 tane ücretsiz müzik uygulamaları var Mp3 indirmeye bile uğraşmıyorsunuz Spotify alternatifi ücretsiz ve kaynağını Youtube'dan çeken programlar bizzat mağazada mevcut.

Eğer alışkın değilseniz iPhone elbette kullanmak zorunda değilsiniz fakat saydığınız maddelerin korsan oyun dışında tamamı iOS tarafından desteklenen şeyler.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,910
Android her türlü iyi bana göre.
Ayrıca İos kullanan adamlar kendilerini hep özel bir adammış gibi görenler oluyor genelde. Etrafımdan hep öyle görüyorum. Sanki alçak dağları bu şahıslar yaratmış gibi tavırları var.

Ayfon olmasaydı bu adamlar napardı kim bilir. Sürekli hep telefonumuz kasmaz diye vıdı vıdı yaparak geziyorlar Sanki Ayfon 5 zamanında yaşıyormuşuz gibi.
Sonra da gizli gizli telefonlarını Powerbank'a bağlayarak ortamdan uzaklaşıyorlar.
sjdhdhjahdjdjhs

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Android her türlü iyi bana göre.
Ayrıca İos kullanan adamlar kendilerini hep özel bir adammış gibi görenler oluyor genelde. Etrafımdan hep öyle görüyorum. Sanki alçak dağları bu şahıslar yaratmış gibi tavırları var.

Ayfon olmasaydı bu adamlar napardı kim bilir. Sürekli hep telefonumuz kasmaz diye vıdı vıdı yaparak geziyorlar Sanki Ayfon 5 zamanında yaşıyormuşuz gibi.
Sonra da gizli gizli telefonlarını Powerbank'a bağlayarak ortamdan uzaklaşıyorlar.
sjdhdhjahdjdjhs
Bence Android'de tasarımları kendimiz de ayarlıyoruz ya o yönden de güzel. Mesela Miui'de, Samsung'da bir sürü ara yüz ayarlıyorduk hep eskiden beri. Sanki farklı bir OS gibi.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Bunların hepsini iOS işletim sistemine sahip bir iPhone ile yapabilirsiniz ki. Tüm gelişmiş uygulamalar App Store ve Play Store'da aynı anda yayına giriyor. Banka ödemeleri hakkında bildirimi de aynı şekilde Android nasılsa iOS'de aynı şekilde bildirim ayarları yapılı ise 7/24 uyarılar veriyor. Gmail dışında indirme zaten var. İstediğiniz faturayı veya herhangi uzantılı dosyayı telefonun Dosyalar uygulamasına indirip kullanabilirsiniz. Ek olarak ister aynı iCloud giriş yapılı iPad'inizde ister bilgisayarınızda anında erişebiliyorsunuz. Telefon müziğini de tek tuşla ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz bilgisayar üzerinden.

Sadece korsan oyun indiriyorsanız iPhone buna müsaade etmiyor. Elbette çok basit bir şekilde bunu da aşabilirsiniz fakat resmi olarak bir Android gibi Apk indirip kurmanız desteklenmiyor. App Store'da 2 3 tane ücretsiz müzik uygulamaları var Mp3 indirmeye bile uğraşmıyorsunuz Spotify alternatifi ücretsiz ve kaynağını Youtube'dan çeken programlar bizzat mağazada mevcut.

Eğer alışkın değilseniz iPhone elbette kullanmak zorunda değilsiniz fakat saydığınız maddelerin korsan oyun dışında tamamı iOS tarafından desteklenen şeyler.

İşte ben telefonun dosyalar uygulaması ile uğraşmayacam faturaya tıkladığımda indirmeye başlayacak.

App store Play storeye göre daha pahalı ve ücretli buda olmayacak...

Ek olarak icloud ile uğraşmadan bilgisayara girmem gerek.Çünkü iller arası çalışıyorum 11 tane bilgisayarım var benim adresim belli değil ipad felan almam ben Apple telefonu aldım diye diğer şeyleri almak zorunda değilim sen bana o telefonda bunu sunmak zorundasın sunmazsan sunana giderim.

Ücretsiz müzik uygulamasından müziğin tam ismini yazacam da dinleyeceğim uğraşmak...Ben bunların hepsini iPhone 7 plusta yapacağımı bildiğim için iphoneyi 2 senede satıp S10+ aldım.3 senede onu kullandım 6 gün evvel S22 aldım...

Benim hayatım da yöneticiliğimde böyledir.Dayatmayı sevmem...

Bak Kendim 24 villa bi inşaat yapıyordum 3 yıl evvel...

Başka bi yerde de birine arsamı kat karşılığı verdim.Adam 8 villa yapıp 4'ünü bana verecek adamın kardeşi sıvacı bende dedim ki gelin bu 24 villanın sıvasını yapın...

Benim 15 senedir çalıştığım elektrikçim o adama demiş ki murat iyidir ama eğer iş almaya gidiyorsan dikkat et Midyata pirince gidip.eldeki bulgurdan olma o 8 villayı kaybetme demiş...Murat iyidir de kırmızı çizgileri var.Mesela ona sormadan değişiklik yapamazsın...İnşaatta herkes kendi işini yapsın der...Bak bu adam telefonda kendisiyle kötü konuşanların ofisine gidip karşısına geçen bi adam dikkat et ama bunca senedir iş yaparım ustalar malzemeciler emlakçılar hatta müşteriler bu adamın peşinde koşarlar çünkü işine sadıktır düzgün yapar ödemelerine sadıktır zamanında yapar herkeste bunun kötü huyunu bilir adamın çizgisine basmaz bu devirde işini iyi yapıp ödemesini zamanında peşin yapan biri zor bulunur o yüzden çevresi inanılmaz geniş adam dürüstlüğü ile ünlü kitaba göre iş yapar eğer o sekiz villadan dönerse burada bir daha arsa bulamazsın çünkü çevresi çok geniş olduğu için o arsanın muradın olduğunu cümle Cihan duymuştur adam da dürüstlüğü ile ünlü olduğu için iş dönerse sen bi daha zor iş bulursun çok güçlü biri dikkat et demiş...

Adam geldi hoşgeldiniz dedim hal hatır sordum sonra buyrun işe bakın dedim...

işe bakarken bu villa şurada olsa iyiymiş şu burada olsa iyiymiş diyince...

Adama döndüm.Sen buraya sıva işine mi geldik yoksa mimarlık yapmaya mı mimarlık yapma sıva yap yapmazsan kapı orada güzellikle gidin dedim...

Yani ben zorlamaya ve işime karışılmasına gelemem bu telefon bile olsa benim yönlendirmem gerekli A'dan Z'ye kadar.

Son düzenleme:

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Android iyidir ya. Her türlü gider. iOS gibi kısıtlılığı aşırı ön planda bir OS değil. Bir çok durum için bize özgürlük sunuyor.

Yasin456

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
Aslında kullanıcının telefondan beklentileri ve alışıla gelmiş olan ekosistem ile alakalı bir durum...

Mesela ben yıllardır samsung kullanırım ve çok seviyorum.Benim isteklerimi karşılıyor...

Android daha cool(rahat) takılmayı seven bir sistem.Androidde ipler tamamen kullanıcının eline verilmiş durumda...

İos ise daha kapalı kutu daha sıkı bir sistem...
İos'ta ipler ios'un elinde yani kullanıcıya androiddeki serbestliği kısmen veriyor...

İos'un en büyük özelliği yazılımı ve uzun süre güncelleme alması...

Android ise yakın hızlara sahip bir sistem bu sistemde birçok yazılım modeli mevcut örneğin

Exsynos
Snepdragon 888
Snedragon 8 gen 1 şuan kullanılanlar.

Özellikle snepdragon 8 gen 1 ile büyük bir atağa kalktı.

Ücretsiz uygulama ve depolama çok fazla mevcut bu da kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Android seni telefonun her tarafında serbest bırakıyor.Sana yazılım benden gerisi senden diyor...

Androidin bir eksi olan tarafı ios'a göre güvenliği daha az ios güvenliğini kendi içindeki sistemde kendisi ayarlayıp denetlerken Android güvenlik seçeneklerini tamamen kullanıcıya bırakıyor.

Kısaca iki sisteminde artı ve eksileri mevcut burada iş kullanıcının neye ihtiyacı olduğuna kalıyor...
Kesinlikle ios.Sade ve daha stabil olması bir çok kullanıcı için ciddi bir avantaj.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Aslında kullanıcının telefondan beklentileri ve alışıla gelmiş olan ekosistem ile alakalı bir durum...

Mesela ben yıllardır samsung kullanırım ve çok seviyorum.Benim isteklerimi karşılıyor...

Android daha cool(rahat) takılmayı seven bir sistem.Androidde ipler tamamen kullanıcının eline verilmiş durumda...

İos'ta ipler ios'un elinde yani kullanıcıya androiddeki serbestliği kısmen veriyor...

Android ise yakın hızlara sahip bir sistem bu sistemde birçok yazılım modeli mevcut örneğin

Exsynos
Snepdragon 888

Ücretsiz uygulama ve depolama çok fazla mevcut bu da kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Android seni telefonun her tarafında serbest bırakıyor.Sana yazılım benden gerisi senden diyor...

Androidin bir eksi olan tarafı ios'a göre güvenliği daha az ios güvenliğini kendi içindeki sistemde kendisi ayarlayıp denetlerken Android güvenlik seçeneklerini tamamen kullanıcıya bırakıyor.

Kısaca iki sisteminde artı ve eksileri mevcut burada iş kullanıcının neye ihtiyacı olduğuna kalıyor...
Bence ios.Androidin film indirme ve reklamsız YouTube dışında bir artısı yok.İosun stabilitesi yeter.

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Bence ios.Androidin film indirme ve reklamsız YouTube dışında bir artısı yok.İosun stabilitesi yeter.
Var.
Dosya yönetimi,
kali toolları,
büyük özelleşme,
her türlü dosyaya indirme ve hükmetme,
grafiksel olmayan Java derleyici, Pyhton derleyici,
emülatörler Switch dahil,
hesap açmana gerek olmadan üçüncü partilerce program yükleme kolaylığı,
eski uygulama sürümlerinin yükleme kolaylığı.

IOS'sa da bir kaç emülatör kurabilirsiniz ama uğraştırıyor çünkü AppStore'da yok.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Var.
Dosya yönetimi,
kali toolları,
büyük özelleşme,
her türlü dosyaya indirme ve hükmetme,
grafiksel olmayan Java derleyici, Pyhton derleyici,
emülatörler Switch dahil,
hesap açmana gerek olmadan üçüncü partilerce program yükleme kolaylığı,
eski uygulama sürümlerinin yükleme kolaylığı.

IOS'sa da bir kaç emülatör kurabilirsiniz ama uğraştırıyor çünkü AppStore'da yok.
Emülatör olayı İosta da var.Eski uygulama sürümlerini yükleme iostada var.Yazdığın şeyler çoğu kişinin üzerinde durmadığı unsurlar.

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
766
2022 yilinda hala bos bi tartisma

Reaksiyon puanı
949
O zamanında öve öve bitirmedikleri iphone 5s modelini ben halamdan almıştım geçici süreli telefonum asus zenfone 3tü o zamanlar servise gönderince kullanırım diye.
2 haftada kanser oldum.
Bir de lg g2den iyi diyenler vardı ??
Değil lg g2den 2011de aldığım lg Optimus 3D bile ondan daha iyiydi.Hatta general Mobile discovery galaxy s1 htc desire hd kullan daha iyi.
Lamborghini den inip murat 131e binmiş kadar oldu yani ?
Tabi şimdi illaki çok gelişti de insanın kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi kolay değil heleki benim gibi özelleştirme manyağı biriyse telefonun tasarımı herşeyi her gün değişiyor ?

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Çalıştığım hastanede iPad kullanmış biri olarak söylemek isterim ki Apple'ın cihazları bana göre değil kesinlikle.

Şaka gibi gelebilir; ama "Bluetooth ile dosya gönderme" benim kullandığım bir özellik. Bu yüzden Android kullanıyorum.

Kısacası kapalı ekosistem bana alerji yapıyor.

Ben bir cihaz kullanacaksam, o cihazın her yerine girip çıkabilmeliyim.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Çalıştığım hastanede iPad kullanmış biri olarak söylemek isterim ki Apple'ın cihazları bana göre değil kesinlikle.

Şaka gibi gelebilir; ama "Bluetooth ile dosya gönderme" benim kullandığım bir özellik. Bu yüzden Android kullanıyorum.
Hocam yıl olmuş 2022.Bluetooth mu kaldı? Apple tarafında AirDrop var,whatsapp var.Dosya gönderme için mağazada bir sürü uygulama var.Androidi tercih etmene saygı duyuyorum ama bu biraz tuhaf geldi.

Reaksiyon puanı
949
Hocam yıl olmuş 2022.Bluetooth mu kaldı? Apple tarafında AirDrop var,whatsapp var.Dosya gönderme için mağazada bir sürü uygulama var.Androidi tercih etmene saygı duyuyorum ama bu biraz tuhaf geldi.
Niye ki Bluetooth la aldığı kişi ya simbian os kullanıyorsa ya da Samsung corby falan veya tuşlu telefonla nasıl olacak ?

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547

Exsynos
Snepdragon 888

IOS

Honor345

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
10
İos güzel bir işletim sistemi fakat android kadar özgür değil. Android'de istediğimiz gappsleri ücretsiz olarak indirebiliyoruz.İos'ta bu özellik yok.

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
İos güzel bir işletim sistemi fakat android kadar özgür değil. Android'de istediğimiz gappsleri ücretsiz olarak indirebiliyoruz.İos'ta bu özellik yok.
Var ama çok çok çok zahmetli ve Apple hesabı başına 5 adet yapabiliyorsun bunu.

.ipa dosyası demek Apple'ın APK'sı gibi düşünülebilir ama iOS bunu APK yükler gibi yükleme. 3. parti uygulamalar ile uğraştırarak ancak bilgisayardan yükleyebilirsin. Önerilmez tabi ki.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Jailbreak yaparsan androidde yaptığın bir çok şeyi İostada yapabilirsin.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Full jailbreak teori. Aslında düşünce yani. Deneysel olarak kanıtlanmadı bile :D.
Yarı Jailbreak kullanmak ise anlamsız değil mi?
Özgürlük olayının abartıldığını düşünüyorum.Şu anda Se 2020 kullanıyorum ve cihazımdan çok memnunum.Androidde aradığın hiç mi bir şey yok? diye sorsan tabiki var derim.Androidde en çok hoşuma giden unsur YouTube u reklamsız izlemek.Şu anda YouTube kullanmak bana keyif versede arada reklam çıktığı zaman keyfim kaçıyor.YouTube dışında sitelerden film indirmek.Androidde 720p bir filmi siteden indirip izlemek gerçekten güzeldi.Her şeye rağmen iOS’un akıcılığı ve sadeliği beni mutlu etmeye yetiyor.

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Özgürlük olayının abartıldığını düşünüyorum.Şu anda Se 2020 kullanıyorum ve cihazımdan çok memnunum.Androidde aradığın hiç mi bir şey yok? diye sorsan tabiki var derim.Androidde en çok hoşuma giden unsur YouTube u reklamsız izlemek.Şu anda YouTube kullanmak bana keyif versede arada reklam çıktığı zaman keyfim kaçıyor.YouTube dışında sitelerden film indirmek.Androidde 720p bir filmi siteden indirip izlemek gerçekten güzeldi.Her şeye rağmen iOS’un akıcılığı ve sadeliği beni mutlu etmeye yetiyor.
iOS'tan da indirebilirsin. Bilmiyor musun? Ben iOS kullanıyorum.

Telefonu; Her türlü dosyayı indirmek, not tutmak ve süre ölçer olarak kullanıyorum.

Eğer herhangi bir film sitesinden film, video sitesinden video indirmek istiyorsan; Aloha kullan.

Son mesajlar