Amerika Hayali

Bu konuyu okuyanlar

Yiğit Yurduseven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
Eh, iyi bir eğitim sistemi lazım önce. Tabii yeni sistemler meyvelerini hemen vermez 40-50 sene lazım en az. Ekonomimiz düzelirse İzmir gibi şehirlerde yaşamak hani Almanya kadar güzel olmasa da çoğu ekonomisi iyi dediğimiz ülkeden güzel olabilir.
Ben İzmir'de yaşıyorum güzel bir şehir ama altyapı yok

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ben küçüklüğümden beri hep Amerika'yı istedim, tam burs için neler yapmalıyım önerileriniz var mı?
Umuyorum ki bu hayalin sadece eğitim için olsun. Eğer öyleyse hak veririm sana, çünkü dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitimi kabul edelim ki oradadır.

Bugün Türkiyeye SİHA'ları kazandıran çocuk MIT mezunudur. Keza motor konusunda şu an Türkiyede en yetkin isim olan TEİ genel müdürü de orada okuyarak bu günlere gelmiş bir profesördür. Lakin bu okulun sadece kayıt parasının 100 bin dolar olduğunu biliyorum. Yıllık okuma bedeli ve sair cümle gider ve masraflar ortalama bir Türk vatandaşının kaldırabileceği bir külfet değil.

Ama...

Geçen gün gerçek bir hikaye okumuştum. ABD'de doktorluk yapan çok başarılı bir kızımızın hikayesiydi bu. Daha ilkokuldayken hayaller kurmaya başlayan, bunu orta ve lise tahsilleri boyunca birçok buluş yaparak gerçekleştiren idealist bir kızın hikayesiydi.

Ama işin ilginç olanı bu kızımız Amerikayı seçmemişti, Amerika onu seçmişti! Onu ailesiyle beraber götürmüşler tek kuruş masraf ettirmeden okutmuşlar ve bugün Amerikada bir çok tıbbi buluşlara imza atan, tabir caizse mucize gibi buluşları olan bu kızımız gibi hayal kurar, bu hayallerini gerçekleştirebilmek için çırpınırsan amacına eminim ki er geç ulaşabilirsin.

Bunun haricinde Amerika demek benim için cehennem ile eş anlamlı bir kavram geliyor, başka bir karşılığı yok bende.

Irıs von Everec

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,472
Amerikadaki çoğu üniversite özel ve de çok pahalı. Orda çalışmayla hadi yaşam masraflarını karşıladın da zaten alacağın para asgari ücretten fazla olmayacak onla da okul parasını ödemen imkansız . Türkiyede üniversite okuyup sonrasında yüksek lisans, doktora için gitmek daha uygun diye düşünüyorum.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Paran bolsa iyi bir yer aslında. Yoksa yaşanmaz :D ssdjsakdhdj
Agam sen nerede yaşıyorsun?Azerbaycan da mı?
Bu arada özgeçmişine bir şey ekle.
Bu özgeçmişine nerede okuduğuna yeteneklerine ve başarılarına dikkat ediyorlar.(Diploma,lise 1.ciliği fln.)

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
@grimes08 yine bana bir şeyler söyleyecek bence orada oku burada onlar için çalış
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bu arkadaşla tartışmayın ölümüne malum kişiyi savunuyor :D
Benim savunduğum kişi belli sizin şunu iyi bil dolar 1 2 tl olmaz olamaz

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Hocam bu arkadaşla tartışmayın ölümüne malum kişiyi savunuyor :D
Yani herhangi siyasi parti desteklemiyorum ama bazen insanları anlayamıyorum. Çok üzücü bir durum. İnsanımız herşeyi uç noktada yaşamayı çok seviyor. Takım tutar gibi parti tutuyorlar a partisi b partisi farketmiyor. Fanatikliğe geçmiş aşıyor bile.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Yani herhangi siyasi parti desteklemiyorum ama bazen insanları anlayamıyorum. Çok üzücü bir durum. İnsanımız herşeyi uç noktada yaşamayı çok seviyor. Takım tutar gibi parti tutuyorlar a partisi b partisi farketmiyor. Fanatikliğe geçmiş aşıyor bile.
Hocam başkası geçerse dolar düşer mi söylesene ya tamam siyasete gidiyoruz @grimes08 siyaset yapmaya itiyor

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Hocam başkası geçerse dolar düşer mi söylesene ya tamam siyasete gidiyoruz @grimes08 siyaset yapmaya itiyor

Parti olarak geçip doları düşürecek bir şey yok ama bazı siyasiler bu dediğimiz olayı yapabilir. İsmini yazmıyorum ve bu konuya son mesajım. Ama artık gözünüz açılsın ya. Ben size bu parti iyidir demiyorum ama şuan ki durumu da desteklemezsiniz ya.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bence tartışmaya değmez emin olun bütün siyasiler görünürde kavgalılar. Milletvekili maaşları da cabası. Ülkede oynanan büyük oyunlar da var oyuna gelmeyin. Her zaman bütün olarak düşünün.

Demirro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bence gitme zor diyeceğinize destek vermeliydiniz ama neyse.Simdi sen hukuk okumak istiyorsun.Ve bunu amerikada yapacaksın.Ilk olarak bir üniversiteleri araştır.Üniversitelerin olduğu sehirleri araştır.Mesela sen hukuk okuyacaksan washingtonda okuman daha iyi olabilir cünkü tüm yüksek mahkemeler vb. seyler orda.Ama sadece oraya odaklanma ama büyük sehirler daha iyi olur cünkü bir cevre edinirsin.Sonra üniversiteleri araştır.Mesela harvarda hukuk egitimi hem kötü hemde pahalı diyelim.Oraya gitme berkleye git mesela.Bak berkleyin iyidir.Ama fiyatını bilmiyorum.Harvardida bilemiyorum.Sonra bütçene bak.Mesela bütçenin yüksekse.Pahali bir üniversiteye gidebilirsin.Ama düsükse ucuz ama yine iyi bir üniversiteye gidebilirsin.Sonra üniversitelere başvur 20 taneye başvur mesela hangisinden kabul gelirse git.Sonra masrafları karşılamak icin hocalara yardim edebilirsin burs verirler.Ingilizceni geliştir. IELTS ye bir kendini geliştir.Sonra GMAT diye bir şey ona bak biraz.Birde bu üniversiteler kendini tanıtmanı falan istiyorlar.Birde gelecekteki potansiyelinede bakıyorlar.Ayni zamanda çok calis.Ve sosyal aktivitelerine dikkat et.Özet olarak, dil öğren kendini geliştir derslerin iyi olsun sosyal aktivitelerede zaman ayır.Ve çok calisarak gidebilirsin bence.Eger ekstra parayada ihtiyacın olursa orda part time calisabilirsin.

Berkeleyi yanlis yazmisim

Yiğit Yurduseven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
Bence gitme zor diyeceğinize destek vermeliydiniz ama neyse.Simdi sen hukuk okumak istiyorsun.Ve bunu amerikada yapacaksın.Ilk olarak bir üniversiteleri araştır.Üniversitelerin olduğu sehirleri araştır.Mesela sen hukuk okuyacaksan washingtonda okuman daha iyi olabilir cünkü tüm yüksek mahkemeler vb. seyler orda.Ama sadece oraya odaklanma ama büyük sehirler daha iyi olur cünkü bir cevre edinirsin.Sonra üniversiteleri araştır.Mesela harvarda hukuk egitimi hem kötü hemde pahalı diyelim.Oraya gitme berkleye git mesela.Bak berkleyin iyidir.Ama fiyatını bilmiyorum.Harvardida bilemiyorum.Sonra bütçene bak.Mesela bütçenin yüksekse.Pahali bir üniversiteye gidebilirsin.Ama düsükse ucuz ama yine iyi bir üniversiteye gidebilirsin.Sonra üniversitelere başvur 20 taneye başvur mesela hangisinden kabul gelirse git.Sonra masrafları karşılamak icin hocalara yardim edebilirsin burs verirler.Ingilizceni geliştir. IELTS ye bir kendini geliştir.Sonra GMAT diye bir şey ona bak biraz.Birde bu üniversiteler kendini tanıtmanı falan istiyorlar.Birde gelecekteki potansiyelinede bakıyorlar.Ayni zamanda çok calis.Ve sosyal aktivitelerine dikkat et.Özet olarak, dil öğren kendini geliştir derslerin iyi olsun sosyal aktivitelerede zaman ayır.Ve çok calisarak gidebilirsin bence.Eger ekstra parayada ihtiyacın olursa orda part time calisabilirsin.

Berkeleyi yanlis yazmisim
Çok teşekkür ederim, soruyu sorduktan sonra kendi planımı kurdum gerekli araştırmaları yaptım artık sadece bana bağlı :)

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
İstendikten sonra her türlü gidilir önce dil okuluyla gidersin sonra dil okulunu okurken üniversite araştırırsın dil okulu bitince üniversiteye gidersin doktora master derken öğrenci vizesiyle Amerikada en az 5-6 sene kalırsın ondan sonra zaten yolunu bulup yerleşirsin ama bu sadece kağıt üstünde daha detaylı araştırmak lazım