AMD Radeon HD 6870 Ekran Kartına Akasa Venom Voodoo işlemci soğutucusu takılır mı ?

binyuz44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet ilk konum biraz uçuk oldu ama sonuçta merak ettim ve açtım, çünkü bu konuyla ilgili hiçbir bilgi internette bulamadım, sadece işlemci fanını ekran kartına takmayı bulabildim,
arkadaşlar elimde AMD Radeon HD 6870 Ekran Kartı var ve bu karta Akasa Venom Voodoo takarsam ne olabilir, böyle birşey olur mu ? olursa ne gibi sonuçlar doğurur ??
ekran kartım bazen 70 dereceyi buldugunu gördüm. bu voodoo ile işlemcimin (intel core2quad 8200 2,33) 55 dereceyi aşmadığını biliyorum. (en ağır oyunlarda maximum seviyelerde bile)
fllrl.jpg
Özetle sistemim
intel core2quad 8200 2,33
Radeon HD 6870
4 gb kingston 1333
gigabyte g41 combo
windows 7

S

SDN Okuru

SDN Okuru
böyle bir şey yapılamaz (sebebi işlemci etrafındaki delikler arası boşluğun, gpu'nun etrafındakilerle aynı olmaması). yapılsa bile o soğutucu 1 kilo ağırlığında. yani ekran kartını esnetir, hatta kırabilir. riskli bir işlem...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Aynı kart bende de var ancak Akasa Venom Voodoo takarsa ne olur diye bir fikir veremem ve verebilecek birinin çıkacağını da sanmıyorum.

binyuz44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
böyle bir şey yapılamaz (sebebi işlemci etrafındaki delikler arası boşluğun, gpu'nun etrafındakilerle aynı olmaması). yapılsa bile o soğutucu 1 kilo ağırlığında. yani ekran kartını esnetir, hatta kırabilir. riskli bir işlem...

hangi deliklerden bahsettiğini anlayamadım, esnemeye gelince sağdan soldan biryere monte edilir

Aynı kart bende de var ancak Akasa Venom Voodoo takarsa ne olur diye bir fikir veremem ve verebilecek birinin çıkacağını da sanmıyorum.

ilk deneyeceklerden biri ben olacağım sanırım

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Elinde keski biçki yoksa takamazsın.
Ekran kartının soğutucusu GPU + ramleri az da olsa soğutur komple kartı kaplar.
Venom soğutucu CPU için tasarlanmış. CPU nun ebatları düşünülerek kesilmiş biçilmiş.
Bir ekran kartının üstüne girinti çıkıtılar sebebi ile oturmaz.
Oturdu varsay, RAM ler boşta kalır onlara heatsink denilen küçük soğutuculardan almak zorunda kalırsın.
Onuda aldın varsay Venom'u ekran kartına sabitleyemezsin.
iple yapışkanla şunla bunla ekran kartını sabitledin varsay, soğutucu çok ağır kartı kanırtır, anakart soketini yamultur.
Kasanın altından soğutuya destek vermesi için bir parça koyman lazım oda kasayı yan yapınca, dik yapınca düştüğü an kartının yerinden söker atar, parçalar.

Yani uzun lafın kısası.
Eğer soğutucu ebatları denk gelirse takılabilir tüm o varsayımları gerçekleştirirsen.

Yalnız unuttuğun bir konu var.
CPU ve GPU ların ısı karakteristikleri bir değildir.
Güncel GPU lar CPU lardan çok ısınır.

Senin CPU daki venom u sök yerine orjinal soğutucusunu ta 55 değilde 65-70 görürsün maksimum.
Ancak GPU daki soğutucuyu sök daha verimsiz bişey tak o 70 derecelik ısı 90-100'e çıkar çünkü GPU lar daha çok ısınır.

Bütün bu uzun mevzunun kısasıda;
Boş işlerle uğraşıyorsun.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Karta ağır gelmez mi ki, merak ettim şimdi..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
koç gibi de olur ne çok abartmışsınız arkadaş şahsen ben tahtaları birleştirerek süper sabitlenir bir sistem yaptım tek yapacağın şey işlemci soğutucusnun bulunduğu yeri kopyalamak ancak şöyle bir olay var ki zaten çok ta oc potansiyeli olan bir kart değil aynı kartı ben de kullanıyorum ısı 88 derece oluyor maksimum ayarlarda gerçi oynanabilir maksimum değerlerde açtım yani daha oluru vardı da smacunu yenilemem lazım şimdi onlarla uğraşacam bir film var indirmem gerekekn sonrasında modemi kapatacam malum yoksa diğer aya giriyor kota 16 saat kuralına göre biz de önlem alıyoruz erneyse konumuza dönelim bende o soğutucudan yok ben 2 adet 1900 rpm 120 mm fanı yan yana takacağım hatta üstüne de bir adet peltier de takacam yani buz dolaplarındaki bir parçası dondurucu soğuk bir parçası da aynı derecede sıcak olan parça yanlız işlemci üstüne su damlamasın diye işlemci soğuyunca yada ısınınca birşey bulmam lazım bunu bulamadım henüz su soğutucu sistemini falan bir inceleyeyim belki bulurum o zamana kadar çift fanlı bir sistem yapacam bitince resmini koymaya çalışırım gerçi telefonumda renkli ekran bile yok da bakarız artık misafir gelince :D :D