Allah Yolunda Bir Fedakarlık Örneği

Bu konuyu okuyanlar

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Önemli bir sefer hazırlığı yapılıyordu. Peygamberimiz herkesten yapabileceği yardımı en üst sınırda yapmasını istedi. Hz. Ömer bu isteğe uyarak büyük miktarda bir yardımla Hz. Peygamberin huzuruna çıktı. Hz. Peygamber sordu:
- Ya Ömer, malının ne kadarını yardım olarak getirdin? Hz. ömer cevap verdi: - Tam yarısını getirdim ya Resulallah, size getirdiğim kadar da geride var. Biraz sonra Hz. Ebû Bekir geldi. O da büyük bir yardımda bulundu. Hz. Peygamber ona da sordu:
- Malının ne kadarını getirdin? Cevap verdi:
- Tamamını getirdim ya Resulallah, evimde Allah ve Resulünün sevgisinden başka bir şey bırakmadım. Bunun üzerine Allah'ın Resulü şöyle buyurdu: - Allah yolunda fedakarlıkta Ebû Bekir'i kimse geçemeyecek.

wbmstr

Asistan
Reaksiyon puanı
3
gerçekten ebu bekir hzlerini çok severim.. paylaşım için sağol..

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler ibretli bir yazı malının tamamını vermiş bugün milyar dolarlık serveti olan zenginlerimiz tamam yardım ediyorlardır ama daha çok yardım etseler bu ülkede hala doyurulması gereken aç insanların olduğunu düşünerek hareket etseler daha iyi olurdu şüphesiz.Kısacası islam tarihi muhteşem örneklerle dolu.Paylaşımın için teşekkürler...

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
bdco dedi ki:
Teşekkürler ibretli bir yazı malının tamamını vermiş bugün milyar dolarlık serveti olan zenginlerimiz tamam yardım ediyorlardır ama daha çok yardım etseler bu ülkede hala doyurulması gereken aç insanların olduğunu düşünerek hareket etseler daha iyi olurdu şüphesiz.Kısacası islam tarihi muhteşem örneklerle dolu.Paylaşımın için teşekkürler...

bırak o zenginlerin yardımını
vermesi gereken zekatlarının 40'da birini de geç,80/1'ini verseler
inanın bu ülkede fakir hiç kimse kalmayacaktır.

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
40'da birinin 40'da birini (yani 80/1'ini)

1/40x1/40=1/1600

Yeterli olur mu bilemiyorum. Zira zaten bu kişiler gelirlerinin bilmemkaçta kaçını (%10'dan fazla, belki %20 falan gelir vergisi var, kurumun vergileri var benzer oranlarda) veriyorlar toplum refahını sağlamaya çalışan devlete. Yarısını bile verseler hazır parayla birşey değişmez.

Tabii versinler yine, aradaki varlık makası kapansın. O ayrı konu.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Devlete veriliyo ama aç olan hala aç keşke halka yardım yapsalar derneklere falan yani ev iş sağlama çalışmaları yapsalar ne güzel olur

S

SDN Okuru

SDN Okuru
​Allahın izniyle herkezlen paylasacıgım Tü Tü Allah Nazar deydiremsin :)