Allah kainatı yaratmaya neden lüzum gördü ?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339

Bana değil soruya odaklanalım lütfen.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Zariyat/58
İnsanlar ve cinleri ancak bana ibadet etsinler için yarattım

Bana değil soruya odaklanalım lütfen.

Herkes ayrı kafadan, mantık yürüterek yazacak şimdi ?

"bu din mantık dini olsaydı mest'in üstü değil altı meshedilirdi" >HZ. Ali
Bu tür konuları açmak pek de sağlıklı bir iş değil ?

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
terbiyseizlik olarak algılanacak.üzgünüm ama şuan ki insanların söylediği gibiyse tanrı,kesinlikle kendini tatmin etmek içindir

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
"Neden" diyorsun ya nedeni de yaratan Allah'tır. Dilediğini yaratır, dilediğini helak eder, dilediğini affeder. Allah'ın evreni yaratması için bir nedene ihtiyacı yoktur. Allah bizim ilmimizin yetmeyeceği kadar yücedir.
neden kavramını bize verende odur.sorgula diyor sana.entropi ve şuanki düzene baktığım zaman tanrıyı göremiyorum.şayet yeryüzünün adaletle güzelleşeceğini söyleyen tanrı bize adaletsiz davranıyor.geçmişe bakın.şimdiye bakın.karmaşa artıyor adalet bozuluyor.tanrı bizden yana değil.kim bilir belkide bedenimizdeki mikro organizma gibi bizde başka bir bedendeyiz

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
"Neden" diyorsun ya nedeni de yaratan Allah'tır. Dilediğini yaratır, dilediğini helak eder, dilediğini affeder. Allah'ın evreni yaratması için bir nedene ihtiyacı yoktur. Allah bizim ilmimizin yetmeyeceği kadar yücedir.
gurur ve acı gibi özellikleri verdiğin bir canlıya (insana)zülm yapmak adaletten yana olan tanrıya yakışır mı?

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
neden kavramını bize verende odur.sorgula diyor sana.entropi ve şuanki düzene baktığım zaman tanrıyı göremiyorum.şayet yeryüzünün adaletle güzelleşeceğini söyleyen tanrı bize adaletsiz davranıyor.geçmişe bakın.şimdiye bakın.karmaşa artıyor adalet bozuluyor.tanrı bizden yana değil.kim bilir belkide bedenimizdeki mikro organizma gibi bizde başka bir bedendeyiz
Nereden bilirsin, ansızın kıyamet gelip çatarsa?

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
gurur ve acı gibi özellikleri verdiğin bir canlıya (insana)zülm yapmak adaletten yana olan tanrıya yakışır mı?
hani zülm nerde çile nerde adalet nerde diyenler oturup düşünsün
Mesaj otomatik birleştirildi:

hani zülm nerde çile nerde adalet nerde diyenler oturup düşünsün
acıya alışmış bir nesil olark durumumuzu bile göremiyoruz.üzülmüyorum bizim için

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
üzgünüm ama şuan ki insanların söylediği gibiyse tanrı,kesinlikle kendini tatmin etmek içindir
Tanrı ? her neyse Allah'ı, insanlarin söylediklerine göre yorumlamak cidden üzücü bir durum olur ? (benim görüşüm)
Allah şerri de hayrı da yaratır. Kula irade vermiş kul ya hayrı işler ya da şerri. Misal; test çözüyorsun en basitinden. 4 şık var ama sadece biri doğru. EEEE şimdi öğretmen oraya yanlış şıkkı da yzdi diye yanlış mı yaptı? Hyr! çünkü burası imtihan dünyası Allahin yarattığı iyi veya kötü birseye "yakışır mı" tarzında konuşmak da olmaz. Çünkü yarattığı her şeyde mutlaka bir hikmet vardır.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Değerli kardeşimiz,
"Adalet" kavramı herkesin genelde hakkında bir şeyler bildiğini sandığı göreceli ve kapalı kavramlardan birisidir.Sizce adil olan ötekisince olmayabilir.
Allah Teala'nın adl sıfatından kaynaklanan ve yaratılış hamurumuza onun tarafından bırakılan bu duygu veya ölçü ile Allah Teala'ya hasım olmaya kalkmak, peşinen borçlu çıkacağımız bizim aleyhimizde olan bir süreci tetikleyecektir. Cenab-ı Allah’a en ziyade yakın olan peygamberlerin ve takipçilerinin dünya hayatında çektikleri sıkıntı, çile ve maruz kaldıkları kötülükler ile birlikte Allah Teala'ya olan şaşmaz ve şaşırtmaz imanları göstermektedir ki, din günü olarak Fatiha'da isimlendirilen mutlak adalet gününde ilahi merhamet olmaksızın mutlak adaletin önünden kurtulabilmek çok zordur.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Tanrı ? her neyse Allah'ı, insanlarin söylediklerine göre yorumlamak cidden üzücü bir durum olur ? (benim görüşüm)

Allah şerri de hayrı da yaratır. Kula irade vermiş kul ya hayrı işler ya da şerri. Misal; test çözüyorsun en basitinden. 4 şık var ama sadece biri doğru. EEEE şimdi öğretmen oraya yanlış şıkkı da yzdi diye yanlış mı yaptı? Hyr! çünkü burası imtihan dünyası Allahin yarattığı iyi veya kötü birseye "yakışır mı" tarzında konuşmak da olmaz. Çünkü yarattığı her şeyde mutlaka bir hikmet vardır.
tanrı yaratıcı demek.benim düşüncem ve hitap şeklim benimle onun arasında.her işte hayır vardır gibi geçiştirici cevaplar artık tatmin etmiyor.şuan ki duruma baktığımda hayırsız işler ağır gelmiş ki düzen kötüleşiyor

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bilinmek tanınmak istediği için yaratmaya başlamış.

Supernatural Chuck misali ise yanarız...

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
o istedi diye mi.güzel.isteme kavramınıda bize verip yaratılmak ister misin diye sormadı
Zaten bize irademizi veren de Allah'tır. İyi işler yapbilme kabiliyetini veren de Allah'tır, kötü işler yapabilme kabiliyetini veren de Allah'tır. Yaratmak isterse yaratır, o bizim gibi acizlik değil yücelik sahibidir. O kimseye hesap vermez!

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
dilerdim ki insanlar din gibi öğrendikleri her şeyi bırakıp saf halleriyle tanrıyı arasınlar.
Allah evreni "sünnetullah" adını verdiğimiz belli başlı yasalara göre sürdürmektedir. Allah hesap gününde her şeyin hesabını görecektir.
bana sormadı rızamı.sen kimsin ki tanrıdan rıza bekliyorsun diyebilirsin.o zaman beni bu seviyede yaratmayacaktı

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
tanrı yaratıcı demek.benim düşüncem ve hitap şeklim benimle onun arasında.her işte hayır vardır gibi geçiştirici cevaplar artık tatmin etmiyor.şuan ki duruma baktığımda hayırsız işler ağır gelmiş ki düzen kötüleşiyor
Düzenin kötüleşmesi hayırsız işlerin artması ile ilgili değildir.belki biz müslümanların sözde müslaman olmamızdan kaynaklanıyordur. Eğer Cenâb-ı Hak, haksızlığı, zulmü dünyada düzeltseydi, zalimlerin cezasını hemen verseydi, bu durum dünyanın bir imtihan yeri olması gerçeğiyle bağdaşmazdı. Çünkü o zaman, insanlar, zalimler dünyada hemen cezasını buluyor diye düşünür, iradeleriyle değil, icbarla adaletli davranmaya sevk edilmiş olurlardı. Hâlbuki imtihan sırrı, insanın bir şeyi cebirle, zorla değil, hür iradesiyle yapmasını gerektirmektedir.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Zaten bize irademizi veren de Allah'tır. İyi işler yapbilme kabiliyetini veren de Allah'tır, kötü işler yapabilme kabiliyetini veren de Allah'tır. Yaratmak isterse yaratır, o bizim gibi acizlik değil yücelik sahibidir. O kimseye hesap vermez!
egois mi o zaman(anlatmak için bu üslubu kullanmam gerek kusuruma bakmayın lütfen)

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bu arada ENTROPİ kavramını araştırın. Her şey düzensizliğe doğru gider. Düzenden bahsetmek saçma geliyor bana ?

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
dilerdim ki insanlar din gibi öğrendikleri her şeyi bırakıp saf halleriyle tanrıyı arasınlar.

bana sormadı rızamı.sen kimsin ki tanrıdan rıza bekliyorsun diyebilirsin.o zaman beni bu seviyede yaratmayacaktı
Sen yaratıldığında sana sorsaydı cevap verebilecek durumda mıydın? Hayatında yaşadığın bazı durumlar sonucunda böyle düşünmeye başladın. Sana hangisi cazip geliyor "yok olmak" mı, yoksa "hayatın yaşayıp salih ameller işlersen sonsuz nimetlerin var olduğu bir ödüle ulaşmak" mı?

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
bu ağır konudan çekiliyorum çünkü vaktim az ve herkese soru sorup cevap veremem(defalarca yaşadım.bu konular çok kapsamlı olduğundan 2 kişi olarak tartışmak daha sağlıklı).yıllar önce bende sizin gibiydim.şuan çok farklı.kendinize iyi bakın iyi forumlar

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339

yaşın daha 17. Bunları araştırmak için önünde uzun bir yol var. ama şimdiden kesin hükümler vermemen lazım. Dinimiz diyor ki körü körüne bağlanmayın islamı araştırın ki daha fazla bapğlanın. islamı araştırmak ona olan güveni daha da artırır. ama araştırmaları ön yargısız ve bir şeyde açık bulmak gibi değilde gerçekten araştırmak için yapmalısın.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
her işte hayır vardır gibi geçiştirici cevaplar artık tatmin etmiyor
Peki test misaline ne diyorsunuz? Biraz önce gurur acı vs yaratmak tanriya yakışır mı diyordunuz. Öğretmen şıklarda sadece birini doğru yaptı, diğerleri yanlış. Öğretmen suçlu mu şimdi bundan dolayı?
o zaman beni bu seviyede yaratmayacaktı
Bakara/286
Hiçbir nefse kendi vus'unden (kendi gücünün dışında) hiçbir şey yükletilmez.

YYine öğretmen misali ;öğretmen lise son sınıf birine üniversite son sınıf sorusu sormaz
Size yapamayacağınız şeyler yukletilmez. Kader gayrete aşıktır ?

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
bu ağır konudan çekiliyorum çünkü vaktim az ve herkese soru sorup cevap veremem(defalarca yaşadım.bu konular çok kapsamlı olduğundan 2 kişi olarak tartışmak daha sağlıklı).yıllar önce bende sizin gibiydim.şuan çok farklı.kendinize iyi bakın iyi forumlar
Yıllar önce mi. 10 yaşında falan mı başladın bu konulara :)

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Öncelikle burayı o "diğer" forum gibi çevirmeyelim saygı çerçevesinde konuşalım. İkincisi olarak RABB'İMİZ asla ve asla "tanrı" gibi insanların uydurduğu basit bir kelime ile nitelendirilemez. Türk milletinde yapılan yanlış bu. Hatta Mehmet Akif Ersoy'un bununla ilgili anısı var. Üstad kimileri tanrı diyor kimileri ALLAH siz ne diyorsunuz diyor. ALLAH tanrınin belasını versin diyor. Tanrı god kelimesinin Türkçesidir. Ama ALLAH Lütfü evrenseldir başka hiç bir şeye çevrilemez. Diğer mesele ise RABB'İMİZ ben evrende gizli bir hazine idim bilinmek istedim diyor. O bizi yaratmasaydi biz ne onu ne bu evreni bilecektik HAMD OLSUN ki yaratmış bizi

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Bu arada ENTROPİ kavramını araştırın. Her şey düzensizliğe doğru gider. Düzenden bahsetmek saçma geliyor bana ?
Uzay hakkında duyduklarım çok dikkatimi çeker.
"Güneş öyle bir yerde ki dünyaya bir cm yakın olsa dünya yanar, kül olur. Bir cm uzak olsa dünya çok soğuk olur"
Yaratılışta Düzensizlik yoktur hiçbir yerde
Rum/41
İnsanların elleriyle yaptıkları şeyler sebebiyle karada ve suda fesat Zahir oldu.

İnsanlarin işlediği günahlar sebebiyle yeryüzünde bozgunculuk, bozulmalar yaşanmakta. Deprem mesela depremin sebeplerinin her ne kadar bilimsel olarak açıklamaları mevcut olsa da her türlü dogal afetler vs diğer şeyler hepsi kulların yaptıkları şeyler sebebiyle. Hiç öyle denmez deseniz de imtihan'dir. Dünya üzerindeki düzensizliklere Allahın yaratmasinda düzensizlik var vs o gibi görüşler dile getirilemez ? Ya ceza'dir ya imtihan'dir. Dünya ahiretin tarlasi'dir burda ne ekersek orada onu biçecegiz ??

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Uzay hakkında duyduklarım çok dikkatimi çeker.
"Güneş öyle bir yerde ki dünyaya bir cm yakın olsa dünya yanar, kül olur. Bir cm uzak olsa dünya çok soğuk olur"
Yaratılışta Düzensizlik yoktur hiçbir yerde
Rum/41
İnsanların elleriyle yaptıkları şeyler sebebiyle karada ve suda fesat Zahir oldu.

İnsanlarin işlediği günahlar sebebiyle yeryüzünde bozgunculuk, bozulmalar yaşanmakta. Deprem mesela depremin sebeplerinin her ne kadar bilimsel olarak açıklamaları mevcut olsa da her türlü dogal afetler vs diğer şeyler hepsi kulların yaptıkları şeyler sebebiyle. Hiç öyle denmez deseniz de imtihan'dir. Dünya üzerindeki düzensizliklere Allahın yaratmasinda düzensizlik var vs o gibi görüşler dile getirilemez ? Ya ceza'dir ya imtihan'dir. Dünya ahiretin tarlasi'dir burda ne ekersek orada onu biçecegiz ??
Şöyle bahsedeyim. Yeni bir kıyafet aldınız giydiniz yıkıyorsunuz. Kullanırken de düzensizliğe doğru gitti yikanirken aşındıgında da.
Bahsettigim kavram gerçekten varolan bir kavramdır. Mühendislikte sık sık kullanılır.
Yani düşüncelerimle veya duygularımla bahsettigim bir kavram değildir entropi.
Termodinamikte sistemdeki düzensizliğe göre sistem çevre arasındaki ilişkiden sisteme ait bilgiler bulunur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...