Allah kainatı yaratmaya neden lüzum gördü ?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Evvelâ, hemen arz edeyim ki, biz insanlar her şeyi kendi ölçülerimiz zaviyesinden ele alıyor ve ona göre fikirler imal ediyoruz. Meselâ, biz bir şeyi yaparken lüzum hisseder öyle yaparız. Ve çok defa, kat'î zaruretlerle ancak harekete geçeriz. Böyle bir düşünce saplantısıyla, Cenâb-ı Hakk'ı da kendimize kıyas
ederek öyle yapacağını zannediyoruz. Halbuki böyle bir soruyu tevcih ederken düşünmeliyiz ki; Allah birer eksiklik ve noksanlık olan bu türlü şeylerden münezzehtir.
Mesala şuda var. Kimdir kainatın yaratılmasından rahatsız olan? Bir insan gösterebilir misiniz ki; şu tohum atma, döllendirme, mahsul alma ve bütün imkanlarını en iyi şekilde kullanarak mesut olma yollarını araştırmasın?
Evet, bir kısım sıkıcı hâdiseler karşısında, aceleden verilmiş kararlarla,
dünyaya gelişine pişmanlık izhar edenler, hatta hayatlarına kıyanlar vardır;
fakat bunlar nedret ifade edecek kadar ehemmiyetsİzdir.

Dünyada ki muhteşem manzaralar, süs ve ihtişamlar bir sel gibi akıp giden hadiseler üzerinde bütün bunlara hakim kudretli bir eli gösteriyor.
Meselâ, pek çok işte çok mahir bir sanatkâr düşünelim ki, bu sanatkârin mahir olduğu yönlerden bir tanesi de, güzel yazı yazma (hüsnühat)'dır. Bu maharetiyle o, objektifi aşıyor, sübjektife başkaldırıyor ve inşa gücüyle kendini gösteriyor ve yine farz edelim ki, bu sanatkar, aynı zamanda fevkalade bir heykeltıraştır; birkaç çekiç darbesiyle en sert mermerlere adeta canlılık getiriyor, dudağa tebessüm, yanağına gamze hâkkettiği suretlerle ayrı bir maharet izhar ediyor. Hüsnühat yönüyle alkışlanan sanatkârımız, heykeltıraşliğı ile de hakkında yazılan methiye ve takdirleri dinleyedursun, biz onun üçüncü bir kabiliyetini daha kurcalayalım:
Meselâ, sanat dehâmiz aynı zamanda mahir bir dülger olsun.. cevize sanat ruhunu aksettiren, gürgene ölümsüzlük kazandıran, abanozu sanat ruhuyla dirilten üstün bir dülger... Sanat ve sanatkârdan anlayan eller bu hususta da onu alkışlayadursun. Daha bir sürü sanat siralayabiliriz ki, ilâve edilen her yeni
sanat, sanat dehâmizın ayrı bir yönüne aydınlık getirmekte ve onu o yönüyle de tanımamiza yardımcı olmaktadir. Simdi, böyle bir sanatkâr, kabiliyetleriyle kendini göstermedikten sonra,
onu bilmemiz mümkün olmayacağı gibi, bazı sanatlarnı izhar etmemesiyle de, tam ve kusursuz bir tanımadan söz edilemeyecektir. Bu itibarladır ki
,istidat, kendinde saklı kabiliyetleri izhar ve ilim planındaki varlıklara,haricî vücut giydirip teşhir etmek ister.
Tohumdaki hayat ukdesinin uyanması, spermin var olma kavgasındaki aşk ve heyecanı, rutubet habbeciklerinin yağmur olmak için bin bir güclüklere katlanmaları, hep bu görünme ve gösterme şevkiyle yapılan şeylerden değil midir?
Bunlar, hem bizde, hem de bütün varlıklarda bir zaafın, bir arzunun ve önüne geçilmez bir iştiyakın ifadesidir ki, zaten, aslından aksetmiş gölgeleri, bunun dışında da düşünemeyiz. Ama, asıl Sanatkâra gelince, O, kendi sanatlarında eksiklik ifade eden bu türlü arazlardan münezzehtir. Şurası unutulmamalidır ki, aslın ne cilvesi, ne de cilvenin tertibi, kat'iyen gölgedeki gibi olmayacaktır.
Evet, bütün kevn ü mekânları dolduran rengârenk ve çeşit çeşit dalgalanmalar, bize bin bir isimden haber vermekte ve her isim bir sanat âbidesi üzerinde aydınlaticı bir nur ibi, hünerli bir Zât'ın sifatlarını
tanitmaya rehberlik yapmakta ve o gizli zât'in mesajlarıyla kalbimizi uyarmaktadır.
Büyük Sanatkâr, güzelliğin enva ile kendi güzelliğini, nizam ve âhengin şiirimsi keyfiyetiyle irade ve kuvetini, kalbin en gizli arzularına kadar her şeyi vermesi ile rahmet ve şefkatini ve daha bunlar gibi binlerce sifat ve unvanlariyla kendini bizlere tanittırmak, hem de eksiksiz olarak tanıttırmak
istemektedir.

Tabir-i diğerle O, geniş ilmindeki ilmî mahiyetleri, haricî vücutlarla sahneye sürüp, kudret ve iradesinin cilvesini göstermek; en harika sanat eserlerini, şuurlu varlıkların idrak menşurundan geçirerek, zeminden
semaya kadar bir hayret ve hayranlık, bir idrak ve takdir velvelesi uyarmak istiyor.
Demek mahir, hem binlerce fende mahir bir Sanatkâr, sanatlarıyla harika istidat ve kabiliyetlerini gösterdiği gibi, en yüce mânâsıyla, bu kâinatın Sahibi de, kendi sanat şe'nini göstermek için, bu muhteşem kâinat sarayın yaratmiş...

Her şeyin en doğrusunu O bilir.

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
arkadaşım ben de müslümanım sizin gibiler ne demek biz kimiz ben sadece herkesin görüşüne saygı duyuyorum sadece bu gereksiz savunmanı git islama saldıran insanlara yap kimse bizim dinimize bir şey demiyor burda
Kardeşim bak adam diyor ki KENDİSİNİ TATMİN ETMEK İÇİN. Bu görüş mü şimdi? Görüş saygı çerçevesinde inanmayıp inanmadığını söylemektir. Bu adam hakaret ediyor hakaret. Ben bunun dinine boş bir din desem o nasıl dellenir? Aynı şekilde saygı duymuyorsa kusura bakmasın benden de saygı beklemesin

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,027
Bilmemek kötü birsey değil
Bilip de küçük görmek kötü bir şey
Bilmiyorsa karşındaki doğru düzgün anlat yani, kimse annesinin karnından bilgili doğmadi ?

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
Bilmemek kötü birsey değil
Bilip de küçük görmek kötü bir şey
Bilmiyorsa karşındaki doğru düzgün anlat yani, kimse annesinin karnından bilgili doğmadi ?
Ya anlamadım ben kendimi alim falan ilan etmedim adam dinime hakaret ediyor sonra saygı bekliyor ne yapayım şimdi ben

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İnsanların dini ile dalga geçip bunu "görüş" kelimesine sığınan bir insan söylüyorsa doğrudur bir şey diyemeyeceğim ?
Dalga gectigim mesajı alıntıla. Entropi mi ? Bilimsel düzensizlik mi dalga geçmek oluyor.
Gercekten ciddi bir sey soyleyecegim.
Küfür dahi etsen kâle almayacagim ancak şunu bilmen gerek dalga geçen de yok. Saygısızlık yapanda.
Sen gelip konu daki düzeni bozarsan doğal olarak sana sataşan olur. Bilimsel bir şey söylediğin yok. Düşünceni dahi söylediğin yok direk kavgaya gelmişsin.
Bu sebeple seninle dalga gecmem Allah ile dalga geçmek mi oluyor ? Yoksa sen Allah misin?

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
yazık sana alibaki
Bana yazık olsun kardeşim bak hala demek istediğimi anlamıyorsun. Adam dinime hakaret ediyor ve sen sanane diyorsub. Yoldan geçen annene sovse sanane diyeceksen sana diyecek kelime bulamıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

sen

senin rabbin Allahtır.ben tanrı diyorum tanrının ne demek olduğunu araştır lütfen.iyi forumlar
Tanrı god kelimesinin Türkçesidir diyorum. Benim RABB'im değil herkesin RABB'İDİR. Ben tanrının insanlar tarafından uydurulmuş olduğunu söylüyorum

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
iyi forumlar herkese.düşüncemden ötürü beni saygısızlıkla suçlayan arkadaşlar olmuş.ben gerektiği kadar hassas davrandım ve kimsenin değerlerine hakaret etmedim.kimsenin yaratıcısına ya da dini değerlerine saygısızlığım olmadı.gerekli yerde parantez içinde üslubumun bu şekilde olmasının gerekliliğini ve yanlış anlaşılma olursa önceden özrümü dile getirdim.bana saygı duyan kullanıcılara teşekkür ederim.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
iyi forumlar herkese.düşüncemden ötürü beni saygısızlıkla suçlayan arkadaşlar olmuş.ben gerektiği kadar hassas davrandım ve kimsenin değerlerine hakaret etmedim.kimsenin yaratıcısına ya da dini değerlerine saygısızlığım olmadı.gerekli yerde parantez içinde üslubumun bu şekilde olmasının gerekliliğini ve yanlış anlaşılma olursa önceden özrümü dile getirdim.bana saygı duyan kullanıcılara teşekkür ederim.
sizi çok rahtsız ettiyse bu sohbeti forumdan silmek çok zor değil diye düşünüyorum.yöneticilerde var aramızda.dediğim gibi inanmak isteyene her şey mümkün.burda biri benim görüşümden ötürü benden rahatsız olduysa onu hiçbir delille inandıramazsınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...