Allah bizi neden zorla yarattı ?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hasanalicelenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Ya madem kaderimizi allah biliyor neden buradayız onu anlamadığını söylüyor arkadaş. Sorgulamak nekadar doğru bilemem ama tek diyeceğim şey şu. Tanrı artık her ne derseniz yaratıcı Allah vb. Kesinlikle bizi buraya bir ödev bir sınav için göndermiş. Ve bizim bu sınavdan geçerde olsa not almamız lazım cennete gidebilmemiz için. Doğrumudur?
Kardeşim kader ilim nevindendir ilim ise maluma tabidir. Yani Allah zamana tabi olmadığı için olmuş, olacak, olan yani geçmiş gelecek ve hazır zaman nazarında hazırdır. Yani ezeli ilmi ile herşeyi bilmesidir. Kudreti ile müdahale etmesi demek değil. Burada konuşulan herşeyin cevapları var ve çok basit izah edilebilir. Ama ben biraz buradaki arkadaşları peşin hükümlü gördüm. Kendisi kafasında zaten bir hüküm vermiş. Ama verdiği hükümde ispat edilebilir değil. Mesela birisi demişki bir yaratıcı yok o zaman olmadığını ispat etsin. Çok bilimsel düşünüyor ya! Neyse bu hamur çok su götürür. Ben samimi olanlara bu meseleleri mantıklı olarak izah etmeye hazırım. Mesaj üzerinden biraz zor fakat meşgul olmaya değer. Konuşarak daha iyi olur. Biraz uzun oldu. Kusura bakılmasın

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela bir arkadaş Allah’ın adil olmadığından bahsetmiş. Allah’ın adil olduğuna dair kainattan o kadar deliller var ki hadd-ü hesaba gelmez. Bu konuyu şöyle izah edelim. Evvela: Adalet iki kısımdır. Biri müsbet biri menfi.
Müsbet adalet: Hak sahiplerine hakkını vermektir. Bu kısım bu dünyada çok aşikar görülüyor. Mesela bütün mahlukata hakkı hayatını vermek. Yani yaşamasına lazım bütün levazımatı (vücuduna takılan cihazlar yeme içme vs.) tastamam vermek nihayetsiz bir adalet eli ile iş görüldüğünü gösterir.
İkinci kısım adalet ise Menfi Adalet: Bu ise haksızlık yapanlara hakkını vermek. Yani haksızları cezalandırmak. Bu ise bu dünyada kısmen görünüyor. Asi ve mütemerrid kavimlere gelen cezalar insanın her vakit celal ve gayret sillesine maruz kaldığını gösterir. Depremler, seller, harpler vs. gibi afetler bu kısma dahildir. Bu kısım adaletin burada bi tamamiha görünmemesi başka bir yere bırkıldığını gösterir. Yoksa cezasız kalması mümkün değil. Yani bu dünyada görünen zulümler cezasız kalması mümkün değil. Zalim izzetinde mazlum zilletinde kalıp gitmesine böyle adil olan bir zat asla müsaade etmeyecek. Bir mahkeme-i kübra olacak. Orada herkes yaptıklarının karşılığını görecek.

Mesela bu kainatta hikmetsiz birşey görmüşmüsünüz ki Allah’ın bu dünyayı neticesi belli olan ve bizim elimiz kolumuz bağlı gibi adeta önceden sonucu belli olan bir senaryoyu oynadığımızı düşünürsünüz. Etrafımıza dikkat ile baktığımızda her bir mahluka çok hikmetler takılmış. Her biri ayrı ayrı çok vazifeler görüyorlar. Adeta her biri bir bütünün parçası gibi işin bir ucundan tutmuşlar. Birbirinin eksiğini tamamlıyorlar. Sadece kendi vücudumuza baksak her bir azamıza ne kadar hikmetler, meyveler, neticeler takılmış. Göz,kulak, burun, dil ta parmak boğumlarına ta damarlara ta hücrelere al yuvar ve akyuvarlara varıncaya kadar hikmetler takılmış. Bu hikmetleri anlatmak için koca koca tıp kitapları mevcut. Şimdi her işinde böyle nihayetsiz hikmetler gösteren bir zat hiç mümkünmü bu dünyayı yaratıp insanı içine koyup insana hiçbir seçme şansı tanımayıp bu şekilde bir imtihan meclisi açsın ne kadar hikmetten uzak olmaz mı?

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
acı çektirmeyi seviyordur
Zalimler için yaşasın Cehennem! Ne güzel bir söz, ben de acıyı severim yeter ki Yüce ALLAH helalinden versin çünkü O adildir, hakkımızda hiç bir yanlış yapmaz.
Cennet'e söyleyeceğim söz yok zaten :D

umutbitti

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Zalimler için yaşasın Cehennem! Ne güzel bir söz, ben de acıyı severim yeter ki Yüce ALLAH helalinden versin çünkü O adildir, hakkımızda hiç bir yanlış yapmaz.
Cennet'e söyleyeceğim söz yok zaten :D
Tam bir müslüman görgüsüzlüğü. Bizim fikrimizi almadan bizi yaratan tanrıya inanmazı bekliyorlar. İnanmadığımızı söyleyince de karşılığında cevapları "Cehenneme gideceksin." oluyor. Çok güzel ya böyle devam. Bir daha beni alıntılayıp tahrik edici mesajlar atmazsan sevinirim. Tartışma çıkarmaya yer arıyorsun.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Okuduğunu anlayamayan bir zat daha :) Ben cennet ve cehennem ile ilgili söz yazıyorum onun anladığı görgüsüzlük oluyor... Senin nereye gideceğinden benim belli bir sorumluluktan (insanlık sorumluluğundan) başka ne gibi bir çıkarım olabilir ki...? Ben senin ve senin gibilerin cennete gitmesini isterim çünkü dünya daha adil ve yaşanabilir olur o zaman ama kalkıpta kimse sana demedi ki "cehenneme gideceksin, sen aşağılık bir mahluksun" filan demedi, böyle bir şeyi ima dahi etmedi!

Fakat sen Allah hakkında atıp tutuyorsun, bu çok tehlikeli. Bu tespiti de yapmak zorundayız. Yüce ALLAH hiç bir kulunun cehennemlik olmasını asla istemez, her kulunun hakkını tam ve eksiksiz verir, eğer bizler cehennemi hak ediyorsak suçu, hatayı kendimizde aramalıyız. Bak anlayabilmen için yine izah etmeye çalıştım. Yani Yüce ALLAH acı çektirmeyi senin dediğin gibi sevseydi eğer bütün insanları direkt cehenneme gönderirdi hatta dünyaya bile gerek olmazdı.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Yine isyankar97 yine saçma ve ilgi çekme amaçlı bir konu, şaşırdık mı hayır. Erdem Alsırt 2.0.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bebek ölürken tecavüz edilirken nerdeydi?

Versin artık be dostum...
Eğer Allah, insanları yaptıkları (kötülükler) yüzünden (hemen hesaba çekip) cezalandıracak olsaydı, yer üzerinde hiçbir canlı bırakmazdı. Ne var ki, onları belirli bir süreye kadar erteliyor. Nihayet süreleri gelince (gerekeni yapacak). Çünkü Allah, kullarını hakkıyla görendir.
FATIR SURESİ 45.AYET

Son düzenleme:

Coolumsu

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Bebek ölürken tecavüz edilirken nerdeydi?

Allah yücedir, gel deyince gel git deyince git diyebileceğin emirindeki memur değildir! Sen söyle bakalım asıl, bebek ölürken sen neredeydin?

Allah kötülükten münezzehtir, insanların neden olduğu günahlar için Allah’ı ne hakla suçluyorsun?

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
bize mi soracaktı yarattım seni gider misin diye?

umutbitti

Asistan
Reaksiyon puanı
33
bir dahakine rica edersin gari

tabi önce ebeveyninize sorun :cool:
81135.jpg

Reaksiyon puanı
16,118
aslında bu soruyu sorabilmen bile ne kadar özgür olduğunu gösterir zorlama olsaydı kibrit gibi yanardın kimsede sorunu bilemezdi.
Allah (C.C.) çok merhametli ki hiç kimse onun kadar merhametli değil.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
bende istemiyorum hayat çok acımasız
Hayat acımasız değil, sizi yetiştiren aileler tecrübesiz ve sizi hayata hazırlayamamışlar. Sen onlar gibi olma. Hepimiz bir çocukluk dönemi yaşarız ki, bu dünyanın koşullarına önceki nesil tarafından alıştırılalım. Sen kendi edindiğin tecrübelerini çocuklarına aktarmayı unutma. Onlar her şeyi yeniden yaşamak zorunda kalmasınlar. Senden öğrendiklerinin üzerine kendileri de eklesinler ki toplum gelişsin.

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Konu amacından saptığı için üzerine konuşmaya gerek yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar