Allah bizi neden zorla yarattı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Ben o zaman işteydim çalışıyordum herkesin de kafasına göre bir işi vardır. Peki allah her şeyi aynı anda görür gücü her şeye yeter ya Öyle diyorlar (!) ..O BEBEĞE kurtarmaya Mİ YETMEDİ gücü? + küçücük çocuklar burda vahşetce öldürüyorlar adam serbest kalıyor diğer dünya da cehenneme gidiyor adam :D Bira içerim de hiç bu kadar kafayı bulmadım dostum..
Bu kafa meselesi doğru misal senin kafan doğru olanı öğrenmek için değil kendine delil üretmek için çabalıyor şu an. İspat bilimin için gereklidir inanç için değil, ben sana Allah'ın var olduğunu delillerle anlatsamda boş. Önce din ile bilimin farkını kavra. Allah'ın müdahale edip hepsini yok ettiği kavimler de olmuştur. Ama sen biranı içerken Allah yapsın benim işim vardı diyemezsin! Zira Allah helak ederse sen de yok olursun. Zaten bugün helak olmuyorsak sayısı az iyi insanlar hatırına.

Rita Judy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Bu kafa meselesi doğru misal senin kafan doğru olanı öğrenmek için değil kendine delil üretmek için çabalıyor şu an. İspat bilimin için gereklidir inanç için değil, ben sana Allah'ın var olduğunu delillerle anlatsamda boş. Önce din ile bilimin farkını kavra. Allah'ın müdahale edip hepsini yok ettiği kavimler de olmuştur. Ama sen biranı içerken Allah yapsın benim işim vardı diyemezsin! Zira Allah helak ederse sen de yok olursun. Zaten bugün helak olmuyorsak sayısı az iyi insanlar hatırına.

Kardeşim sana saygım sonsuz, dediklerinde kendince haklısındır. Doğru da olabilir. Sadece son cümleye takıldım.

"Bu helak olmuyorsak sayısı az insanlar hatrına"

Bunu nerden biliyorsun? Ahiret ile yüce yaradan ile bağlantın mı var, ya da bağlantısı olan birinden mi duydun?

Senin bahsettiğin son cümle ile depremden sonra "Allah bunları cezalandırdı" diyen kitle arasında fark görmüyorum. Hep bir maneviyattan bilgi birikim alıp gelen kitle var. Söyleyin biz de gidip konuşalım.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Kardeşim sana saygım sonsuz, dediklerinde kendince haklısındır. Doğru da olabilir. Sadece son cümleye takıldım.

"Bu helak olmuyorsak sayısı az insanlar hatrına"

Bunu nerden biliyorsun? Ahiret ile yüce yaradan ile bağlantın mı var, ya da bağlantısı olan birinden mi duydun?
Yok tabii ki. Ancak Nuh kavmi, Lut kavmi ve daha nicesi insanların sapkınlığın çivisini çıkardıkları anlarda helak oldular. Ve şu an dünyanın çivisi çıkmış durumda.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Zenginler değil aza kanaat etmesini bilen kişi mutludur eğer aza kanaat etmeyi öğrenemediyse insan dünya onun olsada mutlu olamaz bak zenginlere hiç doymazlar hayatları boyunca daha fazlası için çabalarlar.

Rita Judy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Yok tabii ki. Ancak Nuh kavmi, Lut kavmi ve daha nicesi insanların sapkınlığın çivisini çıkardıkları anlarda helak oldular. Ve şu an dünyanın çivisi çıkmış durumda.

İyi de bu yorumu yapıyosan, bir mantık yürütüyorsun demektir. O zaman bir önceki mesajda alıntıladığın mantık yürüten arkadaş da haklı.

Demek istediğim bu konu mantıkla, rasyonalizm ile alakalı değilken, size göre inanç ile alakalı iken, bununla ilgili diğer konular da inanç ile kalmalı. Mantıklı bir açıklama getirilmeye çalışılmamalı.

Ben agnostik bir adamım, mevcut dinlerle pek işim olmaz, ateizm ile de öyle. Kuran, Eski Ahit, Yeni Ahit ve bir çok dini kitabı defalarca okumama rağmen dini konularda derin düşünme yeteneğine bir türlü sahip olamadım. Kendimce iyi bir düşünce veya mantıklı veya duygusal bir düşünce de üretebildiğimi sanmıyorum. Çoğu zaman çok sığ kalıyorum.

Lakin şundan eminim ki dinde sorgulama yoktur. İnanç meselesidir. Nasıl ki mantıksız gelse de inanırsın, bu gündelik yaşamdaki olaylar için de geçerli. İnanan bir insanın yaradanın varlığını sorgulaması ile neyi neden yaptığına bir açıklama getirmesi arasında fark görmüyorum ben. Ya ikisi de sorgulanmalı, ya da inançlı bir insan yaradanın neyi neden yaptığını veya yapmadığına kılıf bulmamalı.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Doğru biri şükredin diyip her b.ku yapar aylık 600.000 alır diğer madencide evine sadece kuru ekmek götürebilmek için can verir ve hiçbir şekilde suçlu olmaz. Nasıl oluyorsa(!) Bunu da görüyor inşallah!

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ya sen git yat ya gelme bu konuya iyi gelmedi sana :D
Ama kardeşim haksız mıyım :D mantıksız ama.. bu dünya da olmaycaksa hayal dünyasında mı karşılık bulacak.. etmeyin eylemeyin..

Ya sen git yat ya gelme bu konuya iyi gelmedi sana :D
Ama kardeşim haksız mıyım :D mantıksız ama bu ünya da olmaycaksa hayal dünyasında mı karşılık bulacak.. etmeyin yelme
Zenginler değil aza kanaat etmesini bilen kişi mutludur eğer aza kanaat etmeyi öğrenemediyse insan dünya onun olsada mutlu olamaz bak zenginlere hiç doymazlar hayatları boyunca daha fazlası için çabalarlar.
Aynen öyle be!

Son düzenleme:

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
gelmeden önce mektup yada faksla bildirimde bulunman gerekiyordu

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Doğru biri şükredin diyip her b.ku yapar aylık 600.000 alır diğer madencide evine sadece kuru ekmek götürebilmek için can verir ve hiçbir şekilde suçlu olmaz. Nasıl oluyorsa(!) Bunu da görüyor inşallah!

yaradan kullarını bu şekilde açlıkla, sefaletle imtihan eder.o kulları sabreder,tevekkül eder hayr ve şer in ondan geldiğine inanırsa sonsuz nimetleriyle cennetle mükafatlandırır.diğer 600.000 tl aylık alan sadece bu dünyada yaptığı iyilikler neticisinde bu şekilde mükafatını alır.yani yaradan çeşitli vesilerle kullarını imtıhan eder.isyan edeni cezalandırır
bir insan ömrü ortalama 50-60 senedir.zaman su gibi akıp gidiyor

Sen karın tokluğuna yaşarken birileri ayda bir araba degisiyor
ayda bir araba değişen mutlu olmadığından değişiyordur.çünkü gözünü hep dünya malı bürümüştür..nehirler kadar parası olsa yine doymaz yine ister.

Son düzenleme:

IlKenpachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben o zaman işteydim çalışıyordum herkesin de kafasına göre bir işi vardır. Peki allah her şeyi aynı anda görür gücü her şeye yeter ya Öyle diyorlar (!) ..O BEBEĞE kurtarmaya Mİ YETMEDİ gücü? + küçücük çocuklar burda vahşetce öldürüyorlar adam serbest kalıyor diğer dünya da cehenneme gidiyor adam :D Bira içerim de hiç bu kadar kafayı bulmadım dostum..
Allah insanları yarattı akıl verdi kimini daha zeki kimini daha akılsız kimini zengin kimini fakir kimine güç verdi kimini zayıf kıldı ki yardımlaşsınlar bunun en büyük örneği zekatın farz olmasıdır biraz zekatı araştır ve fakirliği bitirecek daha iyi bir şey var mı bul islamiyete uygun yaşandığında dünya çok güzel bir yer olacaktır şu anda böyle yaşasak böyle sorunlar olmazdı ancak bu olmayacak çünkü kıyamete kadar ümmetin içinde fitne ve fesatın olacağı bildirilmiştir kıyamet iman edenlerin üzerine kopmayacak yani belirli olmayan bir süre sonra dünya da iman eden insan çok az olucak ve onlarda öldükten sonra kıyamet kafirlerin üzerine kopacaktır sana tavsiyem bir an önce son hazırlıklarını yap çünkü nasıl yaşarsan öyle ölür ve öldüğün gibi de dirilirsin.

island85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
boş yapıyorsunuz araştırmadan böyle şeyler konuşarak daha da günaha giriyorsunuz kalu bela da insanlara kaderleri gösterildi ve insanlar itiraz etti tövbe edeceğiz bizi dünyaya gönderin daha çok ibadet edeceğiz vs. yani evet size de soruldu
Bize soruldu ve biz her şeyi unuttuk sıfır bir bilinçle geldik öyle mi? o zaman dünyaya gelen ve şuan dünyada bulunan insanların tamamı kaderini düzeltmek için mi var? Hangi kader bilmediği kader mi? Aklımda deli sorular

IlKenpachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bize soruldu ve biz her şeyi unuttuk sıfır bir bilinçle geldik öyle mi? o zaman dünyaya gelen ve şuan dünyada bulunan insanların tamamı kaderini düzeltmek için mi var? Hangi kader bilmediği kader mi? Aklımda deli sorular
güzel kardeşim sınav için 2. bir şans verildi olanları hatırlasan bu bir sınav olabilir miydi

island85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
güzel kardeşim sınav için 2. bir şans verildi olanları hatırlasan bu bir sınav olabilir miydi
kader denilen olgu kendi içerisinde bir sürü soru işareti barındırıyor. Ben doğmadan benim kaderim belli ise ne yaşayacağım yapacağım sonucu zaten mönceden benim iradem dışında yazılmış ise bunun sorumlusu ben nasıl olabiliyorum. Yok kader denilen şey tüm iradesi bana ait olan ve tamamen benim kontrolüm altında olan birşeyse o zaman adı kader olabilir miydi. Ve neden 2. şans? ve ben bu dünyanın cehennemin ta kendisi olduğunu düşünüyorum. Dönelim ilk başa, Adem ve Havva cennete gönderildi. Yasak elma kuralını çiğnediler ve Allah onları cezalandırarak dünyaya yolladı. Dünya bir ceza alanı ise 2. bir şans için neden yine ceza alanı neden cennet değil...

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
kader denilen olgu kendi içerisinde bir sürü soru işareti barındırıyor. Ben doğmadan benim kaderim belli ise ne yaşayacağım yapacağım sonucu zaten mönceden benim iradem dışında yazılmış ise bunun sorumlusu ben nasıl olabiliyorum. Yok kader denilen şey tüm iradesi bana ait olan ve tamamen benim kontrolüm altında olan birşeyse o zaman adı kader olabilir miydi. Ve neden 2. şans? ve ben bu dünyanın cehennemin ta kendisi olduğunu düşünüyorum. Dönelim ilk başa, Adem ve Havva cennete gönderildi. Yasak elma kuralını çiğnediler ve Allah onları cezalandırarak dünyaya yolladı. Dünya bir ceza alanı ise 2. bir şans için neden yine ceza alanı neden cennet değil...
Bak dostum kader bir senaryo değildir, seni yaratanın senin seçimlerini bilmesidir. Misal senin önüne bir rakı geldi sen bunu içmedin veya içtin, işte Allah'ın bunu bilmesi kaderdir. Buna bir müdahale yoktur a yazıldığı için sen onu işaretlemiyorsun, sen onu işaretlediğin için kaderde a yazıyor. Seni yaratan Allah'ın bunları bilmesi normal değil mi.
Diğer soruna gelirsek cennet kelime anlamı ile de ödül yeridir. Hz. Adem yasak meyveyi yiyip dünyaya gönderilmiştir. Dünya da yıllarca ibadet etmiş, af dilemiş. Ve sonunda ölünce tekrar cennete gitmiştir. Unutma hz. Adem ilk insan olmakla birlikte ilk peygamberdir. Ve peygamberlerin birbirinden zorlu sınavları olmuştur.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,228
Bak dostum kader bir senaryo değildir, seni yaratanın senin seçimlerini bilmesidir. Misal senin önüne bir rakı geldi sen bunu içmedin veya içtin, işte Allah'ın bunu bilmesi kaderdir. Buna bir müdahale yoktur a yazıldığı için sen onu işaretlemiyorsun, sen onu işaretlediğin için kaderde a yazıyor. Seni yaratan Allah'ın bunları bilmesi normal değil mi.
Diğer soruna gelirsek cennet kelime anlamı ile de ödül yeridir. Hz. Adem yasak meyveyi yiyip dünyaya gönderilmiştir. Dünya da yıllarca ibadet etmiş, af dilemiş. Ve sonunda ölünce tekrar cennete gitmiştir. Unutma hz. Adem ilk insan olmakla birlikte ilk peygamberdir. Ve peygamberlerin birbirinden zorlu sınavları olmuştur.
Ya madem kaderimizi allah biliyor neden buradayız onu anlamadığını söylüyor arkadaş. Sorgulamak nekadar doğru bilemem ama tek diyeceğim şey şu. Tanrı artık her ne derseniz yaratıcı Allah vb. Kesinlikle bizi buraya bir ödev bir sınav için göndermiş. Ve bizim bu sınavdan geçerde olsa not almamız lazım cennete gidebilmemiz için. Doğrumudur?

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Ya madem kaderimizi allah biliyor neden buradayız onu anlamadığını söylüyor arkadaş. Sorgulamak nekadar doğru bilemem ama tek diyeceğim şey şu. Tanrı artık her ne derseniz yaratıcı Allah vb. Kesinlikle bizi buraya bir ödev bir sınav için göndermiş. Ve bizim bu sınavdan geçerde olsa not almamız lazım cennete gidebilmemiz için. Doğrumudur?
Dünyada yaptıklarına kendin görerek şahit ol diye yani böylece bahane kalmıyor kader senin çabandır sen yolunu seçersin eğer istemediğin bişey oluyorsa buda senin sınavındır eğer sabredersen karşılığını görürsün yani kaderin tamamı yazılmış değil senin elinde aslında çoğu Allah sadece biliyor :)

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Şu son 3 senedir dini inancımı kaybetmeye başladım...Ama son 3 sene yavaş yavaş... Ama az çok inandığım varlığını hissetiğim zamanları çok özledim..Aama şu an pek duygu hissedemediğim için yapamıyorum olmuyor... Ama görüyorsa beni de görsün.... Tüm iyi insanları görsün çaresizliğini anlasın...Vicdanları iyi inasnları görsün..Herkes hakettiğini alsın!

Herkes hak ettiğini almalı! Hak ettiği her şeyi almalı bugüne kadar yaşadıklarının yaşattıklarının bir karşılığı olmalı. Yeter artık harbi yeter....

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
ALLAH seni zorla yaratmadı, sen kendine zorluk çıkarıyorsun! Sen yoktun ki sana sorulsun, yaratılmak istiyor musun, istemiyor musun diye ...? Bu soruları sorman için bile sana hak veren, seni yaratan karşısında sen haksızlığın en büyüğünü yapıyorsun... seni eşref-i mahluk olarak en yüce makamda var etti ve seni o makamında tutmak için de hertürlü kolaylığı sağlıyor.

Şimdi ben Cehennemi hak etsem bile yine de ALLAH'ın bana haksızlık yaptığını iddia edemem, şu ana kadar hiç bir yaratılan böyle bir iddiada bulunamaz. Ne yani cenneti hak edenler ile cehenneme gidenleri bir araya toplayıp referandum mu yapalım, ALLAH bizi zorla mı yarattı yoksa bize en büyük mükafatı mı verdi var ederek?...diye

Değerini bilen kendini ehil eyler ve yüce ALLAH'a kulluğunu en güzel şekilde yapar ve cenneti hak eder, diğerleri anca ağlar.

tekrar ediyorum, ALLAH seni zorla yaratmadı, eğer sen Cenneti görüp sonra yok olacağını bilsen "ALLAH BENİ NEDEN ZORLA YAŞATMADI, NEDEN BANA YAŞAM HAKKI VERMEDİ!" dersin. :D

Azcık bir dünya imtihanında ağlıyorsun ve Cenneti unutuyorsun. En önemlisi ALLAH'ın rızasının bir insan için en önemli yaşam amacı olduğunu düşünemiyorsun belki de... şurda topu topu en fazla 70 bilemedin 80 yaşına kadar yaşarız ancak. Zaten yıllar çabuk gelip geçiyor, çoğumuz 45'e varmadan bu dünyadan göçüyoruz. Ebedi saadete, huzura şurda ne kaldı ki... Umudunuzu yitirmeyin yoksa insanlığınız bir işe yaramaz. Kurtuluş yakındır ve sonsuz bir mutluluk olacaktır. :) şimdiden sevinin.

Açıkcası bana sorulsaydı; "seni ilk önce 80 yıl cehenneme koyacağız sonra Allah katındaki en yüksek makamlardan birinde ebedi yaşatacağız, ne dersin?" diye, BEN KESİNLİKLE KABUL EDERDİM, ÇÜNKÜ AKIL VE MANTIKEN HERTÜRLÜ KAZANIYOR OLACAĞIM.

Zaten dünya iman edenler için bir cehennem, ahiret yurdu ise cennettir.

Son düzenleme:

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Herkes hak ettiğini almalı! Hak ettiği her şeyi almalı bugüne kadar yaşadıklarının yaşattıklarının bir karşılığı olmalı. Yeter artık harbi yeter....

Öyle olacak zaten. Zerre miktarınca yapılan iyilik de, kötülük de boşa gitmeyecek.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Öyle olacak zaten. Zerre miktarınca yapılan iyilik de, kötülük de boşa gitmeyecek.
sınavlarda 4 yanlış bi doğruyu götürürken bu dünyada, ahiret sınav sonuçlarında ise bir iyilik tüm günahlarımızı silebilecek... Örneğin bir insanı ölümden kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir, örneğin ölüm susuzluğunda olan bir hayvacağızı suvarmak tüm hayvanlara yapılan bir iyilik olarak kabul edilecektir.

Bu kadar çok kolaylık varken, eee bi zahmet cennete de gitmeyi hak edelim yani :)

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
İmkan varsa bu dünyada. İmkan yoksa, ahirette. Ben yaşamak için her insanın ölümden sonrasına inanması gerektiğine inanıyorum. Diğer türlü bu dünya çok zalim.
Aynen öyle ama abi ya yoksa ama ya her şey yanlarına kar kalıcaksa ya her şey boşsa o zaman ne olacak....

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Son düzenleme:

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Boynuzsuz keçinin hakkı boynuzludan sorulacak. Derler ki Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz. Herkes her şeyin hesabını verecek.

Ya yoksa değil var. Ve herkes hesabını verecek.
Versin artık be dostum...

Abdülkadir123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Ölüm bir son olsun istiyorsun ama ahiret var ve onun kapısından geçiş olan ölüm çok dehşetli. Çünkü ölüm sonrası karşılaşacağın gerçekler basit olmayacak. Bir şeyler sorman güzel birşey umarım doğruyu hem sen hem ben herkes bulur. Aramak lazım.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Hem bu dünya da hem de öbür tarafta acı çek. Her iki tarafta ızdırap çekiyoruz. Şu an yaşadığım hayattan aldığım nefesten Allah'ın bana verdiği candan nefret eder hale geldim. Ne burada ne de öbür taraf için umudum yok.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Hem bu dünya da hem de öbür tarafta acı çek. Her iki tarafta ızdırap çekiyoruz. Şu an yaşadığım hayattan aldığım nefesten Allah'ın bana verdiği candan nefret eder hale geldim. Ne burada ne de öbür taraf için umudum yok.
Allah'ın adaleti şaşmaz. Burası ahiretin tarlası ne anlayacağım demek yerine yapman gereken şeyleri yapsan iyi bir insan olsan hiçbir problem yok. Toprağa çer, çöp ekip hasat zamanı elma, kiraz beklemek gibi bu.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,228
Allah'ın adaleti şaşmaz. Burası ahiretin tarlası ne anlayacağım demek yerine yapman gereken şeyleri yapsan iyi bir insan olsan hiçbir problem yok. Toprağa çer, çöp ekip hasat zamanı elma, kiraz beklemek gibi bu.
Eheuh çok guzel anlatmissin. Biraz çabayla çok iyi bir hayatımız olabilir. azıcık gayret :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...