Alım Gücü Farkının Günden Güne Artması

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bugün Amazon'un ABD'de açtığı iş ilanlarını gördükten sonra canım epey sıkıldı. Durum şu. Adamlar Amazon depolarında ve araçlarında çalışacak 75.000 kişi işe alıyor. En kalifiyesiz adama verdikleri ücretin saatliği 17 dolar. Günde 8 saatten haftada 6 gün çalışsan, aylık 3264 dolar yapıyor. Performansa bağlı primler 1000 dolara kadar çıkabiliyor. Eğer COVID-19 aşısı yaptırdıysanız ilk girdiğinizde 100 dolar ikramiye de veriyorlar. Bu paralı kalifiye olmayan bir adamın alabiliyor olması benim canımı sıkıyor arkadaş. Türkiye'de insanlar asgari ücret kazanacağım diye günde 12 belki 14-15 saat çalışıyor. Haftada 1 gün tatili varsa var ona da tatil denirse. Kaldı ki ABD'de aylık ortalama 4000 dolar kazanan birisinin alım gücü burada aylık 10-15 bin TL kazanan birisinin alım gücüne eşit hatta daha fazla bile olabilir. Aşı meselesine girmiyorum bile. ABD'de aşı olmak çok kolay. Git istediğin bir eczaneye, istediğin aşıyı ol. Üstelik aşı olanlara maske ve sosyal mesafe kısıtlaması yok. Pandemi yokmuş gibi davranabilirler. Orada insanlar aşı olsun diye ekstra çaba veriyorlar, şirketler ek para veriyor durum o raddede. Bizde de turistler rahat rahat eğlensin diye...

Kendi işine mi bakacaksın. Amazon Flex ile aylık 4000 dolara varan paralar kazanabilirsin üstelik günde 5-6 saat çalışarak. Hem kendi arabanda dağıtım yapıyorsun hem de başında bir patron yok. Al aracını başla dağıtıma.

Refah düzeyi artınca iş daha da dramatikleşiyor. Kendi alanımdan örnek vereyim. ABD'de Amazon-Google-Netflix-Microsoft-Apple-Tesla vb. gibi büyük şirketlerde bilgisayar mühendisi olarak işe başlayan yeni mezun birisi yıllık ortalama 150-180 bin dolar kazanıyor. Bakın yeni mezun diyorum. Burada adamlar asgari ücrete mühendis çalıştırma peşinde. Yeni mezun bir mühendis ayda 5-6 bin TL'ye işe başlasa dua ediyor. Ben önceden böyle değildim ancak ülkede günden güne alınan saçma kararlar ve makasın bu kadar açılması beni yurt dışına gitme konusunda acayip hırslandırmış konusunda. Umarım o günleri de görürüm.

Daha fazla delirmek isteyenler için: Levels.fyi | Salaries & Tools to Level Up Your Career

Son düzenleme:

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Bugün Amazon'un ABD'de açtığı iş ilanlarını gördükten sonra canım epey sıkıldı. Durum şu. Adamlar Amazon depolarında ve araçlarında çalışacak 75.000 kişi işe alıyor. En kalifiyesiz adama verdikleri ücretin saatliği 17 dolar. Günde 8 saatten haftada 6 saat çalışsan, aylık 3264 dolar yapıyor. Performansa bağlı primler 1000 dolara kadar çıkabiliyor. Eğer COVID-19 aşısı yaptırdıysanız ilk girdiğinizde 100 dolar ikramiye de veriyorlar. Bu paralı kalifiye olmayan bir adamın alabiliyor olması benim canımı sıkıyor arkadaş. Türkiye'de insanlar asgari ücret kazanacağım diye günde 12 belki 14-15 saat çalışıyor. Haftada 1 gün tatili varsa var ona da tatil denirse. Kaldı ki ABD'de aylık ortalama 4000 dolar kazanan birisinin alım gücü burada aylık 10-15 bin TL kazanan birisinin alım gücüne eşit hatta daha fazla bile olabilir. Aşı meselesine girmiyorum bile. ABD'de aşı olmak çok kolay. Git istediğin bir eczaneye, istediğin aşıyı ol. Üstelik aşı olanlara maske ve sosyal mesafe kısıtlaması yok. Pandemi yokmuş gibi davranabilirler. Orada insanlar aşı olsun diye ekstra çaba veriyorlar, şirketler ek para veriyor durum o raddede. Bizde de turistler rahat rahat eğlensin diye...

Kendi işine mi bakacaksın. Amazon Flex ile aylık 4000 dolara varan paralar kazanabilirsin üstelik günde 5-6 saat çalışarak. Hem kendi arabanda dağıtım yapıyorsun hem de başında bir patron yok. Al aracını başla dağıtıma.

Refah düzeyi artınca iş daha da dramatikleşiyor. Kendi alanımdan örnek vereyim. ABD'de Amazon-Google-Netflix-Microsoft-Apple-Tesla vb. gibi büyük şirketlerde bilgisayar mühendisi olarak işe başlayan yeni mezun birisi yıllık ortalama 150-180 bin dolar kazanıyor. Bakın yeni mezun diyorum. Burada adamlar asgari ücrete mühendis çalıştırma peşinde. Yeni mezun bir mühendis ayda 5-6 bin TL'ye işe başlasa dua ediyor. Ben önceden böyle değildim ancak ülkede günden güne alınan saçma kararlar ve makasın bu kadar açılması beni yurt dışına gitme konusunda acayip hırslandırmış konusunda. Umarım o günleri de görürüm.

Daha fazla delirmek isteyenler için: Levels.fyi | Salaries & Tools to Level Up Your Career
Valla abi, ne diyeyim :/

Realhas the Great

Profesör
Reaksiyon puanı
7,975
Gerçekten Türkiye çok kötü durumda ve kendimiz üretip satmadıktan sonra böyle devam edecek.