Alan Seçimi

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Anadolu Öğretmen Lisesinde 9.sınıftayım ,TM ve Yabancı Dil Sınıfı arasında seçim yapamıyorum sizce ileride en avantajlı olacak bölüm hangisidir?

Not: Konuyu açabileceğim en uygun yer burasıdır diye buraya konuyu açtım.

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
yabancı dil...ingilizce şart..tabi eğilimin varsa sonra pişman olacağın birşey yapma..

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İngilizce öğrenmek çok zor değil. Hem çoğu fakültenin ingilizce hazırlığı var. Ben olsam TM seçerdim...

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
İngilizce öğrenmek çok zor değil. Hem çoğu fakültenin ingilizce hazırlığı var. Ben olsam TM seçerdim...
meslek yönünden...ing. ögretmenliğini düşünebilir..:thumbup1: yada turizmle ilgili bir sey..

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Meslek yönünden TM de daha çok bölüm düşünülebilir..
o konuda haklısın : ama ileride pişman olacağı bişey olmasında..seviyorsa... arkadaşım ne olmak seni mutlu ederse onu seçç .. . para herşey değil ona göre. .

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
son sınıf dil öğrencisi olarak söylüyorum şu an en avantajlı alan sayısal ve yabancı dil eğer yapabiliyorsan sayısal seç ama eğer ben fenden anlamam diyosan dil hepsini solda sıfır bırakır şöyle bi örnek vermek gerekirse sayısal alanda ilk 10000 e girmen demek tıp fakültesi demek dil de 80 soruda 35 tane yapsan 15000 kişiyi geçersin yani dilden kazanmak ve iş bulmak HER yönüyle avantajlı üstelik yurt dışı work and travel yada erasmus programları da senin lisansında yardımcındır

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
tm okuyan milyonlarca öğrenci var
yapabiliyosan fen seçiceksin
yapamıyosan dil

ben meslek edinirim diye tm seçmiştim ama bu sınavda dilden çözücem

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
gördüğün gibi.dil seçmeni önerenler fazlalıkta.ama eğer fen matematiğin iyi değilse seç...yoksa dil cazip geliyor diye seçme...şunu da söyliim ,dil seni çok rahat kılar yani hayat yelpazen geniş olur ona göre , daha çok seçme şansın ve gezme şansın olur :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ben de Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıftayım. Sayısalcıyım, Dil okumam için çok baskı yapmışlardı. Sana önerim, okulu bırak ve Anadolu Lisesi'ne geç. :) 11. sınıfta staja gideceksiniz ve 4 yıl boyunca eğitim dersleri alacaksınız. Bunlar seni sınav döneminde çok bunaltacak. Ayrıca sınav sistemi de sizde oldukça değişecek. Akıllı ol, benim yaptığım hatayı yapma, iyi bir Anadolu Lisesi'ne geç. :)

Çünkü hangi bölümü seçersen seç, hayatın kayıyor o derslerle. :) Ve İngilizce oku, en rahatı o. Yeteneğin de varsa bir Boğaziçi yaparsın artık. Ama unutma, öğretmen olmak artık daha zor, puanımızı düşürdüler, daha da düşecek. Ona göre düşün ve bir meslek seç. Önceliğin asla öğretmenlik olmasın.

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
son sınıf dil öğrencisi olarak söylüyorum şu an en avantajlı alan sayısal ve yabancı dil eğer yapabiliyorsan sayısal seç ama eğer ben fenden anlamam diyosan dil hepsini solda sıfır bırakır şöyle bi örnek vermek gerekirse sayısal alanda ilk 10000 e girmen demek tıp fakültesi demek dil de 80 soruda 35 tane yapsan 15000 kişiyi geçersin yani dilden kazanmak ve iş bulmak HER yönüyle avantajlı üstelik yurt dışı work and travel yada erasmus programları da senin lisansında yardımcındır

Şöyle bi düşünüyorum da MF seçersem 3 senem sıkıntılı geçecek başımı derslerden kaldıramayacağım ki benim ders çalışma alışkanlığım yok . TM seçersem dersler gerçekten basit ama binlerce kişiyle yarışacağım Dil seçersem hem rahat geçecek hem de çok az kişiyle yarışacağım.

axilik

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ben kendimden örnek vereyim gerisine sen karar ver: kafam dile bastığı halde TM seçtim arkadaşlarla şimdi sınıf öğretmenliği son sınıftayım.. üni yi okumak mesele değil mesele olan sonra ne yapacağın...

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
tavsiyeye bakar mısınınız?:huh:

dil sec rahatına bak .
:DEleştirim bu sisteme ... İnsanı at yarışı gibi koşturuyolarlar ve hedef sadece PARA , sorunun cevabı ise basit zaten ilerde ne olmak istiyorsan ona göre oku yoksa başarılı olamazsın .

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
sorunun cevabı ise basit zaten ilerde ne olmak istiyorsan ona göre oku yoksa başarılı olamazsın .
Aynen böyle.

Başkaları tabiki fikrini söyleyecek ama sen ne olmak istiyorsan ;hangi alanda daha başarılı olurum diyorsan o alana yöneleceksin. Ben hiçbir öneriyi dinlememiştim sayısalı seçmiştim.Çünkü bu bölüme yatkınım,sende kendin karar vereceksin.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bunu aslında ayrıntılı olarak analiz bu şekilde karar vermem lazım.
1-Akademik olarak neyi ne kadara başardığı belirle.
2-Hangi mesleği düşündüğünü ve Türkiye şartlarındaki durumu nedir öğren.
3-İstediğin meslek hangi alanda ve o alanda başarılı olacağına inanıyormusun.
4-Alan secmek dolaylı olarak meslek secmektir;yetenek,kişilik ve ilgililerin ne yöne ,ona da karar vermen gerekir.

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Mütercim tercümanlıkta çok para var ayrıca iyi bi üniversitede hemen seni kapıyorlar.Hayatın daha rahat daha akıcı..Kısmetse dil yolcusuyum.
Hepiniz çok sağolun bayağı yararlı oldu.

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ben olsam Tm seçerdim İng'yi her türlü öğrenirsin.

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Fakat 4 dersle 12 ders ne kadar kıyaslanabilir ki

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şu an mütercim tercümanlık , her bakımdan karlı iş .Değişirse de siyasal bilimler