Ailem Zorla Çalıştırmak Istiyor (13Yaş)

Bu konuyu okuyanlar

Arawnfnn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam arkadaşlar 13 yaşımdayım 14 yaşımdan gün alıyorum babam beni zorla çalıştırmak istiyor kendi işinde bu duruma yasal olarak ne yapabilirim çalışmak istemiyorum ne kadar dirensemde dinlemedi bugün kavga ettiğimizdede polise giderim dedim biraz internetten baktım ama pek anlayamadım sanırım15 yaş altı çocuk çalıştırmak yasal değil nasıl bir ceza uygulanır ve ne olur sizce zaten son zamanlarda sürekli kavga ediyoruz hem bu sebepten hem de başka sebeplerden dolayı normalde yaşım büyük olsa çoktsn gitmiştim evden ama yaşım küçük

yasal olarak nasıl bir ceza uygulanır internetten baktığımda 14 yaşının altındakileri çalıştırmak yasla değil 14 ve 15 yaşındaki kişilerde hafif işlerde anca ancak yaprığımız iş hafif değil 13 saat günde

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Baban ne işle meşgul?

Yasal mevzuat

On beş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır.
Tanımını yapmış olduğumuz çocuk ve genç işçilerin çalışma hayatında yer almaları ile ilgili sınırlandırmalarda 4857 Sayılı İş Kanunu çok nettir. Kanuna göre;

“On beş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, on dört yaşını doldurmuş ve zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış olan çocuklar; bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.” denmektedir.

Çocuk işçinin tanımında ilköğretim eğitimini tamamlamış ve en azından 14 yaşını doldurmuş olması gerektiğini bildirdik. Peki, 14 yaşını doldurmamışsa bu durumda ne yapılır? 13 yaşındaki bir çocuk çalıştırılabilir mi?

Çalışma hayatına başlamak için gerekli asgari şartları bile taşımayan çocuklar da çalıştırılabilir. Ancak 14 yaşını doldurmamış ya da ilköğretimini tamamlamamış bu çocuklar sadece kültür, reklam ve sanat faaliyetlerinde, yazılı olarak sözleşme yapılması ve her faaliyet için tek tek izin alınarak çalıştırılabilirler.

Yine 4857 Sayılı İş Kanunu bu durumu; On dört yaşını doldurmamış çocuklar ise bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme yapmak ve her bir faaliyet için ayrı izin almak şartıyla çalıştırılabilirler.” diyerek tanımlamıştır.

ozcevı

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Baban ne iş yapıyor? İnsanlar ne kadar cahil ya daha çocuklugunu yaşatmadıgınız insanlara zorbalıgı yaşatıyorsunuz. Hemen gereklı kurumlara gıt ve sıkayet et senı zorla calıstırırsa.

Son mesajlar