ABD'de Müslüman punk-rock yükselişte

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Profesör
Emektar
ABD’de yaşayan göçmen Müslüman gençler, 11 Eylül saldırılarından sonra toplumda yaşadıkları sessiz baskıya ve önyargılı muameleye punk rock’la başkaldırıyor.


Müslüman punk-rock gruplarından The Kominas'ın solisti Usmani, konsere hazırlanıyor.


BOSTON - Diacritical, Al-Thawra (Arapça’da ‘devrim’), Vote Hezbollah (Hizbullah’a oy ver) ve Taqwacore adlı müzik grupları, ABD’de yaşayan Ortadoğulu göçmen gençlerin ayrımcılığa, radikal İslam’a, ve İslam’a yönelik önyargılara verdiği tepkiyi dile getiriyor. Kendilerini dindar değil spiritüel olarak tanımlayan gençler, hem ibadetlerini yerine getiriyor, hem de gece kulüplerinde punk müzik yapıyor.

Ülkede sayısı gitgide artan Müslüman punk rock gruplarından Diacritical, ABD’nin Virginia eyaletinde Omar Waqar ve arkadaşları tarafından kurulmuş bir grup. Solist Waqar, konser öncesinde ‘Nefreti durdurun!’ çağrıları yaparak, 11 Eylül sonrasında çalıştığı kitabevinin taşlı saldırıya uğramasına sebep olan toplumsal önyargılarla mücadele etmeye çalışıyor.

‘PUNK’IN DOĞASINDA TEPKİ VAR’
Sex Pistols, The Clash ve Ramones gibi grupların önderliğini yaptığı punk, şimdiye kadar toplum tarafından dışlanışı, marjinalliği ve kızgınlığı dile getirdi. Toplumbilimciler punk rock’ın Ortadoğu kültürünün bir parçası olmamasına rağmen, Müslüman göçmen gençlerin Doğu-Batı arası ikilemlerini yansıtmak için uygun bir müzik olduğunu söylüyor.

KİMLİKLERİNİ MÜZİKLE ARIYORLAR
Çoğunlukla ABD’de doğan birinci nesil olan Müslüman punklar, ‘öteki’ olduklarını 11 Eylül saldırılarından sonra fark ettiklerini belirtiyorlar. Boston’da yaşayan 23 yaşındaki Shajahan Khan, olaylardan sonra bir sınıf arkadaşının kendisine “benim insanlarım ne yaptı?” diyerek çıkıştığını, kendisinin uzun bir süre beyaz Amerikalılar’dan farklı bir kategoride görülmeye başlandığını algılayamadığını söylüyor. Ne köklerine, ne de yaşadıkları topluma tam olarak entegre olabilen Müslüman göçmenler de müzikleriyle kimliklerini arıyor.

‘HZ. MUHAMMED DE PUTLARI YIKMIŞTI’
2003 yılında “The Taqwacores” adlı kitabıyla bu akımı anlatmaya çalışan Michael Muhammed Knight, ilk etapta birbirleriyle uyumsuz görünen İslam ve punk akımını iddialı bir şekilde özetliyor: “Hz. Muhammed de putları yıkmıştı. Bundan daha punk rock tavır ne olabilir?”

Müslüman punk manifestosu gibi ilginç alt kültürlerin doğuşu, 11 Eylül sonrası Amerikan toplum profilinin hızla değişmeye başladığının da bir göstergesi oluyor.

Kaynak : http://www.ntv.com.tr
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst