3G'de kim hızlı? Vodafone, Avea, Turkcell? İşte sonuçlar!

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Dünyanın saygın ağ teknolojileri şirketlerinden biri olan Nokia Siemens Networks tarafından Haziran 2012'de Türkiye'nin yapılan 3G hız testi sonuçlarını yayınlıyoruz.

İletişim şirketleri arasındaki rekabette internet hızı, çok önemli bir yere sahip. Akıllı telefon kullanıcılarının artması, sosyal paylaşım sitelerine olan ilginin yükselmesi, popüler web servislerinin uygulamalar ve mobil arabirimler aracılığıyla sunulması, hız beklentisini daha da önemli hale getiriyor.

10 farklı şehirde 15.889 ölçüm yapıldı

Dünyanın en büyük iletişim altyapısı sağlayan şirketleri arasında yer alan Nokia Siemens Networks'ün Haziran 2012'de Türkiye'nin 10 farklı şehrinde 110 farklı yerleşim biriminde, 15.889 ölçümde yaptığı detaylı testlerin sonuçlarına ShiftDelete.Net ekibi ulaştı.

Buna göre yapılan hız testlerinde sonuçlar şu şekilde;

Tablonun büyük haline ulaşmak için buraya tıklayın.

Şehirlere göre hız sonuçlarıNokia Siemens Networks'ün bağımsız olarak gerçekleştirdiği hız testinde İstanbul, Ankara ve İzmir'de elde edilen sonuçlar ise şöyle;​
sehirler1352655417.jpg

Sizin hızınız nedir?

Bağımsız olarak yapılan bu testi olduğu gibi yayınlayarak okurlarımızla paylaşmak istedik. Bazı bilgisayar dergilerinin yaptığı karşılaştırmalı testler de mevcut.Burada, belli bir testi baz alıp birinci seçmek yerine kendi ölçümlerinizi paylaşmanızı öneriyoruz.Bunun için yapmanız gereken şey, akıll telefonunuza Speedtest.net vb. hız ölçüm yazılımlarını kullanarak değerler elde etmek.

Speedtest.net uygulamasını indirerek siz de kendi test sonuçlarınızı yayınlarsanız çok seviniriz arkadaşlar?

Bir de Nokia Siemens Networks tarafından yapılan bu test için neler diyorsunuz?

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Turkcell daha geniş band için dünyanın parasını bayılmıştı, sanırım boşa bayılmış.Ankara kızılayda AVEA 3G full çekerken turkcell yerlerde sürünüyor. Bu haber ve tablo kapak olsun Turkcelle.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
turkcell'e yakışmamış. yakın zamanda düzeltmezlerse vodafone'a geçmek gerek aradaki fark çok büyük

M.Uzun

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Vodafone'a mı geçsem ne Avea yerlerde her zaman olduğu gibi :/ izmirde bazen E işareti çıkıyor telefonu kırasım geliyor ah avea ah sadece Sms paketleri yap sen başka hiç birşey yapma.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
1 buçuk ay oldu benim de Vodafone'a geçeli. Ofis ve ev 4.Levent'te. Ofiste herhangi bir sıkıntı yok ve gerçekten çok hızlı. Ev ise çatı katı olduğu için 3G konusunda biraz sıkıntım var ama o da fena değil. Az önce yaptığım ölçümde aldığım sonuçlar şöyle;

3.71 Mbps download
2.29 Mbps upload
66 ms ping

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
vodafone tekirdağ evin içindeki sonuç
89 ping
3810 download
514 upload

Briareos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Turkcell
Eskişehir, evdeyim
4218 kbps download
2019 kbps upload
80ms ping

joker3232

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
avea 3g ile download 2200 küsür cikti var mi bole bisi Vodafoneye gecmek lazm o zmn :))

ulass09

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Denemek için telefondan bağladım bilgisayarı nete, vodafone daha hızlı ttnetten.

joker3232

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
turkcelli olan bi arkadsta sonuclarini paylasabilir mi acaba ,turkcelin bole ezilecegni hc dusunmezdm 3g konusunda :))

furkanozden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şurada belirttim zaten Vodafone'un vazgeçilmez bir hizmet olduğunu. İnternet hızında da öyle. Cevabımın başında belirttiğim makalemdeki fotoğrafın aynısı aşağıdadır. Bağlantı türüm EPRS'tir. Testi Samsun'dan gerçekleştirdim.

vodafone-aylik-sinirsiz-cepnet-paketleri-14-liraya-sinirsiz-internet.jpg

Private-B

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Vodafone Kullanicisiyim ama Her ne olursa Olsun Bu konularda Turkcell hizlidir

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bu da benim evdeki DSL test sonuçları

2301217459.png

Biri ADSL :'(

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Saçma sapan testler, hiç bir inandırıcılığı yok.
Testin sponsoru kimse nerelerde ölçüm yaptırıyorsa o alıyor yürüyor. Zamanında Turkcell de biz 11mbps'yiz diğeri 4 diye reklam yapmıştı. Pratikte daimi kullanımda o 11'in yarısını görsek de kafamızı kessek. :)

bolatbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tamda sitenin her yerinde vodafone reklamı varken, garip bir haber! yaklaşık 4 yıl vodem kullanıcısı olarak Vodafone 21 Mbps desteğini heryerde vermediğini biliyorum, hatta sadece şehir merkezlerinin belli yerlerinde verdiğini söyleyebilirim. 8 ay önce vodem hizmetini düşük hızdan dolayı kapttım.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Avea'nın 3G'si her yerde çekse keşke, E harfini görüyorum telefonda sürekli, boş yere pil harcamasın diye yalnızca 2g ağlarını kullan seçeneğini aktif ediyorum :)

thepope

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben istanbuldayım o nedenle avea kullanıyorum fiyat olarak aralarında en uygunu bana göre avea 3g dede gayet yeterli performasn alıyorum sonuçta 3g den giripte kimse hd film izlemez sayfaları sorunsuz açsın yeter o nedenle 2-3-4 mbit gayet yeterli bana kalırsa

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
turkcell bakalım yakın zamanda nasıl bir yol izleyecek bu 3 g konusunda bu haber üzerine

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
reklam diyen dostlar ayıp ediyorlar. kaynağımı da açıkladım, kendi hız testinizi de paylaşın dedim. daha ne yapayım arkadaşlar :D birine iyi desek öbürü reklam diyor. öbürüne iyi diyoruz berisi reklam diyor. her şey ortada arkadaşlar ;) sponsor yok. [MENTION=260187]bolatbey[/MENTION] [MENTION=291218]thekillingroad[/MENTION]

M@STER

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
5
O testler ne kadar sağlıklı acaba vodafone uçuyor öyle bişey yok ya maksimum 7.2 mbpsye kadar şebeke destekliyor boşverin S3 te bile ben o kadar görmüyorum ki kaldı en rahat ben kullanıyorum neti gerisini düşünün artık ;)

WhiteSilverIp5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
reklam kokan hareketler bunlar sayın [MENTION=2]Troy[/MENTION] avea nın çekmemesine birşey diyemem diyemem ama
çektiği zaman 3gsi kopartıyor...
gerisi hak getire vodafone yi kullanıyorum memnun degilim

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
AVEA ile Ankara'da 13MBit down 4MBit up gördüm. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Şebeke hızı coğu avmlerde 43 diğer 3G li sahalarda 21 mb.Dönüşümleri yapıldı yaz ayı içinde nerden biliyorum:Tanıdıklar var diyelim:)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Onbinlerce baz istasyonu var ve hepsinin hızı birbirinden farklı.