Haber 2023 - 2024 Türkiye Süper Lig'i Genel Takım İstatistikleri - Opta

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,076
8
25,441
8,958
Bu sene her yerde neden ligde bariz bir şaibe olduğunu bu zamana kadar yazabildiğim her konuda yazdım. Fenerbahçe'nin şampiyonluğu gerçekten hak etmediği hiçbir yıl bunların peşin düşmedim. En büyük örneği de son maçta kazanma imkanımız olmasına rağmen 2020 - 2021 pandemi sezonu. Zira takımım hak etmeyen bir top oynuyorsa benim için şampiyon degildir zaten. Bu sezon ortada cidden bambaşka bir tablo mevcut. 10 metriğin neredeyse 8'inde birinci olan Fenerbahçe ne hikmetse rakibinden 3 puan geride, 99 puan toplayarak şampiyon oluyor. Avrupa'nın 10 büyük liginde bu tarz bir durumun eşi ve benzeri yok. Bireysel istatistiklere çok dalmadan, normal sartlarda Şampiyon takımın neden şampiyon olduğunu (bizim senaryomuzda olamayan) ispatlayan kritik takım istatistiklerine değineceğim.

Ekran Resmi 2024-05-29 20.34.44.png

Ekran Resmi 2024-05-29 20.33.46.png

Ekran Resmi 2024-05-29 20.29.41.png

Ekran Resmi 2024-05-29 20.30.31.png

Ekran Resmi 2024-05-29 20.31.08.png

Ekran Resmi 2024-05-29 20.32.06.png

Ekran Resmi 2024-05-29 20.33.26.png

Bakın ben kendimi bildim bileli futbol takip ederim. 4-5 yasında Fenerbahçe ilk 11'ini saydığımı hatırlıyorum. Öyle sallama da takip etmem, futbol bilimine ve genel futbol görüşüne ortalama bir taraftardan çok daha fazla sahip olduğumu düşünüyorum. Özetle benim şu hayattaki en büyük tutkum futbol ve bunu sadece Türkiye ligi özelinde söylemiyorum. Başta Premier Lig ve Serie A olmak üzere diğer ligleri de çok yakından takip ederim. Şu metriklerde zirveye oynayıp da şampiyon olamayan bir takım yok. Galatasaray'ın net olarak en önde olduğu konu ise duran toplar.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak bana göre en komik istatistik de bu. Bazı şeyleri göz önüne serdiğini düşünüyorum. Galatasaray, Fenerbahce ve Besiktas'in mac basina yapilan ortalama faul sayisi birbirine asiri yakin bu arada.

Ekran Resmi 2024-05-29 20.35.34.png

GNrhSuRXIAAy0IU.jpeg

(Kart istatistikleri derbi oncesine ait)

Yine ilginc bir istatistik.
super-lig-1710154701-131426.jpeg

Diger bireysel istatistiklere de Opta'nin Twitter sayfasindan ulasabilirsiniz: x.com

27 Eylül 2018
7,311
6
8,065
1,708
22
Fenerbahçe zaten oyunuyla bu sezonun açık ara şampiyonu. O paylaştığınız kart sayısı her şeyi anlatıyor. Bu tarz argümanlarla çoğu galatasaray taraftarı ile tartışamazsınız, gerçekleri kabul etmemek için toxic davranırlar.

Karargaht

Dekan
14 Kasım 2007
9,237
112
1,243
@GalatasaraySK, Süper Lig tarihinde üst üste iki sezonda 2.4 puan ortalamasını geçmeyi başaran ilk takım oldu.
-----------------------------------------------------------------
Süper Lig tarihinde mayıs aylarında beşten fazla maça çıkan takımlar arasında en yüksek galibiyet yüzdesi yakalayan takım @GalatasaraySK (%59). Rutin.
Bu sezon Süper Lig'de ceza sahası dışından en fazla gol atan takım Galatasaray (16). Şu ana kadar bu şekilde rakiplerine Fatih Karagümrük'ten (4) daha az gol izni veren tek ekip ise Antalyaspor (3). Terazi.
-------------------------------------------------------------------
Bu sezon Süper Lig'de organize hücumlar sonrasında en fazla gol atan iki takım olan Galatasaray (8) ve Fenerbahçe (7), aynı zamanda rakiplerine bu şekilde gol izni vermeyen iki ekip konumunda. Kapışma.

Uzar gider. E şimdi bu istatistiklere bakınca da GS hak etmiş.

Galatasarayın en az kart görmesi temassız ve faulsüz centilmen oynadığı anlamına gelir. Icardi ye verilmeyen nerdeyse onlarca penaltı var. Yani verilemeyen faulü var.

Nerden bakarsan onu görürsün. Tarafsız bir şekilde yorum yapamıyorsunuz maalesef.

gerçek şu: şampiyonluğu ilk yarı fener hak etti, 2. ayrı gs hak etti. buda puan durumundan belli zaten. gs lehine çok yanlış karar verildi, fener lehine de çok yanlış kararlar verildi. hepsi topla çıkar gs ve fb ye verilen hatalı kararlar hemen hemen aynı çıkar.

fenerin şampiyonluğu kaybetme ana nedeni ismail kartalın yanlış oyuncu tercihleri. işin özü bu.

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,076
8
25,441
8,958
@GalatasaraySK, Süper Lig tarihinde üst üste iki sezonda 2.4 puan ortalamasını geçmeyi başaran ilk takım oldu.
Süper Lig tarihinde mayıs aylarında beşten fazla maça çıkan takımlar arasında en yüksek galibiyet yüzdesi yakalayan takım @GalatasaraySK (%59). Rutin.
Bu sezon Süper Lig'de ceza sahası dışından en fazla gol atan takım Galatasaray (16). Şu ana kadar bu şekilde rakiplerine Fatih Karagümrük'ten (4) daha az gol izni veren tek ekip ise Antalyaspor (3). Terazi.
-------------------------------------------------------------------
Bu sezon Süper Lig'de organize hücumlar sonrasında en fazla gol atan iki takım olan Galatasaray (8) ve Fenerbahçe (7), aynı zamanda rakiplerine bu şekilde gol izni vermeyen iki ekip konumunda. Kapışma.

Uzar gider. E şimdi bu istatistiklere bakınca da GS hak etmiş.

Galatasarayın en az kart görmesi temassız ve faulsüz centilmen oynadığı anlamına gelir. Icardi ye verilmeyen nerdeyse onlarca penaltı var. Yani verilemeyen faulü var.

Nerden bakarsan onu görürsün. Tarafsız bir şekilde yorum yapamıyorsunuz maalesef.

gerçek şu: şampiyonluğu ilk yarı fener hak etti, 2. ayrı gs hak etti. buda puan durumundan belli zaten. gs lehine çok yanlış karar verildi, fener lehine de çok yanlış kararlar verildi. hepsi topla çıkar gs ve fb ye verilen hatalı kararlar hemen hemen aynı çıkar.

fenerin şampiyonluğu kaybetme ana nedeni ismail kartalın yanlış oyuncu tercihleri. işin özü bu.

Bu attiginiz istatistikler ile paylastigim istatistikler arasinda oynanan futbolun kalitesini ve gucunu belirleme acisindan cok fark var. Ozellikle paylastiginiz ilk iki istatistigin zaten bu sezon geneliyle alakasi yok. Iki tane kritik istatistik var birisi organize hucum sonrasi digeri de son paylastiginiz istatistik. Birisinde zaten basa baslar, diger metrikte Galatasaray onde.

Galatasarayin en az kart gormesine temassiz ve faulsuz oyun diyorsaniz ben bir sey diyemiyorum daha ne anlatayim sonra da tarasiz yorum yapamiyorsunuz diyorsunuz. Sadece FB macinda 2 tane ayaga basma ve Torreira'nin son dakika yaptigi faulden cikmayan 3 kart var. Ozellikle sezonun geneline bakalim Torreira'ya cikmasi gereken kart sayisi o kadar fazla ki, adamin resmen dokunulmazligi var. BJK maci oncesi bilege basmadan gormesi gereken kirmiziyi soylemiyorum. Iki takimin mac basina yaptigi faul sayisi cok yakinsa (bknz: BJK - FB) arada cok cok 5-10 kart fark olur. 25-30 kart faul olamaz. Nizami faul diye bir sey yok.

Icardi'ye verilmeyen penalti diye bahsediyorsaniz sadece 2 Eylul Antep macinda verilen penaltiya bakin. Aklima gelen ilk ornek sadece.