2 yıldır çözüm bulamadığım problem

Bu konuyu okuyanlar

Ceku123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba , defalarca buraya yaşadığım problemi yazmama rağmen bir çözüm bulamadım. Son kez detaylı olarak yazacağım eğer aranızda bu sektörde olup ücretli bir şekilde buna çözüm bulabilecek kişiler de yazarsa çok sevinirim.
Problemim başlangıcı 2 yıl önce bi bilgisayar topladım(1070 ryzen 5 144 hz monitör) yaklaşık 3 ay sorunsuz oynadıktan sonra özellikle Steam oyunlarında(Cs-Go Pubg) anlamsız akıcılık problemleri başladı. Gün içinde 3 oyun akıcıysa 6 oyun akıcılığını kaybediyor. Darboğaz ısı problemi internet değerleri bunların hepsi fazlasıyla standart değerlerde olmasına rağmen. Bu probleme rağmen 1 yıl bu bilgisayarı kullandım internet değerlerim Ping:40-60 Download: 95 mgbt Upload: 8 mgbt olmasından kaynaklı sorunun donanımsal olacağını düşünerek 2 ay önce tekrardan bilgisayar topladım(i7 9700k işlemci , 1080ti Ekran Kartı , Msi z390 gaming plus anakart , 16 gb 3600 hz Corsair Ram m2 corsair mp510 ssd , RM850x 80 plus PSU , Corsair h100x sıvı soğutma , 165 hz monitör) topladıktan sonra 25 gün çok akıcı bir şekilde oynamaya başladım. Fakat 25. günden sonra eski bilgisayarımda olan akıcılık problemi tekrar başladı. Bu problemi daha açık anlatmam gerekirse oyunlarda scope'nun geç açılması , hızlı hareket edememe , garip bir şekilde kulaklığın bas ve ses seviyesinde azalma , oyunlarda kapının açılması için 'F' tuşuna bastığında bunun 0.5 saniye geç açılması gibi problemler. Oyun içi ısı değerlerim çok iyi 400 fps falan alıyorum. Pingim hala 40-50 ama 1 oyun akıcı oynuyorsam 5 oyun akıcılığı tamamen gidiyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz fazlasıyla sevineceğim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen moderatör:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ssd/hdd kaynakli olabilir mi? 2 sistemdede ortak kullandiysaniz.
Ayni bileseni kullaniyorsaniz Windows veya oyunun burada kurulu olmasi sorun olusturabilir.
Veya crack, hile kullanimi varsa bu sebeplede olabilir.

Yazdiklarinizdan baska bir çözüm onerisi aklima gelmedi. Umarım cozersiniz

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Elektrik tesisatı ile ilgili sorun olabilir.

Ceku123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu i
Ssd/hdd kaynakli olabilir mi? 2 sistemdede ortak kullandiysaniz.
Ayni bileseni kullaniyorsaniz Windows veya oyunun burada kurulu olmasi sorun olusturabilir.
Veya crack, hile kullanimi varsa bu sebeplede olabilir.

Yazdiklarinizdan baska bir çözüm onerisi aklima gelmedi. Umarım cozersiniz
Aklımda soru işareti kalmasın diye yeni ssd alip sıfırdan kurdum her seyi. Crack ve hile kullanımı olmadı. Bu problemi Apex veya başka bir oyun oynarken çok hissetmiyorum ama Steam üzerinden CsGo ve Pubg girişlerimde bu problem oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

%1 ihtimal bile olsa bunu da düşünmüştüm. Onu kontrol ettirdiğimde bir problem olmadığını söylediler. İlk 25 gün sorunsuz bir şekilde kullandım. Fakat 25.günden sonra her sey eskiye döndü. Bazen oyunun ilk yarım saati sorunsuz son yarım saati sorunlu bile olabiliyor.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Monitöründe herhangi bir sorun olabilir mi? Kaç ms monitör ve ikinci defa pc toplandığında monitör değiştirdin mi?

Ceku123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Monitöründe herhangi bir sorun olabilir mi? Kaç ms monitör ve ikinci defa pc toplandığında monitör değiştirdin mi?
Evet değiştirdim. 1 ms 165 hz. Hdmi kullanıyordum onu bile Display yaptım. Ama sonuç aynı.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
windows sürümüyle ilgili olabilir mi? 2004 sürümüyle ilgili sorun yaşayan çok insan oldu, kullananlardan öğrendiğime göre en stabil sürümün 1903 olduğunu söylüyorlardı başka forum sitelerinde falan.

bios güncellemesi var mı kontrol et, ekran kartı driverını güncelle.

eğer tekrar kasılmalar falan olursa msi after burner i yükleyip sol üst köşeye cpu gpu sıcaklık gibi şeyleri takip etmelisin. belki ısınma olabiliyordur.

arkaplanda açık olan uygulamalara bakmak lazım, biraz ince ayar çekmek lazım gibi geliyor bana.
şu videodakileri deneyin bir isterseniz..

SelcukD

Asistan
Reaksiyon puanı
52
fps sini sabitlersen çözebilirsin bu sorunu bir anda fps düşüşü oyunun akıcı olmasını engeller ne kadar iyi sistemin olursa bu fps in illede düşük olduğunda olan bir sorun değil 250-300 fps alırken bir anda 200-150 arasına düşerse fps oyunda donmalar yaşarsın bunun çözümü fps sabitlemek

Ceku123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
fps sini sabitlersen çözebilirsin bu sorunu bir anda fps düşüşü oyunun akıcı olmasını engeller ne kadar iyi sistemin olursa bu fps in illede düşük olduğunda olan bir sorun değil 250-300 fps alırken bir anda 200-150 arasına düşerse fps oyunda donmalar yaşarsın bunun çözümü fps sabitlemek
Sabitledim serbest biraktim 999 yaptim fakat bir etkisi yok malesef. 400-250 arası gidip geldiği zamanlar akıcı oynadığım oldu. Fakat 399 sabit olduğu zamanlar akiciliğin gittiği de oldu garip bi şekilde.

SelcukD

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Sabitledim serbest biraktim 999 yaptim fakat bir etkisi yok malesef. 400-250 arası gidip geldiği zamanlar akıcı oynadığım oldu. Fakat 399 sabit olduğu zamanlar akiciliğin gittiği de oldu garip bi şekilde.
demekki sorununuz sisteminizle alakalı birşey değil benim şuan anladığım kadarıyla akıcı oynadığınız fps sıkalasına sabitlerseniz bir sorun yaşamazsınız.

Ceku123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
windows sürümüyle ilgili olabilir mi? 2004 sürümüyle ilgili sorun yaşayan çok insan oldu, kullananlardan öğrendiğime göre en stabil sürümün 1903 olduğunu söylüyorlardı başka forum sitelerinde falan.

bios güncellemesi var mı kontrol et, ekran kartı driverını güncelle.

eğer tekrar kasılmalar falan olursa msi after burner i yükleyip sol üst köşeye cpu gpu sıcaklık gibi şeyleri takip etmelisin. belki ısınma olabiliyordur.

arkaplanda açık olan uygulamalara bakmak lazım, biraz ince ayar çekmek lazım gibi geliyor bana.
şu videodakileri deneyin bir isterseniz..
Windows sürümleriyle ilgili hiç değişiklik yapmadım. Sadece windowsun sitesinden indirdim ve her seferinde temiz kurulum yaptım. Fakat sürüm değiştirmeyi de deneyeceğim. Bios driver hepsi güncel dediğim gibi 2 yıldır yaşıyorum. Yapmadığım sey kalmadi. Belki çok basit bir ayrıntı atliyorum ama olması gereken her seyi denedim malesef.

demekki sorununuz sisteminizle alakalı birşey değil benim şuan anladığım kadarıyla akıcı oynadığınız fps sıkalasına sabitlerseniz bir sorun yaşamazsınız.
O değerlere sabitlediğim de oldu ama malesef bilgisayar canı istediği zaman bana akıcılık veriyor. Bunun çözümünü bulamadım.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Windows sürümleriyle ilgili hiç değişiklik yapmadım. Sadece windowsun sitesinden indirdim ve her seferinde temiz kurulum yaptım. Fakat sürüm değiştirmeyi de deneyeceğim. Bios driver hepsi güncel dediğim gibi 2 yıldır yaşıyorum. Yapmadığım sey kalmadi. Belki çok basit bir ayrıntı atliyorum ama olması gereken her seyi denedim malesef.

O değerlere sabitlediğim de oldu ama malesef bilgisayar canı istediği zaman bana akıcılık veriyor. Bunun çözümünü bulamadım.

sürümler arası çok sıkıntı yaşayanlar oldu. oyunlarda fps kaybı yaşayanı mı ararsın, mause da sıkıntı çıkanını mı ararsın hepsi var. sana önerim 1903 sürümünü indirip kurman. güncellemeleri de kapat. (harici programlar var bunları yapan) directx i güncelle (fm oynarken sıkıntı yaşıyordum), sıfırdan kurulum yapıp, videodaki ayarları yapmanı öneririm.

sen yine anakartının sitesine girip bios sürümünü kontrol et, creative ses kartı kullanıyorsan onda bir sorun var, yeni güncelleme gelecek deniyordu. driver booster gibi program kullanma. ccleaner ı yükleyip kaldırılacak programlar bölümünden xbox, telefonum, one drive gibi şeyleri kaldırdıktan sonra ccleaner i de kaldır. ( ben öyle yapıyorum artık, windowsla gereksiz çok fazla program geliyor)

ekran kartının güncellemesine de bak. belki son sürüm yakın zamanda çıkmış olabilir.

aklıma gelen çözümler bunlar.

böyle de bir link buldum, oyun ayarlarından çerçevesiz falan seçersen düzeliyor.. cs go falan oynamadığım için bilemeyeceğim. fakat denemekte fayda var.

Son düzenleme:

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Normal online gibi herkese açık değil de oda kurarak oynamayı deneyin. Oynadığınız kişilerde hile vs. olmadığından emin olun.
Sadece bir fikir.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Kasayı söküp bilgisayarı olan tanıdığınız birisinin yanına gidin ve sistemi oraya kurun, bazen benim odanın ışığı açıldığında klavye ve mouse geçici olarak gidebiliyor elektrik tesisatının sisteme etkisi var.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Internet üzerinden oynanmayan oyunlarda durum nasıl. Ona bak bir internet kaynaklı normal bir durum olduğunu düşünüyorum.

Ceku123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Normal online gibi herkese açık değil de oda kurarak oynamayı deneyin. Oynadığınız kişilerde hile vs. olmadığından emin olun.
Sadece bir fikir.
O zaman problem olmuyor. Fakat ne zaman Pubg-CsGo rekabetçi girsem 10 oyunun 7sinde akıcılık kayboluyor.

Kasayı söküp bilgisayarı olan tanıdığınız birisinin yanına gidin ve sistemi oraya kurun, bazen benim odanın ışığı açıldığında klavye ve mouse geçici olarak gidebiliyor elektrik tesisatının sisteme etkisi var.
Teşekkürler bunu da deneyeceğim

Internet üzerinden oynanmayan oyunlarda durum nasıl. Ona bak bir internet kaynaklı normal bir durum olduğunu düşünüyorum.
İnternet üzerinden oynanmayan oyunlarda bir sıkıntı yok. Zaten ben de artık donanımsal olmadığını düşünüyorum. Fakat internet değerlerim de çok iyi. Bu yüzden işin içinden çıkamıyorum

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Internetten olur yani normal bir şey bence