Rehber Samsung A73 İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Orta segmentin en iyi cihazlarına rakip olan Samsung A73'ün özellikleri şu şekilde :

• 6/8 GB RAM
  • 1080x2400 FHD, 120 Hz, Super AMOLED ekran
  • Snapdragon 778G
  • 2160p 30 FPS video kayıt seçeneği
  • 5000 mAh Batarya kapasitesi
  • 128/256 GB Depolama kapasitesi

Stres ve Batarya testi :

Stres testi Wild Life gibi cihazın tüm kaynaklarını sömüren bir yazılımda test ediliyor ve sonuçlar şu şekilde : Kararlılık : 99.4%, En iyi kararlılık skoru: 691 , En düşük kararlılık skoru: 687. En yüksek ve en düşük kararlılık testlerinde arada 4 fark var , bu demek oluyor ki artık ''PUBG Mobile'' gibi ağır oyunlarda stabil değerler alabileceğiz.

Stres testinin sonuçları bize şunları vadediyor ; Kararlılık testlerinin aralarında çok az fark olması Samsung A73'ün kararlı bir şekilde çalışarak performans aralığını düzgün tuttuğunu gösteriyor. Yani oyun oynadığımızda kararlı/stabil bir performans alacağız.

Stres testinde sıcaklık değerleri ise şu şekilde : Teste testine girmeden 27° derece, teste girdikten sonra 36° derece. Peki bu Stres Testi sonuçları ne kadar doğru? Bir de oyun FPS testlerine göz atalım.

• World Of Tanks: Ortalama 119 FPS, oyunun yükleme ekranında ani bir FPS düşüşü var onun dışında herhangi bir drop söz konusu değil. ( Oyun esnasında herhangi bir drop yok) Ortalama sıcaklık değeri: 39°C.
  • League Of Legends : Wild Rift : Ortalama 60 FPS, oyun henüz yeni olmasına rağmen saatlerce %81 oranla 60 FPS'i tutturmayı başarmış. Ortalama sıcaklık değeri : 36°C.
  • Call Of Duty: Ortalama 60 FPS, baştaki yükleme ekranı dışında %100 oranla en çok gösterilen değer 60 FPS olmuş. Ortalama sıcaklık : 37°C.
Bu testlerle A73 ile sadece 120 Hz ve 60 Hz oyunlar oynayarak , 5 saat sonrası hâlâ %40'lık bir şarj değerinin kaldığını görüyoruz.

Samsung A73'ün rakiplerine göre en büyük avantajı (öznel) : A73 ile HDR filmler, içerikler izlemek istediğinizde , oyun oynadığınızda ve ya sistem kaynaklarını sömüren herhangi bir yazılım kullandığınızda ısı değerlerinin içerisindeki sıvı soğutma nedeniyle çok oynamamasıdır. Özellikle 11T'deki gibi cihazda 2-3 saat oyun oynadığınızda termal darboğaz yaşamıyorsunuz.

Termal performansından dolayı 4 yıl yazılım güncellemesi desteği tek başına yetmiyor, kararlılığı ve termal performansı cihazı uzun yıllar kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Orta segmentin en iyi cihazlarına rakip olan Samsung A73'ün özellikleri şu şekilde :

• 6/8 GB RAM
  • Snapdragon 778G

Stres ve Batarya testi :

Stres testi Wild Life gibi cihazın tüm kaynaklarını sömüren bir yazılımda test ediliyor ve sonuçlar şu şekilde : Kararlılık : 99.4%, En iyi kararlılık skoru: 691 , En düşük kararlılık skoru: 687. En yüksek ve en düşük kararlılık testlerinde arada 4 fark var , bu demek oluyor ki artık ''PUBG Mobile'' gibi ağır oyunlarda stabil değerler alabileceğiz.

Stres testinin sonuçları bize şunları vadediyor ; Kararlılık testlerinin aralarında çok az fark olması Samsung A73'ün kararlı bir şekilde çalışarak performans aralığını düzgün tuttuğunu gösteriyor. Yani oyun oynadığımızda kararlı/stabil bir performans alacağız.

Stres testinde sıcaklık değerleri ise şu şekilde : Teste testine girmeden 27° derece, teste girdikten sonra 36° derece. Peki bu Stres Testi sonuçları ne kadar doğru? Bir de oyun FPS testlerine göz atalım.

• World Of Tanks: Ortalama 119 FPS, oyunun yükleme ekranında ani bir FPS düşüşü var onun dışında herhangi bir drop söz konusu değil. ( Oyun esnasında herhangi bir drop yok) Ortalama sıcaklık değeri: 39°C.
  • League Of Legends : Wild Rift : Ortalama 60 FPS, oyun henüz yeni olmasına rağmen saatlerce %81 oranla 60 FPS'i tutturmayı başarmış. Ortalama sıcaklık değeri : 36°C.
  • Call Of Duty: Ortalama 60 FPS, baştaki yükleme ekranı dışında %100 oranla en çok gösterilen değer 60 FPS olmuş. Ortalama sıcaklık : 37°C.
Bu testlerle A73 ile sadece 120 Hz ve 60 Hz oyunlar oynayarak , 5 saat sonrası hâlâ %40'lık bir şarj değerinin kaldığını görüyoruz.

Samsung A73'ün rakiplerine göre en büyük avantajı (öznel) : A73 ile HDR filmler, içerikler izlemek istediğinizde , oyun oynadığınızda ve ya sistem kaynaklarını sömüren herhangi bir yazılım kullandığınızda ısı değerlerinin içerisindeki sıvı soğutma nedeniyle çok oynamamasıdır. Özellikle 11T'deki gibi cihazda 2-3 saat oyun oynadığınızda termal darboğaz yaşamıyorsunuz.

Termal performansından dolayı 4 yıl yazılım güncellemesi desteği tek başına yetmiyor, kararlılığı ve termal performansı cihazı uzun yıllar kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

Isınma sorunlu cihazlar A53-A73 alınmaz
Mesaj otomatik birleştirildi:

• 6/8 GB RAM
  • Snapdragon 778G

Stres ve Batarya testi :

11T'yi neden sebepsiz kötülüyorsun? Daha dün inceledim.Mükemmel bir cihaz.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Isınma sorunlu cihazlar A53-A73 alınmaz.
Cihazda sıvı soğutma var, incelemede bahsetmiştim. A73'ün en büyük rakibi olan 11T'de de sıcaklık hemen hemen aynı değerlerde, 11T'de 2-3 saat boyunca oyun oynanırsa termal darboğaz yaşanıyor. A73'de sıvı soğutmadan FPS dahil bu değerler stabil.

İçerisinde Vapor Chamber bulunan ve peakı 40 derece olan telefon nasıl ısınma sorunlu olabiliyor?

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Cihazda sıvı soğutma var, incelemede bahsetmiştim. A73'ün en büyük rakibi olan 11T'de de sıcaklık hemen hemen aynı değerlerde, 11T'de 2-3 saat boyunca oyun oynanırsa termal darboğaz yaşanıyor. A73'de sıvı soğutmadan FPS dahil bu değerler stabil. Sanırım oyun performansı konusunda yeni üretilen cihazlar biraz daha iyi olacak.
FPS Sabit ??? Mi11T 90FPS veriyor.Kaç saat oynuyoruz,hiç darboğaz yaşandığını görmedik.Isındığınıda görmedik.Ama A73-A53 cihazlarının felaket derecede ısındığını gördüm heryerde.Forumda bile konusu vardı.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Isınma sorunlu cihazlar A53-A73 alınmaz.

11T'yi neden sebepsiz kötülüyorsun? Daha dün inceledim.Mükemmel bir cihaz.
11T kullanıyorum, oyunda ilerliyen dakikalarda darboğaz yaşanıyor. Berbat bir arayüze sahip ve malzeme kalitesi bir o kadar da dandik

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
11T kullanıyorum, oyun konusunda tek sorunu ilerliyen dakikalarda termal darboğaz olması veya HDR film izlerken. Sıvı soğutmadan dolayı A73'de bu olay çözülmüş gibi.
Senin cihazın hatalı gibi duruyor ???

Yoksa ne arayüzde kasma vardı,ne de donma.8/256 versiyonuydu.

Dimensity 1100 daha iyi 778G'den.
GPU'dada Mali-G77 daha iyi Adreno 642L'den.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
FPS Sabit ??? Mi11T 90FPS veriyor.Kaç saat oynuyoruz,hiç darboğaz yaşandığını görmedik.Isındığınıda görmedik.Ama A73-A53 cihazlarının felaket derecede ısındığını gördüm heryerde.Forumda bile konusu vardı.
Yine her konudaki gibi açılan konuyla ve değerlerle çelişiyorsunuz. Bu cihazla saatlerce oyun oynandı sıcaklık değerleri sabit ve CoD gibi bir oyunda 3 saat boyunca %95'lik 60 FPS değeri var. Isındığı falanda yok sıvı soğutması var cihazın, lütfen sadece bir kere var olan değerlere saygı duymanızı istiyorum.

Senin cihazın hatalı gibi duruyor ???

Yoksa ne arayüzde kasma vardı,ne de donma.8/256 versiyonuydu.
Hayır, gir bak başka forumlara burası ölü, siz dahil bilgili ve saygı duyduğum 5-6 insan var. Xiaomi'nin oyun konusunda tek sorunu 2-3 saat oynadıkça termal darboğaz yapması, X3'de vs. de vardı bu. Ben burada Samsung'un gelecek için neler vadettiğini anlatmak istedim. Herhangi bir cihazla karşılaştırmadım. 11T ile A73 birbirine rakip cihazlar orası ayrı.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
A73 gibi bir cihaza neden Sd 778g koyarlar A serisi çok gereksiz karışık oldu A52s A70 serisinden iyi A33 keza A70 serisinden iyi bazı noktalarda

Bence son telefonlarla Samsung A serisini iyi yönetemedi bir düzensizlik var

Koy bir Sd860 serisini cihaz aksın,Xiaomi bu anlamda eli gerçekten bol bir firma Dimensity1100-1200 serilerini koyuyor ki Sd865 ile neredeyse aynı performansı veren bir cihaz

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
A73 gibi bir cihaza neden Sd 778g koyarlar A serisi çok gereksiz karışık oldu A52s A70 serisinden iyi A33 keza A70 serisinden iyi bazı noktalarda

A52S'de sıvı soğutma vs. yok termal darboğaz oluyor dolayısıyla FPS değerleride sabit olmuyor. Aynı işlemciye sahip olsalarda single-core'de ve multi-core'de A73 daha iyi performans veriyor.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

Koy bir Sd860 serisini cihaz aksın,Xiaomi bu anlamda eli gerçekten bol bir firma Dimensity1100-1200 serilerini koyuyor ki Sd865 ile neredeyse aynı performansı veren bir cihaz
Samsung’un oyun için bişeyleri yapmadığı ve bu durumun kullanıcıları mağdur ettiğini zaten GoS ile gördük

Son düzenleyen moderatör:

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Gerçi Samsung’un telefonlarını oyun için yapmadığını hala bazı cihazlara 60hz ve hiçbir orta segment cihazında 240hz dokunma bile koymadığı Samsung’un oyun için bişeyleri yapmadığı ve bu durumun kullanıcıları mağdur ettiğini zaten GoS ile gördük
Hangi cihazda 60 Hz var? Hangi cihaza 240 Hz ya da 480 Hz dokunma hissiyatı koyulmamış?

Dediğim gibi yeni nesil Samsung'larda oyun mevzusu yavaş yavaş düzeliyor.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
umarım ileride Poco X serisi gibi Samsung’un oyun odaklı bir serisi gelse düşünsenize 165hz tazeleme 480hz dokunma çift taraflı soğutma sistem 6000mAh batarya 70W hızlı şarj 8/12/16 ram seçeceneği 256-512 hafıza desteği ekrana dynamic amoled’i geçtim Süper Amoled ile gelse ve şu anki ekonomi için 11-15k aralığında çıksa,sizce satar mı

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
umarım ileride Poco X serisi gibi Samsung’un oyun odaklı bir serisi gelse düşünsenize 165hz tazeleme 480hz dokunma çift taraflı soğutma sistem 6000mAh batarya 70W hızlı şarj 8/12/16 ram seçeceneği 256-512 hafıza desteği ekrana dynamic amoled’i geçtim Süper Amoled ile gelse ve şu anki ekonomi için 11-15k aralığında çıksa,sizce satar mı
Önyargılar kırılırsa mükemmel bir IOS alternatifi olur ve satılır.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Gerçi Samsung’un telefonlarını oyun için yapmadığını hala bazı cihazlara 60hz ve hiçbir orta segment cihazında 240hz dokunma bile koymadığı Samsung’un oyun için bişeyleri yapmadığı ve bu durumun kullanıcıları mağdur ettiğini zaten GoS ile gördük
Samsung oyun konusunda rezil bir marka.YouTube da Murat Burç isimli bir kardeşimiz var.Bu forumun üyesi.Adam Snapdragonlu S20 Fe kullanıyor.Dediği şu “Snapdragon 865 a rağmen cihazım oyunlarda Gos yüzünden throttle yiyor.Bu Samsungun ayıbıdır.” Bunu diyen adam yıllarca android kullanmış Apple dan nefret eden biri.Murat Burç gibi bir çok insan Samsungun oyun performansından şikayetçi iken bu adam Samsungun oyun performansını övüyor.Böyle Fanboyluk görmedim.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Hangi cihazda 60 Hz var? Hangi cihaza 240 Hz ya da 480 Hz dokunma hissiyatı koyulmamış?

Dediğim gibi yeni nesil Samsung'larda oyun mevzusu yavaş yavaş düzeliyor.
A52-M52-A71(60hz?)-A72-A52s-A53-A73 ve üşendiklerim internetten baktıklarıma göre hepsi default ekran teknolojisiyle geliyor

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Samsung oyun konusunda rezil bir marka.YouTube da Murat Burç isimli bir kardeşimiz var.Bu forumun üyesi.Adam Snapdragonlu S20 Fe kullanıyor.Dediği şu “Snapdragon 865 a rağmen cihazım oyunlarda Gos yüzünden throttle yiyor.Bu Samsungun ayıbıdır.” Bunu diyen adam yıllarca android kullanmış Apple dan nefret eden biri.Murat Burç gibi bir çok insan Samsungun oyun performansından şikayetçi iken bu adam Samsungun oyun performansını övüyor.Böyle Fanboyluk görmedim.
Ya hocam ben ne zaman S20 FE SD'nin oyun performansını övdüm? Övdüğüm mesajı gel alıntıla kabul edeceğim.

Konudaki videoyu izlersen veya konuyu dikkatlice okursan sorunların yavaş yavaş çözüldüğünü/çözülmeye başladığını anlarsın.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Ya hocam ben ne zaman S20 FE SD'nin oyun performansını övdüm? Övdüğüm mesajı gel alıntıla kabul edeceğim.

Konudaki videoyu izlersen veya konuyu dikkatlice okursan sorunların yavaş yavaş çözüldüğünü/çözülmeye başladığını anlarsın.
Sen Samsungun oyunda genel olarak başarılı olduğunu iddia ediyorsun.Bende diyorum ki Gos yüzünden Samsungun oyun performansı beş para etmez diyorum.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Sen Samsungun oyunda genel olarak başarılı olduğunu iddia ediyorsun.Bende diyorum ki Gos yüzünden Samsungun oyun performansı beş para etmez diyorum.
Konuyu okumamışsın bile :/

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Konuyu okumamışsın bile :/
Düşük yada orta ayarlardaki oyun performansı önemli değil.Düşük ayarda oynayacaksan giriş seviyesi Samsung cihazlarıda oynatıyor.Samsung yüksek ayarlarda orta seviye yada amiral gemisi farketmez Gos yüzünden iyi oyun performansı sunmuyor.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Tek anlamadığım konu gerek Samsung’un kendi işlemcileri gerek Sd serisi orta segmentten ve sonraki cihazları konuşuyorum her oyunu belli bir kalitede açacak ve zevkli şekilde oynatacak ekrana ve güce sahip,bu GoS olayından herkes şikayetçi,ee o zaman Samsung neden bilerek kendi etrafında daireler çiziyor

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Tek anlamadığım konu gerek Samsung’un kendi işlemcileri gerek Sd serisi orta segmentten ve sonraki cihazları konuşuyorum her oyunu belli bir kalitede açacak ve zevkli şekilde oynatacak ekrana ve güce sahip,bu GoS olayından herkes şikayetçi,ee o zaman Samsung neden bilerek kendi etrafında daireler çiziyor
İnfinix optimizasyonu bile oyun için daha iyi Samsung'tan.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Israrla aynı şeyi yazıyorsunuz ya. Bir forumda bu kadar çelişki görmedim. Konu zaten yeni nesil cihazlar üzerine açılmış hâlâ GoS diyorsunuz. Bu cihazın oyun performansı stabildir, Samsung yavaştan sorunları çözmeye başladı. Özellikle S23'e adam akıllı bir işlemci koyup A73'te uyguladığı tarife uygulanırsa çok daha iyi olacak. Dostum sende de konudaki videoyu izlemeni istiyorum. Eğer başkaları ''fanboy'' değilse son dediğime ve A73'ün performansı hakkında dediğime katılacaklardır.

Son düzenleyen moderatör:

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Hocam ne bu atar gider,üslubuna dikkat et burda sohbet ediyoruz A73 iyi bir cihaz değil bana göre 10k para vericem sd778g he pardon birde soğutma sistemiyle gelecek yok hocam bana göre iyi değil,bizim burda tartıştığımız sizin A73’ünüz değil genel olarak Samsung’un oyun tarafındaki tutumu,önce arkadaş belirtmiş GoS olayını sonra onun hakkında konuştuk sizle alakalı olan durum bile yok

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Hocam ne bu atar gider,üslubuna dikkat et burda sohbet ediyoruz A73 iyi bir cihaz değil bana göre 10k para vericem sd778g he pardon birde soğutma sistemiyle gelecek yok hocam bana göre iyi değil,bizim burda tartıştığımız sizin A73’ünüz değil genel olarak Samsung’un oyun tarafındaki tutumu,önce arkadaş belirtmiş GoS olayını sonra onun hakkında konuştuk sizle alakalı olan durum bile yok
Üslup konusunda haklısınız, özür dilerim saygısızlık yaptım. Kusura bakmayın.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Yok hocam ne saygısızlığı,şurda konuşuyoruz sohbet ediyoruz gereksiz yükseliyorsunuz sadece ben olsam 11k bütçem olsa 11T-10T ya da üstüne para ekleyip S serisinin Sd modellerini almak varken gidip neden A73 almalıyım bunu size sorayım

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
A52-M52-A71(60hz?)-A72-A52s-A53-A73 ve üşendiklerim internetten baktıklarıma göre hepsi default ekran teknolojisiyle geliyor
A52 , 90 Hz ve Super AMOLED
M52, 120 Hz ve Super AMOLED
ve A71 hariç hepsi 90-120 Hz ve A71'de dahil olmak üzere Super AMOLED kullanıyor.
Yok hocam ne saygısızlığı,şurda konuşuyoruz sohbet ediyoruz gereksiz yükseliyorsunuz sadece ben olsam 11k bütçem olsa 11T-10T ya da üstüne para ekleyip S serisinin Sd modellerini almak varken gidip neden A73 almalıyım bunu size sorayım
Oyun performansı dışında A73 genel anlamda daha iyi bir cihaz, 11T'de termal darboğaz vs. olmasa aynı şeyleri söylemezdim. Umarım Xiaomi orta segment cihazlarına sıvı soğutma koyar. PUBG gibi oyunlarda A73 60 FPS verirken , 11T 90 FPS veriyor ama 2-3 saat oynadıktan sonra batarya hızla tükeniyor ve droplar girmeye başlıyor. Benim tercihim A73'den yana olurdu. Kullanıma göre kimin ne alacağı değişir. Birbirine rakip cihazlar.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
ve A71 hariç hepsi 90-120 Hz ve A71'de dahil olmak üzere Super AMOLED kullanıyor.

Oyun performansı dışında A73 genel anlamda daha iyi bir cihaz, 11T'de termal darboğaz vs. olmasa aynı şeyleri söylemezdim. Umarım Xiaomi orta segment cihazlarına sıvı soğutma koyar. PUBG gibi oyunlarda A73 60 FPS verirken , 11T 90 FPS veriyor ama 2-3 saat oynadıktan sonra batarya hızla tükeniyor ve droplar girmeye başlıyor. Benim tercihim A73'den yana olurdu. Kullanıma göre kimin ne alacağı değişir. Birbirine rakip cihazlar.
Xiaomi'de daha çok sıvı soğutmalı model var?

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
S20 veya S21 SD'de olsa stabil oyun performansı veremiyebiliyor, S22'de de durum böyle S23'de kökten düzelicek gibi duruyor.

A73'ün tasarımını , ses açma kapama tuşlarının olduğu yerdeki metali vs. çok beğendim. Oyun performansıda artık iyi diyebiliriz. Dediğim gibi benim tercihim A73'den yana olurdu. 4 yıl yazılım güncellemeside var, termal performansıda şahane. Uzun yıllar kullanılabilecek bir cihaz. Mükemmel bir 11T alternatifi.

Meg13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

Burda bahsettiğim özellik ekran Hz’si değil hocam zaten onu da koymasalar hiç burda konuşuyor olmazdık,ekran dokunma hız takviyesinden bahsediyorum Samsung hiçbir cihazına koymuyor,ekranı zaten Apple’ın ekranlarından sonraki en iyi ekran bence

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
Burda bahsettiğim özellik ekran Hz’si değil hocam zaten onu da koymasalar hiç burda konuşuyor olmazdık,ekran dokunma hız takviyesinden bahsediyorum Samsung hiçbir cihazına koymuyor,ekranı zaten Apple’ın ekranlarından sonraki en iyi ekran bence
Apple'nin Pro modellerinden sonra evet, bencede en iyi ekrana Samsung sahip.