Yardım Yüksek FPS, Yırtılma benzeri donmalar

Bu konuyu okuyanlar

Caner Ceri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu forumdaki ilk konum, yardımlarınızı bekliyor olacağım çünkü hiçbir çözüm yolu bulamadım aylardır.

Bazı oyunlarda özellikle League of Legends'de oyuna başladığım zaman herhangi bir problem olmuyor, fakat 8-10. dakikalardan sonra mouse ile haritayı kaydırırken müthiş derecede kasmalar yaşıyorum. Dikey senkronizasyon açtığım zaman 75'e sabitleniyor ama hala kasma hissiyatı var ve 74 73'e iniyor. Oyun 180 fps sabitlen bir anda 140'lara sabitlenip müthiş şekilde donuyor karakter yürürken takılıyor minyonlar çat çat geçiyor gibi görünüyor yırtılmadan çok donma benzeri sorunlar var.

Bir çok çözüm yolu denedim, muhtemel bütün tavsiye edeceğiniz şeyleri denedim format temiz kurulum oyunu sil yükle donanımsal temizlik yazılım ve driver temizliği vb. fakat sorunun kaynağını bulamadım. Bu problemleri yaşadığım sürede işlemcim maks 60 derece ekran kartım maks 50 60 derece arası çalışıyor. Çoğunluklu bir kitle sahip olduğum monitörde problem olduğunu söylemiş fakat uzun zamandır yaşamıyordum sadece yazın yaşamaya başladım bu problemi.

Sistem Özellikleri:
İşlemci:
Ryzen 5 1600 AF (3.60 ghz overclock stok soğutucu ile çalışıyor)
Anakart: Asus TUF B450 PRO ll
Ram: GSkill 2x8 16 GB 3200 Mhz
SSD: Kioxia Exceria 240GB (Lol SSD üzerinde kurulu)
Harddisk: Toshiba MQ01ABD075 500GB 5200 RPM
Ekran Kartı: MSI Mech 5500 XT 4 GB
PSU: Rampage RPM-600-80P
Kasa: Rampage Fusion 4x120mm ATX
Monitör: AOC G2460VQ6 1ms 75Hz FreeSync

Dipnot: Sistemden oyunlarda hiçbir şekilde istediğim verimi alamıyorum hep donma geç açılma takılma kasma gibi problemler var. Ayrıca kasam gerektiğinden çok fazla titriyor. Sorunun benim tarafımda tahminim şu dörtlüden birindeki problem yüzünden olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı, SSD, Harddisk veya monitör. Yardımlarınızı bekliyorum.

Dipnot 2: Ekran kartını 2.el olarak aldım. Tüm stres testlerinde olumlu yanıtlar verdi mining vb bir şey yapılma durumu yok. Harddisk harici diğer bütün parçalar Vatan Bilgisayar garantili. Teknik bir durum söz konusu ise servise gönderebilirim.