Soru 2 adet excel dosyası ile ilgili.

Bu konuyu okuyanlar

Walleyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar merhabalar öncelikle herkese iyi forumlar.
Elimde 2 adet excel dosyası var, biri eski fiyat listesi biri yeni çıkarılan fiyat listesi ve ben yeni fiyat listesini eskimiş fiyatların yerine geçirmem gerekiyor ama excelden çok fazla anlamadığım için eski fiyatların hepsini yeni listede tek tek bulup değiştirmeye çalışıyorum, 100 200 tane olsa neyse ama 15000'den fazla satır bulunuyor .. Kopyalayıp yapıştırmak istedim ama ürünlerin sadece kodları yazıyor yeni listede, isimleri yeni listede yazmadığı için onuda yapamıyorum. Özet geçmek gerekirse yeni ve eski listedeki sıralama aynı olmadığı için hepsini tek tek bulup yapıyorum daha kolay bi yolu yokmu? (CTRL+F ile buluyorum bu arada) Ekte fotoğraf bulunmaktadır.

Ekli dosyalar

• dsdad.png
    dsdad.png
    432.6 KB · Görüntüleme: 58

Jon Snow

Winter is Coming
Reaksiyon puanı
513
Düşeyara formülü işe yarayabilir. Öncelikle iki excel de masaüstüne kayıtlı olsun ve açık dursun. Daha sonra yeni excel e geçip en üst satırdaki fiyat yazacağınız kutucuğa tıklayın. Kutucuğa tıkladıktan sonra yazı boyutunu rengini ayarladığımız yerin altında fx butonunu göreceksiniz. Ona tıklayın ve arama yerine düşeyara yazın. Düşeyarayı seçip tamam dedikten sonra karşınıza bir ekran çıkacak. O ekranda Aranan değer kısmına gelerek yeni excelde en üstte yer alan ürün kodunun yazdığı kutuya tıklayın. Tıkladıktan sonra örnek veriyorum A2 gibi sizin ürün kodu hangi satır ve sütundaysa ona göre bir veri atması lazım. Daha sonra tablo dizisine tıklayıp eski excele geçin. O excelde ürünün kodunun bulunduğu B sütununa mouse imlecini getirin aşağı doğru siyah bir ok işareti çıkacak. B harfinin üzerine getirmeniz yeterli. Daha sonra B harfinden tutup D sütununa kadar sürükleyin ve bırakın. Sütün indis sayısına 3 yazın aralık bak kısmına 0 yazın. Eski excelde ki fiyatları yeni excele aktarmış olacaktır. En son aktarma gerçekleşirse aktarılan kutucuğun sağ altındaki noktaya iki kere tıklarsan bütün fiyatları yeni excele kopyalar sende aralarından bir kaç tanesini kontrol edersin eğer doğru aktarılmışsa gerisi de doğrudur.