2+2=5 ?

35_toll

Doçent
Reaksiyon puanı
12
X = Y ................................................olsun
X² = X.Y............................................eşitliğin her iki tarafını 'X' ile çarptık.
X² - Y² = XY - Y²..............................her iki taraftan 'Y²' çıkardık.
(X + Y).(X - Y) = Y.( X-Y )...............sol tarafı çarpanlara ayırdık, sağ tarafı 'Y' parantezine aldık.
( X + Y ) = Y.....................................( X - Y )'ler sadeleşti.
X + X = X..........................................X = Y olduğundan,
2.X = X..............................................'X' leri topladık.
2 = 1 ................................................'X' ler sadeleşti.
3 + 2 = 1 + 3....................................her iki tarafa '3' ilâve ettik.
5 = 4..................................................buradan,
5 = 2 + 2.......................................'4'ü, '2+2' şeklinde yazdık. HATA NEREDE?

Biri bana şunu açıklayabilir mi? Bugünlerde taktım buna kafayı.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Hata şurda x-y=0
sen 0 çarpanını iki taraftanda sadeleştiremezsin.
ör: 5*0=4*0

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
7. satırdan 8. satıra geçerken, x'leri sadeleştirmen demek denklemin kökünü kaybetmen demek, yani çözüm yolu yanlış, böyle bir matematiksel çözüm yok.. :) Uzatıp uzatıp insanların kafasını karıştırıyor.. :)

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
hatta biir denklemi cozdukten sonra kumeye bakarsin ya bos kume vesaire iste burda sadece x degerini 0 rın verdigini gorursun

---------- saat 01:04 eklendi ---------- önceki mesaj saat 01:00 eklenmişti ----------

7. satırdan 8. satıra geçerken, x'leri sadeleştirmen demek denklemin kökünü kaybetmen demek, yani çözüm yolu yanlış, böyle bir matematiksel çözüm yok.. :) Uzatıp uzatıp insanların kafasını karıştırıyor.. :)

bak simdi neyi hatirladim sey sorulari cozerdik .x kac tane deger alir gibisinden sorular olurdu iste bu sadelestirmelerde kok kaybederdi onuda hesaba katardik felan vay bea ozledim seni matematik

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
2+2 = 4.6 olması lazımdı 5 e yakın düz hesap 4 denilmiştir :D

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
5. adımda hata var.

(X-Y)'ler sadeleşmez dostum, çünkü (X-Y), "0"a eşittir.

0x3 = 0x5 >>> Bu denklemde sağ tarafta sol tarafta "0" olduğundan bir sorun yok. Fakat sen "0"ları sadeleştirirsen...

3 = 5

... çıkar, yani yanlış olur.

Sonuç olarak, "0" sadeleşmez. :)

Edit : Arkadaşlar dediklerimi daha önce belirtmiş zaten, kusura bakmayın, mesajları okumadan yazdım direk.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
4. satırda x-y=sıfırdır

eşitliğim iki tarafndan sıfırı götüremezsn...

UniqueX

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bunu çok eskilerden biliyodum :) hatta normalde işlem 2=1 olunca bitiyodu zaten 5=2+2ye kadar uzaması çok gereksiz olmuş :D
burdaki hatada çok basit:
x+x=x olduğuna göre x=0 dır ama biz işlemde 2x=x yapıyoruz yani 0ları sadeleştiriyoruz hata burada :)

35_toll

Doçent
Reaksiyon puanı
12
bunu çok eskilerden biliyodum :) hatta normalde işlem 2=1 olunca bitiyodu zaten 5=2+2ye kadar uzaması çok gereksiz olmuş :D
burdaki hatada çok basit:
x+x=x olduğuna göre x=0 dır ama biz işlemde 2x=x yapıyoruz yani 0ları sadeleştiriyoruz hata burada :)

Aynen. Benim de "5=2+2"ye uzaması garibime gitti.

Ayrıca 2x=x => x=0. Bunu konuyu açmadan önce ben de düşünmüştüm. Ama bu konuda tam bir bilgim olmadığımdan konuyu açıp asıl sebebini öğreneyim dedim... :)