+18 *** Viskinin Yanında Ne İyi Gider?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Madem herkes kartlarını açık oynuyor... Ben de dini hassasiyetleri biraz uyarayım.
Bence, Allah'ın verdiği onca(kola,fanta,çay, kahve,ayran,limonata,gazoz gibi) helâl içecek varken, apaçık haram kılınan içkiyi içmekte ısrar etmek, sanki Allah'a meydan okumak gibi geliyor. Çok tehlikeli bir fiil. Hesabı zor ve ağır olur.
Allah, "inananları" hatalarından vazgeçip doğruyol da yürüyenlerden eylesin.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Allah için yapılan ibadetlerin gizli olmasını savunursunuz, ama haram olan ve bu kadar zararlı olan, her yıl yüzlerce ailenin yıkımına, yüzlerce trafik kazasına yol açan alkol kullanımının burada reklamını yapar, özendirirsiniz.

Günah gizli kaldığı sürece Allah ile kendisi arasındadır, bunun açıkça reklam edilmesi, savunulması demek Allah'a, onun aziz dinine ve peygamberine savaş açmakla eş değerdir.

Size yazıklar olsun diyorum, çok ayıp ettiniz, ayıbınızı afişe ettiniz.
Sizi Allah'a havale ediyorum, başkaca da sözüm yok.

seyyah amca neden şimdi durduk yere triplere giriyorsun , bura da kimse kimseye saygısızlık etmiyor , alkol alan insanı kötü biri yapamazsınız , kimse burada Allah'a peygambere yada islama hakaret etmiyor .

konu viskinin yanın da ne iyi gider .. sizde yorumunuzu yapabilirsiniz denediyseniz örneğin çikolata gibi..

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,699
Allah için yapılan ibadetlerin gizli olmasını savunursunuz, ama haram olan ve bu kadar zararlı olan, her yıl yüzlerce ailenin yıkımına, yüzlerce trafik kazasına yol açan alkol kullanımının burada reklamını yapar, özendirirsiniz.

Günah gizli kaldığı sürece Allah ile kendisi arasındadır, bunun açıkça reklam edilmesi, savunulması demek, Allah'a, onun aziz dinine ve peygamberine savaş açmakla eş değerdir.

+1

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
images.jpg

Bunu deneyin, hiç bir şeye ihtiyaç duymazsınız. Viski içimi serttir ama buzlu şekilde sek içmek en mantıklısıdır (çünkü ancak viski tadını alırsınız). İçmem diyen bundan denesin, ballı viski... Bardaklar hızlı gider dikkat edin :)

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,410
Ağzıyla içmeyi bilmeyen sapıtır saçmalar gider. İçki içmenin sebebi olmaz nefsiniz içmek istediğinden içersiniz. Moderatör olduğun için iç yok sınavdan kötü not al iç, başına kötü bir şey geldi iç bunların sebep olarak sunmak saçmalık. İçersin karışan olmaz günahı vebali senin boynuna nasıl olsa. Ama içiyorum diyerek bunları bir şeye bağlamak saçma bir şey. Bende içtim ama ayarında içmeyi bilmeli insan yoksa kendini rezil edersin.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,699
Seyyah amca sakin ol kimsenin reklam yaptığı yok. Herkesin günahı kendine sana dokunan bir şey yok ki.

@|Ⓢєччαh| abi "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" diyenlerden değil, ondan bu tepkisi.

Çünkü biliyor ki, İslam dini inananlara sadece namazı orucu değil, emri bil marufu ve nehyi anil münkeri de farz kılmıştır. Yani iyiliği tavsiye etmeyi, kötü işler konusunda da çevresindekileri uyarmayı.

O kendi üzerindeki farz ibadetini yerine getiriyor, bilinçli bir müslüman ve ondan da önemlisi diğergam bir insan olarak doğru olan şeyi yapıyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,410
@|Ⓢєччαh| abi "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" diyenlerden değil, ondan bu tepkisi.

Çünkü biliyor ki, İslam dini inananlara sadece namazı orucu değil, emri bil marufu ve nehyi anil münkeri de farz kılmıştır. Yani iyiliği tavsiye etmeyi, kötü işler konusunda da çevresindekileri uyarmayı.

O kendi üzerindeki farz ibadetini yerine getiriyor, bilinçli bir müslüman ve ondan da önemlisi diğergam bir insan olarak doğru olan şeyi yapıyor.

Bu konuda sana katılıyorum fakat aşağıdaki sözü dikkate alırsak artık dil ile değiştirmeye bile insanların gücü yetmez oldu. Bu şekildeyse gittikçe bunu yapanların iman derecesi zayıflıyor diyebiliriz.

"Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.”

Öbür tarafta cehennemde yanacağımı da biliyorum bu iman zayıflığımdan ötürü.

Ekli dosyalar

• 860304_10151716658567948_1589461164_o.jpg
    860304_10151716658567948_1589461164_o.jpg
    81.7 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555

Günah gizli kaldığı sürece Allah ile kendisi arasındadır, bunun açıkça reklam edilmesi, savunulması demek, Allah'a, onun aziz dinine ve peygamberine savaş açmakla eş değerdir.

Helal olsun abimize, son cümlesine kadar haklı, tespitler yerli yerinde ve incitmeden ama sözünü de esirgemeden cesurca yazabilen forum üyelerimizden, büyüğümüz...

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748

Bunlar son derece ince ve hassas noktalar. Bir forumda bu konunun konuşulması ve konuşan insanların da Allahın dinine ve peygamberine savaş açmakla suçlanması bence pek doğru değil. Eğer bu konuda Kurandan alıntı yapıyorsanız falanca ayette böyle söylenmiştir dersiniz geçersiniz.

Ben de sizi Allaha havale ediyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kusur bulmak için bakma birine,
Bulmak için bakarsan bulursun.
Kusur örtmeyi marifet edin kendine,
İşte o zaman kusursuz olursun.

MEVLANA

ᵀᴬᴺᴷ

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Arkadaşlar her alkol tüketen alkolik olmaz. Benim babam da alkol tüketiyor. Ama alkolik değil. Akşamları yemek yanında 1 bardak viski veya şarap içer. İnsan kendini kontrol edebilirse keyifle içer.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748
Alkol aldığınızda sarhoş olmuyorsanız, tadında bırakıyorsanız, araç kullanmıyorsanız içebilirsiniz. Bu alkolun haram olduğu gerçeğini değiştirmese de vicdanen kendinizi daha rahat hissedersiniz. Hakk'ın rahmetine kavuştuğumda umarım en büyük günahım sadece alkol tüketmiş olmak olur. Hiçbirimiz peygamber değiliz. Hepimiz günahkar gideceğiz.

Örneğin hiç düşündünüz mü; emniyet şeridinden gidip de gitmeyenleri akıllarınca salak yerine koyanlar en büyük günahlardan birini işliyorlar ve KUL HAKKI YİYORLAR.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,410
Örneğin hiç düşündünüz mü; emniyet şeridinden gidip de gitmeyenleri akıllarınca salak yerine koyanlar en büyük günahlardan birini işliyorlar ve KUL HAKKI YİYORLAR.

Kul hakkı çok ince bir konu. Mesela sigara içen veya yediği bir yiyeceğin paketinden ufak bir parça da olsa yere atan, yere tüküren kişi de kul hakkına girer.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Eşek derviş olmaz odun çekmekle tekkeye, deve hacı olmaz gidip gelmekle Mekke'ye... (atasözü)

Böyle bir söz var ama sözün sadece anlam bakımından ele alınması taraftarıyım, buraya yazmamın nedeni de selim bir kalp ile okunmayan Kuran ile ve aşk ile yanmayan bir kalpten gayri uzak olan bir Peygamberin hakkıyla anlaşılmasını da tabii olarak beklemek hata olur...

Yani biz önce Peygamberimize ve Kuran'a bakar, her ikisini de dikkate alırız, birini birine değişmez ya da yok saymayız... Eğer prygamberimiz şöyle bir söz eylemiş ise bizce yeterlidir..:

Şunu da unutmamak îcâb eder ki, Cenâb-ı Hakkʼın sıfatlarından biri de “Settâruʼl-Uyûb” yani ayıp ve kusurları gizleyendir. Dolayısıyla gerçek bir müʼminin de bu ilâhî ahlâktan mümkün olduğu ölçüde hisse alması gerekir.

Âyet-i kerîmelerde buyrulur:

“Mü’minler arasında hayâsızlığın şuyû bulmasını (yayılmasını) arzu edenlere, işte onlara, dünya ve âhirette can yakıcı bir azap vardır...” (en-Nûr, 19)

“Allah, zulme uğrayanın dile getirmesi dışında, çirkin sözün açıklanmasını sevmez...” (en-Nisâ, 148)

"Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: 'Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!' der. Böylece o, geceleyin Allah kendisini(n işlediği günahı) örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah'ın örtüsünü açar. İşte bu da günahı alenî işlemenin bir çeşididir."
(Buharî, Edeb 60; Müslim, Zühd 52-2990)

Bir hadiste, özetle şöyle ifade edilmiştir:

“Kıyamet günü, Allah bazı kullarını hesaba çekerken, onların gizli yaptıkları suçlarını da onların yüzüne söyler ve onlar da kabul ederler. Ancak Allah, 'Ben bu günahlarını dünyada örttüm, şimdi de örterim.' diye buyurur.”

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748
Ş
Böyle bir söz var ama sözün sadece anlam bakımından ele alınması taraftarıyım, buraya yazmamın nedeni de selim bir kalp ile okunmayan Kuran ile ve aşk ile yanmayan bir kalpten gayri uzak olan bir Peygamberin hakkıyla anlaşılmasını da tabii olarak beklemek hata olur...

Yani biz önce Peygamberimize ve Kuran'a bakar, her ikisini de dikkate alırız, birini birine değişmez ya da yok saymayız... Eğer prygamberimiz şöyle bir söz eylemiş ise bizce yeterlidir..:

Bir hadiste, özetle şöyle ifade edilmiştir:

büyük günahlar hariç.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748
büyük günahlar hariç.
[/QUOTE]

2. İçki ayetinde yer alan “uzak durmak” ifadesi sadece içki veya zina için değil, bütün büyük günahlar için de kullanılmıştır. Aşağıdaki ayetlerde Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan “kaçınırsanız” sizin diğer günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.” (Nisâ, 4/31)

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
Seyyah amca sakin ol kimsenin reklam yaptığı yok. Herkesin günahı kendine sana dokunan bir şey yok ki.
Dokunan bir şey değil ki bu. Bu kötü olan şey hele de forumda 9-12 yaş arası var ve hem bu içki günah. Günah normalleşmemeli bunu söylüyor seyyah abi ve haklıda ben de destek veriyor

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
ben tavsiyemi de verdim ama KURU ET
Viski deneme fırsatım olmadı. Denersem tavsiyesinizi göz önünde bulunduracagım ?

Dokunan bir şey değil ki bu. Bu kötü olan şey hele de forumda 9-12 yaş arası var ve hem bu içki günah. Günah normalleşmemeli bunu söylüyor seyyah abi ve haklıda ben de destek veriyor
9-12 yaş arası çocuğun alkolu en son örnek alacagı platform burası. Buraya gelene kadar YouTube var, Instagram var , Twitter var ,oyunlar var vs. Nasıl ki din bölümünde sorulan dini sorulara, dine kitaba inanmayan insan atlamıyorsa bu konuya da dinciler atlamasın bi zahmet

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748
Alkolsüz de yaşanabilir. Soruları ve cevapları verilmiş bir sınavdayız. Bile isteye ateşe giden yola girilmemeli.

Alkolsüz de yaşanabilir tabii ki. Allahın rahman ve rahim olma sıfatı ile alkol tüketenleri de affedeceğini umuyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
Ben gayet sakinim kıymetli kardeşim. Sizler alenen günahınızı teşhir ederken bir müslüman olarak eğer vazifemi yapmazsam belaların en büyüğüne asıl ben düçar olurum. Fakat ben burada sadece manevi sorumluluk ittihaz edindiğim için değil, aynı zamanda sosyolojik bir sorumluluk da taşıyan bir insanım. Burada yüzlerce 12-16 yaş arası çocuklar vardır. Siz bu çocukları analarının, babalarının bir emaneti olarak da düşünmelisiniz. Onlar sizin kapınızdan içeri girmiş, siz onlara alkol özendiriyorsunuz! Peki bu insanlık mıdır? Müslümanlığı hadi hiç önemsemediniz, insanlıkta mı öldü sizde yahu?

Biz hiçbir zaman içene, günah işleyene söz etmedik, karışmadık. Bu kulun kendisi ile Allah arasında olan birşey. Lakin, işlediğin günahı özendirmektir bizi ilgilendiren. Abimin tek erkek çocuğu vardı, 17 yaşında. Fidan gibi bir delikanlıydı. Uzun yıllar önce Rize'de okuldan gelip akşam üstü Beşiktaş maçını izlemek için kahveye giderken yaya kaldırımı üzerinde babasının alkole özendirip alkolik yaptığı 16 yaşındaki bir sarhoşun çarpmasıyla hayatını kaybetti. Abim ve yengem uzun yıllar boyunca gözlerinden yaş kurumadı. Üstelik bu alkolik tek bir gün dahi hapiste yatmadan elini kolunu sallayarak gezinip duruyor. Muhtemelen başka canları da yakmış olarak. Sadece ehliyetsiz araba kullanmaktan lütfetti polis efendiler zengin babasının birkaç kuruşunu kestiler o kadar.

Ve daha bunun gibi binlerce dram yaşandı sırf bu yüzden. Bununla kaldı mı, tabii ki hayır. Alkol sebebiyle nice aileler yıkıldı, nice masum yavru aile sevgisinden mahrum büyüdü. Uyuşturucunun alkol kadar zararı olmadı bu ülkede. Çünkü uyuşturucuya bulaşan zaten tez zamanda ölüyor, en azından kimsenin canını yakma imkanı kalmıyor. Lakin alkol hem içene, hem etrafındaki nice insana gökten bela yağdırır gibi acı yağdırıyor, ıstırap yağdırıyor. Anlayın bunu artık. Benim anlayabilmem gibi sizin de anlamanız için sevdiğiniz bir yakınınınızın sarhoş bir aymaz tarafından öldürülmesi gerekmiyor.

Zaten Allah insanlar bu acıları çekmesin diye haram kılmış bunu. Hadi Allahtan korkmadınız, içtiniz, bu haramı işlediniz, eyvallah, ama bütün bir topluma acı çektiren bu mel'aneti hiç olmazsa reklam etmeyin, özendirmeyin be kardeşim. Sizden imkansız bir şey mi talep ediyoruz?

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748
viski denince aklıma ispirto ocağı yada camsil geliyor yada etanol...

ne içtiniz acaba siz :) red label, jb filan benim damak tadıma göre o kıvama girebilir. :)

Ben gayet sakinim kıymetli kardeşim. Sizler alenen günahınızı teşhir ederken bir müslüman olarak eğer vazifemi yapmazsam belaların en büyüğüne asıl ben düçar olurum. Fakat ben burada sadece manevi sorumluluk ittihaz edindiğim için değil, aynı zamanda sosyolojik bir sorumluluk da taşıyan bir insanım. Burada yüzlerce 12-16 yaş arası çocuklar vardır. Siz bu çocukları analarının, babalarının bir emaneti olarak da düşünmelisiniz. Onlar sizin kapınızdan içeri girmiş, siz onlara alkol özendiriyorsunuz! Peki bu insanlık mıdır? Müslümanlığı hadi hiç önemsemediniz, insanlıkta mı öldü sizde yahu?

Biz hiçbir zaman içene, günah işleyene söz etmedik, karışmadık. Bu kulun kendisi ile Allah arasında olan birşey. Lakin, işlediğin günahı özendirmektir bizi ilgilendiren. Abimin tek erkek çocuğu vardı, 17 yaşında. Fidan gibi bir delikanlıydı. Uzun yıllar önce Rize'de okuldan gelip akşam üstü Beşiktaş maçını izlemek için kahveye giderken yaya kaldırımı üzerinde babasının alkole özendirip alkolik yaptığı 16 yaşındaki bir sarhoşun çarpmasıyla hayatını kaybetti. Abim ve yengem uzun yıllar boyunca gözlerinden yaş kurumadı. Üstelik bu alkolik tek bir gün dahi hapiste yatmadan elini kolunu sallayarak gezinip duruyor. Muhtemelen başka canları da yakmış olarak. Sadece ehliyetsiz araba kullanmaktan lütfetti polis efendiler zengin babasının birkaç kuruşunu kestiler o kadar.

Ve daha bunun gibi binlerce dram yaşandı sırf bu yüzden. Bununla kaldı mı, tabii ki hayır. Alkol sebebiyle nice aileler yıkıldı, nice masum yavru aile sevgisinden mahrum büyüdü. Uyuşturucunun alkol kadar zararı olmadı bu ülkede. Çünkü uyuşturucuya bulaşan zaten tez zamanda ölüyor, en azından kimsenin canını yakma imkanı kalmıyor. Lakin alkol hem içene, hem etrafındaki nice insana gökten bela yağdırır gibi acı yağdırıyor, ıstırap yağdırıyor. Anlayın bunu artık. Benim anlayabilmem gibi sizin de anlamanız için sevdiğiniz bir yakınınınızın sarhoş bir aymaz tarafından öldürülmesi gerekmiyor.

Zaten Allah insanlar bu acıları çekmesin diye haram kılmış bunu. Hadi Allahtan korkmadınız, içtiniz, bu haramı işlediniz, eyvallah, ama bütün bir topluma acı çektiren bu mel'aneti hiç olmazsa reklam etmeyin, özendirmeyin be kardeşim. Sizden imkansız bir şey mi talep ediyoruz?

Allah rahmet eylesin. Gerçekten çok üzüldüm. Allah kimseye evlat acısı vermesin öncelikle.
Acınız çok büyük o sebeple bu konuda size herhangi bir cevap vermeyeceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...