1050 Ti - i5 7400 Düşük FPS ve Akıcılık Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar bence oyunlar için gayet yeterli bir sistemim var. Sistemin tüm özelliklerini aşağı yazacağım. Öncelikle oyunlarda beklediğim FPS değerlerini aldığımı düşünmüyorum. Alsam dahi bu değerleri hissedemiyorum. 80 90 FPS'de sanki 30 40 ile oynuyorum. Sık sık FPS droplar yiyorum. Oynadığım oyunlar PUBG, CS GO, LOL. Çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Bilgisayarı açmak bile istemiyorum. Yaptıklarımı anlatayım; format attım, tüm driver'ları ve BIOS'u güncelledim, Nvidia denetim masasından performans ayarlarını yaptım. Bilgisayar üzerinden performans ayarlarını yaptım-MSI Afterburner ile test ettim ekran kartını. Termal macunu yeniledim. 75 Hz'lik monitörü 60 HZ'e çektim ve bunu Nvidia denetim masasından düzenledim. Virüs taraması yaptım.
Arkadaşlar bu yazdıklarımı tek tek uyguladım. Ama sorun hala devam etmekte. Artık ne yapacağımı bilmiyorum.

Sistem özellikleri :
Gtx 1050 Ti 4 GB
i5 7400
8 GB 2133 Hz RAM
1 TB HDD
AOC 75 Hz Monitör

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
MSI Afterburrner değerlerini paylaşsaydın keşke.

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
MSI Afterburrner değerlerini paylaşsaydın keşke.
1543750109087.png

buyur dostum

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Monitör modeli nedir? Yeni mi aldınız?

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Monitör modeli nedir? Yeni mi aldınız?

AOC 21.5" G2260VWQ6 1ms 75Hz FreeSync

Monitör tam olarak bu. hayır bilgisayarı aldığımdan beri aynı monitör. monitör ile ilgili bir sorun gibi geliyor. Fakat 60 Hz'de çeksem V-sync' de açsam düzelmiyor. Bunlar da monitör ile ilgili olmadığını gösteriyor sanırım.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
FPS drop yaşamadığın durumlarda, 70-80 FPS durumlarındayken bile akıcılık hissiyatı mı yok yani?

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
FPS drop yaşamadığın durumlarda, 70-80 FPS durumlarındayken bile akıcılık hissiyatı mı yok yani?

Evet zaten o anlar kısa sürüyor. yani illaki yakın bir zamanda drop yiyorum. yapmadığım şey kalmadı. bilgisayarı açmak bile istemiyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ekli dosyayı görüntüle 57893

Güç kullanımı yüksek diyor. Sebebi bu olabilir mi ?

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Sürücüleri nasıl güncelliyorsunuz?

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sürücüleri nasıl güncelliyorsunuz?

Sürücülerin güncel olup olmadığını bulan bir program vardı sanırım. Onunla bakmıştım. Güncel olmayanları da güncelledim. Fakat değişen bir şey olmadı. Tek tek aygıt yöneticisinden de baktım güncel olmayan bir şey yok.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Windows 10 mu kullanıyorsunuz? Sistemde SSD var mı?

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
HDD'den dolayı drop oluyor olabilir mi acaba? Disk kullanımını hiç kontrol ediyor musunuz?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Sürücülerin güncel olup olmadığını bulan bir program vardı sanırım. Onunla bakmıştım. Güncel olmayanları da güncelledim. Fakat değişen bir şey olmadı. Tek tek aygıt yöneticisinden de baktım güncel olmayan bir şey yok.
Sorunun büyük ihtimal kaynağı bu. Bu tarz hatalar alan insanların %70 gibi büyük bir çoğunluğu sürücü programı ile güncelleştirme yaptığı için bu hataları alıyor. Güncelleştirmeyi sadece Windows Update ile yapın ekran kartını ise GeForce Experience. Tavsiyem temiz format atın ve sürücüleri Windows Update ile güncelleyin.

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorunun büyük ihtimal kaynağı bu. Bu tarz hatalar alan insanların %70 gibi büyük bir çoğunluğu sürücü programı ile güncelleştirme yaptığı için bu hataları alıyor. Güncelleştirmeyi sadece Windows Update ile yapın ekran kartını ise GeForce Experience. Tavsiyem temiz format atın ve sürücüleri Windows Update ile güncelleyin.

Zaten dediğin şekilde uyguladım. Format atıp herşeyi windows update ile aldım. Daha sonrasında diğer bir programla kontrol ettim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

HDD'den dolayı drop oluyor olabilir mi acaba? Disk kullanımını hiç kontrol ediyor musunuz?

Disk kullanımında hiç bir sıkıntı yok.

Son düzenleme:

madyesia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bazen Ekran kartının oynadığınız oyuna göre yüksek olmasından dolayı işlemciler (özellikle intel de bu olay çok oluyor) yatışa geçebilir. tüm yükü ekran kartına vermek de fps düşüşü ve ısınma gibi problemler doğuruyor.

n1dron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bazen Ekran kartının oynadığınız oyuna göre yüksek olmasından dolayı işlemciler (özellikle intel de bu olay çok oluyor) yatışa geçebilir. tüm yükü ekran kartına vermek de fps düşüşü ve ısınma gibi problemler doğuruyor.
peki ya bunu nasıl çözecez :)