100 MB'lık Hayat Kurtarıcınız, Puppy Linux

web-uye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TR karakter dosyaların hiçbirini göremedim ben :) siz nasıl gördünüz :)

K menu > control center > Regional & Accessibility > keyboard Layout

orda zaten dil seçeneklerini görürsün aşşağıda Türkçe var ve gördüğün üzere çok güzel çalışıyor şu anda slax'dan yazıyorum tabi windowsdan farklılıkları var elbet =)

leomessi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
benim bios ayarlarında first boot device kısmına )removeable
)harddisk
)lan
gibi seçenekler var first boot deviceı usb yapamıyorum:helpsmilie:

edit:yok mu yardım edebilecek

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
peki diyelim windows da bir hata oluştu ve açılmıyor.bu programla düzeltilebilecek mi?

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
flash'ı tak öyle aç bios'u removable hard diski dene
first hard disk device ya da sadece hard disk device gibi bir seçenek olabilir oradan seçmen gerekebilir, deneme yanılma ile bul

zaten puppy linux açılırken keyboard layout'u soruyor
us'yi seçmişsindir demek ki
q klavye ise
trq
f klavye ise
trf seçeneğini seçin

hatana bağlı çağlar522
mesela bir dll değiştirdin o yüzden açılmıyor ve onun orjinalini masaüstünde yeni klasöre kopyalamıştın ama açılmadığı için erişemiyorsun, bununla düzeltebilirsin

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
slax var onu kullanın
200 mb lik.
buyrun:
200MBiso
cd.png
download Slax for CDv 6.1.2[ md5 ]

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
slax da öneririm
puppy'nin boyutu daha küçük olmasına rağmen slax'dan büyük eksiği yok
ancak hız olarak ve eski donanımlarla dahi hızlı çalışması bakımından puppy önde

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar bir de şöyle düşünün
mesela kurtaramadınız işletim sistemini
en azından bilgilerinizi kurtarırsınız
müzikleriniz videolarınız resimleriniz belgelerinize erişebilir ve onları kurtarabilirsiniz

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
müzikleriniz videolarınız resimleriniz belgelerinize erişebilir ve onları kurtarabilirsiniz
evet dogru o yönden güzel.hiç olmazsa yedek alınır.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar flash bellek ile yükleyemeyenler için kesin metodu buldum
ben kendimde denedim oldu

önce şu adresten syslinux'u indiriyoruz(4.5 MB)
http://www.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux/syslinux-3.82.zip
bunu masaüstünde syslinux isimli bir klasöre açıyoruz(ismi önemli)

daha sonra başlat-çalıştır(çalıştır görünmüyorsa windows tuşu + r)

cmd yazıyoruz

komut satırına diskpart yazıp
list disk yazdıktan sonra ve sizin usb belleğiniz hangisi ise
select disk 0/1/2... numarasına göre seçiyoruz, sonrasında sırasıyla
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=fat32 quick
assign
exit
cd Desktop
cd syslinux

cd win32
syslinux.exe -ma x: (buradaki x sizin usb sürücünüz hangisi ise e,f,g,h... olarak değişecek)

daha sonra 7zip programı ile puppy iso dosyasına sağ tıklayın
dosyaları çıkart deyin(buraya çıkart falan değil)
çıkartılacak yer bölümüne flash diski gösterip hiçbir ayara dokunmadan tamam diyin(aynen bu şekilde yapın önce isoyu yeni klasöre açar sonra flash'a kopyalarsanız falan olmaz)

daha sonra flash belleğe girip isolinux.cfg dosyasının ismini syslinux.cfg, isolinux.bin dosyasını ise syslinux.bin olarak değiştirin

isolinux.cfg dosyasını wordpad ile açın(notepad ile değil)
pmedia=cd
yazan bölümü
pmedia=sda1
olarak değiştirip kaydedin

daha sonra gerekli bios ayarlarını da yaptığınızda işlem tamamdır, ben kendim denedim oldu

LogSgLe

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben şimdiye kadar ubuntu yu kullandım flash diskim de güzeldi programları mı müzikleri mi felan atabiliyorum içine hızı da güzel.Ubuntunun eksik bir yanı var mı boşuna indirmeyeyim şimdi ?

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ubuntu ile bunun kategorileri farklı
bu sistem kurtarma ile ilgili daha çok
ubuntu ile devam et

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Puppy'yi teknik serviste uzun süre veri kurtarma amaçlı kullandım.

Bi ara bilgisyara da kurmuştum.Ancak şaşırtıcı şekilde, cd'den ya da usb bellekten çalışırken kurulu halinden daha hızlı çalışıyordu.

Puppy'yi JVM masaüstü kullandığı için seviyorum.Hem işlevsel hem de sistemi hiç yormuyor.

Ben zaten bu işi biliyorum tecrübem var diyorsanız, 10 mb'lık tinycore'u da denemenizi tavsiye ederim.Ama biraz görsellik te olsun diyorsanız puppy biçilmiş kaftan.

onurxyz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler güzel paylaşım kota sıfırladı yükleyelim :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
ubuntu ile bunun kategorileri farklı
bu sistem kurtarma ile ilgili daha çok
ubuntu ile devam et

ubuntu her hdd açmıyor yaw :D kendi pc'im dahil 3 pcde denedim, diğer pclerde hddleri görmedi :D benim şansımmıdır nedir bütün hddlerimi gördü :D

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler bunu yarın teknik serviste deneyeceğim;) hiren's boot 9.9 un içindeki mini xp de hiç fena değil hızlı açılıp hızlı dosya transferi yapıyor bilgilerinize...

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Çok yararlı bir sistem, kurtarma cd si olarak kullanılırsa da çok işe yarayacaktır, Ayrıca;
Bu iş için ERD Commander adlı program daha çok yardımcı olacaktır.

joker66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
sn tony_almeida dediğiniz tarifi aynen yaptım fakat usb nin içine akratdığım programda isolinux.cfg isolinux.bin dosyalarını göremedim hatamı var yardımcı olursanız sevinirim

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
isoyu 7zip programıyla aç
o iki dosyayı görürsün
hangi dosyalar var usb'de şu an

joker66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
slm tony_almaeida usta usb niniçinde 20 adet klasör (codepage+com32+core+doc+dos+extlinux+gpxe+libfat+libinstaler+linux+man+mbr+memdisk+memdump+mine+modules+mtools+sample+utils+win32)
(dummy adlı c dosyası)+(bug+copying+makefile+mconfıg+news+readme+todo+versiyon=adlı dosya)+(mconfig.embeded)+(versiyon.gen)+(versiyon)+(versiyon.mk+)(now+versiyon adlı pl dosyaları)(gen-id.sh)(syslinux.spec) olmak üzere bunlar var
=ayrıca sormak istediğim bu işletim sisteminin ana dili nedir türkçe olan bir usb li işletim sistemi varmı teşkler

cnr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
bunu harddiske nasil kurariz peki? Elimde p2 350 islemci ve 256mb ram, 64mb ekran karti ve 2.1 gb'lik sisteme sahip eski li bir bilgisayar var. ve sadece puppy linux kurmak istiyorum. nasil yapabilirim?

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
live olarak yükledikten sonra
karşına masaüstü gelince
install isimli simgeye tıklayın, o zaman live mode'dan çıkıp bilgisayarınıza yüklenir

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
bunu harddiske nasil kurariz peki? Elimde p2 350 islemci ve 256mb ram, 64mb ekran karti ve 2.1 gb'lik sisteme sahip eski li bir bilgisayar var. ve sadece puppy linux kurmak istiyorum. nasil yapabilirim?

Puppy'yi çalıştırdıktan sonra setup menüsünde Puppy Universal Installer ile kurabilirsin.

hard-Puppy

ingilizce açıklamalar burda mevcut.

takıldığın yer olursa yardımcı olmaya çalışırız.

Ama tavsiyem masaüstü sitem olarak, 29 ekimde çıkacak olan "lubuntu".Ubuntunun LXDE masaüstü önatanımlı olan versiyonu.İlk public alpha sürümü yeni yayınlandı.Ve iki versiyonu mevcut.Boyutlarda 250-400 mb civarında.Ve bahsettiğin sistem için komple bir masaüstü çözümü olarak ideal seçim.

cnr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
soyledigin sekilde universel installer ile yapmaya calistim ama, kurulum bitti, restrart yaptim ama harddisk acilmadi.. bende ilk mesajdaki flashdisk icin yapilan ayarlari harddisk icin yaptim ve acildi :)

O bilgisayari bu tarz syeleri denemek icin kullaniyorum, kullanmasi zevkli oluyor. Bahsettigin lubuntu cikinca onuda deneriz tabiki.. Linux kullanmayi istiyorum aslinda ama oyun vb aktiviteler buna engel oluyor, bazen USB'ye yukledigim SLAX ile linux kullaniyorum.

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tony arkadaşım. Ben puppy'de şu klavye düzenini Türkçe yaptığım halde ingiliz klavyesi oluyor. Ben beta sürümünü yüklemiştim acaba ondanmı diyorum. Siz stabil sürümümü yüklediniz?

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Slax Daha iyi bence

Evet. Normalde bende Slax kullanıyordum. Üstelik Türkçe klavye sorunu yaşamadım ama Puppy, slax'a göre daha hızlı geldi bana.

Slax'ta her yaptığım işlemde usb'den okuma yapıyor. Puppy'de böyle birşey görmedim. Birde şu klavye sorunumu halletsem tam olacak. Şimdi birde stabil sürümü indiriyorum bakalım ne olacak? Belki beta yüzündendir.

256Mb bellekli dandik bir laptop um var uçuyor resmen :thumbup1: Sağol Tony kardeşim.