Rehber VirtualBox'a meydan okuyan Libvirt'e merhaba diyin.

Bu konuyu okuyanlar

nexads

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Hepimiz çoğunlukla sanal makineler için VirtualBox'u kullanıyoruz. VirtualBox oldukça güzel bir yazılım ve kolay arayüzü ile rahatlık yapıyor. Ben de eskiden kullanıyordum ama QEMU kullanan Libvirt'i gördüğümde mutlu olmaya başladım çünkü ben eskiden QEMU'yu Terminal emülatöründe kullanıyordum ve zorlanabiliyordum. Ancak Libvirt oldukça kolay bir arayüze sahip.

Bugün sizlere libvirt ve virt-manager'ı nasıl kurulup kullanılacağını göstereceğim.

İlk olarak QEMU'yu kurmamız gerek ve bunun için Linux Mint veya Ubuntu'da arayarak yükleyebilirsiniz. Ama eğer sizde bu yoksa Terminal enülatörü kullanınız. Uygulamalar yerinden Terminal emülatörünü bulunuz.

Bulduktan sonra sizin Linux dağıtımıza göre komutlar vereceğim. Kullandığınız Linux dağıtımına göre komut kullanın lütfen:

Linux Mint/Ubuntu/Debian:
Bash:
sudo apt install qemu-system-x86 ovmf

Rocky Linux/Fedora:
Bash:
sudo dnf install qemu-kvm edk2-ovmf

Manjaro/Arch Linux:
Bash:
sudo pacman -Sy qemu-full edk2-ovmf

QEMU'yu yükledikten sonra Terminal emülatörünü kullanmamız gerek. Eğer açmadıysanız Uygulamalar'dan bulunuz. Bu sefer ise Libvirt'i yüklememiz gerek. Ve vereceğim konutlardan Linux dağıtımınıza göre seçiniz:

Bash:
sudo apt install libvirt-daemon-system libvirt-clients virt-manager bridge-utils gir1.2-spiceclientgtk-3.0

Rocky Linux/Fedora:
Bash:
sudo dnf install @virtualization spice-gtk

Manjaro/Arch Linux:
Bash:
sudo pacman -Sy libvirt virt-manager bridge-utils spice-gtk

Yükledikten sonra libvirtd ve virtlogd daemonları etkinleştirmeniz gerekiyor. İşte komutu:
Bash:
sudo systemctl enable libvirtd
sudo systemctl enable virtlogd

Ve sonra ise başlamanız gerekiyor:
Bash:
sudo systemctl start libvirtd
sudo systemctl start virtlogd

Ve şimdi ise kullanıcı adımızı libvirt grubuna koymamız gerekiyor ve bunun için bu komutu kullanmalıyız:
Bash:
sudo usermod -G libvirt -a <kullanıcı adı>

Eğer grup yoksa bu komutu kullanarak tekrar deneyebilirsiniz:
Bash:
sudo addgroup libvirt

Bitirmeden önce size önereceğim bir seçenek var. Bu ise virsh üzerinden 'default' ağını etkinleştirme. Bunun için bu komutu kullanınız:
Bash:
sudo virsh net-start default
sudo virsh net-autostart default

Ve tebrikler. Libvirt ve virt-manager'ı kurmayı başardınız. Şimdi ise virt-manager'ı başlatın ve keyfinize bakın. İkinci mesajımda virt-manager nasıl kullanılır onu bahsedeceğim.

Son düzenleyen moderatör:

Nissan Laurel altima

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
41
Hepimiz çoğunlukla sanal makineler için VirtualBox'u kullanıyoruz. VirtualBox oldukça güzel bir yazılım ve kolay arayüzü ile rahatlık yapıyor. Ben de eskiden kullanıyordum ama QEMU kullanan Libvirt'i gördüğümde mutlu olmaya başladım çünkü ben eskiden QEMU'yu Terminal emülatöründe kullanıyordum ve zorlanabiliyordum. Ancak Libvirt oldukça kolay bir arayüze sahip.

Bugün sizlere libvirt ve virt-manager'ı nasıl kurulup kullanılacağını göstereceğim.

İlk olarak QEMU'yu kurmamız gerek ve bunun için Linux Mint veya Ubuntu'da arayarak yükleyebilirsiniz. Ama eğer sizde bu yoksa Terminal enülatörü kullanınız. Uygulamalar yerinden Terminal emülatörünü bulunuz.

Bulduktan sonra sizin Linux dağıtımıza göre komutlar vereceğim. Kullandığınız Linux dağıtımına göre komut kullanın lütfen:

Bash:
sudo apt install qemu-system-x86 ovmf

Rocky Linux/Fedora:
Bash:
sudo dnf install qemu-kvm edk2-ovmf

Manjaro/Arch Linux:
Bash:
sudo pacman -Sy qemu-full edk2-ovmf

QEMU'yu yükledikten sonra Terminal emülatörünü kullanmamız gerek. Eğer açmadıysanız Uygulamalar'dan bulunuz. Bu sefer ise Libvirt'i yüklememiz gerek. Ve vereceğim konutlardan Linux dağıtımınıza göre seçiniz:

Bash:
sudo apt install libvirt-daemon-system libvirt-clients virt-manager bridge-utils gir1.2-spice-client-gtk-3.0

Rocky Linux/Fedora:
Bash:
sudo dnf install @virtualization spice-gtk

Manjaro/Arch Linux:
Bash:
sudo pacman -Sy libvirt virt-manager bridge-utils spice-gtk

Yükledikten sonra libvirtd ve virtlogd daemonları etkinleştirmeniz gerekiyor. İşte komutu:
Bash:
sudo systemctl enable libvirtd
sudo systemctl enable virtlogd

Ve sonra ise başlamanız gerekiyor:
Bash:
sudo systemctl start libvirtd
sudo systemctl start virtlogd

Ve şimdi ise kullanıcı adımızı libvirt grubuna koymamız gerekiyor ve bunun için bu komutu kullanmalıyız:
Bash:
sudo usermod -G libvirt -a <kullanıcı adı>

Eğer grup yoksa bu komutu kullanarak tekrar deneyebilirsiniz:
Bash:
sudo addgroup libvirt

Bitirmeden önce size önereceğim bir seçenek var. Bu ise virsh üzerinden 'default' ağını etkinleştirme. Bunun için bu komutu kullanınız:
Bash:
sudo virsh net-start default
sudo virsh net-autostart default

Ve tebrikler. Libvirt ve virt-manager'ı kurmayı başardınız. Şimdi ise virt-manager'ı başlatın ve keyfinize bakın. İkinci mesajımda virt-manager nasıl kullanılır onu bahsedeceğim.
Güzelmiş librit'te merhaba:)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Merhaba Livbirt

nexads

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Merhaba yeniden, bugün sizlerle birlikte virt-manager'ın kullanımını bahsedeceğim. Önceden sizlerle libvirt'ın kurulumunu gösterdim. Şimdi ise kullanımını göstereceğim.

İlk olarak virt-manager'ı başlattığınızda bu pencereyi görmüş olacaksınız:
Screenshot_2022-07-21_15-27-34.png

Bu pencerede kurmuş olduğunuz sanal makineler görünecek. Yani bu VirtualBox ve Parallels Desktop'a benzer bir özellik. Ayrıca menü ve simgeler görmüş olacaksınız. Ve bu arayüzle berabler sizlere sanal makine kurulumunu göstereceğim.

İlk olarak '+' simgesine tıkladığınız zaman size bir pencere gelmiş olacak:
Screenshot_2022-07-21_15-29-20.png

Bu pencerede sizin işletim sistemi nasıl bir yön ile yüklemenizi soruyor. Eğer 'Local install media' seçerseniz size CD-ROM desteği verilecek ve ISO dosyası soracaktır. Eğer 'Network install' seçerseniz size Internet URL soracaktır. 'Import existing disk image' ise önceden kullanmış olduğunuz hard disk'i istemektedir. 'Manual install' ise herhangi bir destek vermez ve manuel yolla yapmanızı sağlar. Tabii ki biz ISO dosyası kullanacağımızdan dolayı 'Local install media' seçeneğini kullanıyoruz.

Ardından virt-manager size ISO dosyanın yerini isteyecek:
Screenshot_2022-07-21_15-34-32.png

Bu sayfada ise yapmanız gereken şey ise 'Browse' butonuna tıklayarak ISO dosyanızın yerini belirlemek. Eğer ISO dosyanız bulunmuyorsa metin kutucuğunun yanındaki butona tıklayarak '/dev/sr0' seçeneğini belirleyin.

Altta ise size işletim sistemi türünü isteyecek. Normalde virt-manager ISO dosyasına bakarak otomatik şekilde işletim sistemini belirler. Ama belirlemediyse 'Automatically detect' seçeneğini eleyerek metin kutucuğuna işletim sistemimizi yazıyoruz. Eğer işletim sistemi bulunmadıysa 'Generic or unknown OS' seçeneğini seçerek Enter tuşuna basıyoruz.

Ardından virt-manager sizin RAM (bellek) ve işlemci sayısını belirlemenizi isteyecek:
Screenshot_2022-07-21_15-38-28.png

Varsayılan olarak bize 1024 MB (1 GB) ve 1 CPU seçeneği verilmiş. Ben bunu kabul ederek geçiyorum.

Şimdi ise virt-manager size hard disk'in olup olmayacağını ve olacaksa büyüklüğünü soracak:
Screenshot_2022-07-21_15-39-58.png

Virt-manager varsayılan olarak bize 20 GB büyüklük vermiş. Ayrıca sizde zaten hard disk bulunuyorsa 'Select or create custom storage' seçeneğine tıklayarak sahip olduğunuz hard disk'i seçebilirsiniz. Ayrıca eğer farklı yol ile hard disk kurmak istiyorsanız bu seçeneği kullanabilrsiniz. Bu seçeneğe bastığınız zaman size 'Manage' butonu gelecek ve o butona bastığınız zaman böyle bir pencere gelecek:
Screenshot_2022-07-21_15-43-08.png

Bu pencerede ise farklı gruplar bulunuyor ve farklı hard disk'ler de bulunabilir. Biz 'default' yani /var/lib/libvirt/images yerini kullancağız. Ve bu bölümde 'Volumes' yazısının yanındaki '+' seçeneğine basarak size böyle kutucuk çıkacak:
Screenshot_2022-07-21_15-44-46.png

Bu pencerede ise sizin özel bir hard disk kurmanızı sağlayacak. İlk olarak adını 'archlinux' olarak ayarlıyoruz. Ardından format olarak qcow2 seçiyoruz. Ayrıca 'raw' seçeneği var. Raw seçeneği oldukça büyük bir dosya yapacaktır çünkü bazı işletim sistemleri 'raw' dosyasını desteklemekte ama biz Linux kullanıyoruz o yüzden biz 'qcow2' ile kalıyoruz. Önceden dediğim gibi ben hard disk'in büyüklüğünün 10 GB olmasını istiyorum o yüzden '20.0' yazan yeri silip '10' yazıyorum. Ayrıca size XML adlı sekme verecek bu sekmeyi umursamanıza gerek yok.

Artık hard disk'i belirlememizi bitirdiğimize göre önceki pencerede 'Choose volume' butonuna basarak istediğimiz hard disk'i seçiyoruz. Ve şimdi ise devam ediyoruz.

Ve son olarak size sanal makinenin adını, sanal makinenin değişip değişmeyeceği ve ağın yapılandırılması sorulacak:
Screenshot_2022-07-21_15-50-07.png

Biz 'archlinux' adını kullanacağız. Ayrıca 'Customize configuration before install' seçeneği ile sanal makineyi başlatmadan önce sanal makinenin özelliklerini değiştirebiliyoruz. 'Network selection' yerinde ise ağın nasıl yapılandırılacağı soruluyor biz varsayılan yani 'NAT' kullancağız. Ve artık 'Finish' butonuna basarak sanal makinenin temel özelliklerini kurmayı bitirmiş oluyoruz.

Ve şimdi size QEMU'da olan donanım özelliklerini kıyaslayalım son olarak. Başlayalım.
  • Q35: QEMU'da modern bir chipset olarak bilinir ve sanal makinelerde kullanılması önerilir.
  • Firmware seçeneğinde size birçok seçenek verilecek. Varsayılan olarak BIOS yani sadece MBR olması istenilecek. Ancak farklı seçenek olarak 'UEFI' da seçebiliyoruz.
  • 'Boot options' bölümünde size hangi cihazların çalışması gerektiği sorulacak. Bize varsayılan olarak sadece hard disk'i çalıştır verilmiş ancak ben SATA CDROM'u seçiyorum ve yukarı butonuyla yukarıya alıyorum ve bununla beraber ilk CDROM çalışmış olacak.
  • 'VirtIO Disk 1' bizim kullancağımız hard disk'tir ve bize varsayılan olarak 'VirtIO' seçeneği verilmiş. Biz Linux kullanacağız ve bu yüzden bu seçenek kalsın. Ayrıca farklı seçenekler de bulunuyor örneğin SATA, SCSI ve USB.
  • 'SATA CDROM 1' bölümünde ise CD-ROM donanımın nasıl kullanılacağı soruluyor. Biz CD-ROM'u SATA olarak kullancağız yani bu seçenek de kalsın.
  • 'NIC' bölümünde ise bize ağın yapılandırılması sorulacak. Ben 'NAT' demiştim ve şu an NAT verilmiş. Ayrıca 'Device model' bölümünde ise hangi ağ aygıtını kullancağımız soruluyor ben 'virtio' seçtim. Ayrıca 'e1000e' seçeneği bulunuyor bu seçenek ise Intel'in PCI-E Gigabit E1000e aygıtı.
  • 'Tablet' bölümü sizi şaşırtabilir ama şaşırtmasın çünkü bunu aslında mouse olarak kullanacağız.
  • 'Sound' bölümünde ise size ses aygıtı sorulacak. Varsayılan olarak Intel'in 'HDA (ICH9)' yani HD Audio aygıtı verilmiş. Ayrıca diğer seçenkler ise 'AC97 ve ICH6' bulunuyor. Biz en yenisi olan ICH9'u deneyeceğiz.
  • 'Video' bölümünde ise 'Virtio' seçeneği verilmiş. Ayrıca diğer seçenekler ise Bochs, 'None' (hiç), QXL, Ramfb ve VGA. Ben QXL kullancağım.
  • 'Controller USB' bölümünde ise size USB'nin modelini soracak biz USB 3 kullancağız yani en yenisini.
Ve artık 'Begin installation' butonuna basıyorum ve sanal makineyi başlatıyorum. Ve başlamış oldu:
Screenshot_2022-07-21_16-07-16.png

Screenshot_2022-07-21_16-07-50.png