Soru Linux geçsem ne olur ?

Bu konuyu okuyanlar

Lrcaeqh

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Windows kullanıyorum ama Linux geçmek istiyorum Hatta kullanmak istiyorum Sanala makine kuracak kadar iyi bi pc m yok ama Kökten Linuxa geçsem ne olur ki birkaç uygulamanın çalışmadığını biliyorum belki daha fazla ama sorun olacağını sanmam Öğretmenlerim falan anlatıyor onların zamanında linux varmış çok ilgimi çekti.

Sorun olur mu istediğim zaman Windowsa geçebilirmiyim ?

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Bu linux mevzusunu çok bilmiyorsan ubuntu kur bence. Yada 2. os olarak kullanma gibi bişi varıd

41ph337h4

Doçent
Reaksiyon puanı
579
Windows kullanıyorum ama Linux geçmek istiyorum Hatta kullanmak istiyorum Sanala makine kuracak kadar iyi bi pc m yok ama Kökten Linuxa geçsem ne olur ki birkaç uygulamanın çalışmadığını biliyorum belki daha fazla ama sorun olacağını sanmam Öğretmenlerim falan anlatıyor onların zamanında linux varmış çok ilgimi çekti.

Sorun olur mu istediğim zaman Windowsa geçebilirmiyim ?
Tabiki geçersin ve sorun olmaz ama Linux kullanırken Windows yazdırmakta zorlananlar oluyor. Bu yüzden yedekte Windows USB'si bulundurmanı öneririm.

Son Şövalye21

Asistan
Reaksiyon puanı
369
2. os olarak kullanılabilir. Onun dışında biraz linux için dersler falan izlemeniz, hani tam hakim olamasanız da bir düşünce, neyin nerde olduğunu öğrenmiş olursunuz.

Lrcaeqh

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Peki Linux u USB e kursam ?

Son Şövalye21

Asistan
Reaksiyon puanı
369
Oluyormuş. İsterseniz USB'ye kurabilirsiniz. Ama 3.0 girişine takın bu sayede daha hızlı olacağını düşünüyorum linux'un.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
USB üzerinden tavsiye etmem. 2. sistem olarak hiç tavsiye etmem, Linux'ı ana sisteminiz olarak kullanmadıkça ciddi olarak gelişme kaydedilemeyeceğini düşünüyorum o yüzden kendinizi zorlayıp topyekün olarak geçmelisiniz. Windows'la tamamen bağlantıyı koparmadan olmaz malesef. Ben ne yapacağım oyun bulamam, photoshop lazımdı, WPS ye nasıl alışırım vb. bahanelerle iş zor. Ayrıca sanal makineye de kurmayın tam performans alınamıyor çünkü. Şu an iş ve kişisel bilgisayarlarımda tek sistem yüklü o da Fedora KDE Astronomy ve Jam var. Windows yüklü oldukça windows'a girme isteği geliyor sildim o yüzden ki Linux'taki yazılımları öğrenip onlara alışayım diye :)

Peki hangi dağıtım dersen yeni başlayacaksan direkt Independent başlanmaz. Çünkü tabanı seçmek demek o tabanının kullanıcı kitlesinde olmak, Paketleme sistemini öğrenmek, yapısını öğrenmek, sitesiyle haşır neşir olmak vb. yani kısaca hayatına dahil ediyorsun yani kendi yolunu çiziyorsun bi nevi. RPM mi, DEB mi, AUR mu, EOPKG mi gibi. Hepsini aynı anda öğrenemezsin imkansız 1 tanesine odaklanıp kendini onda geliştirmen lazım ama sorun şurada hangisi en iyi dersen hiçbiri en iyi değil burada kişisel tercihler ön plana çıkar. Benim tavsiyem hepsini baz alan dağıtımları tek tek deneyerek hangisi hoşuna gidiyorsa onda devam etmelisin. Diyelim ki Debian hoşuna gitti, debian tabanlı bir sistemi öğrenip sonrasında Debian'ın kendisini kullanmalısın çünkü tabana bağlı bir sistem kullanırsan Debian'ı tam olarak öğrenemezsin ipuçları alırsın sadece. Linux'ı kurduktan sonra da ay bir şeyi yanlış yaptım hemen gidip format atıyım dersen de olmaz hata yapa yapa öğreniliyor.

Özet Fedora, OpenSUSE, Linux Mint, Endeavour OS, Solus dene hangisi hoşuna giderse onu kullan. Mint'ten sonra Debian yaparsın, Endeavour'dan da Archa atlarsın gerisi bağımsız zaten.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
O yüzden kendinizi zorlayıp topyekün olarak geçmelisiniz. Windows'la tamamen bağlantıyı koparmadan olmaz malesef.
Ben GNU/Linux'u, Windows alternatifi olarak görmeye de karışıyım. Kendi başına bir ekosistemi olan dağıtımlar, çok güzel bir OS'lardır zaten, bir alternatif değil.

O yüzden senin dediğin yapılmalı.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Bende geçmek istiyorum hazır konu açılmışken bende sorayım kodlama felan kullanmadan ve güncel bir mağazası olan hangi linux dağıtımı öneririsiniz.. benim kafamda linux mint var ama kodlama istemiyorum bunda ne kadar var bilmiyorum mağazası güncelmiş

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bende geçmek istiyorum hazır konu açılmışken bende sorayım kodlama felan kullanmadan ve güncel bir mağazası olan hangi linux dağıtımı öneririsiniz.. benim kafamda linux mint var ama kodlama istemiyorum bunda ne kadar var bilmiyorum mağazası güncelmiş
Deepin OS, elementaryOS, Ubuntu.

Aslında Debian tarafında böyle bir sorun yok bence. Direkt mağazayı aç ve güncelle.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Hakkında son kullanıcıya uygun olduğuna dair bir çok söylenti duydum. 1 dk. bile kullanmadığım için deneyim edinmedim.

Biraz da Windows'a benziyor ya pek sevmiyorum. Windows'u severim. Linux Mint yerine Windows kullanırım.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Hakkında son kullanıcıya uygun olduğuna dair bir çok söylenti duydum. 1 dk. bile kullanmadığım için deneyim edinmedim.

Biraz da Windows'a benziyor ya pek sevmiyorum. Windows'u severim. Linux Mint yerine Windows kullanırım.
Tamam teşekkürler

Reaksiyon puanı
3,027
Dual Boot olarak kurabilirsin bunun için tonla kaynak var. Her zaman ikinci bir flash bellekte Windows yüklü olmasını tavsiye ediyorum eğer Linux'ta boot ayarlarını mahvedersen Windows kurulum diskiyle sorunu çözersin.

Başlangıç için Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar uygundur.

afacanc38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Sistem özellikleriniz nedir? Ve daha önce hiç denediniz mi?

Bence ilk dağıtımınızı sanal makineye kurun. Hem biraz deneyimlemiş olursunuz. Dağıtım olarak size Mint GNU/Linux'u tavsiye ederim.

Ancak gerçekten o deneyimi yaşamak için ana sistem olarak kullanmanız gereklidir. İlk başta zor gelebilir ancak daha sonra alışacak ve bırakamayacak hale geleceksiniz.

Başlamadan önce GNU/Linux kategorisine sabitlenen bazı konuları okumanızı tavsiye ederim. Mesela:

Son düzenleme: