Soru Kur'andaki Çelişkiler

Bu konuyu okuyanlar

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Arkadaşlar öncelikle konu başlığına bu şekilde yazdım çünkü farklı forumdaki yine bir kaç sene önce yine Din üzerindeki bi konuda bazı ayetleri paylaşıp şurda şöyle yazıldığını gördüm. Bende bunların doğruluğuna bakmak için Kuranın türkçe mealinden teyit ettim. Aşağıya bırakıyorum yazdıklarını.
Bu arada kesinlikle tartışma amaçlı bu konuyu açmış olmamakla beraber herkesin düşüncelerine saygım var ve herkesinde birbirine saygı göstereceğini düşünüyorum yıl olmuş 2021 yani.
Bende sırf görüp merak ettiğim için forumdaki bilen insanlarada danışmak istedim.
Farklı görüşleri olanlarda varsa belirtip neden İslamdan başka görüşe sahip olduğunu yazabilir.

İşte o ayetler;
1. köleliği yasaklamıyor. (Bakara: 177-221), (nisa: 24-25-36-92), (maide: 89), (tevbe: 60), (nahl: 71-75), (muminun: 5-6), (nur: 33-58), (ahzab: 26-50-52-55), (mucadele: 3), (mearic: 29-30), (insan: 8 ), (beled: 12-13), (rum: 28)
2. kadını dövmeyi emrediyor. (Nisa: 34)
3. dünyayı düz olarak tasvir ediyor. (Hicr: 15), (ra’D: 3), (kaf: 7), (gâşiye: 20), (şems: 6), (naziat: 30), (inşikak: 3), (bakara: 22), (ne de: 6-7), (zariyat: 48)
4. ayetlerde konuşanın kim olduğu belli değil. 3 ayrı özne var; ben (muhammed), o (Allah), biz. (Hud: 2), (zariyat: 51), (en’am: 114), (hicr: 9), (tekvir: 19-20), (ahzab: 56)?
5. spermin testiste oluştuğunu bilmiyor. (Tarık: 7)
6. her canlıyı çift yarattık diyor, bakterilerden haberi yok. (Zariyat: 49)
7. güneşin çamura battığını iddia ediyor. (Kehf: 86)
8. yıldızlar şeytanın atış tanesi diyor. (Mulk: 5)
9. kutuplar yok. En kuzey ve en güneyde oruç nasıl tutulabilir, bir malumat yok. (Bakara: 187)
10. milyonlarca yıl hüküm sürmüş dinozorlar yok ama deveden bahsediyor! (Gaşiye: 17)
11. insansı canlılar olan neanderthal yok ama olmayan melekler, şeytanlar ve cinler var. (Bakara: 102), (en’am: 8-9), (a’raf: 20)
12. beyin kelimesi yok. Beyin yerine düşünme organı olarak kalp anlatılıyor. (Muhammed: 24), (a’raf: 179), (hacc 46), (Ali imran: 119)
13. mirasta adaletsiz. (Nisa: 11-12)
14. şahitlikte kadın ve erkeği bir tutmuyor. (Bakara: 228-282)
15. sadece Arap kavmi için yazılmıştır. (Fussilet: 44), (Yusuf: 2), (şuara: 198-199), (enam: 92)
16. peygamberin seks sırası anlatılıyor. (Ahzab: 51)
17. birçok ayet birbirini yalanlıyor. İlk Müslümanın Muhammed, Musa ve İbrahim olduğuna dair ayrı ayrı ayetler var. Hangisi belli değil. (A’raf: 143), (en’am: 163), (Ali imran: 67)
18. el, ayak kesme, sopayla dövme gibi akıl almaz ceza yöntemleri öneriyor. (Maide: 33-38)
19. kelle kesmeyi emrediyor. (Muhammed: 4)
20. nerede bulursanız öldürün diyor. (Bakara: 191)
21. sadece Muhammed'e özel kadınlar listesi var. Müminlere 4 kadın, Muhammed'e sınır yok. (Ahzab: 50)
22. kadının cariye olmasına onay veriyor. (Mearic: 30), (nisa: 24-25), (muminun: 6), (nur: 33)
23. ayetlerin bazılarında anlatım bozuklukları var. Haram davranışları sayarken "anne babaya iyilik edin" gibi pozitif cümleler var?
24. anlayasınız diye arapça indirdik deniliyor. Arapça evrensel değil. (Yusuf: 2)
25. "mekke ve civarı için indirdik" diyen ayet de var evrensel diyen de... Kuran evrensel değil kavimseldir. (En’am: 92)
26. peygamberin öz amcası ebu Leheb'e beddua ve hakaretler var ve bu namaz suresi... (Tebbet: 1-5)
27. peygamberin evinden misafir kovma ayeti var. (Ahzab: 53)
28. peygamber evlatlığı Zeyd'in karısını koynuna alabilsin diye ayet var. (Ahzab: 37)
29. evlenme yaşı için sınır yok?
30. sınırsız cariye helal. (Muminun: 6), (nur: 32-33), (ahzab: 50-52-55), (mearic: 30)
31. ayetleri sorgulamayın diye ayet var. (Maide: 101)
32. dünyada haram ettiği zina ve içkiyi ahirette ödül olarak anlatıyor. (Bakara: 219), (maide: 90-91), (yunus: 4), (nahl: 67), (bakara: 25), (Ali imran: 15), (duhan: 54), (tur: 20), (rahman: 72), (vakıa: 23), (nebe: 33-34)
33. eşcinselleri lanetliyor. (Nisa: 15-16), (araf: 80-81), (hicr: 71), (şuara: 165), (neml: 55)
34. gayrimüslimlerin cennete girebileceği de söylenirken, başka ayette tam zıttı söyleniyor. (Bakara: 62), (maide: 69), (nur: 39), hu: 15-16), (tevbe: 17)
35. namazın nasıl kılınacağı anlatılmıyor?
36. tarihi bir olay anlatırken Meryem'leri karıştırıyor. Kur’an’da “ey harun’un kız kardeşi” diye hitap etmişlerdir. Halbuki bu iki Öeryem birbirinden tamamen bağımsızdır. İsa’nın annesi olan meryem’in harun isminde bir kardeşi olmadığı gibi, bu iki Meryem’den ilki, diğerinden yaklaşık 1700 yıl önce yaşamıştır. (Meryem: 28)
37. lat, menat ve uzza isimli putları övüyor. (Necm: 19-20)
38. savaşa teşvik eden ayetler var. (Bakara: 190-193-216-244), (Ali imran: 166), (nisa: 71-72-76-84), (enfal: 17-39-65), (tevbe: 14-15-46-111-123), (hac: 39), (ahzab: 18-19), (muhammed: 20), (fetih: 11-16)
39. bir savaşta kaç Müslümanın kaç kafire denk geldiğini anlatan ayeti hemen bir sonraki ayet yalanlıyor. (Enfal: 65-66)
40. kadına savaşta "ganimet" diyor. (Nisa: 4)
41. "cahiliye dönemindeki gibi açılıp saçılmayın" diye kadının özgürlüğünü kısıtlıyor. (Ahzab: 33)
42. ayın yarıldığını iddia ediyor. (Kamer: 1)
43. galaksiler yok?
44. evrenin nasıl oluştuğu tamamen yanlış anlatılıyor?
45. dünyanın oluşumu bilime taban tabana zıt…
46. güneş dünyanın etrafında döner diyor. (Enbiya/33)
47. Allah pek çok ayette beddua ediyor, hatta bazılarında kendi kendine "Allah onları kahretsin" diyor. (Munafikun: 4), (tevbe: 30)
48. Kuran'da kadınlara hitap hiç yok?
49. bazı hayvanları hâkir görüyor ve kafirler için "aşağılık maymunlar" gibi çocukça hakaretler kullanıyor. (Bakara: 65), (maide: 60)
50. muhammed tanrılaştırılıyor. (Ahzab: 56)
51. bir ayette ganimetlerin tamamı peygamberin diyor, cihatçılar savaşı reddedince "ganimetlerin 5'te 1'i peygamberin" ayeti geliyor. (Enfal: 1-41)
52. peygamberin küçük karısı Ayşe'nin zina yapıp yapmadığına dair ayetler var. Entrikalar ve dedikodular da unutulmamış. (Nur: 11-12-13-14-15)
53. evrim hiç yok?
54. içki konusunda önce olumlu sonra olumsuz ayet geliyor. (Nahl: 67), (bakara: 219), (maide: 90-91)
55. yahudi ve hristiyanları dost edinmemeyi emrediyor. (Maide: 51)
56. kadınlara "tarla" diyor. (Bakara: 223)
57. peygamberler arasında fark olmadığını söyleyen ayet ve Muhammed'in en değerli peygamber olduğunu söyleyen başka bir ayet var.
58. iyilik ve kötülüğün Allah'tan geldiğini söylüyor, sonra iyilik Allah'tan kötülük senden diyor.
59. uzaya çıkmayı imkansız görüyor. (Rahman: 33)
60. Ay'ı nur kaynağı olarak nitelendiriyor, güneşin ışığını yansıttığını bilmiyor. (Yunus: 5), (nuh: 16)
61. büyük patlama ile ilgili hiçbir bilgi geçmiyor?
62. köleyle hür bir tutulur mu, diye insanları ayrıştırıyor. (Nahl: 75)
63. konuşan karınca, ejderha, vs masalsı anlatımları var. (Neml: 18), (araf: 107)
64. iblis için bir ayette melek, diğerinde cin diyor. (Kehf: 50), (bakara: 34)
65. mahşerde Allah şefaat etmez diyen ayet de var, eder diyen de. (Bakara: 48), (zuhruf: 86), (necm: 26), (zümer: 43)
66. hayvan, bitki, coğrafi şekil ve besinler ortadoğu’ya özgü?
67. bir ayette vasiyet şart, diğerinde değil. (Bakara: 180),
68. Allah, Muhammed'e salat ediyor. (Ahzab: 56)
69. kıble önce kudüs'ken yahudiler itiraz ettikten sonra kabe oluyor. (Bakara: 144)
70. cehennemde ebu Cehil'e düello teklif ediliyor. (Alak: 13-19)
71. rahman suresinin 31 ayeti plak takılmış gibi aynı cümleyi yazıyor. (Özellikle bakınız..)
72. her şeyi bilen Allah kıyamet saatini meleklerden öğreniyor.
73. cennette kadınlar için vadedilen hiçbir şey yok?
74. hayvanları yük taşıma, öldürüp yeme ve ulaşım aracı olarak görüyor, evrimden alakasız.
75. bazı ayetler daha muhammed zamanında hükmünü yitiriyor ama hala duruyor.
76. peygambere soru sormak için sadaka vermek emrediliyor. (Mücadele: 12)
77. cennetin genişliği ayetlerde farklı anlatılıyor. (Hadid: 21), (Ali imran: 133)
78. dünya kainattan daha önce yaratıldı diyor. (Fussilet: 9-12)
79. rüzgar olmasa gemiler durur diyor. (Şura: 33)
80. boşanma konusunda kadını 3 kez boşayıp başkasıyla evlendirip boşarsan tekrar sana helaldir gibi garip bir mantığa sahip. (Bakara: 230)
81. göklerle yer bitişikken onları ayırdığını iddia ediyor. (Enbiya: 30)
82. diğer kitaplar gibi varlığına kanıt olmayan Nuh'un gemisi efsanesini anlatıyor. (Muminun: 27), (hud: 37-38-42-44), (araf: 64), (yunus: 73), (şuara: 119), (ankebut: 15-65)
83. Mekke'de ayetler barışçılken Medine'de muhammed güçlenince vahşi ayetler geliyor. (Kafirun: 6), (tevbe: 29)
84. Muhammed'in "sapık" olmadığını savunan ayet var. (Araf: 61)
85. gece ve gündüz bilimsellikten çok uzak anlatılıyor.
86. Mikail'in meteorolojiden sorumlu olduğu söyleniyor ama trilyonlarca gezegen var.
87. tatlı suda mercan ve inci yetişebileceği anlatılıyor. (Rahman: 19-22)
88. Tevrat'tan alıntılar yapılırken hata yapılmış, zebur kitap zannediliyor. (Kuran/Maide: 45 - Tevrat/Mısırdan çıkış: 21:23.25), (Kuran/Enbiya: 105 – Tevrat/Mezmurlar: 37:29), (Kuran/Araf: 40 – incil/ matta 19:24–markos 10:25–luka 18:25), (Kuran/Ali imran: 93 – Tevrat/Yaratılış bölümü 32:22.31), (Kuran/Hicr: 9 – Tevrat/Yeşaya: 40/8 – İncil/Matta: 5-18)
89. cennet sadece erkeklere özgü bir harem gibi anlatılıyor.
90. Allah'ın bazı insanlara hidayet vermediği ve onları yakacağı söyleniyor.
91. göğün yere düşmemesi için tutulduğu yazıyor. (Hacc: 65)
92. nisa 11-12 ayetlerinde matematik hesap hatası yapılıyor.
93. güneşin sıradan bir yıldız olduğu bilinmiyor.
94. bilimselliğe ters olarak her şey insan için yaratıldı mantığı var.
95. cinlerden bahsediyor, varlıklarına dair hiçbir bilimsel delil yok.
96. Allah bazı ayetlerde pazarlık yapıyor.
97. hırsızlık haram ama savaşta ele geçirilenlerin yağmalanması helal. (Maide: 38), (nisa: 24)
98. nisa 23 ensesti yasaklıyor, ahzab 50 sadece peygambere izin veriyor.
99. Kuran'da "aşk" kelimesi hiç geçmiyor.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
9. Forumda küfür, argo, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici tüm kelimelerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü söylev, yazı, resim, video ve diğer tüm materyallerin kullanımı yasaktır.

Eğer ki konu farklı bir yere giderse bu kuralı uygulayacağımızı hatırlatırım.
Diğer taraftan siz bu dine inanmıyorsunuz diye sadece meallerden bu dinin çelişkilerle dolu olduğunu çıkarabiliyorsanız tüm meallerin birebir aynı olmadığının da farkına varmış olmanız gerekir.
İkinci olarak 1400 yıl önce inen bir kitabın döneminin şartlarını da düzeltecek şekilde indirildiğini de unutmamak gerekiyor.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
9. Forumda küfür, argo, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici tüm kelimelerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü söylev, yazı, resim, video ve diğer tüm materyallerin kullanımı yasaktır.

Eğer ki konu farklı bir yere giderse bu kuralı uygulayacağımızı hatırlatırım.
Diğer taraftan siz bu dine inanmıyorsunuz diye sadece meallerden bu dinin çelişkilerle dolu olduğunu çıkarabiliyorsanız tüm meallerin birebir aynı olmadığının da farkına varmış olmanız gerekir.
İkinci olarak 1400 yıl önce inen bir kitabın döneminin şartlarını da düzeltecek şekilde indirildiğini de unutmamak gerekiyor.
Herkes yanlış mı anladı acaba dediklerimi ben zaten Müslümanım. Başka bir forumda başka bir arkadaş bunları belirtmiş bende Kuranda mealleri teyit ettim doğrumu yazılmış yanlışmı diye ve aynı o şekilde yazıldığını gördüm. Ayetlerin doğrumu veya ne anlamda yazılmış olduğunu sorup bilgilenmek amacıylada kopyalayıp forumda paylaştım. Bilginiz olsun.

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Herkes yanlış mı anladı acaba dediklerimi ben zaten Müslümanım. Başka bir forumda başka bir arkadaş bunları belirtmiş bende Kuranda mealleri teyit ettim doğrumu yazılmış yanlışmı diye ve aynı o şekilde yazıldığını gördüm. Ayetlerin doğrumu veya ne anlamda yazılmış olduğunu sorup bilgilenmek amacıylada kopyalayıp forumda paylaştım. Bilginiz olsun.
Yav boş verin uğraşmayın böyle konularla ülkede hala kuran türkçe mi arapça mı olsun tartışması var zaten.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Yav boş verin uğraşmayın böyle konularla ülkede hala kuran türkçe mi arapça mı olsun tartışması var zaten.
Bu forum ayrı başka bir forumada aynı yazıyı attım orada da linç yedim resmen. Bunlar kendi düşüncelerim bile değil öğrenmek için soruyorum insanlar Dini görünce linçlemeye yer arıyor.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Hepsini buraya böyle atarak ama bi konu üzerinde durulamaz özel olarak araştırıp hala çelişki gördüğün bir konu varsa onun özeline konu açman daha mantıklı olur

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Soruları okudum, Kur'an'ı okumuş ve İslam dinine orta derecede hakim olan birisinin sormayacağı kadar sığ sorular bunlar. Cevapları zaten belli, Kur'an ve hadislerde mevcut. İçlerinde kafa yormaya değecek 1-2 tane soru var, onların da cevabı yıllar önce verildi zaten.

Yazması çok uzun süreceği için gerçekten bunların cevabını merak edenler varsa kendisiyle görüntülü bir görüşme yaparak (zoom, teams vs.) bu konuları konuşabiliriz.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Kusura bakmayın ama bu tür konuları bu forumda genelde bu dine inancı olmayanlar paylaşıyor. Sadece meallerden yola çıkarsak mealler arasında bile farklar var. Ayrıca 1400 yıl önceki Arapça ile şu an arasında anlamı değişen kullanılmayan kelimeler mevcut olabilir. Örneğin dilimizde yavuz güçlü çetin iken eski anlamı kötü demektir.

Aslantaş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Hiçbir dil çevirisi, dilde ki asıl manayı tam ihtiva etmez; Sadece arapça degil, tüm dillerde tam manayı anlamak için o kültürü çok iyi bilmeniz, hatta orada yaşamış olmanız gerekir... Mesela ingilizce konuşup anlasanız dahi, bir ingilizin o cümleyi kuruş şeklini yada o kelimeyi neden seçtigini bilemezsiniz... Burada söz konusu kutsal metinler olunca, arada ki anlam farkı\derinligi çok daha büyüktür, sonsuzdur... Tefsir okumak gerekir. Mealler, o ayetlerin hangi olayın peşine geldigini, tarihsel süreçleri, kültürü anlatmaz... Haliyle direk yorumlamak hatasına düşersiniz, bir başkası da kendi kafasına göre yorumlar... Çelişki var sanırsınız...

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Neredeyse bir çoğu yanlış çeviri yüzünden mesela Tarık 14;
ayetlere dikkatli bakarsak; 5, 6 ve 8. ayetlerde insandan bahsedildiğini göreceğiz. 5. ayette “neden yaratılmış olduğuna bir baksın” denilen insandır. 6. ayette “atılan bir sıvıdan yaratılan” da insandır. 8. ayette “yeniden döndürülme”sinden bahsedilen insandır. pek, o zaman 7. ayette “bel ile kaburgalar arasından çıkar” denilenin insan olduğunu düşünmüyoruz? bizce önceki iki ayette ve sonraki ayette “insan”a atıf yapıldığı için bu ayette de atıf yapılanın “insan” olduğunu düşünmek daha uygundur. dolayısı ile 7 ayette meniden ziyade, bel ile kaburgalar arasından çıkan şey insandır. her ne kadar bazı tefsirler bunu bu şekilde anlamış olsa da, bize göre bu anlayışlar hatalıdır. ayetin hem öncesinde hem de sonrasında “insan”a atıf yapılması, bu dediğimizi desteklemektedir. ayrıca 7. ayette geçen “çıkar” fiilinin arapçası “yahrucu”dur; bu fiilin aynısı 40. sure mumin suresi’nin 67. ayetinde “sonra sizi bebek olarak çıkardı” ifadesinde geçmektedir. görüldüğü gibi buradaki “çıkmak” ifadesi insanın doğumu için kullanılan fiildir ve insan bebekken bulunduğu bölge herkesin gördüğü gibi “bel ile kaburgaların arası”dır. bu da “çıkmak” ile insanın doğumunun kastedildiği görüşünü desteklemektedir.(alıntıdır.)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bunlar çelişki değil direkt yalan iftira Kuran'da çelişki olmaz çelişki ve tutarsızlıklar insana özgü Allah CC çelişkiye girmez.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İşin gerçeği kendime müslüman derim ama uzun zamandır üzerine durduğum bir inanç yok. Daha çok gelenek görenekci bir insanım. Yani bilgilerim taze değil hatırladığım kadarıyla mantığımca yorumlayabilirim.

Bazı konular o güne özgü yazıldığından şuan ki bakış açımıza göre doğru yada yanlış gelebiliyor. Örneğin kölelik ve kölelerle evlenme gibi konular bu gün geçerliliği kalmamış şeylerdir. Şuan bir insanı köle yapsalar ne kanunlar ne insani düşüncelerimiz doğru bulmaz. Ancak o devirde kölelik çok yaygın olduğundan daha insancıl kurallarla köleler korunmaya çalışılmış diyebiliriz.
Veya kafa kesme meseleside savaşlarda canını hızlı almaya dayalı bir şey ama günümüzde bunu yapmanın bir çok yöntemi var, kafa kesmek yavaş bile kalır.

Ayrıca kişisel bir görüşüm daha var. Kur'an peygamber zamanında yazılan bir kitap değil ezbere dayanan insanlara sözlü olarak anlatılan bir kitap. Yani değişimler olabileceğini anlatım bozukluklarının olabileceğini düşünüyorum. Şimdilerde dinle bayağı ilgilenen insanlarla konuşunca yok belli kurallar var vs desede pek ikna edici gelmiyor. Hadisler veya sünnetlerde başkaları tarafından aktarılan bilgiler olduğundan aktarılırken yanlışlıklar olabilir.
Örneğin mezhep liderleri bazı konularda farklı görüş ve uygulama sergilemişler. Hangisi doğruyu aktardı hangisi gerçek Allah dostu belli değil. Bence aralarından en fazla biri gerçeği aktarmış olabilir geri kalan inanç veya uygulama konusunda insanları birbirinden ayırdığı için iyilikten çok kötülük yaptıklarını düşünüyorum.

Bu gün İslam üzerinde durup eğitim alacağım, bilgi sahibi olacağım, dinin en derinlerine ineceğim desen işin içinden çıkamazsın. Mezhep farkı, cemaat/tarikat farkı gibi onlarca farklı düşünce ve kurala göre bu isteğin başarılması veya üzerine düşünülüp kesin bir karara varılmasını imkansıza yakın görüyorum. Çünkü aşırı bilgi kirliliği ve uyumsuzluklar var, soruları sorduğumuz dinen bilgili dediğimiz insanlarında bunun farkında olduğunu düşünüyorum. Konunun sonunu inanca bağlamaya veya daha çok sorgulamamaya getirenler yüzünden insanlar inancını sorgular oluyor. Anca insanın inancını değiştirmesine sebep olurlar.

Son düzenleme:

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183
Basit çeviri hatalarından ibaret. Yıllarca bu yüzden millet dinden çıktı. Hakkında kütüphanelerce çeviri ve tasvir olan bir kitabın tek bir çevirisindeki hata yüzünden o kitabın yanlış olduğunu iddia ettiler sürekli.

Kur'an-ı Kerim'de hiç bir çelişki yok. Ne kadar araştırırsan araştır mantıksızlıkta yok.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Bazı ateist olduğunu söyleyen kişilerin İslam konusunda okuduğunu bile anlamadan yorum yaptıklarını görebiliyoruz. Bir forumda haşa Kur'an'da pe.....klik serbest midir? diye konu açılmış. Normalde Arapça bilmeyen, Türkçe okuduğunu anlayabilen bir insan için ayetin mealde verilen manası gayet açıktır:

Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar. Sahip olduğunuz kölelerden "mükâtebe" yapmak isteyenlere gelince, eğer onlarda bir hayır görürseniz onlarla mükâtebe yapın. Allah'ın size verdiği maldan onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde etmek için iffetli olmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları buna zorlarsa bilinmelidir ki hiç şüphesiz onların zorlanmasından sonra Allah (onları) çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Burada affedilecek olanın fuhşa zorlanan cariyeler olduğu Türkçesinden de anlaşılıyor. Arapça فَاِنَّ اللّٰهَ مِنْ بَعْدِ اِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَحٖيمٌ ifadesinde kadınlar için onlar anlamındaki zamirin kullanıldığını da belirteyim.

Bunun gibi okuduklarını anlamadan yorum yaptıklarına dair daha birçok şeye rastladım. Karbon 14 testine göre Kur'an Muhammed'den önce yazılmış diyen vardı mesela. Karbon 14 testi net bir tarih vermiyor, Hatırladığım kadar Peygamberimizin doğumundan önceki bir tarihle 4 halife döneminden de sonraki 150 yıllık bir tarih aralığı verilmiş, bu şahıs da aralığın başladığı tarih verilmiş gibi öyle bir ifade kullanmış.